Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Skövde - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Ekman, Norrmalm, 50 år
  2. Lars-Erik Lindh, Ryd, 64 år
  3. Helena Dahlström, Tidan, 50 år
  4. Johan Ask, Stöpen, 32 år
  5. Maria Hjärtqvist, Värsås, 35 år,
  6. Bjarne Medin, Ryd, 57 år
  7. Elisabet Eriksson, Dälderna, 55 år
  8. Robert Ciabatti, Hentorp, 54 år
  9. Anita Löfgren, Centrum, 57 år
  10. Per Johansson, Östermalm, 52 år
  11. Ann Lindgren, Skultorp, 47 år
  12. Kenneth Eriksson, Dälderna, 57 år
  13. Monica Green, Östermalm, 50 år
  14. Anders Grönvall, Ryd, 44 år
  15. Ewa-Britt Dahl, Storegården, 57 år
  16. Per-Erik Gustafsson, Ryd, 65 år
  17. Anita Andersson, Östermalm, 67 år
  18. Mattias Ludvigsson, Storegården, 30 år
  19. Maria Johansson, Norrmalm, 28 år
  20. Lars Enander, Ryd, 69 år
  21. Therese Gustavsson, Väring, 33 år
  22. Jan Olav Carlsson, Ekängen, 64 år
  23. Emelie Löfgren, Norrmalm, 23 år
  24. Erkki Salmisaari, Källegården, 59 år
  25. Margaretha Åslund, Ekängen, 58 år
  26. Ingemar Karlsson, Skultorp, 60 år
  27. Anita Lindgren, Tidan, 69 år
  28. Gunnar Hjärtqvist, Skultorp, 62 år
  29. Amanda Green, Östermalm, 21 år
  30. Jörgen Frödelius, Lerdala, 53 år
  31. Malin Wadman, Igelstorp, 39 år
  32. Claes-Göran Lundin, Ryd, 58 år
  33. Therese Fredriksson, Ryd, 24 år
  34. Hubert Grönskog, Ryd, 29 år
  35. Emma Andersson, Östermalm, 23 år
  36. Tord Lindkuist, Billingssluttningen, 53 år
  37. Ann-Kristin Andersson, Källegården, 51 år
  38. Hans Hammerin, Ryd, 25 år
  39. Ingela Johansson, Ryd, 44 år
  40. Lars Johansson, Hentorp, 59 år
  41. Camilla Olsson, Skultorp, 37 år
  42. Hans-Erik Lidén, Billingssluttningen, 55 år
  43. Petra Willersjö, Norrmalm, 47 år
  44. Stefan Andersson, Källegården, 50 år
  45. Asima Pasalic, Östermalm, 58 år
  46. Magnus Fransson, Tidan, 44 år
  47. Barbro Andersson, Tidan, 77 år
  48. Bertil Svensson, Ulvåker, 70 år
  49. Gunilla Sossna Åström, Kilbacken, 48 år
  50. Ingvar Holgersson, Skultorp, 67 år
  51. Inger Gustafsson, Ryd, 61 år
  52. Jörgen Evertsson, Norrmalm, 74 år
  53. Marie Frändén, Havstena, 55 år
  54. Besim Zukanovic, Billingssluttningen, 39 år
  55. Eva Lindh, Ryd, 64 år
  56. Yngve Fasth, Skultorp, 68 år
  57. Dorota Johansson, Ryd, 55 år
  58. Bengt Hagbjer, Tidan, 60 år
  59. Elizabeth Enarsson, Skultorp, 52 år
  60. Linda Henricsson, Frostakällan, 40 år
  61. Per-Åke Lindkvist, Hentorp, 70 år
  62. Veronica Söderlund, Ulvåker, 37 år
  63. Jonny Alfredsson, Havstena, 44 år
  64. Kristina Kihlström, Hentorp, 54 år
Skövde
0002-00817

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Johansson, Kommunalråd 45 år
  2. Ulrika Carlsson, Riksdagsledamot 45 år
  3. Paula Bäckman, Verksamhetsledare 38 år
  4. Orvar Eriksson, Ingenjör 60 år
  5. Gunvor Kvick, Informatör 56 år
  6. Lennart Svartvik, Kommunpolitiker 74 år
  7. Per-Inge Jonsson, Lantbrukare 68 år
  8. Shorik Adam, Projektledare 33 år
  9. Jonny Nicklasson, Lantbrukare 46 år
  10. Karin Kjellgren, Kvalitetstekniker 47 år
  11. Börje Johansson, Officer 55 år
  12. Michael Thorsell, Ingenjör 46 år
  13. Åsa Olsson, Fritidspedagog 39 år
  14. Kent Wäring, Butikschef 57 år
  15. Birgitta Johansson, Lärare 64 år
  16. Bo Gunnarsson, Lantbrukare 57 år
  17. Sara Mårtensson, Restaurangchef 22 år
  18. Kristina Appelqvist, Författare 42 år
  19. Anders Assarsson, Driftschef 44 år
  20. Barbro Ahlrik, Pensionär 71 år
  21. Jonas Larsen, Verkstadsarbetare 21 år
  22. Lollo Persson, Egen företagare 45 år
  23. Christina Nilsson, Skoladministratör 54 år
  24. Mats Eliasson, Assistent 50 år
  25. Barbro Ekesbo, Pensionär 72 år
  26. Gunn Haglind, Lärare 61 år
  27. Leif Karlsson, Kanslist 61 år
  28. Karin Thorstensson, Administratör 42 år
  29. MaiBritt Zederfeldt, Pensionär 79 år
  30. Lars Johansson, Säljare 40 år
Skövde kommun
0004-01385

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Wendt, Företagare, 54 år, Skyttesledet
  2. Ulla-Britt Hagström, Lärare, ped, mag, 64 år, Lunden
  3. Christer Winbäck, Riksdagsledamot, 56 år, Billingen
  4. Karin Långström Vinge, Präst, 35 år, Södra Ryd
  5. Petter Fahlström, Kock, 20 år, Norrmalm
  6. Elin Elfverson, Kursadministratör, 34 år, Centrum
  7. Kaj-Eve Enroth, fd Officer, 66 år, Östermalm
  8. Sara Wennerholm, Nationalekonom, 30 år, Norrmalm
  9. Andreas Dahlborg, Försäljare, 29 år, Centrum
  10. Carmen Tillo, Studerande, 19 år, Södra Ryd
  11. Sewon Ekberg, Regionpolitiker, 74 år, Centrum
  12. Viola Lindén, fd Sjuksköterska/Vårdlärare, 67 år, Norrmalm
  13. Björn Fläring, Yrkeslärare, 58 år, Skultorp
  14. Anna Åkerman, Studerande, 24 år, Hentorp
  15. Jens Dahlenborg, Teknisk operatör, 39 år, Södra Ryd
  16. Melita Maars, Automatiseringsingenjör, 38 år, Lunden
  17. Ulf Andersson, Entreprenör,Agronom, 63 år, Billingen
  18. Cecilia Wendt, Försäljare, 22 år, Vasastan
  19. Peter Larsson, Kulturivrare, 43 år, Trängen
  20. Febe Tunmats, Undersköterska, 47 år, Storegården
  21. Martin Markgren, Bokbindare, 27 år, Centrum
  22. Inger-Lise Forsberg, Undersköterska, 35 år, Våmb
  23. Lars Elfverson, Ingenjör, 63 år, Böja
  24. Björn Spetz, Småföretagare, 65 år, Norrmalm
  25. Johan Glamer, Företagare/Student, 22 år, Södermalm
  26. Douglas Hjalmarsson, fd Rektor, 69 år, Sandtorget
  27. Barbro Askstam, fd Sfi-lärare 72 år, Gamla Skolan
Skövde kommun
0003-01965

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Conny Brännberg, kommunfullmäktiges ordförande, Södra Ryd
  2. Ann-Katrin Jönsson, sjuksköterska, företagare, Centrum
  3. Göte Carling, fd. säkerhetschef, Timmersdala
  4. Mona Johansson, vårdlärare, Billingssluttningen
  5. Claes Ljunggren, överste, Källtorp
  6. Marianne Gustafson, leg. sjuksköterska, Vasastan
  7. Per-Agne Rytter, Betonghåltagare, Igelstorp
  8. Linda Sjödin Leo, skoladministratör, Stöpen
  9. Emad Hanna, tolk, Södra Ryd
  10. Maria Andersson, administratör, Hentorp
  11. Rolf Karlsson, kriminalvårdstjänsteman, Värsås
  12. Ulla Pettersson, larmansvarig, Värsås
  13. Bengt-Owe Ottosson, polisinspektör, Ulveket
  14. Britt-Marie Tullberg, personlig assistent, Horn
  15. Arne Renström, maskinreparatör, Säter
  16. Thomas Marmefelt, docent, Billingssluttningen
  17. Jan-Ewert Melkevik, operatör, Vasastan
  18. Rolf Jönsson, produktionchef, Centrum
  19. Lennart Lindbäck, taxichaufför, Billingssluttningen
  20. Leif Eriksson, snickare, Skultorp
  21. Per-Gunnar Perhed, civilingenjör, Billingssluttningen
  22. Björn Carlsson, pensionär, Ulveket
  23. Anders Edeskär Wennberg, fd. verktygsmakare, Billingssluttningen
  24. Karl-Evert Rundqvist, fd. rektor, Södra Ryd
Skövde Norra och Skövde Södra
0068-02319

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jasmin Vizlin, 42, lärare
  2. Roger Almgren, 45, räddningschef
  3. Sture Grönblad, f.d ingenjör
  4. Ines Downey Leijon, 45, sjuksköterska
  5. Robert Gorner, 42, produktionschef
  6. Kjell Johansson, produktionschef
  7. Marie-Louise Karlberg, f.d bibliotekarie
  8. Anna Olofsson, 34,administratör
  9. Bernt Blomgren, 70, ingenjör
  10. Anton Hallin, 21, student
  11. Bo Wahlberg, f.d ingenjör
Skövde Norra och Skövde Södra
0055-03734

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Johansson, Administratör, Lerdala
  2. Anders G Johansson, Projektledare, Skövde
  3. Elisabeth Svalefelt, Arbetsförmedlare, Igelstorp/Värsås
  4. Johan Åsbrink, Egen företagare, Södra Ryd
  5. Clara Enocson, Student, Skövde
  6. Kerstin Nordling, Företagare, Skultorp
  7. Torbjörn Bergman, Lantbrukare, Säter
  8. Philip Segell, Pensionerad överstelöjtnant, Skövde
  9. Ilinka Schöld, Civilingenjör, Skövde
  10. Marcus Nohlberg, Högskolelärare/filosofie doktor, Skövde
  11. Claes Beckman, Reseledare/guide, Stöpen
  12. Maria Carlsson, Trafikinspektör, Skövde
  13. Erik Boström, Informatör, Skövde
  14. Johan Fogelberg, Regionchef, Skövde
  15. Åsa Wackelin, Företagsekonom, Skultorp
  16. Karin Malmsten, Major, Skövde
  17. Rohland Peterson, Pensionerad överstelöjtnant, Skövde
  18. Theres Sahlström, Leg. sjukgymnast, Skövde
  19. Magnus Hammar Borsch, Politisk sekreterare, Skövde
  20. Lars-Ove Källman, Arbetsförmedlare, Skövde
  21. Lars Englund, Lantmästare, Hentorp
  22. Ulrika Karlin Gren, Läkarsekretare, Igelstorp
  23. Gilbert Hamilton, Linjeoperatör, Dälderna
  24. Jan-Erik Andersson, Konsulent, Skultorp
  25. Anders Karlsson, Konsult, Horn
  26. Carl-Johan Larsson, Leg.sjuksköterska, Skövde
  27. Anders Lindberg, Pensionerad överste 1.gr, Dälderna
  28. Elisabeth Lagergren, Lärare, Frösve
  29. Marie Guhrén, Projektledare offentlig upphandling, Skultorp
  30. Ragnar Zederfeldt, Pensionerad kvalitetschef, Skövde
  31. Inga-Lill Mikkelsen, Ekonom, Skövde
  32. Patric Blomqvist, Lärare, Skultorp
  33. Börje Wester, Föreståndare, Skövde
  34. Per Arne Ström, Förrådsbiträde, Skövde
  35. Anna Bergman, Biolog, Säter
  36. Sophie Lenasdotter, Beteendevetare/coach, Skövde
  37. Johan Höglund, Musiklärare, Skövde
  38. Göran Hjert, Kapten, Skövde
  39. Erik Dahlén, Fänrik, Skövde
  40. Sven Sundberg, Företagare, Våmb
  41. Runa-Britt Lenngren, Pensionär, Sjogerstad
  42. Thomas Wahlberg, Överläkare, Skövde
Skövde
0001-02385

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan-Åke Johansson, 51, Chaufför
  2. Josef Fransson, 31, Högskoleingenjör
  3. Mattias Axner, 38, IT-tekniker
  4. Marcus Lagerström, 24, Livsmedelsproducent
  5. Roland Larsson, 54, Chaufför
  6. Ingemar Asp, 66, Pensionär
Skövde Norra och Skövde Södra
0110-02654

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Egon Frid, riksdagsledamot
  2. Kristina Hedenberg, verksamhetsutvecklare
  3. Morgan Sjöberg, metallarbetare
  4. Elisabeth Aradszky
  5. Kristofer Barta, fritidsledare
  6. Ida Frid, studerande
  7. Robert Barta, kommunalarbetare
  8. Elizabeth Fredriksson, miljöinspektör
  9. Carlos Bobadilla, lärare
  10. Emma Andersson, folkhälsostuderande
  11. Christer Wahllöf, speciallärare
  12. Ing-Britt Wallgren
  13. Sebastian Karlsson, studerande
  14. Carina Edlund, frivårdsinspektör
  15. Tobias Bellinder, programmerare
  16. Maria Flygare, montör
  17. Mikael Jacobsson, trädgårdsarbetare
  18. Helena Elf, fritidsledare
  19. Reza Hamidiazad, CNC-operatör
Skövde
0005-01028

http://www.val.se