Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Falköping - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Conny Johansson, Skötare, 51 år, Torbjörntorp
  2. Ingvor Bergman, Arbetsförmedlare, 52 år, Falköping
  3. Dan Gabrielsson, Kyrkogårdsarbetare, 41 år, Falköping
  4. Susanne Larsson, Försäkringstjänsteman, 37 år, Stenstorp
  5. Fredy NeŁman, Controller, 57 år, Åsarp
  6. Johanna Svensson, Undersköterska, 41 år, Falköping
  7. Alex Bergström, Grafisk formgivare, 36 år, Falköping
  8. Elisabeth Karlsson, Undersköterska, 50 år, Falköping
  9. Roger Lundberg, Ekonom, 57 år, Kinnarp
  10. Inga-Lill Bergsten, Förskollärare, 56 år, Falköping
  11. Patrik Björck, Riksdagsledamot, 53 år, Åsarp
  12. AnnaBella Nordh, Fahlqvist, Kokerska, 60 år, Floby
  13. Marcus Persson, Metallindustriarbetare, 35 år, Falköping
  14. Inga Turin, Pensionär, 65 år, Falköping
  15. Corry Thuresson, Kriminalvårdstjänsteman, 55 år, Falköping
  16. Maria Henriksson, Verksamhetsledare, 40 år, Falköping
  17. Tony Hansen, Montör, 45 år, Borgunda
  18. Lisbeth Ek, Parkeringsvakt, 48 år, Falköping
  19. Per Gustafsson, Metallarbetare, 25 år, Falköping
  20. Susanne Kroon, Säljare, 37 år, Gudhem
  21. Pal Seidler, Pensionär, 70 år, Floby
  22. Maria Abosh, Undersköterska, 59 år, Falköping
  23. Lars Theng, Gymnasielärare, 46 år, Falköping
  24. Gabriella Posth, Undersköterska, 21 år, Falköping
  25. Per-Anders Larsson, Anläggningsarbetare, 38 år, Stenstorp
  26. Marie Beroun, Butiksanställd, 51 år, Falköping
  27. Niclas Hillestrand, Metallindustriarbetare, 38 år, Falköping
  28. Anette Gegerfelt, Barnskötare, 40 år, Stenstorp
  29. Kjell Karlsson, Regionalt skyddsombud, 48 år, Torbjörntorp
  30. Ingegerd Darius Reinholdsson, Pensionär, 67 år, Falköping
  31. Sven-Olof Holgersson, Sevicetekniker, 56 år, Kälvene
  32. Anne-Marie Ahlin Johansson, Undersköterska, 49 år, Floby
  33. Jonas Nordmark, Ombudsman, 41 år, Falköping
  34. Kristina Åhslund, Tjänsteman, 47 år, Kinnarp
  35. Björn Lugn, Verkstadsarbetare, 44 år, Falköping
  36. Veronica Vester, Sjuksköterska, 37 år, Åsle
  37. Bo Berg, Pensionär, 69 år, Falköping
  38. Annica Johansson, Sjuksköterska, 42 år, Vartofta
  39. Jonas Karlsson, Slöjdlärare, 43 år, Kinnarp
  40. Ann-Gerd Milton, Verkstadsarbetare, 52 år, Falköping
  41. Hans Ingvarsson, Nätavläsare, 58 år, Falköping
  42. Kristine Engström, Verksamhetsassistent, 28 år, Åsarp
  43. Åke Hedlund, Vårdare, 54 år, Falköping
  44. Monica Larsson, Pensionär, 66 år, Falköping
  45. Krister Sjölin, Vårdare, 50 år, Falköping
  46. Boel Lind, Pensionär, 72 år, Falköping
  47. Andreas Falck, Undersköterska, 37 år, Falköping
  48. Elisabeth Kraft, Vikarieförmedlare, 50 år, Valtorp
  49. Ejup Ramadani, Tjänsteman, 44 år, Kinnarp
  50. Ulla Lisa Karlberg, Pensionär, 66 år, Falköping
Falköping
0002-01176

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Eriksson, kommunalråd, Kinnarp
  2. Karola Svensson, frisörföretagare, Broddetorp
  3. Åke Högberg, rektor, Floby
  4. Monica Oskarson, lärare, Vartofta
  5. Christer Eliasson, lantbrukare, Näs
  6. Eva-Marie Brorsson, undersköterska, Vartofta
  7. Hans Johansson, lärare, Falköping
  8. Conny Runesson, fd.polisinspektör, Falköping
  9. Gunnel Marwén Kastenman, rektor, Borgunda
  10. Bengt Kullander, lantmästare, Friggeråker
  11. Sofia Thuvesson, badmästare, Floby
  12. Tommy Jonsson, socionom, Falköping
  13. Evelin Esseen, ekonomihandläggare, Stenstorp
  14. Sven Fransson, fd. snickeriarbetare, Gökhem
  15. Jonas Hagström, kyrkoherde, Falköping
  16. Helén Engström, barnskötare, Borgunda
  17. Majdor Segerström, pensionär, Falköping
  18. Per Arnesson, veterinär, Falköping
  19. Sven Johansson, lantbrukare, Yllestad
  20. Qazim Gosalci, samordnare, Falköping
  21. Marita Lindén, koordinator, Stenstorp
  22. Bo Eriksson, kranförare, Vilske-Kleva
  23. Inger Eriksson, kontorist, Kinnarp
  24. Yngve Karlsson, lantbrukare, Vårkumla
  25. Inga-Maj Enequist, sjuksköterska, Borgunda
  26. Ingemar Jonsson, industriarbetare, Göteve
  27. Ingvar Nilsson, busschaufför, Falköping
  28. Irene Karlsson, enhetschef, Stenstorp
  29. Staffan Gustavsson, industriarbetare, Floby
  30. Sven Enequist, undersköterska, Borgunda
  31. Agneta Sandström, överlevnadskonstnär, Falköping
  32. Lars Erik Karlsson, butikschef, Borgunda
Falköpings kommun
0004-01544

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Carp, Kostchef, Falköping
  2. Anna-Brita Fransson, Gymnasielärare i språk, Falköping
  3. Lena Arvidsson, Biblioteksassistent, Falköping
  4. Dag Högrell, Socionom, Falköping
  5. Maria Jern, Kriminalvårdare, Falköping
  6. Elof Johansson, Leg. Läkare och professor, Floby
  7. Lennart Falegård, Konsulent, Falköping
  8. Katarina Thunander, Socionom, Falköping
  9. Björn Perneborn, Konsult, Falköping
  10. Louise Jern, Studerande, Falköping
  11. Rasim Hulaj, Konstnär, Falköping
  12. Amanda de Leeuw, Studerande, Falköping
  13. Björn O Stenström, Ombudsman, Falköping
  14. Britt-Inger Johansson, Egenföretagare, Kinnarp
  15. Rune Brissman, Företagare, Floby
  16. Ove Larsson, Pensionär, Falköping
  17. Gunnar Höök, Rektor, Falköping
  18. IngMarie Larsson, Högstadielärare, Falköping
Falköpings kommun
0003-03579

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dan Hovskär, beh.personal, Falköping
  2. Allan Bjärkhed, fabriksarbetare, Åsarp
  3. Elin Liljebäck Nilsson, kultur & turistchef, Falköping
  4. Ulla-Britt Merkell, Odensberg
  5. Lars-Göran Andersson, Ämneslärare, Falköping
  6. Rose-Marie Tenenbaum, enhetschef, Falköping
  7. Carl-Magnus Folke, fastighetsmäklare, Näs
  8. Angela Joelsson, undersköterska, Åsarp
  9. Hanns Boris, Falköping
  10. Margareta Rosvall, ämneslärare, Falekvarna
  11. Cecilia Persson, undersköterska, Åsarp
  12. Michael Kristiansson, produktionstekniker, Kinnarp
  13. Janet E Jephcote, arbetsmarknadscoach, Falköping
  14. Gunnar Jonsson, leg. sjukgymnast, Falköping
  15. Anneli Härgestam, socionom, Falköping
  16. Anders Sigfridsson, pensionär, Åsarp
  17. Anders Agnesson, studerande, Falköping
  18. Birgitta Sandström, handläggare, Falköping
  19. Mikael Andersson, säljare, Falköping
  20. Vera Johansson, förskollärare, Åsarp
  21. Krister Tegehall, godkänd revisor, Torbjörntorp
  22. Harald Enocksson, lantbrukare, Vilske-Kleva
  23. Blenda Sigfridsson, biomedicinsk analytiker, Åsarp
  24. Andreas Widlund, lärare, Falköping
  25. Thomas Fredriksson, företagare, Åsarp
  26. Britt-Louise Thoresen, rektor, Falköping
  27. Jonny Karlsson-Lod, chaufför, Åsarp
  28. Daniel Lindkvist, omvårdare RIA, Falköping
  29. Mats Bengtsson, egenföretagare, Falköping
  30. Barbro Lundgren, personlig assistent, Slutarp
  31. Daniel Sigfridsson, målare, Åsarp
  32. Maria Lindkvist, studerande, Falköping
  33. Åke Merkell, ingenjör, Odensberg
Falköpings Första och Andra
0068-02441

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Wanner, 58, sjuksköterska,Falköping
  2. Mattias Lindgren, 23, Falköping
  3. Åsa Lidén, 28, Falköping
  4. Laila Blom, 47, sjuksköterska,Falköping
  5. Maryam Elhattab, museipedagog/vaktmästare
  6. Lars Nordgren, 65, ingenjör, Falköping
  7. Christer Holm, pensionär, Falköping
  8. Helena Hallqvist, 60, spec.ped
  9. Alf Jacobsson, 52, skötare, psyk.vård
  10. Ulla Torsrud, språklärare,Åsarp
  11. Tord Hallqvist, Lärare
  12. Ellinor Nilsson, 48, sjuksköterska, Falköping
  13. Stefan Gerenmark, 20, studerande, Falköping
  14. Emelie Welander, 18,studerande,Gudhem
Falköping
0055-01988

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Arnesson, Lantbrukare, Luttra
  2. Ed Kahrs, Oppositionsråd, Floby
  3. Ingrid A. Jarlsson, Kundsupport, Åsarp
  4. Caroline Persson, Ekonomikonsult, Falköping
  5. Carl-Erik Skårman, F.d borgarråd, Gökhem
  6. Johan Eriksson, Skogsentreprenör, Floby
  7. Lena Hernö, Förv.informatör, Falköping
  8. Christina Jorméus, Egenföretagare, Falköping
  9. Pema Malmgren, Bibliotekschef, Vartofta
  10. Kent Mossby, Kyrkovaktmästare, Falköping
  11. Åsa Gustaf-Janson, Enhetschef, Falköping
  12. Sture Karsåker, Lantbrukare, Vartofta
  13. Pia Ragnar, Sjuksköterska, Falköping
  14. Janne Brisbo, Lantbrukare, Brismene
  15. Sture Olsson, Med.ansv.sjuksköterska, Falköping
  16. Sören Rafstedt, Kriminalvårdstjänsteman, Falköping
  17. Gunnar Larsson, Konsult, Floby
  18. Magnus Aronsson, Servicechef
  19. Birgitta Friggeråker, Speciallärare, Falköping
  20. Tomas Ödeslätt, Civilekonom, Slutarp
  21. Christina Karén, Sjuksköterska, Falköping
  22. Iréne Almsparre, Ekonom, Gudhem
  23. Roland Svensson, Posttjm, Karleby
  24. Erik Axelsson, Trikåtekniker, Stenstorp
  25. Sören Strandh, Lantbrukare, Åsarp
  26. Anders Brostrand, Lantbrukare, Skörstorp
  27. Elias Assio, Elektroniker, Falköping
Falköping
0001-02510

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Hanna Wigh, 23, Assistent
  2. Arild Svensgam, 62, Pensionär
  3. Christer Johansson, 45, CNC-operatör
  4. Maria Ottosson, 20, Värdinna
  5. Roger B Hermansson, 61, Företagare
  6. Angelica Ottosson, 22, Arbetssökande
  7. Wiktor Wigh, 19, Byggarbetare
  8. Jimmy Gustavsson, 20, Lantbrukare
Falköping
0110-02682

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Lilja, skötare
  2. Göran Johansson, murare
  3. Alice Andersson, läkarsekreterare
  4. Mats Berglund, studerande
  5. Anna Eriksson, studerande
  6. Robert Eklund, sjuksköterska
  7. Mikael Strömberg, ombudsman
  8. Ewa Winroth, personlig assistent
  9. Erling Öhrnell, pedagog
  10. Krister Bohlund, personlig assistent
  11. Peter Höglander, undersköterska
  12. Ulf Eriksson, pensionär
  13. Christer Svensson, pensionär
Falköpings kommun
0005-00319

http://www.val.se