Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Skara - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Barbro Hassel, Ombudsman, 59 år
  2. Håkan Ehn, Truckförare, 55 år
  3. Ulla Hellberg, Undersköterska, 51 år
  4. Fredrik Nordström, Regionsekreterare, 39 år
  5. Anna Helgesson, Grundskollärare, 38 år
  6. Kjell Nordström, Fd riksdagsledamot, 61 år
  7. Camilla Skog, Livsmedelsarbetare, 40 år
  8. Alf Ståhl, Ingenjör, 60 år
  9. Kristina Adolfsson, Handikappombud, 50 år
  10. Michael Karlsson, CnC operatör, 48 år
  11. Laila Skantz, Undersköterska, 53 år
  12. Sebastian Clausson, Försäkringshandläggare, 28 år
  13. Jessica Bredenberg, Socialpsykolog, 33 år
  14. Benny Johansson, Livsmedelsarbetare, 41 år
  15. Ann-Christin Hellman, Kock/kallskänka, 51 år
  16. Lars Johansson, Fd arbetsförmedlare, 66 år
  17. Nina Drakfors, Socionom, 38 år
  18. Peter Holm, Informatör, 32 år
  19. Lena Olsson, Bibliotekarie, 67 år
  20. Salam Al-Ameri, Ingenjör, 58 år
  21. Barbro Berg, Handläggare, 71 år
  22. Sven Gustafsson, Undersköterska, 50 år
  23. Emmelie Evaldsson, Socionomstuderande, 27 år
  24. Per-Åke Pettersson, Lärare, 51 år
  25. Marie Eriksson, Biomedicinsk analytiker, 27 år
  26. Martin Torildson, Plastarbetare, 41 år
  27. Therése Johansson, Verksamhetsassistent, 23 år
  28. Daniel Andersson, Boendeassistent, 34 år
  29. Mari Lönnerblad, Fd kanslisekreterare, 66 år
  30. Per Svensson, Livsmedelsarbetare, 58 år
  31. Kerstin Widmark, Lokalvårdare, 50 år
  32. Miralem Beharovic, RTV-reparatör, 41 år
  33. Tanja Carlsson, Butiksbiträde, 25 år
  34. Poul Hansen, Plastarbetare, 47 år
  35. Irma Nordström, Kock, 45 år
  36. Björn Salgren, Industriarbetare, 34 år
  37. Susanne Karlsson, Demensundersköterska, 41 år
  38. Jan Hellberg, Rörmontör, 51 år
  39. Margaretha Holm, Lärare, 60 år
  40. Leif Claesson, Arbetsledare, 59 år
  41. Rodhe Ståhl, Säljare, 57 år
  42. Lennart Wilsson, Grafiker, 54 år
  43. Ann Svensson, Kanslist, 50 år
  44. Claes-Göran Winkvist, Lagerarbetare, 58 år
  45. Kristina Carlsson, Fd livsmedelsarbetare, 56 år
  46. Daniel Zackrisson, Lagerarbetare, 36 år
  47. Josefine Thimberg Johansson, Undersköterska, 29 år
  48. Anette Gustafsson, Operatör, 50 år
Skara
0002-00256

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Druve Jansson, Annonschef, Vinköl
  2. Erik Kvarndal, Kamrer, Skara
  3. Lennart Pettersson, Lantbrukare, Synnerby
  4. Suzanne Johansson, Operationssjuksköterska, Stenum
  5. Lars Berg, Kamrer, N Lundby
  6. Rolf Kvarndal, Lantbrukare, Istrum
  7. Kent Johansson, Regionråd, Skara
  8. Andreas Gustafsson, Konsult, Skara
  9. Lisbeth Karlsson, Lärare, Varnhem
  10. Klas-Åke Jansson, Inköpare, Vinköl
  11. Eva Eriksson, Banktjänsteman, Skara
  12. Patrik Kvarndal, Maskinsäljare, Eggby
  13. Svante Borell, Leveransplanerare, Synnerby
  14. Mikael Welander, Produktionschef, Vinköl
  15. Ulla Falk, Assistent, Skara
  16. Thomas Arvidsson, Lageransvarig, Synnerby
  17. Dan Jonsson, Livsmedelsarbetare, Ardala
  18. Birgitta Aurell, Lantbrukare N Lundby,
  19. Maria Blomström, Företagare, Synnerby
  20. Joakim Kvarndal, Studerande, Istrum
  21. Hans Larsson, Bildelsman, Axvall
  22. Anita Höckerfelt, Leg. apotekare, Vinköl
  23. Per Pålsson, Lantmästare, Skara
  24. Carl-Olof Carlsson, Pensionär, Ardala
Skara
0004-00700

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Gustav Bynke, Företagare, Skara
  2. Anita Afzelius-Alm, Övertandläkare, Öglunda
  3. Bengt Dahlström, Ekonom, Ardala
  4. Karin Schmidt, Lärare, Skara
  5. Christer Widegren, Datakonsult, Skara
  6. Margareta Wing Andersson, Lärare, Ardala
  7. Ingrid Kvarnlöf, Specialpedagog, Varnhem
  8. Amira Janine, Makeupartist, Skara
  9. Philip Appeby, Säljare, Skara
  10. Jan-Erik Augustsson, Docent, Skara
  11. Sören Eklund, Företagare, Ardala
  12. Tord Wallgren, Parkeringsövervakare, Skara
  13. Göran Wallén, Verksamhetsutvecklare, Skara
  14. Jonas Finnman, Arbetsförmedlare, Skara
  15. Raymond Lundqvist, Rektor, Öglunda
  16. Sofia Kuylenstierna, Företagare, Eggby
Skara
0003-01350

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Brohede, agronom
  2. Annelie Holmgren, sektionschef
  3. Mikael Börjesson, informatör
  4. Anders Gustafsson
  5. Cecilia Wallgren
  6. Gunnar Wilsson
  7. Bengt Sävhammar
  8. Naser Arzoomand
  9. Maria Hansson-Nielsen
  10. Zimon Brohede, restaurangarbetare
Skara
0068-02638

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Gunnarsson, 54, informationsstrateg, Varnhem
  2. Malin Larsson, 39, agronom
  3. Anders Nilsson, pensionerad lektor
  4. Suzanne Lindgren
  5. Johan Lidberg, 36, studerande
  6. Maria Johansson, 54, lärare
  7. Rickard Barkerud, 23, biologistuderande
  8. Karin Lidberg
  9. Gun Barrljung, 59, socionom
  10. Geertje Doedens, 57,naturåskådare
  11. Tord Christensson, köpman
  12. Inga-Kajsa Christensson, 52,antikvarie
  13. Mauricio Frelijj, 49, lektor
  14. Ann Nilsson, pensionerad lektor
  15. Staffan Berlin, lärare
Skara
0055-01995

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Charlotte Nordström, Skara
  2. Dan Åberg, Ardala
  3. Elisabet Stålarm, Varnhem
  4. Jan-Olof Bohlin, Skara
  5. Uno Bohman, Stenum
  6. Lisbeth Paulsson, Skara
  7. Sven-Olof Ask, Skara
  8. Lillemor Olsson, Marum
  9. Jonas Ahlström, Skara
  10. Anita Hammar, Skara
  11. Joachim Grundin, Skara
  12. Rolf Källman, Skallmeja
  13. Glenn Frost, Österskog
  14. Patrik Ragnar, Skara
  15. Görel Wånelid, Ardala
  16. Lennart Lundh, Skara
  17. Bengt Nilsson, Skara
  18. Anton Berg, Skara
  19. Thomas Karlsson, Axvall
  20. Östen Kvarnlöf, Varnhem
  21. Markus Hagberg, Skara
  22. Thom Olsson, Marum
  23. Carina Ahlström, Skara
  24. Björn Magnusson, Skara
  25. Sten Catoni, Istrum
  26. Tobias Bohlin, Skara
  27. Lennart Hast, Skara
  28. Philip Roser, Skara
  29. Christine Nordström Hames, Skara
  30. Stefan Wedebrand, Axvall
  31. Matilda von Rosen, Axvall
  32. Heiko Roser, Istrum
  33. Carl Gustaf Lundström, Norra Lundby
  34. Inga Lundström, Skara
  35. Thomas Grehag, Skånings-Åsaka
  36. Yvonne Grundin, Skånings-Åsaka
  37. Fredrik Sääw, Skara
  38. Tommy Schalén, Varnhem
  39. Håkan Larsson, Vinköl
Skara
0001-01763

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Oskar Lindblom, 28, VVS-ingenjör
Skara
0110-03871

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Ekblad, pensionär
  2. Martin Johansson, miljövetare
  3. EvaLena Varhelyi, veterinär
  4. Lars Börjesson, mätningsingenjör
  5. Klas Öman, Åvc-ansvarig
  6. Pia Svensson, leg.psykoterapeut
  7. Erik Westlin, arkitekt
  8. Larseric Bergqvist, socionom
  9. Ingrid Green, pensionär
Skara
0005-00238

http://www.val.se