Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kumla - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Eriksson, kommunalråd, Hardemo
  2. Katarina Hansson, kommunalråd, Kumla
  3. Dan-Åke Moberg, murare, Kumla
  4. Gunnel Kask, barnskötare, Kumla
  5. Mårten Blomqvist, landstingsråd, Kumla
  6. Annica Eriksson, förskollärare, Kumla
  7. Björn Eriksson, kommunalråd, Kumla
  8. Marie Eriksson, flyktingsamordnare, Hardemo
  9. Stefan Svensson, fritidsledare, Hällabrottet
  10. Eva Wilhelmsson, administratör, Kumla
  11. Christer Thörner, enhetschef, Kumla
  12. Gun-Britt Andersson, pensionär, Kumla
  13. Majeed Ahmad Rauf, Kumla
  14. Ing-Marie Andersson, arbetslös, Kumla
  15. Andreas Brorson, logistikarbetare, Kumla
  16. Katarina Öberg, processoperatör, Kumla
  17. Carl-Gustav Thunström, ombudsman, Kumla
  18. Lisbet Björklund, kontorist, Kumla
  19. Thomas Andersson, abf-medarbetare, Kumla
  20. Jeanette Widström, livsmedelsarbetare, Kumla
  21. Sten Persson, grafiker, Kumla
  22. Britt Gelin, barnskötare, Kumla
  23. Roger Arvidsson, undersköterska, Kumla
  24. Anna-Kajsa Gullberg Dahl, livsmedelsarbetare, Kumla
  25. Peter Eriksson, kanslichef, Kumla
  26. Marianne Arvidsson, vårdare, Kumla
  27. Kenneth Svärd, byggnadsarbetare, Kumla
  28. Maja Gullberg, studerande, Hällabrottet
  29. Shorish Saber, Kumla
  30. Carina Bäck, vårdare, Hällabrottet
  31. Erik Jönsson, tekniker, Kumla
  32. Eva Palmqvist, livsmedelsarbetare, Kumla
  33. Sven-Inge Carlsson, pensionär, Ekeby
  34. Josefine Eriksson, studerande, Kumla
  35. Mohammed Bahram Hassan, lärare, Kumla
  36. Ulla Engqvist Gullberg, förskollärare, Hällabrottet
  37. Lars Malmberg, integrationshandläggare, Kumla
  38. Gun-Britt Ahlin, pensionär, Kumla
  39. Sölve Persson, fd landstingsråd, Kumla
  40. Kristina Davidsson, reparatör, Ekeby
  41. Dennis Eriksson, Kumla
  42. Agneta Eriksson, assistent, Kumla
  43. Morgan Gustafsson, Hällabrottet
  44. Barbro Halling, brevbärare, Norrtorp
  45. Mats Gullberg, Kumla
  46. Camilla Borneland Palm, barnskötare, Hardemo
  47. Thomas Bäck, va-maskinist, Hällabrottet
  48. Anneli Roos, assistent, Kumla
  49. Håkan Trygg, riskansvarig, Ekeby
  50. Eva Thorén, barnskötare, Kumla
  51. Magnus Grönvall, busschaufför, Kumla
  52. Rosita Strömberg, undersköterska, Kumla
  53. Robert Roos, industriarbetare, Kumla
  54. Helen Persson, undersköterska, Kumla
  55. Thore Oskarsson, egen företagare, Kumla
  56. Sevda GŁngören, Kumla
  57. Bert Eriksson, Hällabrottet
  58. Ann-Sofie Landevåg, undersköterska, Kumla
  59. Kurt-Erik Gullberg, Hällabrottet
  60. Vanja Björsson, Kumla
  61. Hans Sjöqvist, pensionär, Kumla
  62. Kersti Sandberg, livsmedelsarbetare, Kumla
  63. Thomas Hagsten, kriminalvårdare, Kumla
  64. Tuija Smura, kassörska, Kumla
  65. Karl-Göran Lindgren, pensionär, Kumla
  66. Ulla Lundberg, Kumla
  67. Amir Ahmad, Kumla
  68. Annika Sjöqvist, undersköterska, Kumla
  69. Irene Östlund, pensionär, Hardemo
  70. Marianne Järnkvist, pensionär, Kumla
Kumla
0002-02578

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Engman, Ekeby
  2. Anette Friman, Ekeby
  3. Per-Arne Mårstad, Hardemo
  4. Torbjörn Ahlin, Hardemo
  5. Anna Adolfsson, Kumla
  6. Joel Falk, Kumla
  7. Anna Markström, Kumla
  8. Bengt Friman, Ekeby
  9. Marguerite Landin, Ekeby
  10. Syla Racaj, Kumla
  11. Elisabeth Jonsson, Kumla
  12. Thorbjörn Johnson, Hardemo
  13. Helena Larserö, Kumla
  14. Karina Gilbertsson, Kumla
  15. Lars Arnelius, Ekeby
  16. Anna-Lena Johansson, Kumla
  17. Ingemar Johansson, Kumla
  18. Zitha Ahlin, Hardemo
  19. Anders Lannhard, Hardemo
  20. Anna Martinson, Kumla
  21. Marie Olsson, Kumla
  22. Gudrun Persson, Ekeby
  23. Erik Johansson, Kumla
  24. Karin Åkesson, Ekeby
  25. Monica Gustafsson, Kumla
Kumla
0004-01154

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Örnebjär, 31 år, lärarstudent
  2. Linda Axäng, 37 år, oppositionsråd
  3. Tony Larsson Malmberg, 52 år, studerande
  4. Ann-Marie Andersson, 54 år, enhetschef
  5. Georg Lado, 58 år, ingenjör
  6. Anna Otterström, 41 år, lärare
  7. Jan Sundqvist, 61 år, civilingenjör
  8. Anders Wärlegård, 66 år, leg apotekare
  9. Åsa Malmberg, 40 år, socionom
  10. Christer Strömberg, 65 år, företagare
  11. Birgitta Daréus, 64 år, rektor
  12. Magnus Ivarsson, 28 år, kvalitetskoordinator
  13. Barbro Backlund, 67 år, farmaceut
  14. Björn Axelström, 44 år, teknisk chef
  15. Elisabeth Jaeger, 38 år, administratör
  16. Herje Fahlén, 72 år, ingenjör
  17. Kerstin Lundqvist Eriksson, 71 år, vårdlärare
  18. Curt Arne Gisleskog, 60 år, planerare
  19. Jan Larsson, 31 år, kommunanställd
  20. Ouro-Nimini Esso, 47 år, egen företagare
  21. Roberth Axäng, 37 år, produktionschef
  22. Kerstin Engelbertsson, 74 år, speciallärare
  23. Nils-Erik Nerentoft, 71 år, folkhögskolelärare
  24. Dennis Örnebjär, 30 år, elektroingenjör
  25. Gerth Torstensson, 58 år, ingenjör
  26. Per Angelsten, 32 år, logistiker
Kumla
0003-02545

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Holm, konsulent, Hällabrottet
  2. Raymonda Kourie, socionom, Kumla
  3. Yvonne Kamel, egen företagare, Kumlaby
  4. Christer Fallén, snickare, Hardemo
  5. Camilla Eskilsson, lärare, Smedstorp
  6. Siv Jerlström, socionom, Åbytorp
  7. Jakob Holm, studerande, Hällabrottet
  8. Anna Rönning, projektledare, Smedstorp
  9. Lars Karlsson, chaufför, Kumlaby
  10. Rita Stålbert, verksamhetschef, Kumla
  11. Sven-Arne Karlsson, säljare, Kumla
  12. Micheline Dirani, hemarbetare, Kumlaby
  13. Rune Jansson, pensionär, Hällabrottet
  14. Anna-Lena Köpberg, lärare, Kumla
  15. John Stålbert, studerande, Kumla
  16. Angelina Nehmé, studerande, Kumla
  17. Amjad Toma, lärare, Kumla
  18. Jeanette Nyberg, undersköterska, Åbytorp
  19. Bengt-Göran Johansson, fängelsepastor, Kumla
  20. Sanaa Yacoup, lärare, Kumla
  21. Jan-Erik Lövstam, lantbrukare, Vallersta
  22. Greta Eskilsson, konditoribiträde, Smedstorp
  23. Nouri Nehmé, pensionär, Kumla
Kumla
0068-02645

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mats Gunnarsson, Generalsekreterare
  2. Marcus Thörn, Studerande
  3. Carina Riberg, Processteckniker, ambassadör Rättvisemärkt
  4. Jan Nilsson
  5. Mikael Riberg, Försäljningschef, egenföretagare
  6. Maria Thörn, Undersköterska
  7. Elin Riberg, Studerande
  8. Ulf Svedin, Lärare
  9. Jonas Holmström, Företagare
Kumla
0055-00867

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Haglund, oppositionsråd
  2. Margareta Engman, skatterevisor
  3. Mats Hellgren, pedagog
  4. Göran Arveståhl, företagare
  5. Göran Andersson, pensionär
  6. Berry Keller, pensionär
  7. Elisabet Ekestubbe, apotekare
  8. Marina Andersson, assistent
  9. Anders Schölin, företagare
  10. Efwa Karlsson, ekonomichef
  11. Karl-Gunnar Jonsson, pensionär
  12. Pekka Lindberg, platschef
  13. Kerstin Arveståhl, ekonomiansvarig
  14. Alessandro Fedeli, egen företagare
  15. Martin Östlund, musiker
  16. Elisabeth Centervärn, arbetssökande
  17. Hans Karlsson, projektledare
  18. Dennis Palm, studerande
  19. Barbro Janzén, pensionär
  20. Bengt Carlsson, servicetekniker
Kumla
0001-00389

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan Spiik, 64 år, pensionär, Hällabrottet
Kumla
0110-02767

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Berglund, Statsvetare
  2. Denis Nilsson, F.d. Brandman
  3. Lisa Claeson, Studerande
  4. Robert Björn, Studerande
  5. Håkan Sandberg, Rektor
  6. Maj Britt Jonsson, Rektor
  7. Mårten Franzson, Studie- och yrkesvägledare
  8. Margareta Hultman Brikell, Distriktssköterska
  9. Suleiman Bakhait, Lärare
  10. Kristina Arvidsson, Livsmedelsarbetare
  11. Per Olsson, Betongarbetare
  12. Laila Löfgren Rudahl, Pensionär
  13. Anders Brikell, Socialsekreterare
  14. Jörgen Elfström, Reparatör
  15. Rolf Östman, Gymnasiechef
Kumla
0005-01604

http://www.val.se