Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ulricehamn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mattias Josefsson, Ulricehamn
  2. Barbro Westermark, Trädet
  3. Göran Isaksson, Ulricehamn
  4. Inga-Kersti Skarland, Gullered
  5. Per Gustafsson, Hökerum
  6. Berit Frändås, Ulricehamn
  7. Jan Forsman, Gällstad
  8. Aira Eriksson, Ulricehamn
  9. Matthias Nordgren, Ulricehamn
  10. Catharina Ståhl Lind, Ulricehamn
  11. Leif Dahl, Ulricehamn
  12. Celso Silva Gonçalves, Ulricehamn
  13. Ruza Glavic, Ulricehamn
  14. Tommy Mårtensson, Ulricehamn
  15. Rasmus Alexandersson, Varnum
  16. Jan Brobjer, Ulricehamn
  17. Elena Leyn, Ulricehamn
  18. Tommy Johansson, Älmestad
  19. Reino Alexandersson, Marbäck
  20. Bengt Klasson, Ulricehamn
  21. Siv Karlsson, Vegby
  22. Kerstin Berggren, Böne
  23. Karl-Olof Tiberg, Älmestad
  24. Mika Majlund, Gullered
  25. Ahmad Seyar Jahani, Ulricehamn
  26. Ingrid Isaksson, Kölingared
  27. Stigbjörn Persson, Timmele
  28. Vivian Löfgren, Ulricehamn
  29. Stig Persson, Ulricehamn
  30. Stina Josefsson, Ulricehamn
  31. Chatarina Ringman, Hökerum
  32. Bo-Göran Lindblom, Ulricehamn
  33. Ingegerd Johansson, Timmele
  34. Gunnar Bohlin, Ulricehamn
  35. Gerd Anell, Ulricehamn
Ulricehamn
0002-02879

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Karlsson, 50 år, Kommunalråd, Tvärred
  2. Liselotte Andersson, 56 år, Enhetschef, Möne
  3. Ann Stockzelius, 59 år, Plantekniker, Marbäck
  4. Anders Andersson, 47 år, Ekonom, Ulricehamn
  5. Börje Eckerlid, 56 år, Lantmästare, Möne
  6. Jan-Åke Claesson, 51 år,Trafiksektionschef, Ulricehamn
  7. Ing-Marie Andersson, 71 år, Informatör, Trädet
  8. Mikael Carlsson, 49 år, Företagare, Hökerum
  9. Jan-Åke Svenningsson, 38 år, Metallarbetare, Grönahög
  10. Carin Skattberg, 43 år, Lärare, Götåkra
  11. Christoffer Brolin, 19 år, Personlig assistent, Ulricehamn
  12. Inger Broberg, 57 år, Undersköterska, Liared
  13. Ann Janette Allbäck, 45 år, Fönsterhantverkare, Timmele
  14. Annika Andersson, 52 år, Arbetsförmedlare, Varnum
  15. Bengt Leander, 68 år, Lantbrukare, Marbäck
  16. Månika Sager, 56 år, Lokalvårdare, Tvärred
  17. Margaretha Bladh, 63 år, Banktjänsteman, Kölingared
  18. Rolf Sjölin, 75 år, Pensionär, Gällstad
  19. Kajsa Nilsson, 34 år, Banktjänsteman,Ulricehamn
  20. Fredrik Skattberg, 41 år, Brandman/instruktör, Vegby
  21. Emil Boman, 29 år, Företagare,Torsbo
  22. Christoffer Andersson, 28 år, Lantbrukare, Möne
  23. Lisa Chemnitz, 57 år, Konstnär, Vegby
  24. Gunnar Andersson, 54 år, Ekonomiansvarig, Blidsberg
  25. Christer Skoglund, 42 år, Egenföretagare, Knätte
  26. Björn Cederkull, 70 år, Pensionär, Marbäck
  27. Bernt Svensson, 64 år, Verksamhetsutvecklare, Ulricehamn
  28. Sven-Inge Hansson, 65 år, Lantbrukare, Götåkra
  29. Michael Engl, 32 år, Agronom, Gällstad
  30. Mikael Dahl, 38 år, Elkonstruktör, Götåkra
  31. Per-Arne Svensson, 43 år, Konstruktör, Dalum
  32. Göran Nilsson, 55 år, Jordbrukare, Gullered
Ulricehamn
0004-00619

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gulli Håkanson, Ulricehamn
  2. Lars Borg, Nitta
  3. Birgit Andersson, Vegby
  4. Peder Danesved, Ulricehamn
  5. Ulrika Geeraedts, Ulricehamn
  6. Baldur Reynirsson, Ulricehamn
  7. Sten Selin, Ulricehamn
  8. Lisbeth Gustafsson, Gällstad
  9. Arne Björling, Ulricehamn
  10. Ola Sjöblom, Ulricehamn
  11. Annelie Fischer, Blidsberg
  12. Roland Eriksson, Timmele
  13. Åse Borg, Nitta
  14. Tomas Käll, Timmele
  15. Majvor Sigvardsson, Hökerum
  16. Victoria Selin, Ulricehamn
  17. Ulf-G Jansson, Timmele
  18. Mattias Dahlin, Hökerum
Ulricehamn
0003-00636

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cristina Bernevång, personlig ass.,Ulricehamn
  2. Allan Olsson, lärare,Ulricehamn
  3. Ingela Widell, musikdiriktör,Ulricehamn
  4. Margareta Sjögren, hemmafru,Ulricehamn
  5. Henrik Lööv, pastor,Trädet
  6. Ingvar Kärrsmyr, lärare,Blidsberg
  7. Siv Evebring, pensionär,Ulricehamn
  8. Gunnar Carlsén, lärare,Ulricehamn
  9. Christine Segerpalm, pers. assistent,Kölingared
  10. Klas Sjögren, systemutvecklare,Ulricehamn
  11. Elena Lekhovska-Adomeit, förskollärare,Trädet
  12. Robin Blixt-Gustavsson, student.Timmele
  13. Josefine Hammarsand, travtränare,Strängsered
  14. Anna Segerpalm, sjuksköterska,Marbäck
  15. Sven-Olof Johansson, säljare,Nitta
  16. Elisabeth Hjalmarsson, pensionär,Ulricehamn
  17. Mikael Henning, tillgänglighetskons.,Ulricehamn
Ulricehamn
0068-02643

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingegerd Borg-Saviharju, Ulricehamn
  2. Ingemar Basth, Timmele
  3. Ingvor Carlander, Ulricehamn
  4. Mikael Odhage, Ulricehamn
  5. Clara Jara Pedreros, Timmele
  6. Arne Fransson, Ulricehamn
  7. Elisabeth Magnusson, Ulricehamn
  8. Mats Magnusson, Ulricehamn
  9. Ingrid Pålsson, Ulricehamn
  10. Pekka Saviharju, Ulricehamn
  11. Ingvar Andersson, Murum
  12. Ove Claesson, Blidsberg
  13. Domingo Bravo Herreros, Ulricehamn
  14. Ulf Svensson, Böne
Ulricehamn
0055-02990

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Holmin, Klubbchef, Ulricehamn
  2. Margareta Juliusson, Leg Sjuksköterska, Vegby
  3. Carljohan Molander, Frisör, Ulricehamn
  4. Birgitta Molander, Projektledare, Ulricehamn
  5. Roger Wilhelmsson, Civilekonom, Ulricehamn
  6. Eva Grönbäck, Lärare, Ulricehamn
  7. Anders Dahlén, Företagare, Ulricehamn
  8. Per Johansson, Entreprenör, Ulricehamn
  9. Björn Thelfer, Försäljare, Marbäck
  10. Richard Hallifax, Metallarbetare, Ulricehamn
  11. Lotta Bäckström, Företagare, Ulricehamn
  12. Göte Öberg, f.d distriktschef, Tvärred
  13. Kristina Wilhelmsson, Ekonom, Ulricehamn
  14. Per Bergman, Divisionschef, Ulricehamn
  15. Magnus Velén, Platschef, Ulricehamn
  16. Kenneth Johansson, Företagare, Ulricehamn
  17. Sören Johansson, Dataingenjör, Liared
  18. Christer Ström, Specialisttandvårdssamordnare, Timmele
  19. Martin Berg, Lärare, Vegby
  20. Ola Carlsson, Kyrkvaktmästare, Marbäck
  21. Christina Ström, Undersköterska, Timmele
  22. Harald Wiman, Slöjdlärare, Ulricehamn
  23. Emma Liljedahl, Student, Ulricehamn
  24. Åke Carlsson, Textilarbetare, Marbäck
  25. Jennie Karlsson, Student, Ulricehamn
  26. Stein Erik Norderhaug, IFO-chef, Ulricehamn
Ulricehamn
0001-00442

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ole Olesen, Textiltekniker
  2. Björn Hjermstad, Tekniker
  3. Elisabet Fred, Arkeolog
  4. Gunn-Britt Jonsson, Köpman
  5. Fabian Olesen, Chaufför
Ulricehamn
0107-01888

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Tommy Larsson, 30, egen företagare
  2. Stig Bernhardsson, 59, säljare
  3. Per-Olow Ejderhall, 50, instruktör
  4. Kenneth Zarén, 40, driftoperatör
  5. Robert Palm, 33, taxichaufför
  6. Lennart Andersson, 73, pensionär
  7. Thorleif Petterson, 64, pensionär
Ulricehamn
0110-02003

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie-Louise Bengtsson, verksamhetschef
  2. Jan-Olof Sundh, adjunkt
  3. Ulla Sundhage, undersköterska
  4. Arne Sjögren, yrkeslärare
  5. Susanne Arneborg, energi- och klimatrådgivare
  6. Morgan Bodin, chaufför
  7. Eva Andersson, socionom
  8. Roger Andersson, socionom
  9. Erin Winslow, textilkonstnärinna
  10. Lars Arneborg, oceanograf
  11. Erica Grenås, pensionär
  12. Bengt G. Eriksson, konstnär
  13. Rosie Carlmark, lärare
  14. Jeanette Bohlin, socionom
  15. Monica Svantesson, affärsbiträde
Ulricehamn
0005-00717

http://www.val.se