Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Årjäng - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Schützer, leg.veterinär, Årjäng
  2. Kristina Kristiansson, assistent, Karlanda
  3. Sören Rundin, ingenjör, Töcksfors
  4. Gunilla Svantorp, folkhögskollärare, Årjäng
  5. Maurice Leroy, fd kriminalvårdstjänsteman, Årjäng
  6. Ulla-Britt Svensson, fd församlingsassistent, Sillerud
  7. Kenny Svensson, studerande, Årjäng
  8. Anne Marie Lindberg, fd fritidspedagog, Årjäng
  9. Inge Digrell, inköpare, Karlanda
  10. Kerstin Fritiofsson, ekonomiassistent, Töcksfors
  11. Alexander Thorin, studerande, Årjäng
  12. Ulla-Kerstin Aronsson, ekonom, Töcksfors
  13. Torgny Sjögren, kvalitetsansvarig, Årjäng
  14. Petra Hansen, förskollärare, Årjäng
  15. Björn Karlsson, IT-tekniker, Årjäng
  16. Inger Digrell, ekonom, Karlanda
  17. Bror Olofsson, pensionär, Töcksfors
  18. Siv Ögren, fd metallare, Sillerud
  19. Christian Dahlén, fabriksarbetare, Årjäng
  20. Jeanette Persson, industriarbetare, Töcksfors
  21. Daniel Markstedt, grafisk formgivare, Årjäng
  22. Payman Garmiani, fritidspedagog, Årjäng
  23. Hans Karlsson, ambulanssjukvårdare, Årjäng
  24. Therese Sjöstedt, turistbyråföreståndare, Töcksfors
  25. Mårten Karlsson, kanslist, Årjäng
  26. Annelie Heed, undersköterska, Årjäng
  27. Christian Hansson, studerande, Årjäng
  28. Inga-Lill Klason, undersköterska, Karlanda
  29. Nils-Erik Thorell, pensionär, Sillerud
  30. Ingrid Hilmerson, elevassistent, Karlanda
  31. Gunwald Karlsson, pensionär, Årjäng
  32. Anna Gustafsson, lärare, Årjäng
  33. Jonathan Kristiansson, maskinförare, Årjäng
  34. Veronica Kihlström, undersköterska, Årjäng
  35. Kjell Jonasson, metallarbetare, Årjäng
  36. Annica Andersson, säljare, Årjäng
  37. Lars Eriksson, fd musiklärare, Årjäng
  38. Lena Svensson, personlig assistent, Årjäng
  39. Tony Hilmersson, kakelsättare, Karlanda
  40. Siri Möen Knarvik, undersköterska, Töcksfors
  41. Bo Ohlsson, fd tulltjänsteman, Årjäng
  42. Barbro Westerlund, undersköterska, Årjäng
  43. Klaus Lintho, fritidsgårdsledare, Töcksfors
  44. Åse Perttu, vice butikschef, Töcksfors
  45. Lars-Erik Perttu, butikschef, Töcksfors
  46. Susanne Johansson, assistent, Årjäng
  47. Heléne Fridh, undersköterska, Blomskog
  48. Gun Thorstensson, tandtekniker, Årjäng
  49. Elin Hilmersson, studerande, Årjäng
Årjäng
0002-01124

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Johannesson, Banktjänsteman,Rössbyn
  2. Annika Holmstrand, Företagare,Vrängebol
  3. Karl-Erik Andersson, Bonde,Selen
  4. Sven-Olof Sjödin, Affärsförmedlare,Holmerud
  5. Kenneth Andersson, Busschaufför,Västra Bön
  6. Ulla Enarsson, Gruppchef,Åmot Hämnäs
  7. Sven Erik Åstedt, Lantbrukare,Holmedal
  8. Erik Ulriksson, Fd. tulltjänsteman,Fagerbol
  9. Ama Kingdon-Morris, Fabriksarbetare,Holmedal
  10. Tomas Axelsson, Lantbrukare,Hämnäs
  11. Marianne Åstedt, Arkitekt,Holmedal
  12. Jorma Salama, Vrängebol
  13. Christer Söderberg, Lantbrukare,Björkebol
  14. Rolf Olsson, Lantbrukare,Årstad
Årjäng
0004-01313
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Johannesson, Banktjänsteman,Rössbyn
  2. Mats Wignell, Elektriker,Årjäng
  3. Bo Malm, Företagsvärnare,Lofflund Blomskog
  4. Lise-Lott Wignell, Butiksbiträde,Årjäng
  5. Lisbeth Karlsson, Församlingsvärdinna,Fölsbyn
  6. Bengt Andersson, Fd. AMI-Chef,Blomskog
  7. Mats Andersson, Egen företagare,Källtegen Blomskog
  8. Ulla Paulsson, Fd. Företagssköterska,Årjäng
  9. Monica Turesson, Egen företagare,Huken Årjäng
  10. Anders Kylin, Kundmottagare,Breviken Blomskog
  11. Jan-David Thorängen, Musikkonstnär,Årjäng
  12. Conny Larsson, Pensionär,Åslanda
  13. Per-Inge Löving, Chaufför,Lennartsfors
  14. Knut Janson, Arbetsledare,Bäckevarv
  15. Sten-Åke Pettersson, Fd. Väktare,Årjäng
Årjäng
0004-01315
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Johannesson, Banktjänsteman,Rössbyn
  2. Kjell-Arne Ottosson, Lärare,Rommenäs
  3. Marita Arvidsson, Museichef,Töresbyn
  4. Kjell-Anders Dahlström, Kontorschef,Hån
  5. Gertrud Berglund, Distriktssköterska,Stenbyn
  6. Bengt-Olof Lorentzon, Metallarbetare,Bön
  7. Stefan Norman, Byggnadsarbetare,Töresbyn
  8. Tone Dahlström, Tulltjänsteman,Hån
  9. Lars-Göran Larsson, Kyrkvaktmästare,Stommen
  10. Marianne Tagesson Hansen, Kyrkomusiker,Bön
  11. Bernt Christoffersson, Elektriker,Låssbyn
  12. Majvor Svanqvist, Personlig assistent,Sundsbyn Berget
Årjäng
0004-01316
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Johannesson, Banktjänsteman,Rössbyn
  2. Roland Kylén, Landsbygdsföretagare,Silleruds Liane
  3. Kent Norman, Revisor,Silleruds Prästgård
  4. Peter Ring, Lantbrukare,Skogen
  5. Christer Nilsson, Speditör,Snarkil
  6. Åsa Strandhem Fredriksson, Trafiklärare,Sanda
  7. Birte Andersson, Lantbrukare,Stenarsbyn
  8. Inga-Lill Lindblad, Receptarie,Bäcken Sillerud
  9. Inga Magnusson, Lärare,Silleruds Liane
  10. Inger Reuter, Butikschef,Snarkil
  11. Hans Olsson, Hemmansägare,Bålerud
  12. Britta Olsson Sillén, Barntandläkarspecialist,Bålerud
Årjäng
0004-01317

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Lena Knutsson, Östervallskog
  2. Lars Gustafsson, Blomskog
  3. Maria Axelsson, Töcksfors
  4. Rolf Emanuelsson, Årjäng
  5. Uno Halfvardsson, Töcksfors
  6. Magnus Andreasson, Blomskog
  7. Monica Brander, Östervallskog
  8. Gunnar Henriksson, Töcksfors
  9. Therése Gustafsson, Blomskog
  10. Johan Västsäter, Årjäng
  11. Bert Sahlin, Blomskog
  12. Jörgen Pettersson, Årjäng
  13. Thore Berglund, Töcksfors
  14. Hans Blomquist, Sillerud
  15. Urban Johansson, Årjäng
  16. Barbro Ekeroth, Årjäng
  17. Hans Bryntesson, Holmedal
  18. Stefan Nilsson, Blomskog
  19. Lennart Berglund, Töcksfors
  20. Olle Gustafsson, Blomskog
  21. Per Nilsson, Östervallskog
  22. Roy Ringsby, Töcksfors
  23. Örjan Carlsson, Blomskog
  24. Sven Johansson, Blomskog
  25. Göran Västsäter, Årjäng
  26. Lars Jonehög, Årjäng
Årjäng
0003-02340

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Moberg, företagare, Töcksfors
  2. Agneta Nilsson, distriktssköterska, Årjäng
  3. Lennart Nilsson, butikschef, Årjäng
  4. Ann-Christine O Ringsby, sjuksköterska, Årjäng
  5. Leif Arvidsson, företagare, Årjäng
  6. Malin Hovlund, musikledare, Årjäng
  7. Stig Gustafsson, pensionär, Årjäng
  8. Dan Edvinsson, avdelningsledare, Årjäng
  9. Benny Moberg, företagare, Töcksfors
  10. May-Britt Hedefur, företagare, Årjäng
  11. Per-Ove Ringsby, dataingenjör, Årjäng
  12. Roland Moberg, föreståndare, Töcksfors
  13. Per-Erik Carlsson, entreprenör, Årjäng
  14. Gunnel Nilsson, pensionär, Årjäng
  15. Olof Gustafsson, pensionär, Årjäng
Årjäng
0068-02381

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Esbjörn Andersson, Västra Fågelvik
  2. Turi Björnson, Östervallskog
  3. Torleif Åhs, Årjäng
  4. Henrik Dahl, Töckfors
  5. Margareta Hermanson, Sillerud
  6. Roger Andersson, Årjäng
  7. Torbjörn Resvik, Töckfors
  8. Per Olsson, Årjäng
  9. Robin Olsson, Töcksfors
  10. Margareta Bryntesson, Holmedal
  11. Håkan Lennartsson, Holmedal
  12. Holger Eriksson, Lennartsfors
  13. Siv Johansson, Sillerud
  14. Jonny Andrésen, Västra Fågelvik
  15. Stefan Höglind, Lennartsfors
  16. Owe Björnson, Östervallskog
  17. Emma Dahl, Töckfors
  18. Lars Hugosson, Töckfors
  19. Anders Lindgren, Leverbyn
  20. Bo Arvidsson, Töckfors
  21. Kjell Andreasson, Årjäng
  22. Arne Emanuelsson, Årjäng
  23. Mårten Danielsson, Töcksfors
Årjäng
0001-02499

Nordmarkspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nordmarkspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Theres Tenman, Årjäng
  2. Bengt Fredriksson, Sillerud
  3. Patrik Tenman, Årjäng
  4. Johnny Brustuen, Årjäng
Årjäng
1072-03963

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Trond Andersen, 54 år, lastbilschaufför, Årjäng
Årjäng
0110-03750

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Eia Liljegren-Palmaer, Töcksfors
  2. Anders Erlandsson, Årjäng
  3. Margareta Helg, Årjäng
Årjäng
0005-03893

http://www.val.se