Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Malung-Sälen - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kurt Podgorski, Kommunalråd, Malungsfors
  2. Carina Albertsson, Lärare, Grönland
  3. Johnny Skottheim, Eltekniker, Lima
  4. Brigitte Lindberg Ås, Administratör, Hole
  5. Hans Unander, Målare, Skeret
  6. Lilian Olsson, Undersköterska, Transtrand
  7. Robert Hagström, Konstruktör, Vallerås
  8. Åsa Hedlöf, Pedagogisk assistent, Kittarna
  9. Jan Jespersen, Timmerman, Jägra
  10. Salina Strömbäck, Egenföretagare, Skeret
  11. Bo Lindqvist, Chaufför, Sälen
  12. Sofia Söderström, Sjukgymnast, Grönland
  13. Bengt Nilsson, Pensionär, Grönland
  14. Maggie Ahlbin, Egenföretagare, Sälen
  15. Maria Olsson, Förskollärare, Rommarheden
  16. Jörgen Eriksson, Butiksarbetare, Sörsjön
  17. Anneli Johansson-Tauni, Undersköterska, Grönland
  18. Ronny Larsson, Chaufför, Västra Fors
  19. Birgitta Örjas, Rektor, Grönland
  20. Håkan Oskarsson, Vaktmästare, Malungsfors
  21. Lillian Lindqvist, Pensionär, Sälen
  22. Lars Nyman, Virkesmätare, Lima
  23. Ulla-Britt Fahlström, Enhetschef, Horrmund
  24. Jörgen Norén, Eltekniker, Mobyn
  25. Britt Halvarsson, Administratör, Lima
  26. Marina Söderlind-Eriksson, Assistent, Lima
  27. Lars Björlin, Pers assistent, Grönland
  28. Barbro Antonsson, Pensionär, Sörsjön
  29. Stig Olsson, Pensionär, Grönland
  30. Benny Lissbol, Ombudsman, Malungsfors
  31. Hed Ingvar Eriksson, Pensionär, Nordanåker
  32. Ingemar Nymahn, Snickare, Nordanåker
  33. Kjell Edvinsson, Elektriker, Västra Utsjö
  34. Ulf Blad, Vårdanställd, Vallerås
  35. Lars-Göran Gustavsson, Industriarbetare, Tällbyn
  36. Ingemar Petersson, Grönland
Malung-Sälens kommun
0002-01881
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kurt Podgorski, Kommunalråd,Malungsfors
  2. Carina Albertsson, Lärare,Grönland
  3. Johnny Skottheim, Eltekniker,Lima
  4. Brigitte Lindberg Ås, Administratör,Hole
  5. Hans Unander, Målare,Skeret
  6. Lilian Olsson, Undersköterska,Transtrand
  7. Robert Hagström, Konstruktör,Vallerås
  8. Åsa Hedlöf, Pedagogisk assistent,Kittarna
  9. Jan Jespersen, Timmerman,Jägra
  10. Salina Strömbäck, Egenföretagare,Skeret
  11. Bo Lindqvist, Chaufför,Sälen
  12. Sofia Söderström, Sjukgymnast,Grönland
  13. Bengt Nilsson, Pensionär,Grönland
  14. Maggie Ahlbin, Egenföretagare,Sälen
  15. Jörgen Eriksson, Butiksarbetare,Sörsjön
  16. Maria Olsson, Förskollärare,Rommarheden
  17. Håkan Oskarsson, Vaktmästare,Malungsfors
  18. Anneli Johansson-Tauni, Undersköterska,Grönland
  19. Ronny Larsson, Chaufför,Västra Fors
  20. Birgitta Örjas, Rektor,Grönland
  21. Jörgen Norén, Eltekniker,Mobyn
  22. Lillian Lindqvist, Pensionär,Sälen
  23. Lars Nyman, Virkesmätare,Lima
  24. Ulla-Britt Fahlström, Enhetschef,Horrmund
  25. Britt Halvarsson, Administratör,Lima
  26. Marina Söderlind-Eriksson, Assistent,Lima
  27. Lars Björlin, Pers assistent,Grönland
  28. Barbro Antonsson, Pensionär,Sörsjön
  29. Stig Olsson, Pensionär,Grönland
  30. Benny Lissbol, Ombudsman,Malungsfors
  31. Hed Ingvar Eriksson, Pensionär,Nordanåker
  32. Ingemar Nymahn, Snickare,Nordanåker
  33. Kjell Edvinsson, Elektriker,Västra Utsjö
  34. Ulf Blad, Vårdanställd,Vallerås
  35. Lars-Göran Gustavsson, Tällbyn
  36. Ingemar Petersson, Grönland
Malung-Sälens kommun
0002-03932

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ilbäcks Erik Andersson, Orrmyrheden
  2. Agneta Åhs-Sivertsen, Sälen
  3. Göran Tenn, Orrmyrheden
  4. Berit Björk, Lima
  5. Pär Kindlund, Grimsåker
  6. Björn Lander, Tandådalen
  7. Anders Westerlund, Hole
  8. Anna Eriksson, Sälen
  9. Janne Forsgren, Grimsmyrheden
  10. Jonas Jonsson, Lima
  11. Anita Vickes, Grimsåker
  12. Tore Eriksson, Transtrand
  13. Agneta Broberg, Andersviksberg
  14. Bengt Göran Augustsson, Sälen
  15. Anna-Stina Wikström, Yttermalung
  16. Conny Sivertsen, Transtrand
  17. Leif Modh, Grimsmyrheden
  18. Sven-Olov Halvarsson-Lill, Lima
  19. Bengt Vickes, Grimsåker
  20. Ulrika Ericson, Skeret
  21. Alf Jonsson, Lima
  22. Elisabeth Lövsta, Malungsfors
  23. Per-Gunnar Halvarsson-Lill, Lima
  24. Tord Bergqvist, Tyngsjö
  25. Karin Emilsson, V Utsjö
  26. Rune Carlstedt, Grönland
  27. Birgit Wikström, Yttermalung
  28. Lars-Erik Åhman, Lillmon
  29. Margaretha Steen, Romarheden
  30. Per Berg, Böle
  31. Bång Marita Eriksson, Tyngsjö
  32. Hasse Mattsson, Myckelbyn
  33. Gerhard Larsson, Andersviksberg
  34. Björn Rosén, Kittarna
Malung-Sälens kommun
0004-01547

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans-Petter Paulsen, Eggen
  2. Martina Henriksson, Hole
  3. Thomas Ericssson, Sälen
  4. Bengt Thorén, Myckelbyn
  5. Anna Thoors, Skeret
  6. Henrik Johnsson, Holarna
  7. Kristina Magnér, Backbyn
  8. Ulla Matsson, Albacken
  9. Leif Nilsson, Albacken
  10. Åke Bondjers, Backbyn
  11. Rune Högberg, Romarheden
  12. Per-Lennart Gunnarsson, Idbäck
  13. Sture Andersson, Eggen
Malung-Sälens kommun
0003-03552

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Nilsson, 62 år, Företagare, Malung
  2. Jan-Ove Rickardsson, 47 år, VAkonsult, Malung
Malung-Sälens kommun
0068-02484

Malung-Sälenpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Malung-Sälenpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Louise Eklund, 43 år, föreningsutvecklare
  2. Anders Nordhag, 21 år, konsult
  3. Lars Magnusson, 45 år, elektriker
  4. Hilje Blaauw, 46 år, fritidsledare, entreprenör
  5. Mikael Larsson, 46 år, taxichaufför
  6. Per-Ola Sjödén, 60 år, byutvecklare
  7. Zehra Karakecili, 19 år, studerande
  8. Sigvard Axbom, 67 år, pensionär
  9. Mats Eklund, 42 år, samhällsentreprenör
  10. Evelina Larsson, 18 år, studerande
  11. Lars Olsson, 47 år, anläggningsarbetare
  12. Alexander Hjort, 21 år, sågverksarbetare
  13. Mats Järkevall, 51 år, sjuksköterska
  14. Eva Danils, 58 år, personlig assistent
  15. Filip Lindroth, 25 år, vaktmästare
  16. Susanne Persson, 42 år, hygientekniker
  17. John Hjort, 53 år, egen företagare
  18. Sabina Gottfridsson, 34 år, vårdare
  19. Per Lennart Gustafsson, 68 år, målare
  20. Jonas Jansson, 40 år, ingenjör
  21. Johan B Lisra, 49 år, adjunkt
Malung-Sälen
0516-03033

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torkel Eriksson, Malung
  2. Gunn-Marie Tranberg, Sälen
  3. Johanna Sörensdotter, Transtrand
Malung-Sälens kommun
0055-01460

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tom Martinsson, Lima
  2. Christer Ahlén, Sälen
  3. Brita Sohlin, Malung
  4. Sören Bjurström, Malung
  5. Gun Byttner, Malung
  6. Ulf Andersson, Öje
  7. Anita Ågren, Malung
  8. Mattias Johansson, Lima
  9. Jörgen Lind, Sälen
  10. Jonas Persson, Sälen
  11. Carl-Johan Petersson, Sälen
  12. Lars Åke Nilsson, Transtrand
  13. Alexander Johansson Söderberg, Malung
  14. Crister Brushed, Malung
  15. Ann-Christin Tangen, Sälen
  16. Lars Gudmundsson, Sälen
  17. Henrik Nathanson, Sälen
  18. Ingemar Simonsson, Sälen
Malung-Sälen södra
0001-00527
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tom Martinsson, Lima
  2. Christer Ahlén, Sälen
  3. Brita Sohlin, Malung
  4. Sören Bjurström, Malung
  5. Mattias Johansson, Lima
  6. Jörgen Lind, Sälen
  7. Jonas Persson, Sälen
  8. Carl-Johan Petersson, Sälen
  9. Lars Åke Nilsson, Transtrand
  10. Gun Byttner, Malung
  11. Ulf Andersson, Öje
  12. Anita Ågren, Malung
  13. Ann-Christin Tangen, Sälen
  14. Lars Gudmundsson, Sälen
  15. Henrik Nathanson, Sälen
  16. Ingemar Simonsson, Sälen
  17. Alexander Johansson Söderberg, Malung
  18. Crister Brushed, Malung
Malung-Sälen norra
0001-00528

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christin Löfstrand, lärarstuderande
  2. Lisa Johansson, livsmedelsproducent
  3. Maritha Eriksson, egen företagare
  4. Vala Vazirdaftari, postanställd
  5. Karin Ek Lissbol, rektor
  6. Bente Mellquist Danielsson, egenföretagare
  7. Britt-Marie Strömbäck, butiksanställd
  8. Sune Haltorp, plåtslagare
  9. Anna Maria Busk, vårdarinna
  10. Maria Ivansson, butiksbiträde
  11. Ola Olin, skogsbrukare
  12. Karin Birgersdotter Paunia
  13. Bertil Helmersson, naturvårdare
  14. Karolina Pettersson, lärare
  15. Thomas Fehrm, alkoholhandläggare
  16. Lars-Åke Kristoffersson, snickare
  17. Lena Olsson, vårdbiträde
  18. Lukas Löfstrand, socionom
  19. Hars Åke Hermansson, kulturarbetare
  20. Backa John Erik Eriksson, lärare
  21. Birgit Ivarsson, sjuksköterska
  22. Per Åslund, fastighetsskötare
  23. Gunilla Kapla, rektor
  24. Lars-Erik Bech, säsongsarbetare
  25. Jan-Anders Johansson
  26. Karin Tenggren, bibliotekarie
  27. Kalle Almlöf, spelman
Malung-Sälens kommun
0005-00926

http://www.val.se