Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Storfors - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Jildesten, kommunalråd, Storfors
  2. Ann-Christin Ingwall, socionom, Storfors
  3. Glenn Aspnes, produktionstekniker, Storfors
  4. Ingrid Resare, pensionär, Storfors
  5. Lennart Johansson, turistassistent, Storfors
  6. Karin Näslund, tjänsteman, Storfors
  7. Thomas Backelin, tjänsteman, Storfors
  8. Aurea Karlsson, undersköterska, Storfors
  9. Leif B Persson, campingvärd, Storfors
  10. Inga Grundel, rörverksarbetare, Storfors
  11. Steve Nilsson, pensionär, Storfors
  12. Sigurd Bergquist, ekonom, Storfors
  13. Eva Turunen, undersköterska, Storfors
  14. Magnus Liljekvist, verkstadsarbetare, Storfors
  15. Peter Fredriksson, skoglig planerare, Storfors
  16. Rigmor Svärd Sandberg, undersköterska, Storfors
  17. Urban Lavén, lokförare, Storfors
  18. Ulf Wikström, arbetsförmedlare, Storfors
  19. Hans Skeppstedt, svetsare, Storfors
  20. Birgitta Wiberg, undersköterska, Storfors
  21. Annika Lagerqvist, undersköterska, Storfors
  22. Torbjörn Starborg, skogsmaskinförare, Storfors
  23. Thommie Backelin, arbetssökande, Storfors
  24. Christina Skogström, Storfors
  25. Thobias Backelin, Storfors
  26. Eila Svartström, ekonomihandläggare, Storfors
  27. Mika Uutela, egen företagare, Storfors
  28. Dorothea Sohlberg, fd kommunalråd, Storfors
Storfors
0002-00999

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Larsson, Företagare
  2. Ingrid Andersson, Lågst. lärare
  3. Hans Lindqvist, Företagare
  4. Birgitta Hagström, Fru
  5. Johan Järlestdt, Instruktör
  6. Mikael Lind, Lantarbetare
  7. Eva Lundmark, Platschef
  8. Gerd Lagerqvist, Fru
  9. Martina Cambrand, Veterinär
  10. Anita Larsson, Ingenjör
  11. Britta Jansson, Fru
  12. Alf Andersson, Chaufför
  13. Siv Andersson, Fru
Storfors
0004-02602

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monica Ståhl
  2. Kirsi Dissanayake
  3. Erik Svedin
Storfors
0068-02721

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kaj Köhlquist, 65 år, Fil Mag, Lungsund
Storfors
0055-03004

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Ekelund, Kyrksten
  2. Andris Widuss, Storfors
  3. Petronella de Vries, Bjurtjärn
  4. Peter Farrington, Kyrksten
  5. Lars Johrin, Lundsberg
  6. Tjitte de Vries, Bjurtjärn
  7. GŁnther Bodinger, Storfors
  8. Kerstin Wålstedt, Lundsberg
  9. Catherine Olsson, Bjurtjärn
  10. Erik von Schedvin, Bjurtjärn
  11. Christer Nykom, Bjurtjärn
  12. Sune Persson, Bjurtjärn
  13. Lillan Ekelund, Kyrksten
Storfors
0001-02414

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jerry Klausen, 22 år, studerande, Storfors
Storfors
0110-03935

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Åsander, IT-tekniker,Stegelviken
  2. Helena Viitakangas, Storfors
  3. Lars-Erik Carlsson, energi-tekniker,Storfors
  4. Peter Högberg, skogstjänsteman,Storfors
  5. Ingbritt Axelsson, väktare,Ökna,Bottengärdet
  6. Ilpo Piispanen, rörverksarbetare,Storfors
  7. Birgitta Hellberg, undersköterska,Storfors
  8. Pontus Löfgren, rörverksarbetare,Storfors
  9. Elsie Hällsten, pensionär,Storfors
Storfors
0005-02321

http://www.val.se