Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Köping - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elizabeth Salomonsson, kommunalråd
  2. Roger Eklund, kommunalråd
  3. Anne Tjernberg
  4. Carl-Inge Westberg, verksamhetssamordnare
  5. Inger Lindström, f.d. adm.assistent
  6. Ulrik Larsson, folkbildare
  7. Lena Vilhelmsson, veterinärassistent
  8. Börje Eriksson, montör
  9. Ann-Marie Lundin, läkarsekreterare
  10. Ivan Arancibia Silva, flyktingsamordnare
  11. Kerstin Nilsson, pensionär
  12. Jonny Clefberg, folkbildare
  13. Tina Linder
  14. Karl-Ivan Wiklund, utbildare
  15. Viveca Sandberg, apotekstekniker
  16. Behxhet Ukelli, lärarassistent
  17. Gina Lisengran, ekonomiassistent
  18. Torbjörn Eriksson
  19. Annika Duŕn
  20. Mats Landqvist
  21. Irene Smedberg
  22. Taffere Abraha, kyrkvaktmästare
  23. Anneli Eriksson
  24. Johny Vilhelmsson, lastmaskinförare
  25. Fatma Taki, tolk
  26. Anders B Hvass, f.d. posttjänsteman
  27. Modesty Strandh
  28. Rougel Frössle
  29. Ritva Sjöholm, vårdare
  30. Per Carlesson, administrativ chef
  31. Maria Blomcreutz, undersköterska
  32. Urban Almqvist, säljare
  33. Shamm Gafour, studerande
  34. Abdul Qorbani, cnc operatör
  35. Ingalill Hedblom, ekonom
  36. Kent Fredriksson, fastighetsskötare
  37. Gordana Jovanovic, tolk
  38. Tobias Hellberg, maskinoperatör
  39. Madeleine Jansson, socialsekreterare
  40. Sven Gerhardsson, pensionär
  41. Agneta Johansson, utredningsassistent
  42. Ingvar Duŕn, yrkeslärare
  43. Åsa Göransson
  44. Leif Strandh
  45. Ulrika Carlsson, vårdbiträde
  46. Tommy Viklund
  47. Lena Jonsson, vårdare
  48. Jan I Hellberg, studieledare
  49. Else-Marie Jonsson
  50. Arne Hedkvist
  51. Florence Strandh, pensionär
  52. Björn Rydberg, pensionär
  53. Birgitta Carnbrand, pensionär
  54. Bror Kronberg
Köping
0002-00011

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jenny Adolphson, butiksmedarbetare, Vargstigen Köping
  2. Henrik Ohlsson, egenföretagare, Björksta Munktorp
  3. Birgitta Andersson, landstingsråd, Ängeby Köping
  4. Martin Lindh, Västra Långgatan, Köping
  5. Gunvor Stenman, lantbruksföretagare, Nalbesta Munktorp
  6. Marcus Gustafsson, gymnasieelektriker, Kölsta Odensvi
  7. Niklas Mörth, IT-specialist, Flicksta Munktorp
  8. Gheorghe N Cojocaru, egenföretagare, Kulinge Odensvi
  9. Göran Eriksson, maskinoperatör, Vägby Bro
  10. Ann-Christine Eriksson, vårdare, Berga Himmeta
  11. Juan Ponce, maskinoperatör, Byjordsgatan Köping
  12. Love Lundell, studerande, Barnhemsgatan Köping
  13. Lena Ryberg-Ericsson, lantbrukare, Rasgärde Munktorp
  14. Hans Andersson, lantbrukare, Ängeby Köping
  15. Bernt Bergsten, PC-tekniker, Parkvägen Kolsva
  16. Ingalisa Wretman, vicevärd, Kihlmansgatan Köping
  17. Anna-Lena Jansson, entreprenör, Ire, Västra Skedvi
  18. Jens Johansson, studerande, Renstigen Kolsva
  19. Lars Isaksson, lantbrukare, Ullvi Munktorp
  20. Taina Malmgren, samordnare, Kastena Köping
  21. Rune Jansson, snickare, Hägersta Munktorp
  22. Hans Malmgren, maskinoperatör, Kastena Köping
Köping
0004-01558

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Iván Czitrom
  2. Lennart Eriksson
  3. Eva Leonardsson
  4. Ingrid Asplund
  5. Róbert Czitrom
  6. Sara Åström
  7. Siv Anedda
  8. Christina Czitrom
  9. Ingrid Ekholm-Eklund
  10. Ida Lindh
  11. Tommy Svanborg
  12. Tony Löfling
  13. Ann Dahl
  14. Radhwan Alnaimi
  15. Margot Pettersson Huselius
  16. Torsten Johansson
Köping
0003-03641

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Carin Ragnarsson, förskollärare
  2. Per Norin, högstadielärare
  3. Elisabeth Nyhlén, butiksbiträde
  4. Edvard Ruin, konsult
  5. Ingrid Broman, förskollärare
  6. Bruno Bjellverud, robotoperatör
  7. Inez Kronberg, fd gymnastikledare
  8. Vinko Mogus, montör
  9. Lorin Mayer Nordström, platschef
  10. Christine Lindberg, konsult
  11. Kjell Eriksson, lantbrukare
  12. Lennart Edman, Ingenjör
Köping
0068-00547

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Eljansbo, 58 år, Socionom
  2. Peter Ristikartano, 34 år, Civilekonom
  3. Charlott Lundberg, 28 år, Kemiingenjör
  4. Birger Eriksson, 49 år, Gymnasielärare
  5. Eleonor Zeidlitz, 31 år, Miljöingenjör
  6. Sune Hedenström, 60 år, Vaktmästare
  7. Sabine Olivi, 32 år, Undersköterska
  8. Per Gunnar Pettersson, 69 år, f.d Ingenjör
  9. Christina Wihman, 55 år, Biomed.analytiker
  10. Gunnar Karlsson, 65 år, Byggnadsingenjör
  11. Jan Hammarbäck, 59 år, Distr.sköterska
Köping
0055-02955

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ola Saaw
  2. Gunvor Sharp
  3. Stefan Bengtsson Svärd
  4. Christer Wicksell
  5. Tore Segerström
  6. Mikael Gunnarsson
  7. David Sharp
  8. Anne-Louise King
  9. Agneta Sellholm
  10. Pia Öberg
  11. Svante Uggla
  12. Torbjörn Holmström
  13. Gerd Holmström
  14. Robert Seger
  15. Kenneth Söderberg
  16. Ulrika Porthčn
  17. Stefan Söderberg
  18. Cecilia Uggla
  19. Peter Kvist
Köping
0001-00002

Socialistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Socialistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Manne Frisk, metallarbetare
  2. Margaretha Svensson, lärare
  3. Patricio Bustos, metallarbetare
  4. Paula Widera, metallarbetare
  5. Kurt Peterson, kommunarbetare
  6. Tesfamikael Beyene, postiljon
  7. Roland Larsson, metallarbetare
Köping
0074-02674

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Per Olof Rizell, 54 år, högskoleingenjör, Köping
Köping
0110-02806

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Andreas Trygg, kommunalråd
  2. Yvonne Blücher, verksamhetschef
  3. Peter Ekelund, politisk sekreterare
  4. Sara Sjöblom, kulturarbetare
  5. Stefan Lundborg, vårdare
  6. Eva Enqvist-Olsson, elevassistent
  7. Jan Fransson, enhetschef
  8. Marianne Edman, socionom
  9. Tomas Winter, tonsättare
  10. Carina Eriksson, dramapedagog
  11. Leif Mikkelsen, gjuteriarbetare
  12. Ulrika Velasquez Gustavsson, kriminalvårdsinspektör
  13. Remzi Tosun, egenföretagare
  14. Lena Enkvist, vårdare
  15. Kenneth Nordberg, verkstadsarbetare
  16. Tanja Linderborg, f.d. riksdagsledamot
  17. Krister Hedman, operatör
  18. Sonia Sandoval-Fransson, lärare
  19. Shadrach Akpone, leg. sjuksköterska
  20. Maria Berggren, dramapedagog
  21. Ulf Edman, pensionär
  22. Cecilia Granlund, socionom
  23. Daniel Löthskog Kluck, kulturarbetare
  24. Ingrid Ornell, pensionär
  25. José Roberto Mira, lagerarbetare
  26. Peter Hermansson Sköld, maskinoperatör
  27. Sten Jensen, verkstadsmekaniker
  28. Ove Svensson, f.d. rådman
Köping
0005-02739

http://www.val.se