Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Alingsås - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tore Hult, kommunalarbetare
  2. Birgitta Larsson, sjuksköterska
  3. Pär-Göran Björkman, f.d. officer
  4. Birgitta Carlsson, rehabchef/MAR
  5. Bo Olsson, verkmästare
  6. Anne-Marléne Hjortskog, undersköterska
  7. Leif Hansson, planeringsledare
  8. Hanna Alexandersson, student
  9. Lennart Allbro, f.d. placeringskonsulent
  10. Gun Pettersson-Bohlin
  11. Anders Sandberg, pensionär
  12. Monica Gustavsson, pensionär
  13. Thomas Bergh, ombudsman
  14. Birgit Börjesson, undersköterska
  15. Joakim Järrebring, ombudsman
  16. Lena Hult, sjuksköterska
  17. Billy Westerholm, pensionär
  18. Anita Hedén Unosson, ekonomiassistent
  19. Carl-Erik Bergsén, konsult
  20. Jenny Helgesson, undersköterska
  21. Ebrahim Delafrouz, metallarbetare
  22. Anna-Maria Olsson, administratör
  23. Mirwais Wais, civilingenjör
  24. Margaretha Svensson, kontorist
  25. Anders Hummel, lärare
  26. Zandra Hultin, ombudsmannaassistent
  27. Lars Olof Gustafsson, f.d. fastighetsskötare
  28. Veronica Molander, bibliotekarie
  29. Lars Larsson, fastighetsskötare
  30. Margaretha Sjöberg, pensionär
  31. Lars-Gunnar Svensson, pensionär
  32. Ingvor Pettersson, undersköterska
  33. Ulf Carmesund, internationell sekreterare
  34. Karin Johansson, kokerska
  35. Rolf Nilsson, jur. kand.
  36. Irene Jonsson, vårdbiträde
  37. Raimo Proos, maskinoperatör
  38. Birgit Thorman, ekonom
  39. Sabah ul Haq, student
  40. Anders Strömqvist, lärare
  41. Stefan Lindelöv, folkhögskolelärare
  42. Yoonis Hassan, arbetsledare
  43. Peter Hjortskog, ombudsman
  44. Sebastian Vargnäs, kock/köksbiträde
  45. Mashhood ul Haq, administratör
  46. Kaj Näsman, chaufför
  47. Peter Jörgensen, maskinoperatör
  48. Roger Andersson, anläggningsarbetare
  49. Ulf Unosson, arbetsledare
  50. Joakim Hasselskog, depåledare
  51. Peter Gustavsson, student
Alingsås
0002-00644

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Staffan Albinsson, Alingsås
  2. Ingbritt Johansson, Hemsjö
  3. Thomas Pettersson, Alingsås
  4. Ulrica Larsson, Hemsjö
  5. Bo Lundbladh, Kvarnabo
  6. Annika Qarlsson, Sollebrunn
  7. Joakim Johansson, Hemsjö
  8. Ann Charlott Axelsson, Sollebrunn
  9. Torbjörn Gustafsson, Alingsås
  10. Gunvor Olovson, Hemsjö
  11. Lennart Zackrisson, Hemsjö
  12. Christina Carlsson, Alingsås
  13. Henry Johansson, Kvarnabo
  14. Marita Unosson, Sollebrunn
  15. Gillis Karlsson, Hemsjö
  16. Ing-Marie Molander, Sollebrunn
  17. Marcus Lundblad, Kvarnabo
  18. Rolf Engman, Alingsås
Alingsås kommun
0004-01546

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Holger Andersson, Samordnare, Gendalen
  2. Eva Mattsson Hill, Lärare och Lantbrukare, Sollebrunn
  3. Sten-Åke Gustafsson, Planeringschef, Stora Mellby
  4. Elisabet Dimenäs, Musikkonsult, Långared
  5. Bengt Sernestrand, Konsult, Loo
  6. Linda Brodén, Administratör, Gräfsnäs
  7. Helena Helldin, Lärare, Magra
  8. Emil Arvidsson, Konstruktionsledare, Gräfsnäs
  9. Christina Andersson, Ekonom, Sollebrunn
  10. Runar Kristensson, Ingenjör, Långared
  11. Marita Bergstrand, Förskollärare, Vänga
  12. Kenneth Olsson, Exportchef, Sollebrunn
  13. Maartje Stoffelsen, Lärare, Magra
  14. Mats Gustafsson, Lantbrukare, Loo
  15. Anita Brodén, Riksdagsledamot, Gräfsnäs
  16. Simon Youness, Egenföretagare, Sollebrunn
  17. Kerstin Kristensson, Rektor, Långared
  18. Sune Johansson, Pensionär, Alingsås
  19. Marita Johansson, f.d. Banktjänsteman, Sollebrunn
  20. Daniel Ahlström, Lärare, Långared
  21. Barbro Svensson, Distriktssköterska, Loo
  22. Hans Johansson, Pastor och Lantbrukare, Loo
  23. Astrid Olsson, Bibliotekarie, Sollebrunn
  24. Kent-Åke Svensson, Företagare, Loo
  25. Geoffrey Hill, Adjunkt, Sollebrunn
  26. Margarerta Lennholm, Pensionär, Kvarnabo
  27. Ingvar Brodén, Lantbrukare, Gräfsnäs
Alingsås N och Alingsås S
0003-03030
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristina Grapenholm, Lärare, Alingsås
  2. Per Palm, Lektor, Alingsås
  3. Eva Mattsson Hill, Lärare och Lantbrukare, Sollebrunn
  4. Fredrik van den Broek, Företagare, Ingared
  5. Katinka Bratt, Fil. mag. Alingsås
  6. Fredrik Beckman, Journalist, Alingsås
  7. Birgitta de Verdier, Pensionär, Hemsjö
  8. Lennart Anderberg, Egenföretagare, Alingsås
  9. Eva-Britt P. Jarskär, Enhetschef, Alingsås
  10. Mathias Forsell, Socionom, Ingared
  11. Berit Hildén, Företagare, Alingsås
  12. Håkan Jonsson, Testförare, Västra Bodarna
  13. Angela Borg, Lärare, Alingsås
  14. Ove Holmberg, Konsult, Alingsås
  15. Eva Johansson, Fritidspedagog, Alingsås
  16. Hans Olof Andersson, Ingenjör, Alingsås
  17. Gunilla Wennö, f.d. Avdelningschef, Alingsås
  18. Lars-Åke Thunberg, Lärare, Alingsås
  19. Anita Ryberg, Pensionär, Alingsås
  20. Elver Jonsson, Kommunordförande, Alingsås
  21. Anne Gunnevik, Lärare, Västra Bodarna
  22. Jesper Lindahl, Företagare, Alingsås
  23. Ann Holmberg, Pedagog, Alingsås
  24. Bernt-Erik Nyberg, Ingenjör, Alingsås
  25. Kerstin Rudfeldt Tjus, Marknadsassistent, Hemsjö
  26. Tore Litborn, Ingenjör, Alingsås
  27. Anita Brodén, Riksdagsledamot, Gräfsnäs
  28. Jyrki Ivanoff, Lärare, Alingsås
  29. Lena Gunnarsson, Lärare, Alingsås
  30. Gunno Wallmyr, Egenföretagare, Hemsjö
  31. Lars Bolminger, Civilingenjör, Alingsås
  32. Anna-Lena Pettersson, Fritidspedagog, Hemsjö
  33. Lars Blomqvist, Civilingenjör, Alingsås
  34. Karin Axelsson, Lärare, Alingsås
  35. Jan-Olof Börjesson, Egenföretagare, Alingsås
  36. Hasse Lindwert, f.d. Rektor, Alingsås
Alingsås N och Alingsås S
0003-03799

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingela Eriksson Thelin, tvättbiträde
  2. Lars-Olof Törnberg, vårdbiträde
  3. Lisa Magnusson, kontorist
  4. Robert Mathiasson, facklig sekreterare
  5. Birgitta Ödlund, förskollärare
  6. Ingvar Andersson, biolog
  7. Morgan Melgaard, pensionär/socialarbetare
  8. Hans Pollak, spårtekniker
  9. Per Eli Sandén, pensionär/lärare
Alingsås
0471-00245

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Svensson, lärare, Alingsås
  2. Niklas Hellgren, lärare, Alingsås
  3. Gunilla Gomér, sjuksköterska, Alingsås
  4. Ann-Lie Tulokas Olsson, lagerarb., Sollebrunn
  5. Urban Eklund, civilingenjör, Alingsås
  6. Kent Perciwall, polisinspektör, Alingsås
  7. Camilla Pettersson, sjuksköterska, Alingsås
  8. Vivi-Anne Nilsson, pensionär, Alingsås
  9. Evert Johansson, fd. lärare, Sollebrunn
  10. Magnus Martinsson, civilekonom, Alingsås
  11. Gunnel Emgård-Olsson, fil.dr, Alingsås
  12. Lennart Karlsson, revisor, Alingsås
  13. Caroline Ålleving, enhetschef, Alingsås
  14. Peter Söderberg, projektledare, Alingsås
  15. Sven-Erik Dahlgren, leg. psykolog, Ingared
  16. Malin Arnstrand, frisör, Alingsås
  17. Erica Perciwall, teamchef, Alingsås
  18. David Skoog, företagare, Alingsås
  19. Jonas Brunnegård, inköpare, Alingsås
  20. Magnus Sandberg, säljare, Alingsås
  21. Bengt Eliasson, f.d. distriktsläkare, Alingsås
  22. Bengt Andelius, civilingenjör, Ingared
  23. Inga-Lill Jansson, pensionär, Anten
  24. Thomas Jensen, målare, Alingsås
  25. Ulrica Westerdahl, studerande, Alingsås
  26. Åke Alfredsson, pensionär, Alingsås
  27. Helena Hellgren, florist, Alingsås
  28. Hans Marklund, pastor, Alingsås
  29. Åke Larsson, företagare, Loo
Alingsås N och Alingsås S
0068-01823

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Klevenås, Alingsås
  2. Janine Alm Ericson, Bryngenäs
  3. Tomas Hurtig, Västra Bodarne
  4. Britt-Marie Kuylenstierna, Alingsås
  5. Emma Liljewall, Hemsjö
  6. Boel Marteleur, Alingsås
  7. Alf Olofsson, Gräfsnäs
  8. Holger Grahm, Stockslycke
  9. Ulla Dalén, Långared
  10. Niclas Hjelm, Alingsås
  11. Novak Vasic', Alingsås
  12. Kersti Ingeborn, Ödenäs
  13. Valter Samuelsson, Alingsås centrum
  14. Gunnel Adler, Alingsås
  15. Ingela Kumar Lidvall, Långared
  16. Katarina Gustavsson, Alingsås
Alingsås N och Alingsås S
0055-02552

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Filipsson, 34 år, Kommunalråd, Långared
  2. Björn Leivik, 62 år, Egen företagare, Hemsjö
  3. Anita Skoglund, 58 år, Egen företagare, Västra Bodarna
  4. Gun Aronsson, 65 år, Bankrevisor, Hemsjö
  5. Christian Jerhov, 44 år, Rektor, Långared
  6. Magnus Linde, 46 år, Lärare, Alingsås
  7. Gunnar Henriksson, 65 år, Civ.ekonom, Alingsås
  8. Roland Salomonsson, 67 år, Egen företagare, Västra Bodarna
  9. Marianne Wikström, 59 år, Chef äldreomsorgen, Bjärke
  10. Björn Dahlin, 60 år, Egen företagare, Västra Bodarna
  11. Thorsten Larsson, 60 år, Egen företagare, Hemsjö
  12. Per-Gordon Tranberg, 67 år, Egen företagare, Hemsjö
  13. Margot Skogsäter, 76 år, Pensionär, Alingsås
  14. Jill Larsson, 55 år, Egen företagare, Sollebrunn
  15. Anton Oskarsson, 19 år, Studerande, Ödenäs
  16. Björn Möller, 56 år, Tandläkare, Alingsås
  17. Birgit Josefsson, 63 år, Tandläkare, Hemsjö
  18. Hans Lindell, 72 år, Egen företagare, Hemsjö
  19. Birgitta Hallerbäck, 62 år, PR-konsult, Alingsås
  20. Urban Nuldén, 48 år, Lektor, Alingsås
  21. Lina Svensson, 26 år, Studerande, Alingsås
  22. Agneta Franzén, 66 år, Egen företagare, Alingsås
  23. Fredrik Larsson, 25 år, Studerande, Alingsås
  24. Inger Carlborg, 62 år, Chefssekreterare, Alingsås
  25. Björn Svennung, 63 år, Civ. ing.,Alingsås
  26. Ingegerd Löfqvist, 62 år, Leg. sjuksköterska, Alingsås
  27. Börje Lindberg, 73 år, Pensionär, Alingsås
  28. Linda Bohman, 20 år, Egen företagare, Alingsås
  29. Kjell Magnusson, 69 år, Lärare, Alingsås
  30. Carin Östh, 50 år, Alingsås
  31. Lisbeth Andersson, 63 år, Fritidspedagog, Hemsjö
  32. Maja-Stina Jakobsson, 67 år, Pensionär, Hemsjö
  33. Evert Larsson, 55 år, Miljörevisor,Alingsås
  34. Per-Göran Örwall, 65 år, Alingsås
  35. Karl H Wrede, 75 år, Ingenjör, Alingsås
  36. Katarina Ramnerö Ödestad, 55 år, Lärare, Alingsås
Alingsås
0001-00668

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Conny Jörgensen, 43, företagare, Alingsås
Alingsås N och Alingsås S
0110-02031
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Conny Jörgensen, 43år Företagare
  2. Ulf Laurin, 55år Kock
Alingsås
0110-03888

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Vanja Larsson, pensionär
  2. Jan Gustafsson, grupphandledare
  3. Åsa Svedjenäs, boendeassistent
  4. Esso Larsson, logistiker
  5. Johanna Frisk, fritidspedagog
  6. Tony Norman, psykoterapeut och handledare
  7. Jonatan Gustafsson, personlig assistent
  8. Lars-Åke Larsson, elektriker
  9. Lottie Carlmark, grafiker
  10. Sanny Svensson, lagerman
  11. Daniel Kallus, studerande och butiksbiträde
  12. Ida Svensson, studerande
  13. Tisse Jarlsvik, civilingenjör
  14. Rune Hedberg, pensionär
  15. Marianné Olsson, undersköterska och personlig assistent
  16. Peter Rosén, studerande
  17. Mats R Larsson, egen företagare
  18. Love Oijens, studerande
  19. Marianne Rosén Asplund, pensionär
  20. Nils-Olof Nord, pensionär
Alingsås
0005-00513

http://www.val.se