Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Norberg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åsa Eriksson, samordnare
  2. Kenneth Östberg, kommunalråd
  3. Frida Jansson
  4. Ola Jonsson, egen företagare
  5. Gunilla Persson, hemarbetande
  6. Sten Nordström, projektledare
  7. Elizabeth Pettersson, layoutare
  8. Roger Nyström, maskinförare
  9. Inga-Stina Hesselius
  10. Mikael Ladman
  11. Eva Pålsson, arbetsterapeut
  12. Gunnar Tiger, träarbetare
  13. Lillemor Sunesson
  14. Arne Pettersson
  15. Sari Elsilä
  16. Henning Bask, socionom
  17. Eva-Marie Lindell, affärsbiträde
  18. Torsten Jansson
  19. Ingrid Falquist
  20. Björn Larsson, chaufför
  21. Erika Kraft
  22. Robin Bergman, studerande
  23. Linnéa Landerstedt, leg.sjuksköterska
  24. Joakim Rask
  25. Jenny Björnberg, miljöarbetare
  26. Staffan Lönn
  27. Åsa Ladman Tönnert, affärsbiträde
  28. Juhani Koivisto
  29. Solveig Ellingsen-Jonsson, undersköterska
  30. Peter Sjödin
  31. Yvonne Hallin, trafikpedagog
  32. Daniel Magnusson, försäljningschef
  33. Ingrid Hellström, studerande
  34. Anders Bäckman
  35. Inger Andersson
  36. Evy Woxberg
Norberg
0002-00562

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Skansfors, Regionchef
  2. Ulf Olofsson, Projektör
  3. Mattias Björlestrand, Lärare
  4. Dennis Hellström, Maskinoperatör
  5. Agneta Wennerström, Boendestödjare
  6. Stig Holmberg, Lantbrukare
  7. Arne Andersson, Chaufför
  8. Robert Bergvall, Konditormästare
  9. Göran Jansäter, Entreprenör
Norberg
0004-01165

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Filipsson, Koncernchef
  2. Henrik Nyström, Driftschef
  3. Linn Hansdotter, Sjuksköterska
  4. Marie-Louise Murray, Lärare
  5. Stefan Johansson, Jaktvårdare
  6. Mats Guss, Verkmästare
  7. Peter Vidberg, Elektriker
  8. Ann-Marie Andersson, Näringsidkare
  9. Johan Fogelberg, Skolchef
  10. Ingrid Filipsson, Socionom
  11. Helena Andersson, Lärare
  12. Agneta Magnusson, Sjuksköterska
  13. Elsa-Lill Strolz, Lärare
  14. Dagny Tellner, Pensionerad skolsköterska
Norberg
0003-00044

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Roland Burner, tandläkare
Norberg
0068-03989

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Peter Lind, Elinstallatör/Energirådgivare, Kärrgruvan
  2. Kjell Karlsson, Bredbandsprojektör/Entreprenör, Högfors
  3. Pieternella van Beek, Socionom/ Legitimerad psykoterapeut, Kärrgruvan
Norberg
0055-03801

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Lönnberg
  2. Sven Bergman
  3. Monica Karlsson
  4. Kjell Sundvall
Norberg
0001-00019

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Christer Forsberg, 56 år, ingenjör, Norberg
Norberg
0110-03987

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pratima Åslund, arbetsmarknadshandläggare
  2. Kent Persson, riksdagsledamot
  3. Majja Neverland, utvecklingsledare
  4. Fredrik Johansson, kontorist
  5. Nancy Ibarra, civilekonom
  6. Henry Lehto, folkhögskollärare
  7. Stefan Lundin, anläggare
  8. Ulrica Persson, socionom
  9. Jon Ashbourne, studerande
  10. Linn Larsson, tandhygienist
  11. Fred Eriksson, egen företagare/pensionär
  12. Liselotte Nyström, skötare
  13. Olof Westin, läkare
  14. Karin Hurtig, barnskötare
  15. Juha Rundgren, landstingspolitiker
  16. Karin Danieli, leg. veterinär
  17. Stig Bergman, egen företagare
  18. Anita Ekström Bergman, lärare
  19. Martin Häggström, metallarbetare
  20. Anna-Lena Saarinen, kontorist
  21. Magnus Sandberg, lagerarbetare/musiker
  22. Ann-Christine Persson, socionom
  23. Åke Andersson, pensionär
  24. Gunvor Ashbourne, förskollärare/genuspedagog
  25. Stefan Andersson, boendestödjare
  26. Marie Karlsson, grundskollärare
  27. Tommy Holmström, fritidsledare
Norberg
0005-02686

http://www.val.se