Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Grums - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torbjörn Bood, statstjänsteman, Grums
  2. Gunilla Andersson, regionombudsman, Slottsbron
  3. Tore Ingman, Grums
  4. Mariana Möllberg Kleven, församlingspedagog, Grums
  5. Gösta Jäger, pensionär, Grums
  6. Ulrika Nilsson, barnskötare, Grums
  7. Sune Ingman, pensionär, Grums
  8. Elvy Hansson, pensionär, Grums
  9. Frank Lassen, Grums
  10. Reneé Pettersson, sågverksarbetare, Grums
  11. Lars Fridén, pensionär, Grums
  12. Agneta Andersson, statstjänsteman, Värmskog
  13. Juan Carlos Pizarro, pappersarbetare, Grums
  14. Jenni Gunnberg, förskolelärare, Grums
  15. Niklas Elvin, Grums
  16. Monica Strandli, serviceman, Slottsbron
  17. Armand Kleven, modellsnickare, Grums
  18. Anette Werme Svensson, lärare, Grums
  19. Lennart Carlsson, pensionär, Slottsbron
  20. Margareta Bergman, lärare, Grums
  21. Morgan Jakobsson, operatör, Grums
  22. Anna-Karin Elvin, lärare, Grums
  23. Anders Löfgren, fastighetsskötare, Grums
  24. Anna-Lena Edkvist, Grums
  25. Inga-Lill Carlsson, barnskötare, Slottsbron
  26. Therese Bood, mentalskötare, Grums
  27. Leif Karlsson, Grums
  28. Sandra Nätt, samordnare, Grums
  29. Stewe Cato, fabriksarbetare, Slottsbron
  30. Carl-Erik Carlsson, pappersarbetare, Segmon
Grums
0002-01207

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Sidenvall, socionom, 64 år, Värmskog
  2. Birgit Sturessson, företagare, 62 år, Segmon
  3. Maria Svedinger Andersson, civilingenjör,43 år, Slottsbron
  4. Agneta Östlund, mentalskötare, 56 år, Slottsbron
  5. Lennart Bohlin, ekonom, 51 år, Smedstorp
  6. Christer Andersson, enteprenör, 45 år Slottsbron
  7. Kerstin Olsson, banktjänsteman, 66 år, Grums
  8. Karin Didriksson, pensionär, 69 år, Borgvik
  9. Rune Gunnarsson, pensionär, 73 år, Sågartorp
  10. Elin Andersson, studerande, 18 år, Slottsbron
  11. Margareta Bönfors, hushållslärare, 49 år, Grums
  12. Bo Johansson, lantbrukare, 62 år, Långsta
  13. Bo Nilsson, skogsinspektor, 38 år, Torpstöd
  14. Arne Sturesson, ingenjör, 63 år, Segmon
Grums
0004-01174

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Östmo
  2. Roy Ottosson
  3. Leif Thodal
Grums
0003-01752

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. David Engstad, 26 år, Egen företagare inom jordbruk och restaurang, Segmon
  2. Jesper Johansson, 38 år, Arbetsförmedlare, Gullsjö
  3. Anders Tärnbrant, 51 år, Lärare/Skolledare, Grums
  4. Matti Nordenström, 64 år, Pensionerad lärare, Skruvstad
Grums
0055-03794

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Judith Kisch, säljare, 56 år, Grums
  2. Crispin Hultkrantz, lantbrukare, 61 år, Värmskog
  3. Viktoria Brunåker, socionom, 32 år, Borgvik
  4. Siri Johansson, leg.sjuksköterska, 71 år, Segmon
  5. Ola Ekmark, sjökapten, 40 år, Borgvik
  6. Jonas Lindblad, regionchef, 32 år, Grums
  7. Kristoffer Davidsson, virkesmätare, 23 år, Segmon
  8. Nalle Bengtsson, nattförman, 40 år, Grums
  9. Katarina Hultkrantz, familjerådgivare, 60 år, Värmskog
  10. Ulf Wahlström, pensionär, 73 år, Grums
  11. Ann-Sofie Johansson, massör & equiterapeut, 30 år, Grums
  12. Johan Svantesson, lantbrukare, 42 år,Segmon
Grums
0001-02126

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Kenneth Nilsson, 45 år, säljare, Grums
Grums
0110-03982

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Hjerpe, industriarbetare
  2. Eva Olsson, sociolog
  3. Pekka Perna, elektriker
  4. Eva Puhilas
  5. Marjatta Yli-Peura, kassör
  6. Fredrik Puhilas, industriarbetare
  7. Sofia Gustavsson, kock
Grums
0005-02290

http://www.val.se