Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Torsby - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Laack, Torsby
  2. Eva-Lena Gustavsson, Torsby
  3. Hans Lass, Östmark
  4. Yvonne Broberg, Södra Finnskoga
  5. Rune Mattsson, Torsby
  6. AnnLouise Brodén, Torsby
  7. Olle Adolfsson, Norra Finnskoga
  8. Birgit Dahlgren, Likenäs
  9. Åke Gustavsson, Torsby
  10. Ann-Mari Uppvall, Fensbol
  11. Peter Jonsson, Torsby
  12. Carina Nordqvist, Önnerud
  13. Sture Persson, Sysslebäck
  14. Eva Nordvall, Torsby
  15. Jörgen Nilsson, Rinn
  16. Anna-Karin Gustafson, Ambjörby
  17. Gösta Kihlgren, Torsby
  18. Ysabel Hedenberg, Lekvattnet
  19. Lars-Håkan Karlsson, Likenäs
  20. Ingela Johansson, Rådom
  21. Thomas Fröman, Likenäs
  22. Siri Sjögren, Torsby
  23. Jerry Persson, Fensbol
  24. Ruth Augustsson, Röjdåfors
  25. Curth Åsberg, Oleby
  26. Karin Nilsson, Torsby
  27. Lars Andersson, Östmark
  28. Håkan Lindh, Torsby
  29. Ulf Lönnroth, Sysslebäck
  30. Johnny Augustsson, Röjdåfors
  31. Lennart Olsson, Sysslebäck
  32. Jan-Eric Jönsson, Fensbol
  33. Stanley Nilsson, Torsby
  34. Tommy Bornstedt, Torsby
  35. Göran Berg, Röjdåfors
Torsby
0002-00939

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inga-Britt Keck-Karlsson, civilekonom, Lekvattnet
  2. Alf Larsson, pensionär, Ransby
  3. Torbjörn Jansson, städchef, Fensbol
  4. Kjell Karlsson, hemmansägare, Lekvattnet
  5. Monica Olsson, ekonomiassistent, Stöllet
  6. Anna Melin Nyström, fastighetsmäklare, Vestby
  7. Anna Forssberg Malm, universitetslektor, Torsby
  8. Sven Täppers, lantbrukare, Utterbyn
  9. Dag Nyström, skogsmästare, Vestby
  10. Birgitta Sundberg, biblioteksassistent, Östmark
  11. Lennart Johansson, fastighetsskötare, Torsby
  12. Ingrid Larsson, familjevårdskonsulent, Segenäs
  13. Claes Widell, idrottslärare, Sysslebäck
  14. Yvonne Palmgren, f d områdeschef äldreomsorgen, Vägsjöfors
  15. Inga-Maj Isaksson, transportledare, Torsby
  16. Lennart Myrenhill, ambulanssjukvårdare, Likenäs
Torsby
0004-01791

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Larén, bergsingenjör, Björbysätern
  2. Gerd Persson
  3. Birgitta Almroth
  4. Sture Larsson, snickare, Östmark
  5. Olle Lundin, pensionerad lärare
  6. Christina Svensson, jurist
  7. Frank Martinsson, Bograngen
Torsby
0003-02037

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gertie Blomström, Homeopat, Stöllet
  2. Sture Lindqvist, Flygplatstjänsteman, Torsby
  3. Marianne Löfgren, Sjuksköterska, Torsby
  4. Jörgen Klockars, Bilmekaniker, Torsby
Torsby
0068-02718

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Erik Keck, Lektor, Lekvattnet
  2. Birgitta Karstensson, Coach, Sysslebäck
  3. Roger Agné, Lärare, Torsby
  4. Hans Ring, Lärare och naturfotograf, Stöllet
  5. Karin Lindqvist, Pensionär, Torsby
Torsby
0055-03002

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Lena Carlsson, Sysslebäck
  2. Anders Wiss, Torsby
  3. Mikael Persson, Torsby
  4. Roger Ericsson, Sörmark
  5. Per-Arne Ludvigsson, Östmark
  6. Lina Nilsson, Sörmark
  7. Lillemor Wass-Ronge, Torsby
  8. Annétthe Zettergren, Branäs
  9. Jimmy Verme, Torsby
  10. "Mille" Milutin Mirkovic, Utterbyn
  11. Hans Forsbäck, Vägsjöfors
  12. Gustav Olsson, Kälkerud
  13. Kristina Berglund, Torsby
  14. Ingela Högfeldt, Östmark
  15. Peter Westberg, Torsby
  16. Erik Bjälvestrand, Stöllet
  17. Ulf Ronge, Torsby
  18. Sören Gustavsson, Torsby
  19. Håkan Bengtsson, Bada
  20. Roland Olsson, Utterbyn
  21. Tommy Persson, Oleby
  22. Sören Staaf, Torsby
  23. Ingela Omberg, Sörmark
  24. Stig Renhult, Oleby
  25. Stefan Nilsson, Torsby
  26. Per-Ola Dungel, Vägsjöfors
Torsby
0001-02471

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Magnus Karlsson, 27 år, maskinoperatör, Torsby
Torsby
0110-03344

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Berg, författare,Torsby
  2. Line Holth, doktorand,Östmark
  3. Hans Lindberg, Torsby
  4. Gunilla Boquist, pol.mag,Likenäs
  5. Kent Hallesson, byggnadsarbetare,Torsby
  6. Gun-Britt Karlsson, förläggare,Fensbol
  7. Leif Hansson, timmerman,Ransby
  8. Maja Bergström, diversearbetare,Likenäs
  9. Gunnar Svensson, tecknare,Ransby
  10. Hanna Pollari, studerande,Ransby
  11. Roland Jonsson, diversearbetare,Torsby
  12. Bibbi Bengtsson, undersköterska,Sysslebäck
  13. Jari Pollari, kock,Ransby
  14. Åsa Rennblad, resursassistent,Sysslebäck
  15. Britt-Lis Appel, vårdarinna,Torsby
  16. Nils-Erik Nilsson, pensionär,Höljes
  17. Sonia Skansen, Jubell,Torsby
  18. Maria Carlsson-Broberg, behandlingsassistent,Sysslebäck
  19. Håkan Lindbladh, snickare,Västanvik
  20. Gerd Nilsson, Vitsand
  21. Uffe Kramer, Pedersen,småbrukare,Bograngen
  22. Mathias Berglund, programmerare,Likenäs
Torsby
0005-02324

http://www.val.se