Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Filipstad - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Gruvberger, Filipstad
  2. Marina Isaksson, Filipstad
  3. Torbjörn Parling, Filipstad
  4. Christina Persson, Lesjöfors
  5. Bengt-Olov Persson, Filipstad
  6. Ann-Marie Rosö, Filipstad
  7. Sune Frisk, Nykroppa
  8. Åsa Hååkman Felth, Filipstad
  9. Olle Engström, Lesjöfors
  10. Heléne Larsson Saikoff, Brattfors
  11. Claes-Eric Ericsson, Horrsjön
  12. Britt-Marie Wall, Nykroppa
  13. Jomark Polintan, Filipstad
  14. Therese Blomqvist, Filipstad
  15. Stefan Andersson, Lesjöfors
  16. Marianne Andersson, Filipstad
  17. Jan Larsson, Filipstad
  18. Gunnel Tångring, Filipstad
  19. Henric Forsberg, Filipstad
  20. Iréne Frisk, Nykroppa
  21. Per-Olof Felth, Filipstad
  22. Marina Pettersson, Brattfors
  23. Per-Åke Sandberg, Lesjöfors
  24. Britta Lundbäck, Nykroppa
  25. Rolf Wennerlöf, Filipstad
  26. Lillvor Eriksson, Filipstad
  27. Sune Carlsson, Asphyttan
  28. Anne-Marie Hjelm, Lesjöfors
  29. Urban Granfeldt, Filipstad
  30. Marica Sjöstedt, Långban
  31. Lars Björklund, Filipstad
  32. Birgitta Geijer, Filipstad
  33. Örjan Jakobsson, Filipstad
  34. Susanne Nilsson, Filipstad
  35. Hans Karlsson, Nykroppa
  36. Monica Ljung-Alm, Filipstad
  37. Robert Persson, Filipstad
  38. Lena Jonasson, Nykroppa
  39. Paul Andersson, Lesjöfors
  40. Britta Wikström, Nykroppa
  41. Bertil Nilsson, Rämmen
  42. Hans Seffel, Filipstad
  43. Tommy Bäck, Filipstad
Filipstad
0002-01651

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Benny Persson, Filipstad
  2. Peter Johansson, Filipstad
  3. Kerstin Brunn, Brattfors
  4. Gudrun Henriksson, Brattfors
  5. Rolf Christoffersson, Långban
  6. Lars-Olof Eriksson, Brattfors
  7. Christina Svensson, Brattfors
  8. Kjell Nilsson, Lesjöfors
Filipstad
0004-01323

Filipstadspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Filipstadspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Helen Eriksson, undersköterska
  2. Jerry Rothin, egen företagare
  3. Marcos Ciscar, egen företagare
  4. Jenny Ricknell, undersköterska m.m.
  5. Per Hero, plåtslagare
  6. Torbjörn Johnson, beteendevetare
Filipstad
1056-03312

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Michael Helmersson, Brattfors
  2. Björn Stålhammar, Lesjöfors
  3. Simone Hullström, Nykroppa
  4. Ulla Olsson, Bolhyttan
  5. Fredrik Johansson, Filipstad
  6. Lena Vikehult, Filipstad
  7. Göran Helmersson, Brattfors
  8. Ebba Jonegård-Berggren, Filipstad
  9. Arvid Dahlqvist, Nordmark
  10. Carl-Gustaf Brolin, Filipstad
Filipstad
0003-01653

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Sjöberg, lärare, Filipstad
  2. Elisabeth Moberg, IOGT-NTO:s juniorförbund-konsulent, Daglösen
  3. Peter Johansson, pastor, Lesjöfors
  4. Göran Andersson, kock, Persberg
  5. Elisabeth Qvarnström, socionom, Lesjöfors
  6. Karl-Erik Brobäck, livsmedelsarbetare, Filipstad
  7. Ulf Hedman, småföretagare, Filipstad
Filipstad
0068-02303

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Alfred Maultasch, Persberg
  2. Stephanie Treviranus, Nykroppa
  3. Maria Bergström, Filipstad
  4. Kerstin Chrunak, Edsholm
  5. Tommy Bodén, Filipstad
Filipstad
0055-02708

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Söhrman
  2. Christer Olsson
  3. Harry Johansson
  4. Linda Malm
  5. Anita Johansson
  6. Patrik Fornander
  7. Björn Kihl
  8. Christina Söhrman
  9. Kerstin Torstensson
  10. Owe Karlson
  11. Berit Karlson
Filipstad
0001-02123

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Levi Klausen, 29 år, bilmekaniker, Filipstad
  2. Erik Berg, 19 år, bilmekaniker, Filipstad
  3. Madelene Olsson, 21 år, arbetssökande, Filipstad
Filipstad
0110-03355
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Levi Klausen, 29 år, bilmekaniker, Filipstad
  2. Lars Sundberg, 38 år, vaktmästare, Filipstad
Filipstad
0110-03983

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Johansson, lärare,Nordmarkshyttan
  2. Dan Stjernlöv, vårdare,Filipstad
  3. Christel Iversen, personligt,ombud,Nordmarkshyttan
  4. Anders Nilsson, behandlingsassistent,Nykroppa
  5. Karin Lövstrand, arbetsterapeut,Nykroppa
  6. Anders Andersson, konsulent,Lesjöfors
  7. Pia Skoglund, Älvsjöhyttan
  8. Morgan Mittonen, Filipstad
  9. Anne-Marie Nilsson, undersköterska,Nykroppa
  10. Jens Buskas, kommunalanställd,Nordmarkshyttan
Filipstad
0005-03373

http://www.val.se