Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Askersund - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Eriksson, Kommunalråd, 48 år, Åmmeberg
  2. Siv Ahlstrand, Fritidspedagog, 51 år, Askersund
  3. Ronny Larsson, Metallarbetare, 51 år, Rönneshytta
  4. Inger Trodell, Registrator, 52 år, Askersund
  5. Mårten Eriksson, Ingenjör, 47 år, Askersund
  6. Inger Larsson, Undersköterska, 56 år, Åmmeberg
  7. Peter Thuresson, Verkstadsarbetare, 50 år, Mariedamm
  8. Solveig Samuelsson, Vårdare, 59 år, Askersund
  9. Christer Gunnarsson, Vägarbetare, 64 år, Askersund
  10. Åsa Pitkänen, Operatris, 38 år, Askersund
  11. Johan Calais, Mekaniker, 51 år, Askersund
  12. Roxana Kennerknecht, Butiksanställd, 36 år, Åsbro
  13. Kurt Blomqvist, Pensionär, 68 år, Åsbro
  14. Lotta Norling-Larsson, Personlig assistent, 45 år, Rönneshytta
  15. Bosse Pettersson, Tjänsteman, 48 år, Askersund
  16. Elisabeth Lennartsson, Laborant, 65 år, Olshammar
  17. Peder Boström, Ombudsman, 47 år, Snavlunda
  18. Lotta Dohn, Butiksbiträde, 42 år, Askersund
  19. Rolf Karlsson, Fastighets förvaltare,55 år, Rönneshytta
  20. Linda Arndth, Vårdare, 32 år, Skyllberg
  21. Ali Jaber, Undersköterska, 46 år, Askersund
  22. Ann-Louise Knutsson, VTS-Operatör, 41 år, Hammar
  23. Leif-Åke Johansson, Pensionär, 68 år, Askersund
  24. Elise-Marie Lövkvist Sjödahl, Undersköterska, 60 år, Askersund
  25. Per Hesse, Processoperatör, 35 år, Askersund
  26. Viveca Karlsson, Arbetsledare, 46 år, Åmmeberg
  27. Johnny Sjöberg, Undersköterska, 38 år, Hammar
  28. Maud Allvin, Undersköterska, 51 år, Askersund
  29. Frank von Grüner, Lagerarbetare, 41 år, Rönnshytta
  30. Margareta Anneborg, Pensionär, 73 år, Åmmeberg
  31. Hans Pettersson, Pensionär, 71 år, Olshammar
  32. Annika Finnström, Lärare, 42 år, Askersund
  33. Anders Stjernström, Verkstadsarbetare, 52 år, Åsbro
  34. Annica Landin-Nilsson, Vårdare, 53 år, Askersund
  35. Stig Hesse, Pensionär, 71 år, Askersund
  36. Annhild Blomqvist, Pensionär, 69 år, Åsbro
  37. Kenneth Johansson, Plåtslagare,56 år, Skyllberg
  38. Gun-Britt Bourelius, Leg sjuksköterska, 71 år, Askersund
  39. Gill Hoffman, Gruvarbetare, 49 år, Åmmeberg
  40. Lille-Mor Edqvist, Pensionär, 60 år, Hammar
  41. Daniel Hedelius, Lagerarbetare, 37 år, Askersund
  42. Britta Fors, Pensionär, 78 år, Lerbäck
  43. Richard Vestermark, Byggnadsarbetare, 39 år, Askersund
  44. Susanne Hedelius, Undersköterska, 47 år, Åmmeberg
  45. Ingemar Åhs, Pensionär, 67 år, Askersund
  46. Ingrid Edvall, Pensionär, 82 år, Askersund
  47. Torbjörn Karlsson, Personalchef, 40 år, Askersund
  48. Margaretha Andersson, Pensionär, 78 år, Askersund
  49. Kurt Andersson, Pensionär, 68 år, Askersund
  50. Sven Samuelsson, Företagare, 64 år, Askersund
  51. Lennart Lindvall, Pensionär, 67 år, Zinkgruvan
Askersund
0002-03809

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Billy Ludvigsson, Håkantorp, Askersund
  2. Kerstin Svärd, Rönnvägen 12, Åmmeberg
  3. Nicklas Oskarsson, Björstorp, Skyllberg
  4. Anita Karlsson, Bengtstorp, Närkesberg
  5. Kjell Johansson, Stora Isåsen, Aspa Bruk
  6. Bengt Svärd, Rönnvägen 12, Åmmeberg
  7. Lars Johansson, Lilla Isåsen, Aspa Bruk
  8. Anna Oskarsson, Björstorp, Skyllberg
  9. Birgitta Fredriksson, Lunna, Hammar
  10. Robert Oskarsson, Björstorp, Skyllberg
  11. Birgitta Lindblad, Storgatan 46 A, Askersund
  12. Hans-Olov Karlsson, Kvarnvägen 9, Åsbro
  13. Bo Karlsson, Bengtstorp, Närkesberg
  14. Bo Björnberg, Norra Björnfall, Mariedamm
  15. Susanna Lindström, Nordhult, Askersund
  16. Per Willén, Askersundsby, Askersund
  17. Rolf Carlsson, Hargebadsvägen 42, Hammar
  18. Magnus Johansson, Åshammar, Åsbro
  19. Inga-Maj Karlsson, Kvarnvägen 9, Åsbro
  20. Birgitta Karlsson, Åstnäs, Askersund
  21. Mattias Karlsson, Rosendal, Skyllberg
  22. Gunnar Nordin, Rådmansg. 14 B, Askersund
Askersund
0004-01100

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Högberg, företagskonsult, Askersund
  2. Staffan Korsgren, tandläkare, Åsbro
  3. Ann-Mari Östling, fastighetsmäklare, Askersund
  4. Per-Olow Resebo, inköpare, Askersund
  5. Katrin Roslund-Sundh, läkare, Askersund
  6. Mats Bergman, bussförare, Askersund
  7. Solweig Clefjord, ekonom, Åsbro
  8. Joachim Jansson, platschef, Zinkgruvan
  9. Diana Stéen, frisörmästare, Åsbro
  10. Bernt Milefall, inköpare, Askersund
  11. Monica Wahlberg, studievägledare, Askersund
  12. Bo Sylwan, mikrobiolog, Askersund
  13. Lars Karlsson, jurist, Askersund
  14. Eskil Davidsson, pensionär, Åsbro
  15. Monica Albrektsson, pensionär, Åsbro
  16. Fredrik Wernheden, försäkringstjänsteman, Åsbro
Askersund
0003-02533

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erling Johansson, elektriker, Askersund
  2. Silvia Östersjö, musiklärare, Askersund
  3. Ulf Bladh, företagare, Askersund
  4. Terese Nordahl Njord, undersköterska, Askersund
  5. Kristina Gustafsson, assistent, Åsbro
  6. Stig Jansson, ingenjör, Askersund
  7. Mattias Hulth, elkonsult, Zinkgruvan
  8. Eva Sääv, tapetserare, Snavlunda
  9. Göran Swartling, kontorist, Askersund
  10. Britta Eriksson, pensionär, Åsbro
  11. Torsten Jacobsson, försäljare, Askersund
  12. Eva Magnusson, geriatriker, Askersund
  13. Carola Mattsson, distriktssköterska, Stora Forsa
  14. Thomas Davidsson, transportledare, Askersund
  15. Elsie-Britt Elf, ungdomskonsulent, Askersund
  16. Rino Hulth, MKB Tillståndsfrågor, Rönneshytta
  17. AnnaMaj Björk, personalsamordnare, Askersund
  18. Håkan Elf, brunnsborrare, Askersund
  19. Elisabeth Lundqvist, undersköterska, Askersund
  20. Örjan Elf, brunnsborrare, Askersund
  21. Britt-Lis Skogman, pers.assistent, Askersund
  22. Maria Östlund, ekolantbrukare, Åsbro
Askersund
0068-00681

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Fries-Hansson, Biologilärare, Snavlunda
  2. Åsa Wistrand, Kulturgeograf, Askersund
  3. Jan Grounes, Ekonom, Askersund
  4. Anna Gransten, Gymnasielärare, Åsbro
  5. Margareta Widell, Distriktssköterska, Askersund
  6. Peder Fries, Ingenjör, Snavlunda
  7. Karin Lindberg Karlsson, Hemmafru, Kårberg
Askersund
0055-00863

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Calill Ohlson, oppositionsråd, Zinkgruvan
  2. Caroline Dieker, landskapsarkitekt, Hammar
  3. Eric Englund, lantmätare, Askersund
  4. Eva Forss, pensionär, Askersund
  5. Gunbritt Edqvist, distriktssköterska, Askersund
  6. Håkan Dieker, lantmästare, Hammar
  7. Irma Sandgren, ekonom, kulturchef, Åsbro
  8. Mikael Johansson, skorstensfejarmästare, Askersund
  9. Annika Bäckgren, skolpsykolog, Markebäck
  10. Björn Dieker, lantmästare, Hammar
  11. Tord Sandgren, företagsledare, Åsbro
  12. Karl Johansson Bäckgren, civilekonom, Markebäck
  13. Jessica Röös, socionom, Hammar
  14. Per-Olof Thulin, projektledare, Aspabruk
  15. Margaret Englund, elevhemsföreståndare, Askersund
  16. Bernt Helgesson, civilekonom, Askersund
  17. Gustaf Svensson, civilingenjör, Åsbro
  18. Ulla Falkenström, undersköterska, Närkesberg
  19. Jens Törnmarck, jägmästare, Askersund
  20. Erik Schale, jur.kand, Askersund
Askersund
0001-00981

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Alexander Alexandersson, 36år, Närkesberg
Askersund
0110-02837

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Raneborn, Egen företagare, Askersund
  2. Rune Karlsson, F.d. Mekaniker, Askersund
  3. Gun Forsström, Undersköterska, Lerbäck
  4. Annika Bäckman, Studerande, Askersund
  5. Boris Elfström, F.d. Fastighetsskötare, Lerbäck
  6. Annika Eriksson, Vårdare, Olshammar
  7. Charlott Nyberg, Lärare, Askersund
  8. Pontus Johansson, Studerande, Askersund
  9. Gert Johansson, Svetsare, Rönneshytta
  10. Gunnel Zetterström, Undersköterska, Askersund
Askersund
0005-01517

http://www.val.se