Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Gagnef - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Billborn, Mockfjärd
  2. Ann-Gret Olsson, Dala-Floda
  3. Fredrik Kvarnström, Djurås
  4. Sofie Wiklund, Sifferbo
  5. Alf Johansson, Dala-Floda
  6. Irene Homman, Mockfjärd
  7. Patrik Andersson, Djurås
  8. Else-Marie Titti Gradén, Gagnef
  9. Sven-Inge Persson, Björbo
  10. Fanny Sundström Nilsson, Djurås
  11. Bengt-Ola Ryttar, Gagnef
  12. Cecilia Sundin, Djurmo
  13. Per-Arne Leck, Mockfjärd
  14. Christina Walles, Gagnef
  15. Börje Hansson, Djurmo
  16. Anne-Christine Carlsson, Djurmo
  17. Kalle Hedlund, Djurås
  18. Ann Målare, Gagnef
  19. Erik Norström, Mockfjärd
  20. Ann-Kristin Norberg, Björbo
  21. Ingvar Hagberg, Djurås
  22. Elisabeth Zeniou, Mockfjärd
  23. Daniel Bethäuser, Djurås
  24. Susanne Nellfors, Djurmo
  25. Jan Johansson, Djurmo
  26. Susanne Behning, Gagnef
  27. Lars Brynolf, Gagnef
  28. Åsa Larsen, Mockfjärd
  29. Lars Stenberg, Djurås
  30. Margreth Göransdotter, Gagnef
  31. Kjell Sundin, Djurmo
Gagnefs kommun
0002-01874

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Ahlgren, Gagnef
  2. Sofia Jarl, Dala-Floda
  3. Anki Enevoldsen, Mockfjärd
  4. Jaak Kerstell, Bäsna
  5. Irene Jonasson, Djurås
  6. Erik Warg, Mockfjärd
  7. Kerstin Stenqvist, Dala-Floda
  8. Birgitta Floresjö, Dala-Floda
  9. Fredrik Andersson, Gruvan
  10. Lill Karin Gustafsson, Dala-Floda
  11. Curt Svärd, Dala-Floda
  12. Jan Bergman, Djurås
  13. Kjell Andersson, Bodarna
  14. Johanna Eriksson, Björbo
  15. Börje Lindvall, Bodarna
  16. Per Dahlqvist, Djurås
  17. Martin Enevoldsen, Mockfjärd
  18. Anna Vacietis, Mockfjärd
  19. Anna Fahlström, Mockfjärd
  20. Göran Pers, Mockfjärd
  21. Jonas Andersson, Djurås
  22. Per Sörling, Brötjärna
  23. Åsa Ahlgren Peters, Gagnef
  24. Ingegerd Lindfors, Arvslindan
  25. Anne C Bracken, Dala-Floda
  26. Kjell Lindgren, Mockfjärd
  27. Veli-Matti Heikkinen, Mockfjärd
  28. Emelie Sundström, Mockfjärd
  29. Mimmi Ryde, Djurås
  30. Gunnar Östberg, Österfors
  31. Siw Strand-Persson, Dala-Floda
  32. Pekka Vähäjylkkä, Mockfjärd
  33. Elsa Spännar, Gagnef
  34. Benny Enevoldsen, Mockfjärd
  35. Henrik Andersson, Gagnef
  36. Peter Persson, Dala-Floda
  37. Håkan Spännar, Gagnef
  38. Åsa Hedbom, Dala-Floda
  39. Alex Svensson, Björbo
  40. Bertil Daniels, Gruvan
Gagnefs kommun
0004-03028

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Iversen
  2. Marie Karlsson
  3. Göran Strandberg
  4. Jonas Källman
  5. Hamid Zarghampour
  6. Karin Linnaeus
  7. Marcus Iversen
  8. Bo Jönebratt
  9. Per Bergman
  10. Jan Sjönneby
Gagnefs kommun
0003-03545

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Bengtsson, Socionom, Gagnefsbyn
  2. Marianne Hjort, Särskolepedagog, Gröntuv
  3. Emma Birgersson, Distriktssköterska, Kyrkbyn
  4. Jari Paananen, Hantverkare, Östtjärna
  5. Caroline Caesar, Belysningsprojektör, Östtjärna
  6. Olof Silverdahl, Lantarbetare, Gröntuv
  7. Sirpa Lehtola, personlig assistent, Lindan
  8. Lennart Lundin, TV-tekniker, Bröttjärna
  9. Janina Kariniemi, Barnskötare, Djurås
  10. John Sund, kyrkoherde, Kyrkbyn
  11. Mikael Persson, Lastningsledare, Mockfjärd
  12. Linnea Lindström, Sjuksköterska, Sifferbo
  13. Börje Lindsten, Fil. mag, Nordbäck
Gagnefs kommun
0068-02240

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sanna N Barkar, Djurås
  2. Börje Nahlbom, Djurås
  3. Maria Alfredsson, Gagnef
  4. Toms Nahlbom, Nedre Tjärna
  5. Owe Thorssell, Gröntuv
  6. Ulf Redhe, Dala Floda
  7. Peter Lindholm, Mockfjärd
Gagnefs kommun
0055-01815

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan J Eriksson, Djurmo
  2. Birgitta Ihlis, Gagnef
  3. Irma Rönnbäck, Mockfjärd
  4. Ari Vähäjylkkä, Bäsna
  5. Ingegerd Kull Hanses, Mockfärd
  6. Inger Lingeryd, Mockfjärd
  7. Erik Bergman, Djurås
  8. Rolf Olers, Djurås
  9. Sebastian Hallberg, Djurås
  10. Anna Söderberg, Djurmo
  11. Hans Nygårds, Lindan
  12. Per Erik Larsson, Dala-Floda
  13. Dan Ekström, Djurås
  14. Barbro Wallin, Björbo
  15. Dag Wixner, Mockfjärd
  16. Jan Wallin, Björbo
  17. Antero Vähäjylkkä, Mockfjärd
Gagnefs kommun
0001-00487

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bo-Åke Ericson, företagsledare, Djurmo
Gagnefs kommun
0110-03812

http://www.val.se