Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Eda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans-Peter Jessen, metallarbetare, Köla
  2. Anne Marit Överby, undersköterska, Charlottenberg
  3. Göran Persson, metallarbetare, Ås
  4. Kathy Överby Nilsson, undersköterska, Charlottenberg
  5. Jens Ericsson, fastighetsskötare, Charlottenberg
  6. Evy Andersson, undersköterska, Köla
  7. Arne Backelin, pappersarbetare, Åmotfors
  8. Birgitta Eklund, lärare, Skillingsfors
  9. Tommy Glader, metallarbetare, Eda Glasbruk
  10. Frida Svensson, studerande, Charlottenberg
  11. Michael Johansson, verksamhetschef, Åmotfors
  12. Göran Olsson, enhetschef, Växvik
  13. Gunilla Lindahl, pensionär, Charlottenberg
  14. Arne Guldbrandsson, metallarbetare, Charlottenberg
  15. Patric Klarström, egen företagare, Skällarbyn
  16. Ulf Åhs, murare, Koppom
  17. Bo-Inge Nilsson, järnvägsarbetare, Köla
  18. Sven-Åke Byström, egen företagare, Emterud
  19. Karl-Erik Backelin, pappersarbetare, Åmotfors
  20. Tommy Tranberg, industriarbetare, Åmotfors
  21. Bo Guldbrandsson, metallarbetare, Åmotfors
  22. Gunnar Korp, pensionär, Skillingsfors
  23. Raimo Bernarhjelm, metallarbetare, Koppom
  24. Lasse Sjöberg, kultur- och fritidschef, Flogned
  25. Odd Westby, produktionssamordnare, Eda Glasbruk
  26. Remy Grönvall, vaktmästare, Charlottenberg
  27. Tove Lundell, pensionär, Charlottenberg
  28. Bengt Jansson, pappersarbetare, Hammar
  29. Elin Andersson, undersköterska, Charlottenberg
  30. Tom Ekegren, trafiklärare, Charlottenberg
  31. Dan Säterman, tulltjänsteman, Charlottenberg
Eda
0002-00963

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johanna Söderberg, Fjäll Koppom
  2. Annika Hugne, Lunden Koppom
  3. Leif Johansson, Ås Charlottenberg
  4. John Badh, Koppom
  5. Sylvia Jonasson, Lunden Koppom
  6. Jannica Bergström, Rudsgården Åmotfors
  7. Gunnar Adolfson, Flogned Åmotfors
  8. Eva Magnusson Nilsson, V:a Flogned Koppom
  9. Maud Nilsson, Västby Åmotfors
  10. Lars-Eric Andersson, Sjögervål Åmotfors
  11. Örjan Hugne, Lunden Koppom
  12. Stig Bengtsson, Korsbyn Koppom
  13. Kristina Hugne, Lunden Koppom
  14. Anders Söderberg, Fjäll Koppom
  15. Uno Hultman, Ås Charlottenberg
  16. Annmarie Öjstrand, Slärteg Koppom
  17. Daniel Andersson, Charlottenberg
  18. Jan-Åke Svensson, Åmotfors
  19. Inga-Lill Börjesson, Gryttved Åmotfors
  20. Bertil Fäldt, Beted Koppom
  21. Björn Olsson, Bön Skillingsfors
  22. Lennart Nilsson, Hammar Åmotfors
  23. Anders Persson, Bålstad Åmotfors
  24. Åke Brask, Mellby Åmotfors
  25. Maria Blomqvist, Flogned Åmotfors
  26. Erland Erlandsson, Lässerud Åmotfors
  27. Anders Spennare, Västby Åmotfors
  28. Anders Holt, Lunden Koppom
  29. Lennart Brunzell, Charlottenberg
  30. Maria Svala, Söpple Koppom
  31. Per-Anders Blomqvist, Flogned Åmotfors
  32. Sven-Ingvar Olsson, Holmserud Skillingsfors
  33. Morgan Ensson, Lernäs Åmotfors
Eda
0004-01443

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ola Dahlström, försäljare
  2. Jeanette Lynne, inköpare
  3. Lennart Olsson, lantbrukare
  4. Eva Lanvald, konstnär
  5. Björn-Åke Bergman
  6. Swea Edman, undersköterska
  7. Sven-Olof Sylvén, försäljare
  8. Herberth Sundbäck, pensionär
Eda
0003-02056

Hela Edas Lista

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Hela Edas Lista

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Hans Nilsson, Produktionschef, Söpple, Järnskog
  2. Anna-Karin Lindqvist, Fritidsledare,Lerot
  3. Boo Sandström, Prost, S By, Åmotfors
  4. Bertil Börjesson, Produktchef, Gunnerud
  5. Björn Källman, Butikschef, Charlottenberg
  6. Arne Persson, Entreprenör, Mellby
  7. Margaretha Persson, Åmotfors
  8. Trude Magnusson, Företagare, Hångstad
  9. Mia Nerander, Konstnär, Koppom
  10. Lars-Erik Eriksson, Banktjänsteman, Boda
  11. Åsa Kutt, Undersköterska, Gunnerud
  12. Bo Lehresjön, Musiker, Lersjön
  13. Jan Silverås, Kriminalvårdare, Charlottenberg
  14. Nathalie Fjäll, Lärare, Åmotfors
  15. Carola Persson, Noreborg
  16. Magnus Lövkvist, Produktchef, Nolby
  17. Peter Lundaby, Metallarbetare, Älgestad
  18. Tage Kutt, Gunnerud
  19. Per Magnus Andersson, Åkeriägare, Lerot
  20. Bertil Gustafsson, Rosariet, Koppom
  21. Elisabeth Beckius, Servitris, S Fjäll
  22. Hans Petter Hansen, Försäljningschef, Adolfsfors
  23. Tony Persson, Entreprenör, Nolby
  24. Maria Laritz, Eda Prästgård
  25. Jan Hultman, Produktionschef, Bergerud
  26. Conny Olsson, N Fjäll
  27. Ronnie Pihlgren, Vittensten
  28. Inge Lindqvist, Målare, Mellby
Eda
0160-03705

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Gustafsson, Undersköterska
  2. Kenneth Bodin, Plåtslagare
  3. Bengt Nilsson, Landsbygdsrådgivare
  4. Catarina Jansson, Leg. Sjukgymnast
  5. Per Sjögren, Yrkesvägledare
  6. Mikael Nilsson, Lantbrukare
Eda
0068-03673

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johnny Lundgren
  2. Lars-Magnus Pålsson
  3. Kari Andersson
  4. Birgitta Olsson
  5. Mats-Åke Knutsson
  6. Britt Marie Öjstrand
  7. Rune Moberg
  8. Göran Svensson
  9. Per Andersson
  10. Christer Danielsson
  11. Anette Wikstrand
  12. Nils-Göran Hultman
  13. Nils Gustaf Granström
  14. Hans Nilsson
Eda
0001-03682

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Frank-Otto Tregde, 47 år, pensionär, Koppom
Eda
0110-03348
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Frank-Otto Tregde, 47 år, pensionär, Koppom
  2. Geir Pedersen, 45 år, kock, mediaproducent, Koppom
Eda
0110-03959

http://www.val.se