Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Strömstad - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ronnie Brorsson, Kommunalråd
  2. Pia Tysklind, Produktionsledare
  3. Ulf Gustafsson, Skofabriksarbetare
  4. Johanna Fransson, Fritidsledare
  5. Leif Andersson, Restaurangarbetare
  6. Lena Martinsson, Revisor
  7. Jan Vidar Seljegren, Fritidsledare
  8. Merry Johansson, Vårdbiträde
  9. Roger Persson, Pensionär/Vårdare
  10. Marie Rask, Butiksmedarbetare
  11. Stefan Förtsch, Betongindustriarbetare
  12. Tove-Liv Johansson, Pensionär/Vårdare
  13. Bengt Simonsson Fröjd, Företagare/Konferensansvarig
  14. Birgit Lotzner, Behandlare
  15. Magnus Helgesson, Betongindustriarbetare
  16. Linda Römer, Vårdare
  17. Terry Bergqvist, Chaufför
  18. Marita Olausson, Pensionär/Biblioteksassistent
  19. Bror-Willy Nilsson, Pensionär/Byggnadssnickare
  20. Lisbeth Johander, Lärare
  21. Olle Westling, Vaktmästare
  22. Lisbeth Gustafsson, Banktjänsteman
  23. Fadil Al-Kasid, Studerande
  24. Ida Johansson, Studerande
  25. Christian Trejegård, Betongindustriarbetare
  26. Margareta Tärnbrink, Pensionär/Assistent
  27. Anneli Ivarsson, Ombudsman
Strömstad
0002-02507

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Heie, Företagare,Stenlid
  2. Anna-Lena Carlsson, Områdeschef,Pilegård 5
  3. Hans-Inge Sältenberg, Politisk sekreterare,Sälten 1
  4. Sveza Daceva-Filipova, Fil. dr. i etnologi,Smedjegränd 5
  5. Rune Sandin, Skogsarbetare,Råsshult 1
  6. Jane Forsberg-Karlsson, Gymnasielärare,Valmutvägen 49
  7. Morgan Gutke, Egen företagare,Tornstigen 2
  8. Dan Wikenstedt, Egen företagare,Hallind Gård
  9. Monica Larsen, Keramiker,Valmutvägen 33
  10. Ola Zetterlund, Lärare / brandman,Flädervägen 13
  11. Ellinor Adolfsson, Kokerska,Kuttervägen 3
  12. Elisabeth Johansson, Butiksbiträde,Risäng 1
  13. Peter Dafteryd, Säkerhetssamordnare,Norra Bergsgatan 18
  14. Jenny Olausson, Studerande,Åberg Skogsgläntan
  15. Tore Lomgård, Polisinspektör,Råsshult 9
  16. Linda Johansson, Församlingsassistent,Havsvägen 13
  17. Allan Karlsson, Pensionär,Tjöstad 5
  18. Lisa Olsson, Arbetskonsulent,Östra klevgatan 5
  19. Hans Hertlid, Egen företagare,Finnpå 4
  20. Åsa Rognås, Butikschef,Gilltorp 1
  21. Henrik Mattson, Anläggningsarbetare,Skärje Gård
  22. Anette Ohlsson, Banktjänsteman,Splitsgatan 7
  23. Ingemar Edwardsson, Byggmästare,Loisvägen 37
  24. Elizabeth Forsberg, Köpman,Södra Hamngatan 2
  25. Patrick Hallgren, Pedagog,Storgatan 13
Strömstad
0004-00943

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Fredriksson, Strömstad
  2. Lars Tysklind, Strömstad
  3. Håkan Eriksson, Sydkoster
  4. Bertil Olin, Strömstad
  5. Suzanne Palmblad-Olow, Strömstad
  6. Anne-Lise Lindmark, Strömstad
  7. Anette Andersson, Strömstad
  8. Åke Sundemar, Tjärnö
  9. Björn Gunnarsson, Strömstad
  10. Anna-Lena Jacobsson, Skee
  11. Marcus Pettersson, Seläter
  12. Ingemar Nordström, Strömstad
  13. Hans-Robert Hansson, Strömstad
  14. Egon Fransson, Strömstad
  15. Peter Datek, Strömstad
  16. Stig Johansson, Strömstad
  17. Lars Flodin, Strömstad
  18. Gunn Fredriksson, Seläter
  19. Ulla Swedberg, Hällestrand
  20. Tim Knoph, Skee
  21. Kerstin Tysklind, Saltö
  22. Sune Hultqvist, Sydkoster
Strömstad
0003-01117

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Coster, Servicerådgivare, Strömstad
  2. Ulrika Coster, Fritidspedagog, Strömstad
  3. Kjell Samuelsson, pensionär, Saltö
  4. Johan Hedvard, pensionär, Strömstad
  5. Krister W Andersson, spec. lärare fd., Strömstad
Strömstad
0068-03841

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Bivrin
  2. Anita Rylander
  3. Jonas Andersson
  4. Lisbeth Brohall
  5. Monica Ljungdahl
  6. Sverker Hellström
  7. Ulla Andersson
  8. Karin Maeder
  9. Gert-Ove Nilsson
  10. Agneta Björnsvik-Ogbonnaya
  11. Britt-Marie Winberg
  12. Lena Sten
  13. Ingvor Schützer
  14. Fredrik Werling
  15. Jens Halvor Sundbye
Strömstad
0055-01624

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Olsson, 49år, Köpman
  2. Jörgen Molin, 54 år, Anestesisjukskötare
  3. Siwert Hjalmarsson, 59 år, Köpman
  4. Pierre Gillerstedt, 41 år, Egenföretagare
  5. Lena Spolén, 52 år, Företagare
  6. Mikael Sääf, 45 år, Företagre
  7. Eva Borg, 67 år, fd Kriminalinspektör
  8. Sofia Lindgren, 32 år, Fastigheter
  9. Birgitta Laugmo, 70 år, f.d Personalchef
  10. Stefan Meyer, 51 år, Byggföretagare
  11. Kurt Andersson, 50 år, Egen företagare
  12. Ulla Britt Carlsson, 66 år, Barnskötare
  13. Dag Wersén, 71 år, Advokat
  14. Kjetil Dahlby
  15. Sture Fredriksson, 65 år, Flygtekniker
  16. Ronny Lybeck, 36 år,Mekaniker-Detaljare
  17. Hans Olsson, 82 år, Jägmästare
  18. Dick Andersson, 62 år, Driftövervakare
  19. Kaj Axelsson, 55 år
Strömstad
0001-00535

Strömstadspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Strömstadspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven Moosberg
  2. Peter Sövig
  3. Britta Carlsson
  4. Rolf Johnsson
  5. Rose-Marie Fagerberg
  6. Christina Moosberg
  7. Wolfgang Schwartz
  8. Björn-Ole Adamsson
  9. Kent Båtta
  10. Ulrika Johansson
  11. Clas-Göran Båtta
  12. Ulla Wilhelmsson
  13. Stig Collin
  14. Elisabeth Båtta
  15. Monica Collin
  16. Göran Spolén
  17. Linnea Hallberg
  18. Rita Genberg
  19. Jan Simonsson
  20. Lennart Hallberg
  21. Bengt-Åke Ohlsson
  22. Jan-Inge Johansson
  23. Stig Sövig
  24. Birgitta Johansson
  25. Göran Helling
Strömstad
0515-02712

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mattias Gustafsson, 26år Bilskadereparatör
  2. Solveig Renhammar-Metus, 61år undersköterska
Strömstad
0110-03889

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Åke Karlgren, Snickare
  2. Malin Jansson, Sångerska
  3. Sten Brodén, Lantbrevbärare
  4. Martin Jansson, Möbelsnickare
  5. Maja Lind, Studerande
  6. Mikael Hansson, Studerande
  7. Oscar Amaris Amaris, Biolog
  8. Helge Lind, Webbutvecklare
  9. Katharina Mejer, Affärsbiträde
  10. Anders Jernelius, Snickare
  11. Sven Gunnar Lunneryd, Biolog
  12. Mia Öster, Leg.Barnmorska
  13. Lars-Göran Karlsson, Byggnadsarbetare
  14. Karin Askberger Jernelius, Skribent
  15. Simon Mejer, Affärsbiträde
  16. Stina Eriksson, Vårdbiträde
Strömstad
0005-01299

http://www.val.se