Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kristinehamn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Eriksson, pensionär, Kristinehamn
  2. Kerstin Andersson, leg. sjuksköterska, Kristinehamn
  3. Bjarne Olsson, utvecklingsledare, Kristinehamn
  4. Margot Eriksson, Kristinehamn
  5. Ulf Granhagen, internatföreståndare, Ölme
  6. Inga-Lill Röhr, ekonomibiträde, Kristinehamn
  7. Svante Persson, yrkeslärare, Kristinehamn
  8. Ingrid-Märta Grönlie, folkbildare, Kristinehamn
  9. Lars Nilsson, operatör, Kristinehamn
  10. Helen Einarsson, operatör, Bäckhammar
  11. Krister Nyström, bosamordnare, Kristinehamn
  12. Gunilla Swärd, metallarbetare, Kristinehamn
  13. Lars Andersson, serviceingenjör, Kristinehamn
  14. Lisa Karlsson, lärare, Bäckhammar
  15. Lars Johansson, pensionshandläggare, Kristinehamn
  16. Sandra Karlsson, administratör, Kristinehamn
  17. Ulf Engström, företagare, Kristinehamn
  18. Bisera Bucuk, personlig assistent, Kristinehamn
  19. Per Gustafsson, processoperatör, Kristinehamn
  20. Ann-Charlotte Halvarsson, pensionär, Kristinehamn
  21. Per-Olof Carlsson, skötare, Kristinehamn
  22. Carina Johansson, handledare, Björneborg
  23. Richard Katisko, servicetekniker, Kristinehamn
  24. Katarina Wernersson, vårdbiträde, Kristinehamn
  25. Lennart Andersson, pensionär, Kristinehamn
  26. Margarita Moreno, studerande, Kristinehamn
  27. Rolf Nilsson, pensionär, Kristinehamn
  28. Vjollca Krasniqi, operatör, Kristinehamn
  29. Tord Rosén, operatör, Kristinehamn
  30. Wanja Sjödin, undersköterska, Kristinehamn
  31. Bertil Mattsson, pensionär, Kristinehamn
  32. Christina Dellwik, undersköterska, Kristinehamn
  33. Adolph Makaya, CNC-operatör, Kristinehamn
  34. Anneli Ericsson, fd undersköterska, Kristinehamn
  35. Ulf Rosén, humanist, Rudskoga
  36. Anitha Johansson, undersköterska, Kristinehamn
  37. Anders Karlsson, skötare, Kristinehamn
  38. Monika Johansson, specialassistent, Kristinehamn
  39. Johan Olsson, metallarbetare, Kristinehamn
  40. Kajsa Adolfsson, lärare, Kristinehamn
  41. Torbjörn Holmén, pensionär, Kristinehamn
Kristinehamn
0002-01005

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bosse Pettersson, Polis, 60 år, Kristinehamn
  2. Bo Bengtsson, Laborant, 53 år, Rudskoga
  3. Anna Cederholm, Lärare, 39 år, Rudskoga
  4. Göran Ivarsson, Ingenjör, 65 år, Rudskoga
  5. Birgitta Grafström, Kommunass., 58 år, Kristinehamn
  6. Per Lindqvist, Ingenjör, 42 år, Rudskoga
  7. Bengt Lindqvist, Företagare, 71 år, Rudskoga
  8. Bertil Abrahamsson, Företagare, 75 år, Rudskoga
  9. Maj-Britt Nilsson Herhold, Designer, 47 år, Kristinehamn
  10. Per-Olov Svensson, Lantbrukare, 44 år, Rudskoga
  11. Kristina Tjärnbro Lämås, Skolassistent, 56 år, Ölme
  12. Ingegärd Karlsson, Överskötare, 71 år, Ölme
  13. Pelle Karlsson, Lärare, 71 år, Ölme
Kristinehamn
0004-01179
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jane Larsson, Kristinehamn, Ekonomiass, 55 år
  2. Adam Slottner, Vike, Lantbrukare, 39 år
  3. Johanna Gustavsson, Visnums-Kil, Lantbrukare, 29 år
  4. Göran Larsson, Vike, Lantbrukare, 45 år
  5. Monika Gustavsson, Visnums-Kil, Banktjänsteman, 56 år
  6. Erik Ågren, Ölme, Lantbrukare, 50 år
  7. Marianne Cederhagen Cordes, Björneborg, Vägledare, 67 år
  8. Gert Cordes, Björneborg, Ingenjör, 68 år
  9. Karin Ehinger, Kristinehamn, Läkare, 42 år
  10. Johan Littorin, Kristinehamn, Systemutvecklare, 32 år
  11. Anita Högberg Ingman, Bäckhammar, Kriminalvårdare, 32 år
  12. Börje Ehinger, Kristinehamn, Läkare, 54 år
  13. Lisbeth B Åkerman, Visnums-Kil, Socionom, 67 år
  14. Per-Åke Haraldsson, Visnums-Kil, Snickare, 58 år
  15. Britta Eskils, Visnums-Kil, Journalist, 42 år
  16. Karl Olov Lundell, Kristinehamn, Pensionär, 75 år
  17. Gunnel Karlsson, Visnums-Kil, Undersköterska, 59 år
  18. Sigvard Larsson, Ölme, Lantbrukare, 62 år
  19. Kajsa Wahliden, Visnum, Undersköterska, 53 år
  20. Lennart Gustavsson, Kristinehamn, Byggmästare, 68 år
  21. Siv Westerberg, Bäckhammar, Undersköterska, 60 år
Kristinehamn
0004-01433

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Naeimy Blücher Johansson
  2. Ulf Torehammar
  3. Eva Julin Dombrowe
  4. Eric Hesselius
  5. Britt-Mari Johansson
  6. Dick Malmström
  7. Cecilia Koch Danielsson
  8. Ove Grässjö
  9. Ewa Wiklander
  10. Jörgen Gärdsell
  11. Leif Johansson
  12. Bruno Eriksson
Kristinehamn
0003-01669

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Kihlström, Lantbrukare
  2. Marie-Louise Hamretz-Maxstad, Leg. Audionom
  3. Roland Leben, Småföretagare
  4. Lars Karlsson, Kemiingenjör
  5. Lucia Toma, Biståndshandläggare
  6. Maria Gunnarsson, Lärare
  7. Fredrik Lindeström, Butiksföreståndare
  8. Linnéa Kihlström, Diakon
  9. Paul Andersson, Säljare
  10. Camilla Kågström, Univ. Studerande
  11. Lennart Nyqvist, Fd. Miljöchef
  12. Rebecca Berner, Undersköterska
  13. Kjell Levin, Ingenjör
  14. Per-Olof "Pelle" Svedberg, Diakon
  15. Björn Henningsson, Ekonom
  16. Bengt Öhlén, Miljöchef
Kristinehamn
0068-02447

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Elisabeth Holmstrand Gustafsson, Sekreterare, 57 år
  2. Karolina Hagegård, Civilingenjör med miljöinriktning, 32 år
  3. Omed Ahmed, Industriarbetare, 32 år
  4. Agnes Utter, Tandsköterska, 63 år
Kristinehamn
0055-03740

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Åke Thörnesjö, Kristinehamn
  2. Monica Marker, Kristinehamn
  3. Torsten Bergstedt, Ölme
  4. Marie Oudin, Kristinehamn
  5. Erik Palmgren, Kristinehamn
  6. Elsie-Marie Arvidsson, Kristinehamn
  7. Ann Knudsen, Ölme
  8. Mats Hahne, Kristinehamn
  9. Stellan Jansson, Kristinehamn
  10. Lennart Johansson, Kristinehamn
  11. Björn Nyström, Kristinehamn
  12. Lars Gustafson, Kristinehamn
  13. Christian Sundby, Bäckhammar
  14. Mats Larsson, Kristinehamn
  15. Per Erlandsson, Kristinehamn
  16. Mats Nilsson, Kristinehamn
  17. Anna Ståläng, Kristinehamn
  18. Larsgöran Larsson, Kristinehamn
  19. Jan-Erik Flink, Kristinehamn
  20. Irene Apostolidi, Ölme
  21. Monica Granath, Kristinehamn
  22. Peter Westerdahl, Kristinehamn
  23. Hans Karlsson, Kristinehamn
  24. Håkan Nordlöf, Ölme
  25. Magnus Norström, Ölme
  26. Daniel Hahne, Kristinehamn
  27. Sonja Sundell, Kristinehamn
  28. Anders Danielsson, Kristinehamn
  29. Lillemor Bergstedt, Ölme
  30. Åke Göransson, Nybble
  31. Jimmy Dufström, Björneborg
  32. Göran Matutinovic, Kristinehamn
  33. Lars Nygren, Kristinehamn
  34. Ewelina Wettergren, Kristinehamn
Kristinehamn
0001-02477

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gunilla Persson, 46 år, badmästare, Kristinehamn
  2. Matz Folke, 47 år, fd vaktmästare, Rudskoga
Kristinehamn
0110-03340
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Gunilla Persson, 46 år, badmästare, Kristinehamn
  2. Matz Folke, 47 år, fd vaktmästare, Rudskoga
  3. Mikael Hellqvist, 25 år, konsult, Kristinehamn
Kristinehamn
0110-03934

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Johansson, ombudsman
  2. Anne-Marie Wallouch, förskollärare
  3. Magnus Wallengren, resurspedagog
  4. Ginger Johansson, fritidspedagog
  5. Elisabeth Zadik, distriktssköterska
  6. Therese Lumberg, studerande
  7. Kenneth Jonsson, vaktmästare
  8. Annica Arvidsson, bibliotekarie
  9. Anders Zadik, arbetsförmedlare
  10. Marie-Louise Becker, fritidspedagog
  11. Ahad Kohistani, egenföretagare
  12. Magdalena Andersson, fritidsledare
  13. Jasim Kamber, egenföretagare
Kristinehamn
0005-02307

http://www.val.se