Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Arboga - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Liisa Pettersson, personalsekreterare
  2. Olle Ytterberg, kommunalråd
  3. Ingrid Noord-Silversten, studievägledare
  4. Bertil Bresell, lärare
  5. Agneta Bode, kontorist
  6. Karl-Bertil Eklund, f.d förhandlingsledare
  7. Catrin Strömvall, kontorist
  8. Kjell Persson, truckförare
  9. Anita Höglund-Eriksson, miljöingenjör
  10. Ola Eriksson, betongarbetare
  11. Lena Håkansson, telemontör
  12. Stefan Arnoldsson, verkstadsarbetare
  13. Susanne Andersson, resurslärare
  14. Bert Elisson, verkstadstekniker
  15. Agnetha Larssohn, behandlare
  16. Ove Janse, verktygsmakare
  17. Lena Träff, montör
  18. Karl-Ove Johansson, pensionär
  19. Pia Östlund, behandlingspedagog
  20. Martin Andersson, studerande
  21. Kerstin Lundahl, pensionär
  22. Edison Henriquez, lokalvårdare
  23. Lisbeth Friskman, skötare
  24. Robert Axelsson, forskare
  25. Airi Andersson, barnskötare
  26. Mikael Hedberg, herr
  27. Karin Cladin, lärare
  28. Joakim Rönnberg, industrielektriker
  29. Inger Persson, butiksbiträde
  30. Mikael Olsson, inköpschef
  31. Eva Nielsen, pensionär
  32. Kjell Cladin, redaktör
  33. Hans Almgren, lektor
  34. Börje Blomkvist, pensionär
  35. Göran Harring, f.d ombudsman
  36. Toni Carlsson, studieombudsman
  37. Ingolf Bode, pensionär
  38. Ulla Berndtsson, pensionär
  39. Carina Lindbom, vårdbiträde
  40. Anders Hallgren, datakonsult
  41. Eva Harring, sjukvårdsbiträde
  42. Arne Jenslin, kulturvetare
  43. Rodrigo Melara, industriarbetare
  44. Per Landén, verkstadsarbetare
  45. Hans Hedin, fotograf
Arboga
0002-00023

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Rosenkvist, Medåker
  2. Gun Järling Aspås, Götlunda
  3. Iréne Friberg, Arboga
  4. Arne Berglund, Arboga
  5. Hans Ivarsson, Tyringe
  6. Tomas Karlsson, Tyringe
  7. Lars-Erik Ivarsson, Tyringe
  8. Lars Löfgren, Götlunda
  9. Karl-Erik Magnusson, Medåker
  10. Inger Berglund, Tyringe
  11. Bertil Wallin, Götlunda
  12. Henrik Andersson, Arboga
Arboga
0004-03711

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Cargerman, Egen företagare
  2. Marianne Samuelsson, Sales/Technical Support
  3. Dan Mårtensson, Enhetschef/rektor
  4. Anette Gerhardsson, Projektledare
  5. Agnetha Olsén, Civilingenjör
  6. Göran Edlund, Pensionerad chefsåklagare
  7. Ove Nyberg, Plåtslagare
  8. Gulshan Eminbeili, Företagare
  9. Ulf Eriksson, Pensionerad psykiatrichef
  10. Eva-Lita Alm, Undersköterska
  11. Alexander Knutsson, Företagare
  12. Marita Krisat, Administratör
  13. Hans Hagelin, Byggnadsingenjör
  14. Erik Jirovsky, Gymnasielärare
  15. Göran Svanborg, Ingenjör
  16. Maud Cargerman, Distriktssköterska
  17. Hans Hoonk, Pensionerad ingenjör
  18. Britta Öhman, Pensionerad lågstadielärare
  19. Per Engström, Pensionär
  20. Sixten Öhman, Pensionerad gymnasielärare
Arboga
0003-00039

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sandra Åhs, studerande
  2. Jonas Stenzelius, ingenjör
  3. Anna Fridman, familjehem, konstnär
  4. Mikael Gustavsson, ingenjör
  5. Janina Isaksson, egen företagare
  6. Kjell Wendin, chaufför
  7. Bengt Bergenbrant, lärare
  8. Britt Lundberg, specialpedagog
  9. Torbjörn Åhs, lärare
  10. Eduard Artursson, företagare
  11. Roland Magnusson, arbetsmarknads ass.
  12. Eddy Nzeyimana, studerande
  13. Hans Lundberg, pastor
  14. Lars-Eric Nilsson, språkpedagog
  15. Daniel Stengård, dataingenjör
  16. Bengt Göran Rosdahl, verkstadsmekaniker
  17. Stenerik Eriksson, slöjdlärare
  18. Bengt Fridman, servicetekniker
  19. Zlatko Hrenko, verkstadsmekaniker
  20. Fredrik Samuelsson, företagare
Arboga
0068-01515

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christian Payerl, Egen företagare
  2. Susanne W Linde, F.d personalchef
  3. Sven Nilsson, Teleingenjör
  4. Agneta Lambert Meuller, Fastigh.skötare
  5. Niklas Ingerstedt, Kartassistent
  6. Karin Nilsson, Leg.tandsköterska
  7. Börje Lindström, Pensionär
  8. Per-Arne Käck, VVS-montör
Arboga
0055-02931

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Öhgren
  2. Anders Röhfors
  3. Jonna Lindman
  4. Carl Egegren
  5. Eva Holstein
  6. Peter Wahlström
  7. Anders Bjurström
  8. Elisabeth Bertö
  9. Kristina Fogwall-Bjurström
  10. Eva Dahlén
  11. Susanne Henning
  12. Hans Svanqvist
  13. Mikael Haglund
  14. Elvy Nilsson
  15. Arne Henriksson
  16. Per-Gunnar Persson
  17. Louise Rickardsson
  18. Staffan Lindman
  19. Eva Rosdahl
  20. Jonas Wennberg
  21. Monika Bergman
  22. Håkan Tomasson
  23. Sigvard Sigurd
  24. Per-Olof Larsson
  25. Karl-Erik Pettersson
  26. Elle Pettersson
  27. Bo Axelsson
  28. Gunilla Sigge
  29. Anders Sigge
  30. Birgit Söderkvist
Arboga
0001-00016

Omsorgspartiet i Arboga

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Omsorgspartiet i Arboga

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl-Erik Almskoug
  2. Nanna Lejman
  3. Andreas Rosén
  4. Sune Gustafsson
  5. Stefan Lejman
  6. Stefan Hjalmarsson
  7. Anders Lundgren
  8. Christer Norén
Arboga
0335-02463

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mathias Söderström, 38 år, innebandyspelare, Arboga
Arboga
0110-02805

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dan Karlsson, socialsekreterare
  2. Maria Fredlund, studerande
  3. Inga-Lill Frössman, leg. sjuksköterska
  4. Manuel Huerta, socionom
  5. Christer Löwenhamn, pensionär flygmekaniker
  6. Kicki Hedström, socionom
  7. Anna Windahl, förskollärare
  8. Agustin Sanchez, CNC operatör
  9. Israel Antonio Cruz, metallarbetare
  10. Lizzie Hultquist, lärare
  11. Adam Avdic, studerande
  12. Eva Andersson, pensionär
  13. Armando Sagastume, metallarbetare
  14. Metin Altinezer, studerande
  15. Ann Avdic, familjerådgivare
  16. Monica Löwenhamn, förskollärare
  17. Henry Pettersson, fritidspedagog
  18. Dora Cruz Sanchez, metallarbetare
  19. Christina Hartin-Silvergran, talpedagog
  20. Eduardo Yanes, yrkesförare
  21. Alexander Sanchez Cruz, studerande
  22. Dan Friedrich, studerande
Arboga
0005-02701

http://www.val.se