Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kil - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Johansson, Kil
  2. Rita Gunnarsson, Övre Bondestad
  3. Anders Johansson, Kil
  4. Maj-Britt Tibo, Kil
  5. Kurt Blank, Annita
  6. Åse-Britt Falch, Högboda
  7. Lars-Erik Ståhl, Kil
  8. Marianne Kjellström, Nilsby
  9. Thomas Grönberg, Kil
  10. Jessica Hildén, Frykåsen
  11. Per Olof Nilsson, Kil
  12. Gun-Britt Johansson, Fagerås
  13. Robin Johansson, Kil
  14. Anneli Örtlund, Kil
  15. Dick Carling, Kil
  16. Monica Olofson, Kil
  17. Göte Andersson, Kil
  18. Malin Hvittensten, Kil
  19. Mats Sandström, Kil
  20. Inger Sundin, Kil
  21. Mikael Sjödin, Kil
  22. Pia Sahlin-Brunzell, Kil
  23. Bert Holmqvist, Kil
  24. Marika Lundgren, Kil
  25. Dragan Tesovic, Kil
  26. Ann-Kristine Johansson, Fryksta
  27. Leif Danielsson, Kil
  28. Birgit Bergman-Blank, Annita
  29. Thomas Gustavsson, Högboda
  30. Pernilla Olin, Kil
  31. Jan Lindberg, Kil
  32. Peter Savela, Högboda
  33. Vesa Karleman, Kil
  34. Ann-Marie Johansson, Fagerås
  35. Inge Larsson, Kil
  36. Anette Gundahl Karlsson, Kil
  37. Hans Lidström, Kil
  38. Bertil Petersson, Högboda
Kil
0002-00876

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Georg Forsberg, 60 år, Nolby, lantbrukare
  2. Gunilla Andrén, 41 år, Säldebråten, lärare
  3. Kjell Pettersson, 73 år, Fagerås, pensionär
  4. Marie Bryske, 37 år, Säby Gård, fil.mag/lantbrukare
  5. Berndt Björkman, 54 år, Saxebyn, lantbrukare
  6. Fia Nyman, 50 år, Lene, frisör
  7. Marianne Falkenström, 62 år, Fagerås, fru
  8. Kenneth Eriksson, 57 år, Övre Bondestad, egen företagare
  9. Leif Askeröd, 64 år, Kil, lantbrukare
  10. Lars Eriksson, 33 år, Forsnäs, anläggningarbetare
  11. Johan Press, 22 år, Lene, lantarbetare
  12. Peter Krööse, 41 år, Trångstad, busschaufför
  13. Eva Frykenberger, 49 år, Tomta, personligt ombud
  14. Roland Olsson, 58 år, Boda, ekonomikonsult
  15. Britt Nilsson, 54 år, Skårebol, rektor
  16. Kenneth Bengtsson, 58 år, Dedetta, företagskonsult
  17. Inge Gustafsson, 58 år, Bodatorp, egen företagare
  18. Torbjörn Carlström, 39 år, Pålstad, lantbrukare
  19. Kenneth Kristoffersson, 58 år, Ransby, lantbrukare
  20. Inger H Gustafsson, 57 år, Bodatorp, lantarbetare
  21. Bertil Ottosson, 67 år, Grimstad, egen företagare
  22. Tore Ohlsson, 73 år, Kil, pensionär
  23. Henrik Ohlsson, 41 år, Gunnita, egen företagare
  24. Gunnel Rodrick, 65 år, Hasselbol, pensionär
  25. Anders Dölerud, 59 år, Karlsbol, lantbrukare
Kil
0004-01950

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Vestlund, tågklarerare
  2. Miriam Tolvanen, förskollärare
  3. Mats Notini
  4. Gun-Britt Nilsson, pensionär
  5. David Kaldén
  6. Anita Karmteg
  7. Karl Evert Evertsson
  8. Birgitta Kringlund, landstingsledamot
  9. Bertil Hallquist, pensionär
Kil
0003-01747

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Olof Olsson, Projektingenjör
  2. Agneta Käld, Distriktssköterska
  3. Dan Olsson, Kyrkokamrer
  4. Rosette Aronsson, Tolk
  5. Mattias Falk, Säljare
  6. Göran Käld, Företagare
  7. Siv Carlsson, Fd. Lärare
  8. Erik Ruhe, Civilingenjör
  9. Ingvar Solberg, Fd. Postiljon
Kil
0068-02403

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stina Bergström, Studievägledare
  2. Mikael Sundeman, Jurist
  3. Maria Ekberg, Lärare
  4. Bengt Karlsson, Lärare
  5. Eva Hammar, Kanslist
  6. Johannes Wikström, Egen företagare
  7. Monika Jörnek, Kanslist
  8. Sven-Olof Hammar, Tvättmästare
  9. Ingrid Guldbrandsson, Lärare
  10. Erik Nyberg, Studerande
  11. Tomas Ekberg, Egen företagare
Kil
0055-02690

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Eriksson, Fagerås
  2. Christina Bertilsson, Kil
  3. Jan Fallström, Kil
  4. Stig Bjelvert, Kil
  5. Ingbritt Johansson, Säbytorp
  6. Bengt Kjellberg, Kil
  7. Björn Tholén, Fryksta
  8. Kent Wallin, Frykerud
  9. Torbjörn Tuback, Frykerud
  10. Annika Bjelvert, Kil
  11. Karl-Erik Johansson, Säbytorp
  12. Hans Eriksson, Säbytorp
  13. Eva Kjellberg, Kil
  14. Ingela Fallström, Kil
  15. Lars Sundholm, Kil
  16. Thorbjörn Holmqvist, Kil
  17. Ivo Malmgren, Högboda
  18. Kristina Sundholm, Kil
  19. Jan Larsson, Kil
  20. Ann Sofie Bryske, Kil
Kil
0001-02364

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. JP Anderson, 31 år
  2. Martin Hammenlind, 24 år
  3. Marcus Hammenlind, 24 år
  4. Morgan Hammar, 24 år
  5. Linda Sundholm, 23 år
Kil
0524-02194

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sandra Bergman, 25 år, undersköterska, student, Kil
Kil
0110-03350

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Nelin, fixar-bosse
  2. Ulla-Britt Mortensen, socionom
  3. Mikke H Vivungi, fritidsledare
  4. Johnny Nilsson, vaktmästare
  5. Elin Nelin, studerande
  6. Muntazar Wasel, studerande
  7. Anneli Almlöf, undersköterska
  8. Gunnie Majgren-Nilsson, pensionär
  9. Sven-Olov Nilsson, kommunanställd
  10. Jonas Sjölin, undersköterska
  11. Annika Nelin, sjuksköterska
  12. Charlotte Vivungi, bageriarbetare
  13. Gull-Maj Rinnemo, pensionär
Kil
0005-02305

http://www.val.se