Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Örebro - Valsedlar

Observera att det hölls omval till kommunfullmäktige i Örebro 2011-05-15, i den nordöstra valkretsen, med ett annat valresultat som följd.

Klicka här för att se valresultatet från omvalet

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Baastad, Kommunalråd, 36 år, Vintrosa
  2. Torgny Larsson, f.d. Kommunalråd, 59 år, City
  3. Lena Beime, Egen företagare, 58 år, Brickeberg
  4. Björn Sundin, Kanslichef, 40 år, Sörbyängen
  5. Alaa Idris, Bostadspolitisk utredare, 29 år, Söder
  6. Ameer Sachet, Riksdagsledamot, 47 år, Vasastan
  7. Fisun Yavas, Inspektör, 54 år, Norr
  8. Denis Begic, Butiksanställd, 39 år, Hovsta
  9. Linda Eriksson, Förskolelärare, 24 år, Ringstorp
  10. Peter Dahlgren, Ombudsman, 35 år, Rosta
  11. Ingegerd Oberg, Pensionär, 71 år, Stora Mellösa
  12. Jan Zetterqvist, LO-funktionär, 51 år, Vivalla
  13. Jessica Ekerbring, Systemintegratör, 38 år, Mellringe
  14. Roger Andersson, Länstrafikkonsulent, 65 år, City
  15. Inger Carlsson, Kock, 58 år, Lillkyrka
  16. Thomas Esbjörnsson, Gymnasielärare, 46 år, Norr
  17. Elisabeth Karlsson Zuaw, Gymnasielärare, 54 år, Almby
  18. Per Lilja, Butiksarbetare, 45 år, Öster
  19. Sofia Lindstrand, Bussförare, 35 år, Väster
  20. Allan Armaghan, Egen företagare, 55 år, City
  21. Behnaz Afshar, Egen företagare, 41 år, Brickeberg
  22. Per-Ove Karlsson, Kommunalarbetare, 48 år, Ormesta Linnenäs
  23. Jennie Bergström, Socionomstuderande, 24 år, Brickebacken
  24. Frederick Axewill, Handelsanställd, 39 år, Stora Mellösa
  25. Carina Toro Hartman, Lärare, 53 år, Rynninge
  26. Oskar Ragnarsson, Arbetssökande, 19 år, Norrbyås
  27. Margareta Johansson, Pensionär, 73 år, Öster
  28. Robin Bäckström, Statstjänsteman, 29 år, City
  29. Ulrika Sandberg, Politisk sekreterare, 38 år, Söder
  30. John Johansson, Politisk sekreterare, 28 år, Björkhaga
  31. Britt-Marie Balaj, Undersköterska, 44 år, Varberga
  32. Lasse S Lorentzon, Gymnasielärare, 43 år, Almby
  33. Ewa Andersson, Undersköterska, 62 år, Vasastan
  34. Tomas Bergh, Jurist, 32 år, Rosta
  35. Elvy Wennerström, Förskolelärare, 63 år, Vintrosa
  36. Benny Larsson, Teolog, 50 år, Brevens bruk
  37. Eva Eriksson, Gymnasielärare, 45 år, Axberg
  38. Kemal Jelecak, Mekaniker, 58 år, Sörby
  39. Berit Majer, Pensionär, 78 år, City
  40. Hanna Altunkaynak, 43 år, Lärare, Mellringe
  41. Susann Wallin, Elevassistent, 45 år, Odensbacken
  42. Yusuf Abdow, Socionom, 46, Brickebacken
  43. Eva Marcusdotter, Studiesekreterare, 50 år, Mark
  44. Pell-Uno Larsson, Leg. Sjuksköterska, 69 år, Söder
  45. Jane Karlsson, Folkhälsovetare, 57 år, Garphyttan
  46. Joakim Blomqvist, Byggnadsmålare, 40 år, Hovsta
  47. Marie Brorsson, Distriktssköterska, 43 år, Adolfsberg
  48. Niclas Evaldsson, Ekonom , 28 år, Baronbackarna
  49. Zozan Baransson, Journalist, 29 år, Markbacken
  50. Reza Javid, Studerande, 24 år, Sörbyängen
  51. Elona Malm, Undersköterska, 58 år, City
  52. Håkan Schultz, Handläggare, 51 år, Sörbyängen
  53. Christina Kjellsdotter Ander, Gymnasielärare, 44 år, Brickeberg
  54. Kjell Sundqvist, Projekthandledare, 60 år, Brickebacken
  55. Inger Blückert, Handläggare, 46 år, Rosta
  56. Romeo Antonio Granadino, Trädgårdspedagog, 55 år, Brickebacken
  57. Anne Lindqvist, Grundskolelärare, 45 år, Söder
  58. Rasoul Bayazi, Lärare, 49 år, Adolfsberg
  59. Kerstin Holm, Skolmåltidsbiträde, 64 år, Vintrosa
  60. Nourouz Wanli, Bussförare, 43 år, Brickeberg
  61. Rita Hultin, Undersköterska, 56 år, Brickeberg
  62. Erling Häggström, Murare, 72, Almby
  63. Bitten Uhlin, Medicinskt ansvarig, 61 år, Sörbyängen
  64. Kent Wallén, Utvecklingsledare, 59 år, Ladugårdsängen
  65. Pia Rehnberg, Assistent, 56 år, Västhaga
Örebro Sydöstra och Sydvästra
0002-02459
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Baastad, Kommunalråd, 36 år, Vintrosa
  2. Torgny Larsson, f.d. Kommunalråd, 59 år, City
  3. Lena Beime, Egen företagare, 58 år, Brickeberg
  4. Björn Sundin, Kanslichef, 40 år, Sörbyängen
  5. Alaa Idris, Bostadspolitisk utredare, 29 år, Söder
  6. Ameer Sachet, Riksdagsledamot, 47 år, Vasastan
  7. Fisun Yavas, Inspektör, 54 år, Norr
  8. Denis Begic, Butiksanställd, 39 år, Hovsta
  9. Linda Eriksson, Förskolelärare, 24 år, Ringstorp
  10. Peter Dahlgren, Ombudsman, 35 år, Rosta
  11. Ingegerd Oberg, Pensionär, 71 år, Stora Mellösa
  12. Jan Zetterqvist, LO-funktionär, 51 år, Vivalla
  13. Jessica Ekerbring, Systemintegratör, 38 år, Mellringe
  14. Roger Andersson, Länstrafikkonsulent, 65 år, City
  15. Inger Carlsson, Kock, 58 år, Lillkyrka
  16. Thomas Esbjörnsson, Gymnasielärare, 46 år, Norr
  17. Elisabeth Karlsson Zuaw, Gymnasielärare, 54 år, Almby
  18. Per Lilja, Butiksarbetare, 45 år, Öster
  19. Sofia Lindstrand, Bussförare, 35 år, Väster
  20. Allan Armaghan, Egen företagare, 55 år, City
  21. Behnaz Afshar, Egen företagare, 41 år, Brickeberg
  22. Per-Ove Karlsson, Kommunalarbetare, 48 år, Ormesta Linnenäs
  23. Jennie Bergström, Socionomstuderande, 24 år, Brickebacken
  24. Frederick Axewill, Handelsanställd, 39 år, Stora Mellösa
  25. Carina Toro Hartman, Lärare, 53 år, Rynninge
  26. Oskar Ragnarsson, Arbetssökande, 19 år, Norrbyås
  27. Margareta Johansson, Pensionär, 73 år, Öster
  28. Robin Bäckström, Statstjänsteman, 29 år, City
  29. Ulrika Sandberg, Politisk sekreterare, 38 år, Söder
  30. John Johansson, Politisk sekreterare, 28 år, Björkhaga
  31. Britt-Marie Balaj, Undersköterska, 44 år, Varberga
  32. Lasse S Lorentzon, Gymnasielärare, 43 år, Almby
  33. Ewa Andersson, Undersköterska, 62 år, Vasastan
  34. Tomas Bergh, Jurist, 32 år, Rosta
  35. Elvy Wennerström, Förskoletränare, 63 år, Vintrosa
  36. Benny Larsson, Teolog, 50 år, Brevens bruk
  37. Eva Eriksson, Gymnasielärare, 45 år, Axberg
  38. Kemal Jelecak, Mekaniker, 58 år, Sörby
  39. Berit Majer, Pensionär, 78 år, City
  40. Hanna Altunkaynak, 43 år, Lärare, Mellringe
  41. Susann Wallin, Elevassistent, 45 år, Odensbacken
  42. Yusuf Abdow, Socionom, 46, Brickebacken
  43. Eva Marcusdotter, Studiesekreterare, 50 år, Mark
  44. Pell-Uno Larsson, Leg. Sjuksköterska, 69 år, Söder
  45. Jane Karlsson, Folkhälsovetare, 57 år, Garphyttan
  46. Joakim Blomqvist, Byggnadsmålare, 40 år, Hovsta
  47. Marie Brorsson, Distriktssköterska, 43 år, Adolfsberg
  48. Niclas Evaldsson, Ekonom , 28 år, Baronbackarna
  49. Zozan Baransson, Journalist, 29 år, Markbacken
  50. Bo Fredriksson, Socionom, 63 år, City
  51. Anna-Karin Lind, Barnskötare, 47 år, Nya Hjärsta
  52. Tomas Sandberg, Pappersbruksarbetare, 52 år, Ringstorp
  53. Christina Hermansson Placon, Pensionär, 66 år, Bocksboda
  54. Bengt Wentzel, Verksamhetsansvarig, 59 år, Norrby
  55. Marie Skoog, Pedagogassistent, 40 år, Oxhagen
  56. Leif Gustafsson, Pensionär, 66 år, Glanshammar
  57. Anna Rosmark, Skola- och arbetslivskontakt, 36 år, Lundby
  58. Karl-Gustav Granberg, Egen företagare, 64 år, City
  59. Mona Rixon, Pensionär, 70 år, Vasastan
  60. Peter Öhman, Ombudsman, 55 år, City
  61. Suzanne Gunnarsson, LO-ombudsman, 56 år, Väster
  62. Per-Åke Sundkvist, Lagerarbetare, 42 år, Mellringe
  63. Ann-Christine Lahti, Skuldrådgivare, 64 år, Mellringe
  64. Timmy Leijen, Sjukskötare, 49 år, Norr
  65. Yvonne Nordlund, Projektledare, 55 år, Björkhaga
Örebro Nordvästra och Nordöstra
0002-02574

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rasmus Persson, 34 år, Kommunalråd, Ervalla
  2. Charlotte Edberger-Jangdin, 47 år, Kantor, Almby
  3. Per-Åke Sörman, 34 år, Kanslist, Ervalla
  4. Lena Widing, 43 år, Politisk sekreterare, Adolfsberg
  5. Lars Johansson, 58 år, Överstelöjtnant, Norrbyås
  6. Gunhild Wallin, 61 år, Barnmorska, Närkes Kil
  7. Seydou Bahngoura, 48 år, Behandlingsass., Stora Mellösa
  8. Åsa Thor Gustafsson, 50 år, PA-konsult, Asker
  9. Johan Pettersson, 28 år, Journalist, Örnsro
  10. Helena Netz, 36 år, Studerande, Vintrosa
  11. Kamran Kabinejad, 35 år, Fritidsledare, Adolfsberg
  12. Karin Fälldin, 26 år, Tandhygienist, Örnsro
  13. Bo Åkerling, 58 år, Egen företagare, Asker
  14. Ann-Sofie Ohlander, 69 år, Professor emeritus, Centrum
  15. Peter Johansson, 47 år, Klubbchef, Sörby
  16. Marie Nordkvist, 50 år, Undersköterska/ridlärare, Karlsdal
  17. Björn Ingemarsson, 56 år, Ekologisk lantbrukare, Rinkaby
  18. Ebba Karami, 34 år, Hälsoutvecklare, Örnsro
  19. Peter Einarsson, 48 år, Lantbrukare, Närkes Kil
  20. Elisabeth Börjesson, 24 år, Riksombudsman, Lannafors
  21. Ahmed Fawaz, 21 år, Personlig assistent, Vivalla
  22. Regina Salenfors-Andersson, 55 år, Lantbrukare, Lännäs
  23. Jimmy Andersson, 31 år, Lärare, Centrum
  24. Catrin Andersson, 21 år, Frukostvärdinna, Centrum
  25. Håkan Gransten, 60 år, Kyrkogårdschef, Ervalla
  26. Linda Larsson, 30 år, Lärare, Rosta
  27. Börje Gustafsson, 73 år, Pensionär, Sörbyängen
  28. Johan Koskela, 32 år, Officer, Skebäck
  29. Ingvar Bilock, 58 år, Säljare, Gällersta
  30. Inger Ljung-Ernstson, 62 år, Förskollärare, Lundby
  31. Anders Gunnarsson, 62 år, Lantbrukare, Granhammar
  32. Annbrith Wiman, 59 år, Banktjänsteman, Asker
  33. Niklas Sanneryd, 21 år, Säljare, Centrum
  34. Madelene Karlsson, 40 år, Fabriksarbetare, Lillkyrka
  35. Gert Ericsson, 57 år, Entreprenör, Stora Mellösa
  36. Per Gransten, 28 år, Byggnadsingenjör, Eklunda
  37. Fehret Hatic, 41 år, Busschaufför, Tybble
  38. Marita Andersson, 50 år, Ingenjör, Centrum
  39. Tomas Widing, 48 år, Hantverkare, Adolfsberg
  40. Nils O Edwertz, 65 år, Pensionär, Solhaga
Örebro
0004-01113

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Staffan Werme, 51 år, kommunalråd, Gällersta
  2. Marie Brodin, 38 år, kommunikationschef, Örebro
  3. Ina Lindström, 29 år, studerande, Örebro
  4. Georg Barsom, 43 år, stadsdelsutvecklare, Örebro
  5. Larz Lundberg, 65 år, ingenjör, Tysslinge
  6. Åsa Johansson, 67 år, entreprenör, Örebro
  7. Johan Pehrson, 42 år, riksdagsledamot, Örebro
  8. Maria Magnusson, 54 år, behandlingsassistent, Örebro
  9. Fredrik Beckmann, 46 år, producent, Örebro
  10. Britta Bjelle, 69 år, fd generaldirektör, Örebro
  11. Gregor Zubicky, 54 år, konstnärlig chef, Örebro
  12. Karolina Wallström, 43 år, politisk sekr., Glanshammar
  13. Johan Åqvist, 58 år, kriminalvårdare, Örebro
  14. Birgitta Lindahl, 74 år, fd kommunalråd, Örebro
  15. Börje Ström, 65 år, musikledare, Örebro
  16. Hannah Ström, 21 år, juriststudent, Örebro
  17. Niklas Lundgren, 37 år, stf. personalchef, Örebro
  18. Carmen Cristofor, 50 år, socionom, Örebro
  19. Philip Kurt, 19 år, företagare, Örebro
  20. Ulrica Solver-Gustavsson, 39 år, lärare, Örebro
  21. Mats Einestam, 51 år, socialarbetare, Örebro
  22. Azita Iranipour, 40 år, socionom, Örebro
  23. Erik Johansson, 49 år, kommunikatör, Örebro
  24. Gunilla Werme Olsson, 54 år, skolsköterska, Örebro
  25. Jerk Alton, 72 år, arkitekt, Glanshammar
  26. Lena Blixt, 50 år, hovrättsråd, Örebro
  27. Yngve Alkman, 70 år, företagare, Örebro
  28. Barbro Klaeson, 61 år, områdeschef, Örebro
  29. Josef Hannason, 48 år, handläggare, Örebro
  30. Linda Ahlén-Lindahl, 22 år, student, Örebro
  31. Roger Lindahl, 50 år, regionchef, Örebro
  32. Anna Ågerfalk, 42 år, kommunalråd, Gällersta
  33. Emil Eriksson Rissve, 19 år, student, Örebro
  34. Susanna Runheim, 37 år, skolledare, Örebro
  35. Harbi Abdizilani, 44 år, adjunkt, Örebro
  36. Kerstin Cederström, 69 år, specialpedagog, Örebro
  37. Jonas Pehrson, 38 år, vaktmästare, Örebro
  38. Madeleine Sundqvist, 46 år, ombudsman, Stora Mellösa
  39. Patrik Jämtvall, 31 år, verksamhetschef, Örebro
  40. Marika Westerberg, 62 år, lärare, Örebro
  41. Gunnar Pehrson, 71 år, fd försäkringstjänsteman, Örebro
  42. Gunilla Bursell, 65 år, intendent, Örebro
  43. Fredrik Idevall, 50 år, utvecklingsledare, Örebro
  44. Gunnel Körner, 65 år, socionom, Örebro
  45. Erik Wahlberg, 35 år, jurist, Örebro
  46. Birgitta Perols, 63 år, rektor, Örebro
  47. Lars Gustafsson, 65 år, pensionär, Örebro
  48. Margaretha Pehrson, 64 år, säljare, Örebro
  49. Lars-Eric Gustafson, 45 år, företagare, Örebro
  50. Berith Tedsjö-Winkler, 59 år, biblioteksassistent, Örebro
  51. Lars Bergqvist Hagstedt, 31 år, officer, Örebro
  52. Karin Forsling, 38 år, statsvetare, Örebro
  53. Emil Chandorkar, 36 år, jobbcoach, Örebro
  54. Åsa Rönnmark, 30 år, statsvetare, Örebro
  55. Carl Mikael Bergström, 22 år, lärarstudent, Örebro
  56. Anna-Lisa Hellsing, 74 år, ergonom, Järle
  57. Kjell Lindblom, 72 år, fd försäljningschef, Örebro
  58. Gudrun Wärnelid, 80 år, barnmorska, Örebro
Örebro kommun
0003-01181

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Pohn, 42 år, sjuksköterska, Vivalla
  2. Magnus Hedman, 26 år, taxichaufför, Vivalla
  3. Louisa Illacia, 23 år, arbetslös, Vivalla
  4. Lars Nordin, 55 år, grundskollärare, Glanshammar
  5. Erik Illacia, 24 år, komvuxstuderande, Vivalla
  6. Jan Tell, 59 år, biblioteksassistent, Tybble
  7. Jenny Blomérus, 31 år, student, Ladugårdsängen
  8. Ninis Blomérus, 23 år, arbetslös, Ladugårdsängen
Örebro
0471-00820

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Bondeson, kommunalråd, Näsby
  2. Susanne Lindholm, personalchef, Nerikes Kil
  3. Behcet Barsom, politisk sekreterare, Varberga
  4. Gunn Öjebrandt, utbildn.administratör, Brickeberg
  5. Lars O Molin, civilekonom, Rosta
  6. Linn Brodin, lärare, Öster
  7. Anders Hagström, företagare, Norra Bro
  8. Marie Magnusson, informationsansvarig, Hovsta
  9. Magnus Lagergren, lärare, Odensbacken
  10. Lilla Åström, studerande, Centrum
  11. Anders Hagsten, lärare, Almby
  12. Ofelia Namazova, studerande, Varberga
  13. Sigvard Sundkvist, fil.kand., Öster
  14. Lydia Liu, företagare, Centrum
  15. Conny Harrysson, ekonom, Hovsta
  16. Carina Berg, studerande, Hampetorp
  17. Glenn Wästberg, studerande, Centrum
  18. Inga-Lill Nordell, adm.assistent, Södermalm
  19. Nikolas Demetriades, lärare/brandman, Latorp
  20. Ann-Britt Ivarsson, fil.dr., Nasta
  21. Per Danielsson, journalist, Brickebacken
  22. Marianne Malki, studerande, Centrum
  23. Göran Pettersson, lärare, Brickeberg
  24. Eva Sape, inredningsarkitekt SIR, Centrum
  25. Owe Ranebäck, redaktör, Centrum
  26. Gunvor Sundmark, fil.mag., Adolfsberg
  27. Bo Lundin, predikant/missionär, Odensbacken
  28. Barbro Matsman, arbetsterapeut, Ladugårdsängen
  29. Marianne Björk, administratör, Brickebacken
  30. Lars B Stenström, kyrkoherde, Norr
  31. Anna Theodossiou, studerande, Centrum
  32. Josef Mettou, elevassistent, Skebäck
  33. Malin Silén, studerande, Sörby
  34. Stefan Hideblad, försäljningsingenjör, Almby
  35. Birgitta Eklund, sekreterare, Norr
  36. Per Nylén, företagare, Lillån
  37. Kerstin Fjärrfors, pensionär, Adolfsberg
  38. Hamid Siraj, företagare, Centrum
  39. Ingeborg Elovsson, förskollärare, Glanshammar
  40. Naim Tahiri, modersmålslärare, Lundby
  41. Ing-Marie Magnusson, företagare, Sörby
  42. Gjohn-Marko Berisha, pastor, Brickebacken
  43. Agne Ericsson, statistikhandläggare, Hagaby
  44. Birgitta Schortz, förskollärare, Almby
  45. Bengt Karlsson, lagerarbetare, Odensbacken
  46. Ingrid Tvelin, assistent, Mellringe
  47. Andreas E Finell, yrkeschaufför, Brickebacken
  48. Monica T. Sundberg, försäkr.handl., Brickebacken
  49. Gösta Andersson, företagare, Garphyttan
  50. Lennart Sundmark, försäljningschef, Adolfsberg
  51. Björn Sundström, IT-konsult, Hagaby
  52. Magnus Niklasson, ingenjör, Lillån
  53. Göran Wall, boendestödjare, Vivalla
  54. Björn Junaeus, skötare, Norr
  55. Viktor Andersson, sjuksköterska, Centrum
  56. Ricard Öjebrandt, försäkringskonsult, Brickeberg
  57. Fred Sjöberg, musikpedagog, Öster
Örebro kommun
0068-00291

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Persson, Kommunalråd
  2. Gabriella Blomgren, Kommunalråd
  3. Ia Malmqvist, Personalvetare
  4. Michael Horvath, Studerande
  5. Niclas Persson, Teckentolksstuderande
  6. Helena Bosved, Fil. mag.
  7. Lotta Sörman, Lärare
  8. Gunnar Oest, Pol. mag.
  9. Torbjörn Ställberg, Arbetssökande
  10. Ulrika Eriksson, Laboratorietekniker
  11. Anders Odel
  12. Shamiram Abalhad, Gymnasielärare
  13. Andreas Tranderyd, Studerande
  14. Torun Richert, Suderande
  15. Fimsuu Ritna
  16. Camilla Hansén, Fil. mag.
  17. Jonas Eriksson, Fil. mag.
  18. Irene Lindh
  19. Martin Mestanza, Föreningsledare
  20. Ann Green, Politisk sekreterare
  21. Olof Johansson, Fil. dr.
  22. Michaela Lagerqvist, Kundtjänstmedarberate
  23. Mikael Johansson
  24. Liza Sörberg
  25. Ann-Kristin Spåls, Idrottslärare
  26. Johan Nyström, Pensionär
  27. Mikael Lehikoinen, Egenföretagare
  28. Sten Lang, Lärare
  29. Lisanne Magnusson
  30. Ola Palm, Fastighetsekonom
  31. Allan Carlsson, Säljare
  32. Stellan Johansson
Örebro kommun
0055-03017

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kent Persson, oppositionsråd, Marieberg
  2. Inger Högström-Westerling, kommunalråd, Adolfsberg
  3. Ronnie Palmén, säljare, Brickebacken
  4. Elisabeth Svantesson, riksdagsledamot, Ringstorp
  5. Lars Elamson, kommunalråd, Väster
  6. Najah Eriksson Tali, lärare, Vivalla
  7. Henrik Elamson, egen företagare, City
  8. Ulf Södersten, f.d. officer, Adolfsberg
  9. Gunilla Olofsson, pensionär, Lillkyrka
  10. Oskar Öholm, riksdagsledamot, City
  11. Eric Svensson, vårdbiträde, Norr
  12. Daniel Granqvist, verksjurist, Adolfsberg
  13. Ewa Leitzler, lärare, Brickeberg
  14. Gunnar Andersson, ingenjör, Södermalm
  15. Johan Kumlin, företagare, Öster
  16. Sara Dicksen, jurist, Björkhaga
  17. Eghbal Kamran, socionom, Adolfsberg
  18. Åsa Aspelin, maskiningenjör, Öster
  19. Lennart Carlsson, trädgårdsmästare, Odensbacken
  20. Anette Lundgren, företagare, Almby
  21. Carl-Anders Alsätra, pensionär, Adolfsberg
  22. Birgit Ryding, pensionär, Glanshammar
  23. Daniel Welin, företagare, City
  24. Kent Valdemarsson, socionom, Nya Hjärsta
  25. Per-Anders Lundin, polis, Norr
  26. Elisabeth Sundström, lärare, Adolfsberg
  27. Lars Askling, ingenjör, Adolfsberg
  28. Ewy Eriksson, pensionär, Lillån
  29. Christer Johansson, socionom, Norr
  30. Adam Leitzler, företagare, Brickeberg
  31. Sabri Altunkaynak, restaurangchef, Mellringe
  32. Christina Dicksen, företagare, Björkhaga
  33. Rolf Alderholm, planeringskonsult, Garphyttan
  34. Veronika Palmén Lemke, studerande, Tybble
  35. Nedim Karic, narkosläkare, City
  36. Emma Marcusson, studerande, City
  37. Göran Öhlin, f.d. bokhandlare, Rynninge
  38. Krister Tornberg, hyresråd, Sörbyängen
  39. Birgitta Agrell, skolsköterska, Adolfsberg
  40. Tommy Udd, sjuksköterska, Brickebacken
  41. Kerstin Ejdertoft, egen företagare, Centrum Väst
  42. Dragomir Sucurovic, tolk, Ladugårdsängen
  43. Carina Wenderlöf, pensionär, Odensbacken
  44. Magnus Johansson, fritidspedagog, Björkhaga
  45. Lennart Jonsson, ADB-tekniker, Rånnesta
  46. Georgiy Barskiy, studerande, Rosta
  47. Stefan Henningsson, utredare, Oxhagen
  48. Svante Gyrulf, företagare, Brickeberg
Örebro kommun
0001-00211

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  2. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  3. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  4. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  5. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  6. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  7. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  8. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  9. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  10. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  11. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
Örebro Nordvästra
0110-03008
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  2. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  3. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  4. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  5. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  6. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  7. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  8. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  9. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  10. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  11. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
Örebro Nordöstra
0110-03009
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  2. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  3. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  4. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  5. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  6. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  7. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  8. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
  9. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  10. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  11. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
Örebro Sydöstra
0110-03011
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  2. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  3. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  4. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  5. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  6. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  7. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  8. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  9. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  10. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  11. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
Örebro Sydvästra
0110-03012

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Murad Artin, Kommunalråd
  2. Ylva Wessman, Jurist
  3. Mussie Ephrem, Statsvetare
  4. Malin Tinjan, Personalvetare
  5. Gun Carlestam Lewin, Pensionär
  6. Hans Holberg, Lärare
  7. Jaana Rokka, Statsvetare
  8. Markus Görs, Projektledare
  9. Pernilla Calmerfalk, Barnmorska
  10. Öystein Thorsen, Egen företagare
  11. Jessica Carlqvist, Lärare
  12. Markus Allard, Studerande
  13. Marie Reidarsson, PA-Konsult
  14. Tommi Possnert, Studerande
  15. Åsa Häggström, F.d. Lärare
  16. Stefan Nilsson, Studerande
  17. Svetlana Menhem, Maskinoperatör
  18. Sunil Jajasooriya, Livsmedelsarbetare
  19. Hanna Richter Hagert, Statsvetare
  20. Leif Lewin, Pensionär
  21. Zeynepa A Tamburaci, Lärare
  22. Ezzeldin Mohamed AL-Haydari, Lärare
  23. Karolina Björk, Vårdare
  24. Niklas Sandman, Gymnasielärare
  25. Maria Hammar, Sjukpensionär
  26. Jan Callh, Lärare
  27. Birgitta Karlsson Feldgrill, Undersköterska
  28. Pelle Klasson, Pensionär
  29. Lisbeth Lund, Pensionär
  30. Lars-Göran Nilsson, Universitetsadjunkt
  31. Maria Arvegård, Psykologstuderande
  32. Magnus Johansson, Arkivarie
  33. Karin Sahli, Pensionär
  34. Peo Holmström, NC-Operatör
  35. Susanne Almgren, Systemförvaltare
  36. Hans Blomberg, Reparatör
  37. Louise Ornell, Socionom
  38. Gustav Brantedal, Konstnär
  39. Birgitta Blomberg, F.d. Egen företagare
  40. Marie Wirde, Journalist
Örebro
0005-01688

http://www.val.se