Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Sala - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Olov Rapp, gymnasielärare, 60 år
  2. Karin Karlsson, leg.sjuksköterska, 59 år
  3. Tomas Jansson, fastighetsskötare, 44 år
  4. Pia Nilsson, riksdagsledamot, 48 år
  5. Emil Andersson, elektriker, 22 år
  6. Eva Stenberg, handläggare, 49 år
  7. Bo Kihlström, murare, 63 år
  8. Alexandra Gustavsson, studerande, 19 år
  9. Bengt Jansson, utredare, 60 år
  10. Åsa Nilsson, arbetshandledare, 43 år
  11. Dick Forsberg, brandmästare, 59 år
  12. Ellinor Fylkeson, skötare, 56 år
  13. Karl-Axel Ekebom, f.d. ombudsman, 73 år
  14. Amanda Lindblad, studerande, 19 år
  15. Tommy Johansson, ombudsman, 60 år
  16. Lotta Holmer, företagare, 40 år
  17. Eric Fylkeson, författare, 60 år
  18. Ulrika Spårebo, driftledare, 35 år
  19. Stephan Bergman-Paul, arbetsförmedlare, 61 år
  20. Eva Törnblom, beteendevetare, 46 år
  21. Thomas Calissendorff, plåtslagare, 59 år
  22. Kristina Nyberg, undersköterska, 51 år
  23. Alf Ekebom, industriarbetare, 62 år
  24. Susan Ali, flyktinghandläggare, 41 år
  25. Kenneth Edvardsson, chaufför, 55 år
  26. Ing-Marie Edin-Kärvinge, f.d. behandlingsassistent, 61 år
  27. Kjell Wennerborg, pensionär, 67 år
  28. Kajsa Pettersson, pensionär, 71 år
  29. Åke Hedvall, f.d. elektriker, 73 år
  30. Kerstin Harring, pensionär, 70 år
  31. Hans-Ola Ibohm, skötare, 51 år
  32. Sonja Nohr, f.d. vårdbiträde, 70 år
  33. Roger Kumlin, busschaufför, 57 år
  34. Lotta Nilsson, beteendevetare, 47 år
  35. Stig Hakvinsson, expeditör, 58 år
  36. Maud Zachrisson, leg.sjuksköterska, 48 år
  37. Sören Sjöberg, pensionär, 74 år
  38. Marie-Louise Eklund, undersköterska, 49 år
  39. Nils Wik, pensionär, 72 år
  40. Eleonor Lingblom, badmästare, 34 år
  41. Bengt Atthem, chaufför, 59 år
  42. Malin Bergvall, ombudsman, 38 år
  43. Tomas Dinani, verkstadsarbetare, 62 år
  44. Birgitta Beiron, leg.sjuksköterska, 65 år
  45. Johan Rosengren, arbetsförmedlare, 51 år
Sala
0002-00021

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carola Gunnarsson, Kommunalråd, Ringvalla, Sala
  2. Christer Eriksson, Växtodlare, Ö. Vrenninge, Salbohed
  3. Bo Kallerman, Lärare, Åsen, Västerfärnebo
  4. Mårten Öhrström, Civilingenjör, Ölsta, Sala
  5. Anders Westin, Film-biografkonsulent, Hebovägen, Ransta
  6. Anna Billman, Egenföretagare, Hammarby, Möklinta
  7. Gustaf Eriksson, IT-tekniker, Väsbygatan, Sala
  8. Mikael Jonsson, Gymnasielärare, Österby Gård, Ransta
  9. Maila Pettersson, Mentalskötare, Jakobsdalsgatan, Sala
  10. Hans Johansson, Skogsbrukare, Tullsta, Sala
  11. Christer Gustafsson, Projektledare, N.Salbo, Salbohed
  12. Kerstin Nyberg-Pettersson, Egenföretagare, Forneby, Möklinta
  13. Kerstin Larsson, Administratör, Bennerstigen, Sala
  14. Sven Erik Carlsson, F.Lantbrukare, Sörbäck, Sala
  15. Sven-Olof Pettersson, F.Järnverksarbetare, Skogsvägen, Västerfärnebo
  16. Elisabeth Nilsson, Socialsekreterare, Ö.Vrenninge, Salbohed
  17. Anna Gillerblad, Grafisk formgivare, Polhemsgatan, Sala
  18. Charlotte Gunnarsson, Barnskötare, Lisselbo, Möklinta
  19. Malin Carlsson, Sjuksköterska, Sörbäck, Sala
  20. Jesper Karlsson-Glöde, Fordonsförare, Brunnsgatan, Sala
  21. Kjell Vilén, F.Lantbrukare, Pålsbo, Sala
  22. Lennart Ögren, Adjunkt, Sonnbo Gård, Möklinta
  23. Bo Ericsson, Intendent, Hyttgatan, Sala
  24. Per-Olof Graaf, Egenföretagare, Lingongatan, Sala
  25. Tage Johansson, F.Lantbrukare, Bagargränd, Sala
  26. Peter Melin, Silooperatör, Sonnbovreten, Möklinta
Sala
0004-01309

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Alderfors, Sala
  2. Annica Aspenbom, Sala
  3. Håkan Aspenbom, Sala
  4. Agneta Sonnebo Ögren, Möklinta
  5. Agne Furingsten, Sala
  6. Saleh Pirmosa, Sala
  7. Peter Saaw, Sala
  8. Björn Johansson, Västerfärnebo
  9. Bernt Göthelid, Sätra brunn
  10. Kjell Sundqvist, Sätra brunn
  11. Peter Svensson, Sala
  12. James Pascal, Sala
  13. Jan Wallin, Sala
Sala
0003-00045

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Axelsson, diakon
  2. Håkan Pettersson, polispensionär
  3. Anette Tofters, studie- och yrkesvägledare
  4. Arne Persson, jobbcoach
  5. Rolf Nordström
  6. Helena Andersson, föreståndare
  7. Lisa Joneklav, grundskollärare
  8. Joel Axelsson, studerande
  9. Lars-Olof Bergmark, präst
  10. Gunilla Ullsten
  11. John Nordström, leg optiker
  12. Christer Nyberg, pensionär
  13. Sven Olof Sköllermark, egen företagare
  14. Monica Nordström, dagbarnvårdare
  15. Elisabeth Olsborn, föreståndare öppen förskola
  16. Börje Nilsson, silversmed
  17. Sickan Palm, egen företagare
  18. Hanke Joneklav, pastor
Sala
0068-00514

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erik Åberg, Lärare,Sätrabrunn
  2. Monica Fahrman, Psykolog,Fläckebo
  3. Peter Kraft, Civilingenjör,Sala
  4. Beatrice Woldert, Teknikinformatör,Varmsätra
  5. Sven Lidström, Civilingenjör,Fläckebo
  6. Ingela Lindström, Musikterapeut,Sala
  7. Bo Reyer, Förtidspensionär,Sala
  8. Elisabeth Quasthoff, Egen företagare,Fläckebo
  9. Catrin Lundberg, Studerande,Sala
  10. Johnny Ericsson, Idrottslärare,Västerbykil
Sala
0055-02942

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Molin
  2. Andreas Österberg
  3. JanOlov Eriksson
  4. Michael PB Johansson
  5. Maria Thunberg
  6. Mathias Goldkuhl
  7. Emil Klingström
  8. Allan Westin
  9. Sven Elgstedt
  10. Pernilla Kahn
  11. Lars-Johan Hylander
  12. Johan Widén
  13. Kevin Eriksson
  14. Jan Vannfält
  15. Louise Eriksson
  16. Frida Eriksson
  17. Elin Johansson
Sala
0001-00008

Salas bästa

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Salas bästa

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Forsgren, verksamhetschef
  2. Kristin Eiriksdottir, kulturkonsult
  3. Marcus Andersson, företagare
  4. Victoria Palén, personlig assistent
  5. Bror-Erik Andersson, företagare
  6. Marita Karlström Andersson, lärare
  7. Magnus Eriksson, regionsäljare
  8. Daniel Ahlin, ekonomiassistent
  9. Peter Östlund, företagare
  10. David Karlsson, Skälby Gård
  11. Malin Davidson, vårdbiträde
  12. Nicklas Holm, elektriker
  13. Lotta Forsgren, arbetsförmedlare
  14. Karl-Axel Sjödahl, begravningsentreprenör
  15. Marie Andersson, hydraulik-tekniker
Sala
0973-03850

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ragge Jagero, 72 år, tekniker, Sala
  2. Ann-Christin Lundin Berg, 46 år, vårdbiträde, Västerfärnebo
Sala
0110-02803
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ragge Jagero, 72 år, pensionär, Sala
  2. Ann-Christin Lundin Berg, 46 år, vårdbiträde, Västerfärnebo
  3. Bo Lindholm, 50 år, chaufför, Ransta
Sala
0110-03786

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnel Söderström, lärare
  2. Joachim Nordlund, guide
  3. Lotta Johansson-Arnqvist, kriminalvårdare
  4. Bodil Hildemar, administratör
  5. Johanna Ritvadotter
  6. Anna Eriksson, lärare
  7. Jeanne Kankindi, undersköterska
  8. Ann-Sofie Nyberg, undersköterska
  9. Maria Arvidsson
  10. Charlotte Tsouplaki, lärare
  11. Mariann Rönnkvist, studerande
Sala
0005-02688

http://www.val.se