Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Sunne - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tobias Eriksson, industriarbetare, Sunne
  2. Anette Sätherberg, personalsekreterare, Sunne
  3. Gert Dahlberg, träarbetare, Sätterstad
  4. Agneta Carlsson, affärsbiträde, Lysvik
  5. Lars Jonsson, fabriksarbetare, Rottneros
  6. Kari Gjulem, skötare, Gräsmark
  7. Mikael Lilja, mekaniker, Rottneros
  8. Helena Anshammar, studerande, Sunne
  9. Inge Skoglund, byggnadssnickare, Sunne
  10. Lena Birkefjärd, skötare, Sunne
  11. Kjell-Ove Larsson, kommunalarbetare, Rottneros
  12. Gerd Karlsson, affärsbiträde, Sunne
  13. Jan-Erik Eriksson, Sunne
  14. Lars-Olov Eriksson, skogsarbetare, Sunne
  15. Morgan Skoog, bergarbetare, Lysvik
  16. Per Vitalis, lokförare, Sunne
  17. Karl-Erik Skoog, pensionär, Lysvik
  18. Svante Magnusson, elektriker, Rottneros
  19. Morgan Danielsson, mek. underhåll, Rottneros
  20. Conny Carlsson, egen företagare, Lysvik
  21. Michael Lefwerström, egen företagare, Rottneros
  22. Sven Oskarsson, säljare, Sunne
  23. Arne Persson, kyrkogårdschef, Sunne
  24. Sofia Jonsson, studerande, Rottneros
Sunne
0002-01063

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ola Persson, V:a Ämtervik
  2. Gunilla Ingemyr, V:a Ämtervik
  3. Lena Gynnemo, Ö:a Ämtervik
  4. Bengt Hedelin, Lysvik
  5. Mirja Lundström, Sunne
  6. Kjerstin Persson, Gräsmark
  7. Ida Nilsson, V:a Ämtervik
  8. Inge Andersson, Bjälverud
  9. Anna-Greta O Berggren, Stöpafors
  10. Karl-Johan Adolfsson, V:a Ämtervik
  11. Bengt Gullström, Stöpafors
  12. Sven Emilsson, Lysvik
  13. Camilla Forslund, Ö:a Ämtervik
  14. Elisabeth Olsson, V:a Ämtervik
  15. Kristina Sjögren, Sunne
  16. Ulf Björkudd-Egegren, Stöpafors
  17. Ann-Marie Engåsberg, Ö:a Ämtervik
  18. Michael Kjellstrand, Sunne
  19. Freddy Kjellström, Gräsmark
  20. Jonas Feltenmark, Ö:a Ämtervik
  21. Tomas Ögren, V:a Ämtervik
  22. Ann-Christine Hedelin, Lysvik
  23. Magnus Persson, V:a Ämtervik
  24. Karl-Erik Arnesson, Lysvik
  25. Anna Feltenmark, Ö:a Ämtervik
  26. Marcus Larsson, Lysvik
  27. Toleif Högberg, Sunne
  28. Lars-Ove Eriksson, V:a Ämtervik
  29. Madeléne Press, V:a Ämtervik
  30. Anders Folkesson, V:a Ämtervik
  31. Mats Eriksson, Gräsmark
Sunne
0004-01103

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marianne Åhman, Leran, Sunne
  2. Emanuel Olsson, Angersby, Sunne
  3. Barbro Dolling, Svensby, Västra Ämtervik
  4. Linn Sohl, Torvnäs, Sunne
  5. Tomas Walfridsson, Bjälverud, Sunne
  6. Margareta Reinholdsson, Skäggeberg, Sunne
  7. Arne Arvidsson, Leran, Sunne
  8. Eva Michel Edgren, Brobyäng, Sunne
  9. Börje Olsson, Gräsmark
  10. Viviann Carlsson, Kisterud, Västra Ämtervik
  11. Lennart Einarson, Skäggeberg, Sunne
  12. Börje Larsson, Brårud, Sunne
Sunne
0003-01690

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt-Marie Rylander, Verksamhetsledare
  2. Rolf Örnborg, Servicetekniker
  3. Mariann Larsson, Leg. sjukgymnast
  4. Tomas Sahlberg, Lärare
  5. Carina Liljemark, Undersköterska
  6. Sture Lindahl, Pensionär
  7. Jonny Bjuremo, Fil. mag
Sunne
0068-03088

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tina Jörlén, Folkhögskolelärare, Höjen
  2. Staffan Mastling, Företagare i miljöteknik, Brårud
  3. Lisa Carlsson, Folkhögskoleleärare, Ingmår
  4. Philip Hollman, Solenergiinstallatör, V. Ämtervik
  5. Eva Hallström, Lärare och Energi- och miljöingenjör, Berga Sunne
  6. Morgan Stensson, Egen företagare, V. Ämtervik
  7. Anders Hallström, Ekonom och Ingenjör, Berga Sunne
Sunne
0055-02703

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Evert Rådhström, Norra Arneby
  2. Jörn Okan, Sunne
  3. Åsa Rådhström, Norra Arneby
  4. Robert Pedersen, Lysvik
  5. Åsa Olsson, Sunne
  6. Henrik Frykberger, By
  7. Kerstin Sundén Bergqvist, Norra Arneby
  8. Kerstin Johannesen, Sunne
  9. Hans Widlund, Östra Ämtervik
  10. Fredrik Andersson, Sunne
  11. Maria Widlund, Östra Ämtervik
  12. Sofia Ivarsson, Sunne
  13. Arne Olsson, Sunne
  14. Stefan Andersson, Bjälverud
  15. Solveig Nyqvist, Lysvik
  16. Henrik Spets, Lysvik
  17. Karin Folkesson, Sunne
  18. Ingemar Robertson, Ingmår
  19. Anette Rudin, Östra Ämtevik
  20. Urban Broberg, Gunnerud
  21. Stefan Besterman, Sunne
  22. Inger Axelsson, Gräsmark
Sunne
0001-02339

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Runar Filper, 46 år, valorganisatör, Västra Ämtervik
Sunne
0110-03360
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Runar Filper, 46 år, valorganisatör, Västra Ämtervik
  2. Jan Johansson, 42 år, elektriker, Rottneros
  3. Tomas Persson, 56 år, bilmekaniker, Östanbjörke
Sunne
0110-03805

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars-Erik Hedlund, egenföretagare, Sunne
  2. Tellervo Zetterberg, assistent, Sunne
  3. Lars-Gunnar Johnsson, förrättningslantmätare, Bäckalund
  4. Carina Johannesson, undersköterska, Bäckalund
  5. Marianne Ljungdell-Hedlund, enhetschef, Sunne
Sunne
0005-03638

http://www.val.se