Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Rättvik - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Dahlquist, Ingels
  2. Anki Dåderman, Övre Gärdsjö
  3. Anders Björkman, Backa
  4. Maria Kratz, Samhället
  5. Lars-Erik Jonsén, Vålsveden
  6. Solveig Hansson, Backa
  7. Jan-Erik Wikman, Samhället
  8. Erja Eloranta, Samhället
  9. Per-Olof Back, Gulleråsen
  10. Britt-Marie Essell, Furudal
  11. Bertil Mårshans, Östbjörka
  12. Kerstin Forsberg, Samhället
  13. Lars-Erik Liss, Gärdebyn
  14. Doris Karlsson, Furudal
  15. Tommy Norgren, Samhället
  16. Britt-Marie Dalgärde, Samhället
  17. Christer Karlsson, Utanåker
  18. Saimi Erkers, Samhället
  19. Harry Hedberg, Västbjörka
  20. Elisabeth Eriksson, Samhället
  21. Lennart Hedberg, Västberg
  22. Kerstin Ehlis, Furudal
  23. Conny Ploog, Vikarbyn
  24. Birgitta Borgvall, Samhället
  25. Kjell Aldrin, Samhället
  26. Inger Eriksson, Röjeråsen
  27. Hans Ehrling, Lejonbacken
  28. Barbro Aastrup, Samhället
  29. Arne Bergvik, Gärdebyn
  30. Jenny Hedlund, Furudal
  31. Anders Holm, Boda Kyrkby
  32. Evy Angantyr, Lenåsen
  33. Ove Hansson, Dådran
  34. Olle Johansson, Sätra
  35. Siv Grafström, Samhället
  36. Lassas Erik Andersson, Västberg
Rättviks kommun
0002-01927

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annette Riesbeck, Västbjörka
  2. Inge Östlund, Furudal
  3. Rune Daniels, Lerdal
  4. Birgitta Dahlkvist, Östanvik
  5. Yvonne Junell, Backa
  6. Anders Lundin, Sätra
  7. Jonny Jones, Östbjörka
  8. Linda Eriksson, Samhället
  9. Anders Åkerlund, Gärdebyn
  10. Hans-Erik Hellborg, Stumsnäs
  11. Jessica Junell, Sätra
  12. Anders Ehrling, Nyheden
  13. Hans Furn, Born
  14. Michael Stenhols, Övre Utby
  15. Helena Back, Lerdal
  16. Catrine Gumuns, Västbjörka
  17. Per-Anders Långsvens, Ovanmyra
  18. Anna-Maja Roos, Söderås
  19. Marianne Jones, Samhället
  20. Elisabeth Nilsson, Östanvik
  21. Inge Brorsson, Norrboda
  22. Jimmy Bräck, Röjeråsen
  23. Sune Bergman, Övre Gärdsjö
  24. Sverker Ericsson, Gärdebyn
  25. Sven-Olof Tysk, Lerdal
  26. Bertil Ryss, Västgärde
  27. Anna Stoor Storin, Östanvik
  28. Peter Rolander, Gärdebyn
  29. Mikael Lundin, Östanvik
  30. Mases Mats Eriksson, Östbjörka
  31. Nils Engberg, Arvet
  32. Bo Andersson, Samhället
  33. Paul Höglund, Gärdebyn
  34. Tommy Gatu, Boda
  35. Åke Östlund, Östanvik
  36. Jan-Erik Westlund, Öja
  37. Conny Hermansson, Gulleråsen
  38. Benny Nilsson, Östanvik
  39. Per-Olov Stoor, Östanvik
  40. Tommy Olmås, Backa
  41. Magnus Andersson, Samhället
Rättviks kommun
0004-02581

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Guström, Kommunalråd, Lerdal
  2. Susanne Säbb Danielsson, Företagsledare, Vikarbyn
  3. Adrian Svensson, Servitör, Samhället
  4. Tomas Grundell, Ungdomshandledare, Röjeråsen
  5. Anna Andersson, Instruktör/hästskötare, Gärdebyn
  6. Gun Ingesbo-Säbb, Kanslist, Vikarbyn
  7. Katarina Steger-Ehlis, Lärarstuderande, Backa
  8. Bengt Larsson, Möbelsnickare, Sjurberg
  9. Åke Danielsson, Hovslagare, Vikarbyn
  10. Christer Bergsten, Pensionär, Dalstuga
  11. Jan Säbb, Tjänsteman, Vikarbyn
  12. Denise Guström, Studerande, Lerdal
Rättviks kommun
0003-03562

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lena Johansson, Samtalsrådgivare, Vikarbyn
  2. Valdemar Landén, Butiksföreståndare, Vikarbyn
  3. Per Rondahl, Pastor och timvikarie inom äldreomsorgen, Rättvik
  4. David Neljesjö, Studerande, Rättvik
  5. Berit Jonsson, Socialarbetare, Boda Kyrkby
  6. Magnus Werkmästar, Polis, Rättvik
Rättviks kommun
0068-03958

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stig Fredriksson, företagare
  2. Josefin Westman, sångpedagog
  3. Paul Rimmerfors, u-landsrådgivare
  4. Charlotte Thege, fotograf
  5. Anita Palmquist, f d metallarbetare
Rättviks kommun
0055-01632

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Nyberg, Altsarbyn
  2. Henrieta Vedberg, Vikarbyn
  3. Peter Jonsson, Rättvik
  4. Mats Röhfors, Altsarbyn
  5. Lars-Erik Steger, Vikarbyn
  6. Åsa Björklund, Gärdebyn
  7. Markus Gavatin, Vikarbyn
  8. Agneta Frisk, Lerdal
  9. Christina Gustafsson, Backa
  10. Björn Johansson, Rättvik
  11. Emma Eriksson, Östergrav
  12. Lisa Bihl, Västgärde
  13. Victor Mander, Gärdebyn
  14. Anne-Marie Agartz, Altsarbyn
  15. Leif Andersson, Rättvik
  16. Lena Bertelsen, Vikarbyn
  17. Kristina Gatu, Rättvik
Rättviks kommun
0001-00455

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gösta Sarholm
  2. Ingemar Similä
  3. Stig Larshans
  4. Iréne Fjällby
  5. Elg Kerstin Similä
  6. Erika Wernborg
Rättviks kommun
0107-01937

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars-Erik Lohman, 65 år, byggnadsingenjör, Rättvik
  2. Hans Johansson, 59 år, metallarbetare, Rättvik
  3. Anna Hagwall, 57 år, egen företagare, Rättvik
Rättviks kommun
0110-03778

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kekke Paulsson, Rättvik
  2. Karin Kers, Vikarbyn
  3. Kersthin Israelsson, Furudal
  4. Jimmy Uppling, Rättvik
  5. Roland Karlsson, Vikarbyn
  6. Kerstin Lind, Rättvik
  7. Kaisa Anjou, Rättvik
  8. Annette Jönsson, Boda Kyrkby
  9. Marie Halvars, Rättvik
  10. Anders Åslund, Rättvik
Rättviks kommun
0005-00714

http://www.val.se