Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hjo - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pierre Rydén, Kriminalvårdare.
  2. Birgitta Swenson, Tjänsteman.
  3. Bo Svensson, Programmerare.
  4. Liselotte Karlsson, Undersköterska.
  5. Claes Hagström, Metallarbetare.
  6. Bodil Hedin, Undersköterska.
  7. Kjell-Arne Green, Chaufför.
  8. Inga-Lill Aidi, Undersköterska.
  9. Roger Krona, Metallarbetare.
  10. Merja Wester, Undersköterska.
  11. Bertil Ask, Personlig assistent.
  12. Marie Lindberg Andersson, Personlig assistent.
  13. Max Karlsson, Golvläggare.
  14. Ann-Catrine Kraft, Undersköterska.
  15. Bengt-Göran Karlsson, Vaktmästare.
  16. Birgitta Georgii, Undersköterska.
  17. Carl-Henrik Jensen, Reparatör.
  18. Lars-Göran Svensson, Metallarbetare.
  19. Kurt Planmo, Pensionär.
  20. Doris Lehtipalo, Pensionär.
  21. Osvald Lundqvist, Pensionär.
  22. Jenny Lindahl, Metallarbetare.
  23. Anders Karlsson, Metallarbetare.
  24. Inka Ericsson, Metallarbetare.
  25. Tobias Karlsson, Arbetsledare.
  26. Maj-Britt Axén, Pensionär.
  27. Rolf Andersson, Pensionär.
  28. Erika Rydén, Studerande.
  29. Andreas Essgren, Studerande.
  30. Tina Jensen, Undersköterska.
  31. Jörgen Fransson, Metallarbetare.
  32. Camilla Eriksson, Metallarbetare.
  33. Jerker Lindh, Metallarbetare.
  34. Ing-Marie Elander, Lokalvårdare.
  35. Björn Larsson, Metallarbetare.
  36. Kristina Hammar Jonsson, Barnsköterska
  37. Kenny Johansson, Metallarbetare.
  38. Lena Wilhelmsson, Undersköterska.
  39. Tomas Hugin, Metallarbetare.
  40. Annelie Karlsson, Metallarbetare.
  41. Magnus Eriksson, Metallarbetare.
  42. Ann-Sofie Arnoldsson, Metallarbetare.
  43. Kjell Andersson, Metallarbetare.
  44. Pether Junghard, Busschaufför.
  45. Per Erik Svanström, Konstruktör.
  46. Reine Blank, Snickare.
  47. Kenneth Johansson, Metallarbetare.
  48. Lars-Ove Elander, Pensionär.
  49. Christer Liljedahl, Officer.
  50. Mathias Andersson, Metallarbetare.
  51. Kjell Aldsten, Pensionär.
  52. Bertil Mellberg, Pensionär.
Hjo
0002-01971

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt-Marie Sjöberg, företagare
  2. Gert Franzén, lärare
  3. Lars-Erik Sondell, företagare
  4. David Eliasson, IT-forensiker
  5. Kiki Broholm, sjuksköterska
  6. Ingemar Fransson, exportchef
  7. Torgny Andersson, lantbrukare
  8. Per-Olof Ivarsson, lantbrukare
  9. Gunilla Larsson, sömmerska
  10. Axel Broholm, mekaniker
  11. Birgitta Lago-Sondell, sjuksköterska
  12. Bengt Ahlgren, lantbrukare
  13. Martin Tjernberg, pensionär
  14. Per-Erik Sondell, byggnadsarbetare
  15. Christina Gustafsson, lokalvårdare
  16. Sven-Olof Gustafsson, lantbrukare
  17. Karin Ståhl, fabriksarbetare
  18. Karl-Gerhard Sondell, lantbrukare
Hjo
0004-00785

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Petter Jönsson, Säljare
  2. Benkt-Eric Lindh, Skötare
  3. Björn Bröne, Civ.Ingenjör
  4. Kerstin Lindell, Företagare
  5. Sture Anderson, Kriminalvårdare
  6. Roland Froh, Företagare
  7. Marita Johansson, Enhetschef
  8. Rolf Birgerson, Sjökapten
  9. Hillevi Blom, Frukostchef
  10. Christer Jannerstedt, Företagare
  11. Irene Jönsson, Psykiatrisjuksköterska
  12. Seved Gericke, Lärare
  13. Lars Lindgren, Diakon
  14. Sixten Carlsson, Företagare
  15. Inge Malm, Sjökapten
  16. Krister Stenestam, Ingenjör
Hjo
0003-01334

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Michael Kihlström, politisk sekreterare
  2. Eva-Lott Gram, barnmorska
  3. David Olsson, IT- manager
  4. Ulrica Lindström, personlig assistent
  5. Marie Knutsson, sjuksköterska
  6. Carl-Erik Lindblad, entreprenör
  7. Rutger Gram, utvecklingsledare
  8. Camilla Gustavsson, affärsbiträde
  9. Robert Holst, CNC-operatör
  10. Tomas Karlsson, personlig assistent
  11. Mats Backlund, sångpedagog
Hjo
0068-02335

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Haagman, 62, miljöinspektör
  2. Elin Thornblad, 18, kulturstuderande
  3. Anders Tornblad, 42, leg.sjuksköterska
  4. Frida Nilsson, 21, personlig assistent
  5. Göran Banck, 55, grundskollärare
  6. Peter Thornblad, 52, lärare
  7. Gittan Nilsson, 47, möbelsnickare
  8. Bo Savborg, 69, pensionär
  9. Lena Haagman, 61, ekonom
  10. Magnus Nordqvist, 38, journalist
  11. Anna-Karin Fredrikson, 44, barnskötare
  12. John Banck, 22, elevassistent
  13. Anne-Louise Thornblad, 47, arbetare
  14. Anna Larsson, 33, konsult
Hjo
0055-01945

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Catrin Hulmarker, Kommunalråd
  2. Ewa F. Thorstensson, Lönekamrer
  3. Anna Johansson, Gymnasielärare
  4. Knut Indebetou, Lantbrukare
  5. Jaan Kello, Lantbrukare
  6. Björn Fredby, Ingenjör
  7. Jeannette Berglund, Företagare
  8. Göran Svensson, Lantbrukare
  9. Rune Larsson, Entreprenör
  10. Ann-Christine Fredriksson, Administratör
  11. Kerstin Strandbergh, Administratör
  12. Malin Davidsson, Utbildningskonsult
  13. Lars Glad, Konsult
  14. Kristin Bädicker, Projektledare
  15. Anders Joki, Säljare
  16. Bengt Kjellander, Lantbrukare
  17. Henrik Olofsson, Företagare
  18. Lena Ekstrand, Entreprenör
  19. Maria Wennborg, Sjuksköterska
  20. Christer Klang, Platsförmedlare
  21. Fredrik Glaadh, Företagare
Hjo
0001-01742

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lasse Aigård, 54 år
Hjo
0110-03947

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Bellino, lärare
  2. Dominic Summerton, lärare
  3. Christine Ödell Bellino, kyrkomusiker
  4. Robin Sahlén
Hjo
0005-01026

http://www.val.se