Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hagfors - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Dahlqvist, Hagfors
  2. Åsa Johansson, Uddeholm
  3. Sten-Inge Olsson, Råda
  4. Ann-Christine Janhagen Olsén, Ekshärad
  5. Jan Bohlin, Hagfors
  6. Ann-Sofie Ronacher, Uddeholm
  7. Ingemar Tönnberg, Gustavsfors
  8. Anita Fridberg, Hagfors
  9. Göran Eriksson, Bergsäng
  10. Anna-Greta Johansson, Hagfors
  11. Hans-Olov Stöllman, Ekshärad
  12. Iréne Runkvist-Larsson, Bergsäng
  13. Bertil Köhler, Sunnemo
  14. Liselotte Gunnarsson Johansson, Bergsäng
  15. Clas-Göran Olsson, Råda
  16. Ulla Lundh, Hagfors
  17. Jan-Erik Fridh, Uddeholm
  18. Pernilla Johansson, Sunnemo
  19. Peter Karlsson, Hagfors
  20. Jessica Larsson, Hagfors
  21. Jörgen Andersson, Geijersholm
  22. Ingegärd Olsson, Råda
  23. Kjell Persson, Sunnemo
  24. Sofie Olsson, Hagfors
  25. Fredrik Eriksson, Ekshärad
  26. Lena Svensson, Hagfors
  27. Peter Mäkinen, Hagfors
  28. Pernilla B. Nykvist, Hagfors
  29. Kadem Al Mohammedawi, Hagfors
  30. Inge-Marie Byström, Hagfors
  31. Håkan Finnkvist, Hagfors
  32. Margot Carlsson, Uddeholm
  33. Thomas Pettersson, Hagfors
  34. Wahlmy Sonesson, Geijersholm
  35. Bo Finnkvist, Geijersholm
  36. Siw Sundell Jansson, Höje
  37. Nils Persson, Täppåsen
  38. Ingegerd Tönnberg, Gustavsfors
  39. Lars Karlsson, Råda
  40. Anna-Karin Persson, Råda
  41. Jan Sandström, Hagfors
  42. Kajsa Johansson, Sunnemo
  43. Per Nordwall, Hagfors
  44. Göran Haglund, Ekshärad
Hagfors
0002-01066

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stellan Andersson, Uddeholm
  2. Anna-Karin Berglund, Ö.Tönnet
  3. Lars Nyborg, Gräs
  4. Hanna Isaksson, Gräs
  5. Sven Lundin, Åleby
  6. Celal Aslan, Kyrkheden
  7. Lena Eriksson, Bergsäng
  8. Inge Henriksson, Gräs
  9. Fredrik Nässén, Stackerud
  10. Per-Håkan Häll, Byn
  11. Sune Jansson, Mossberg
  12. Isa Nyberg, Gräs
  13. Lisbeth Nässén, Stackerud
  14. Brita Persson, Uddeholm
Hagfors
0004-01126

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Liljas, Fil. mag, Hagfors
  2. Maria Rang, Personalvetare/Enhetschef, Ekshärad
  3. Magnus Hynell, Patentkonsult, Uddeholm
  4. Mari Pettergård, Gymnasielärare, Ekshärad
  5. Ola Ekblom, Södra Skoga
  6. Magnus Persson, Gymnasielärare, Ekshärad
  7. Ylva J Säfström, Lärare, Hagfors
  8. Leena Hallberg, Adjunkt/Lärare, Ekshärad
  9. Tage Sohl, Polisman, Hagfors
  10. Agneta Olsson, Förskollärare, Uddeholm
  11. Ingvar Hedman, Civilingenjör, Uddeholm
  12. Pernilla Sjöström, Gymnasielärare, Edebäck
  13. Kjell Sundström, Ingenjör, Ekshärad
  14. Barbro Wallén, Lärare, Hagfors
  15. Daniel Sohl, Lärare, Ekshärad
  16. Inga Andersson, Förvaltningssekreterare, Hagfors
  17. Lars T. Stensson, Fil. mag, Hagfors
Hagfors
0003-01660

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonna Karlsson, Studerande, Hagfors
  2. Annika Arnesdotter, Secondhandarbetare, Ekshärad
  3. Stefan Norén, Arkitekt, Ekshärad
Hagfors
0055-02702

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dennis Byberg, Hagfors
  2. Kenneth Olsson, Hagfors
  3. Jan Larsson, Ekshärad
  4. Lilian Nilsson, Uddeholm
  5. Bertil Ring, Hagfors
  6. Barbro Rülcker, Hagfors
  7. Hans Brodin, Lakene
  8. Liliane Arvidsson, Hagfors
Hagfors
0001-03892

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gunnar Alphov, 27 år, sjöman, motorman, Mjönäs
Hagfors
0110-03346
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gunnar Alphov, 27 år, sjöman, motorman, Mjönäs
  2. Jan Klarström, 43 år, programmerare, Norra Råda
Hagfors
0110-03936

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margret Bergkvist, biståndsbedömare,Ekshärad
  2. Tony Olsson, metallarbetare,Hagfors
  3. Anna Hammar, väktare,Uddeholm
  4. Leif Andersson, vaktmästare,Ekshärad
  5. Helena Eriksson, utbildare,Hagfors
  6. Gunilla Östlund, lärare,Hagfors
  7. Bo Johansson, Ekshärad
  8. Lars Östlund, gjuteriarbetare,Hagfors
  9. Jesper Rosendal, Hagfors
  10. Mats Bergkvist, maskinoperatör,Ekshärad
  11. Ulrika Birkflo, inredare,Lakene
  12. Britt Persson, Hagfors
  13. Kenneth Lundström, tjänsteman,Sunnemo
  14. Mats Bengtsson, montör,Mjönäs
  15. Bodil Tönnberg, Övre,Lid
  16. Kenneth Moberg, Övre,Lid
Hagfors
0005-02291

http://www.val.se