Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Arvika - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Claes Pettersson, kommunalråd, Glava
  2. Aina Wåhlund, undersköterska, Gunnarskog
  3. Sten Fransson, projektledare, Arvika
  4. Margareta Asserwall, pensionär, Glava
  5. Lars-Ove Jansson, tjänsteman, Gunnarskog
  6. Marie-Louis Johansson, kokerska, Arvika
  7. Nils-Gunnar Andersson, lärare, Högvalta
  8. Elisabeth Hjalmarsson, busschaufför, Klässbol
  9. Kenneth Wåhlund, ombudsman, Gunnarskog
  10. Eva Svensson, vårdbiträde, Arvika
  11. Anders Söderström, handläggare, Sulvik
  12. Inger Hjerpe, pensionär, Mangskog
  13. Mats Johansson, industriarbetare, Gunnarskog
  14. Carina Bönström, undersköterska, Arvika
  15. Håkan Jivesand, handledare, Arvika
  16. Kerstin Svensson, undersköterska, Gunnarskog
  17. Ulf Westlund, arbetare, Arvika
  18. Gerd Karlsson, arbetare, Älgå
  19. Peter Söderström, snickare, Edane
  20. Emelie Asplund, studerande, Arvika
  21. Jonas Ås, industriarbetare, Brunskog
  22. Linda H. Fjeldstad, jobbcoach, Jössefors
  23. Henrik Axelsson, leg. sjuksköterska, Arvika
  24. Lena Kandergård, undersköterska, Arvika
  25. Christian Berginge, ungdomsvägledare, Brunskog
  26. Marika Tomtsjö, montör, Gunnarskog
  27. Kenneth Johannesson, projektledare, Arvika
  28. Irene Söderström, sjukpensionär, Sulvik
  29. Hans Forssell, pensionär, Arvika
  30. Margaretha von Wachenfeldt, arbetsförmedlare, Arvika
  31. Stefan Åström, industriarbetare, Arvika
  32. Maria Rönnehäll, barnskötare, Klässbol
  33. Rikard Dahlin, metallarbetare, Brunskog
  34. Barbro Åström, läkarsekreterare, Arvika
  35. Göran Andersson, IT-konsult, Arvika
  36. Malin Wåhlund, industriarbetare, Gunnarskog
  37. Peter Hjerpe, reparatör, Arvika
  38. Eva Forssell, pensionär, Arvika
  39. Peter Eckman, metallarbetare, Arvika
  40. Eva Ryman, undersköterska, Arvika
  41. Kristoffer Svensson, studerande, Arvika
  42. Sofia Erlandsson, grundskollärare, Jössefors
  43. Tommy Brever, besiktningstekniker, Arvika
  44. Märit Carlzon, lärare, Arvika
  45. Lars Johansson, försäkringsrådgivare, Arvika
  46. Britt-Marie Persson, bussförare, Glava
  47. Bo Lundberg, montör, Arvika
  48. Lisbeth Stenbäck, pensionär, Arvika
  49. Hysen Dembogaj, industriarbetare, Arvika
  50. Erica Nilsson, telefonförsäljare, Brunskog
  51. Berth Lindström, bussförare, Arvika
  52. Ann-Sofie Ottosson, undersköterska, Glava
  53. Anders Bergérus, ombudsman, Arvika
  54. Ann-Sofie Alexandersson, undersköterska, Arvika
  55. Bengt Rönnehäll, industriarbetare, Klässbol
  56. Anneli Karlsson, studerande, Arvika
  57. Roger Kolberg, kranförare, Ottebol
  58. Paula Thunberg Bertolone, ombudsman, Jössefors
  59. Kristoffer Bruhn, grafiker, Gunnarskog
  60. Anne Segersten, specialpedagog, Arvika
  61. Erkki Rutanen, socionom, Gunnarskog
  62. Pia Embretsen, ombudsman, Arvika
  63. Anders Bäcklin, egen företagare, Gunnarskog
  64. Lisbet Axelsson, pensionär, Jössefors
  65. Carl-Gustav Malmqvist, gjuteriarbetare, Arvika
Arvika
0002-01065

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mona Smedman, Delgivare, Arvika
  2. Camilla Axelsson, Lärare, Arvika
  3. Per-Olov Ålander, Lantbrukare, Gunnarskog
  4. Ingela Jonsson, Leg. Arbetsterapeut, Sulvik
  5. Rolf Bergfjord, Snickare, Gunnarskog
  6. Robert Aronius, Bonde, Hillringsberg
  7. Torkel Oledal, Div.arbetare, Brunskog
  8. Kjell Bergquist, Ekonom, Ny
  9. Michael Carlsson, Säljare, Arvika
  10. Leif Nauclér, Lantbrukare, Brunskog
  11. Andreas Strandberg, Mjölkbonde, Gunnarskog
  12. Roland Eriksson, Skogsbrukare, Glava
  13. Anders Johansson, Säljare, Arvika
  14. Jonas Gustafsson, Portier, Arvika
  15. Katarina Bjerge, Gymnasielärare, Stavnäs
  16. Henrik Eriksson, Lantarbetare, Stavnäs
  17. Alf Danielsson, Pensionär, Gunnarskog
  18. Odd Nilsson, Pensionär, Stömne
  19. Jadranka Trifunovic, Administratör, Arvika
  20. Kjell Brålid, Skogsbrukare, Glava
  21. Margareta Gregow, Med. kand., Arvika
  22. Ingemar Olsson, Hemmansägare, Brunskog
  23. Aina Stavgren, Pensionär, Stavnäs
Arvika
0004-01445

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gösta Frödin, tandläkare
  2. Lisbeth Öjstrand, lärare, Älgå
  3. Curt Edenholm, pensionär
  4. Goro Johansson, skötare
  5. Carl Wästlund, ingenjör
  6. Katarina Repa, Sulvik
  7. Urban Öberg
  8. Carin Martin, tandläkare
  9. Kjell Åke Holdar, socionom
  10. Asta Blom, personlig assistent
  11. Sven Wihk, pensionär, Edane
  12. Ylva Gavell Söderström, elkraftingenjör
  13. Per-Arne Isberg, Stavnäs, Klässbol
  14. Johan Wästlund, företagare
  15. Linnar Holgersson
  16. Björn Andersson, yrkeslärare
  17. Henrik Hagegård
Arvika
0003-01734

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emile Savelkouls, Busschaufför 44 år
  2. Lina Rashid, Studerande 34 år
  3. Harry Eklöf, Pensionär 79 år
  4. Maud Eriksson, Sjukvårdsbiträde 57 år
  5. Ronney Wallin, Pensionär 70 år
Arvika
0068-03929

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ursula Friberg, Lärare, Klässbol
  2. Ragnar Mensner, Fil mag, Brunskog
  3. Sara Andersson, Barnskötare, Arvika
  4. Per Larsson, Biolog, Arvika
  5. Barabara Hinsch, Lantbrukare, Gunnarskog
  6. Lars Bjerge, Egen företagare, Klässbol
  7. Flemming Vilhelm, Pensionär, Jössefors
  8. Ferdinand von Malmborg, Egen företagare, Arvika
Arvika
0055-02696

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Wettmark, oppositionsråd, Rackstad
  2. Kari Back, enhetschef, Arvika
  3. Peter Joensuu, företagare, Ottebol
  4. Jan Lindblad, produktionstekniker, Kärrmossen
  5. May-Britt Bruce, pensionär, Ottebol
  6. Valdimir Stacho, produktionsledare, Arvika
  7. Börje Wahlund, tjänsteman, Perserud
  8. Jan Westergren, fastighetsförvaltare, Rackstad
  9. Christer Bylund, verksamhetsledare, Kärrmossen
  10. Thomas Broström, åkeriägare, Arvika
  11. Olof Lindh, pensionär, Högvalta
  12. Uno Eriksson, konsult, Arvika
  13. Andy Von Essen, produktionschef, Arvika
  14. Kerstin Lindvall-Hedlund, pensionär, Jössefors
  15. Pål Jonson, politisk rådgivare, Älgå
  16. Jonny Andersson, telekonsult, Arvika
  17. Tony Sandström, diakon, Arvika
  18. Maj-Lis Hildingsson, pensionär, Gunnarskog
  19. Jörgen Blakstad sr, pensionär, Sälboda
Arvika
0001-02354

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Håkan Holmström, 43 år, avdelningschef, Gunnarskog
  2. Linda Perström, 28 år, svetsare, Gunnarskog
  3. Leif Åhlin, 71 år, fd officer, Glava
Arvika
0110-03339
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Håkan Holmström, 43 år, avdelningschef, Gunnarskog
  2. Linda Perlström, 28 år, svetsare, Gunnarskog
  3. Leif Åhlin, 71 år, fd officer, Glava
Arvika
0110-03806

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gert Raiml, pensionär
  2. Christina Wallin-Ohlsson, distriktssjuksköterska
  3. Emil Nordh, lärarstuderande
  4. Kim Hedengård, konsulent
  5. Claes Axelson, metallarbetare
  6. Anders Österwald, lärarstuderande
  7. Torbjörn Karlsson, svarvare
  8. Robert Wallén, bussförare
  9. Eva Hilmersson, mentalskötare
  10. Bengt Jansson, vaktmästare
  11. Tommy Karlsson, fastighetsskötare
  12. Sven-Gunnar Boström, kylmontör
Arvika
0005-02284

http://www.val.se