Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Uddevalla - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Alf Gillberg, Bostadspolitisk sekreterare, Centrum
  2. Cecilia Sandberg, Utvecklare, Fasseröd
  3. Ingemar Samuelsson, Chaufför, Norgården
  4. Paula Berger, Habiliteringspersonal, Herrestad
  5. Kenneth Engelbrektsson, Chaufför, Bleket
  6. Carina Antonsson, Kock, Hogstorp
  7. Stefan Skoglund, Ombudsman, Tureborg
  8. Anna-Lena Heydar, Kooperativ konsult, Dragsmark
  9. Jan Gunnarsson, Kommunalråd, Herrestad
  10. Annelie Berggren, Habiliteringspersonal, Kurveröd
  11. Edib Poljo, Elektriker, Tureborg
  12. Marie-Louise Ekberg, Affärsbiträde, Bleket
  13. Per-Erik Holmberg, Processoperatör, Tureborg
  14. Petra Ekerum, Fabriksarbetare, Söder
  15. Krister Kronlid, Habiliteringspersonal, Skogslyckan
  16. Simone Olofsson, Kissleberg
  17. Sonny Persson, f.d. Ombudsman, Helenedal
  18. Ann-Christine Antonsson, Materialhanterare, Elseberg
  19. Jan-Olof Andersson, Plåtslagare, Äsperöd
  20. Kicki Mattsson, Ekonomicontroller, Restenäs
  21. Tobias Andreasson, Arbetsmarknadscoach, Ljungskile
  22. Lina Olsson, Säljare, Bleket
  23. Taisir Kassem, Vårdbiträde, Norr
  24. Åsa Dahl, Undersköterska, Tureborg
  25. Per-Arne Andersson, Mekaniker, Högås
  26. Birgitta Pelli, Undersköterska, Ljungskile
  27. Kenneth Ohlsson, Lane-Ryr
  28. Nora Åkare, Studerande, Centrum
  29. Mustafa Sacic, Bilbyggare, Hyggestråket
  30. Pia Kronvall, Undersköterska, Källdal
  31. Tommy Strand, Habliteringsassistent, Skogslyckan
  32. Anna-Karin Palm, Personlig assistent, Ljungskile
  33. Åke Granath, Bilarbetare, Fasseröd
  34. Pia Gustavsson, Ekonomiassistent, Kurveröd
  35. Tomas Svensson, Ambulanssjukvårdare, Herrestad
  36. Jessica Petersson, Säljledare, Ljungskile
  37. Yngve Andersson, Regionalt skyddsombud, Hogstorp
  38. Susanne Grönvall, Statsvetare i stf, Sommarhemmet
  39. Lennart Nilsson, f.d. Riksdagsman, Högås
  40. Maria Nyqvist, Sjuksköterska, Herrestad
  41. Sebastian Grip Nilsson, Kock, Centrum
  42. Lillemor Fridlund, Undersköterska , Äsperöd
  43. Johan Hjoberg, Svetsare, Skogslyckan
  44. Marie Olsson, Pensionär, Hogstorp
  45. Göte Fredgren, Pensionär, Ljungskile
  46. Maria Berglund, Säljare, Tureborg
  47. Hans-Peter Olsson, Hogstorp
  48. Agneta Larsson, Sjuksköterska, Sunningen
  49. Rickard Kronlid, Ombudsman, Kurveröd
  50. Linnéa Ellström, Administratör, Sund
  51. Andreas Antonsson, Elevassistent, Ljungskile
  52. Susanne Linhell, Undersköterska, Äsperöd
  53. Abshir Macow, Förvaltare/Chaufför, Dalaberg
  54. Ingegerd Samuelsson, Pensionär, Sommarhemmet
  55. Magnus Nygren, Personlig assistent, Äsperöd
  56. Liseloth Hauguth, Undersköterska, Skäleryr
  57. Tommy Bratt, Svetsare, Unneröd
  58. Ingela Engelbrektsson Walleryd, Kontorist, Centrum
  59. Robert Wendel, Socialarbetare, Bratteröd
  60. Lisa Blom, Studerande, Lane-Ryr
  61. Jonas Karsna, Kulturvetare, Bohusgården
  62. Frida Michelsen, Studerande, Sommarhemmet
  63. Lars-Erik Ljungberg, Pensionär, Kapelle
  64. Inger Persson, Ombudsman, Helenedal
  65. Kujtim Bahtiri, Logistiker, Hovhult
  66. Patrik Utberg, Svetsoperatör, Unneröd
Uddevalla valkrets 1 - 3
0002-02500

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elving Andersson, Lane-Ryr, 57 år, Gruppledare
  2. Lilian Lindström, Skredsvik, 57 år, Kamrerassistent,
  3. Anita Olsson, Ljungskile, 46 år, Egenföretagare
  4. Tage Nolstedt, Uddevalla, 61 år, Företagsekonom
  5. Petra Andersson, Uddevalla, 32 år, Ekonom
  6. Sebastian Berg, Uddevalla, 27 år, Elkraftstekniker
  7. Stig Olsson, Lane-Ryr, 49 år, Lantbrukare
  8. Ingela Johansson, Ljungskile, 38 år, Ekonom
  9. Olle Jonäng, Forshälla, 53 år, Internationell sekreterare
  10. Willy Magnusson, Hogstorp, 71 år, Företagare
  11. Maud Hagelberg, Uddevalla, 68 år, Leg sjuksköterska
  12. Rolf Andersson, Ljungskile, 69 år, Pensionär
  13. Göte Olsson, Uddevalla, 73 år, Entreprenör
  14. Maria Hultberg, Forshälla, 53 år, Verksamhetsutvecklare
  15. Ingmar Nilsson, Högås, 66 år, Pensionär
  16. Ewa Tillander, Uddevalla, 52 år, Lärare
  17. Jan-Åke Agerlund, Ljungskile, 59 år, Köpman
  18. Ing-Marie Pettersson, Lane-Ryr, 50 år, Enhetschef
  19. Bertil Sköldh, Lane-Ryr, 58 år, Försäljare
  20. Daniel Olsson, Ljungskile, 32 år, Egenföretagare
  21. Erik Olsson, Uddevalla, 48 år, Egenföretagare
  22. Jan Ryberg, Bokenäs, 67 år, Maskinist
  23. Eva Jäger, Uddevalla, 52 år
  24. Anna-Malin Björk, Uddevalla, 29 år, Verksamhetsassistent
  25. Jack Andersson, Uddevalla, 72 år, Pensionär
Uddevalla kommun
0004-00873

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Essam El-Naggar, ekonom, kommunalråd, Uddevalla
  2. Berit af Geijerstam, lärare, Uddevalla
  3. Ralph Steen, Fullmäktiges ordförande, rektor, Uddevalla
  4. Siv Pettersson, auktoriserad redovisningskonsult, Uddevalla
  5. Erik Bergman, studerande, Uddevalla
  6. Leif Andersson, marknadsekonom, Uddevalla
  7. Siv Vadelius, enhetschef äldreomsorg, Uddevalla
  8. Christer Oltegen, ekonomikonsult, Ljungskile
  9. Bjarne Rehnberg, projektledare/pensionär, Uddevalla
  10. Rebecka Heed, student
  11. Göran Bartler, civilingenjör, Uddevalla
  12. Annemaj Andersson, gymnasielärare, Uddevalla
  13. Stig Axelsson, ingenjör, Uddevalla
  14. Hugo Nilsson, Uddevalla
  15. Marianna Trogen, kemiingenjör, Uddevalla
  16. Bengt Rahm, pensionerad officer, Uddevalla
  17. Chris Ramberg, logoped, Ljungskile
  18. Rolf Jonsson, köpman, Uddevalla
  19. Mikael Bjuhr, leg. psykolog, Ljungskile
  20. Elaine Halleröd, lärare, Uddevalla
  21. Sigvard Andersson, PA/officer, Uddevalla
  22. Daniel Buvarp, studerande, Ljungskile
  23. Jerry Jönsson, pensionär ingenjör, Uddevalla
  24. Berndt-Johan Lindberg, bonde, Uddevalla
  25. Rickard Olsson, kvaliteschef DHL, Uddevalla
  26. Esad Sukurica, undersköterska, Uddevalla
  27. Gunvor Lindberg, lantbrukare, Uddevalla
  28. Olof Berg, Ljungskile
  29. Gun Berglund, speciallärare, Uddevalla
  30. Leif Dahlstrand, VD, Uddevalla
  31. Ted Jörgensen, PR konsult, Uddevalla
  32. Anders Jansson, egen företagare, Uddevalla
Uddevalla 1,Uddevalla 2,Uddevalla 3
0003-02734

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Jacobsson, 42 år,kommunalråd, Uddevalla
  2. Marie Henriksen, 43 år,företagare, Ljungskile
  3. Roland Utbult, 59 år,kommunikatör och musiker, Uddevalla
  4. Christina Nilsson, 38 år,leg. sjuksköterska, Uddevalla
  5. Thorleif Lauge, 55 år,trädgårdsmästare, Uddevalla
  6. Mattias Johansson, 41 år,köpman, Uddevalla
  7. Marianne Chamoun, 19 år,studerande, Uddevalla
  8. David Sahlsten, 28 år,arbetsförmedlare, Ljungskile
  9. Marina Ekström, 37 år,företagare, Ljungskile
  10. Anders Karlsson, 34 år,behandlingspedagog, Uddevalla
  11. Jonny Jansson, 32 år,fartygskonstruktör, Uddevalla
  12. Ann Lauge, 57 år,lantbrukare, Uddevalla
  13. Gunilla Eksell, 50 år,arbetsledare, Uddevalla
  14. Thomas Henriksen, 45 år,företagare, Ljungskile
  15. Maria Treadup, 40 år,kvalitetsanalytiker, Uddevalla
  16. Johan Romberg, 34 år,rektor, Uddevalla
  17. Phillip Loewen, 30 år,fastighetsmäklare, Uddevalla
  18. Karolina Haglund, 37 år,leg. psykolog, Uddevalla
  19. Robin Sarli, 22 år,studerande, Ljungskile
  20. Sarah Samuelson, 39 år,leg. sjuksköterska, Uddevalla
  21. Christina Furberg, 51 år, Uddevalla
  22. Robert Tammo, 39 år,företagare, Uddevalla
  23. Margareta Johnsson, 63 år,lärare, Ljungskile
  24. Daniel Stigh, 48 år,säljare, Ljungskile
  25. Jens Gustafsson, 37 år,företagare, Uddevalla
  26. Arne Wagersten, 71 år,pensionär, Ljungskile
Uddevalla kommun
0068-01835

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Magnusson, Svenseröd
  2. Kjell Grönlund, oberoende vänster, centrum
  3. AnnaTora Jonsson, 32 år, centrum
  4. Jarmo Uusitalo, oberoende vänster, Äsperöd
  5. Ann-Margret Mossberg, grön pensionär, Ljungskile
  6. Stig Marklund, Sommarhemmet
  7. Anneli Gustafsson, 45 år, öster
  8. Ole Borch, öster
  9. Moa Brynnel, Ljungskile
  10. David Skälegård, 27 år, Bokenäset
  11. Kristina Björkdahl Lund, Ljungskile
  12. Jonas Wallin, 39 år, Garvaremyren
  13. Elisabeth Gränström, 57 år, Bjällansås
  14. Ambjörn Thorhard, Skogslyckan
  15. Mervi Kalliainen-Marklund, oberoende, Sommarhemmet
  16. Björn Grahn, 19 år, Bohusgården
  17. Junette Norén Larsson, oberoende vänster
  18. Thomas Görling, föreningssekreterare, 75 år, S. Dalaberg
  19. Astrid Rudklint, centrum
  20. Lena Henriksson, 62 år, Ljungskile
  21. Anita Linder, gröna seniorer, Ramneröd
  22. Pär Allvin, mp radikal, centrum-öster
Uddevalla kommun
0055-01620

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sture Svennberg, 68 år, Ingenjör, Ljungskile
  2. Johan Wiktorsson, 38 år, Tekniker, Uddevalla
  3. Henrik Sundström, 37 år, Advokat, Ljungskile
  4. Gunila Jivén, 67 år, Arkitekt, Ljungskile
  5. Carin Ramneskär, 57 år, Finansrådgivare, Herrstad
  6. Mikael Staxäng, 55 år, Lärare, Ljungskile
  7. Ann-Charlott Gustafsson, 53 år, Egenföretagare, Uddevalla
  8. Christer Hasslebäck, 54 år, Civ.ing/Företagare, Hogstorp
  9. Ingela Ruthner, 67 år, Lågstadielärare, Ljungskile
  10. André Wiktorsson, 18 år, Studerande, Uddevalla
  11. Gösta Dahlberg, 61 år, Bag.mäst, Uddevalla
  12. Said Olsson, 59 år, Mentalskötare, Uddevalla
  13. Björn Skår, 56 år, Sjuksköterska, Skredsvik
  14. Zeidi Ström, 63 år, Ekonom, Ljungskile
  15. Birgit Olofsson, 67 år, Civilekonom, Uddevalla
  16. Staffan Cronholm, 65 år, Kommunalråd emeritus, Uddevalla
  17. Margareta Lundh, 68 år, Distriktssköterska, Uddevalla
  18. Majvor Abdon, 68 år, Pensionär/Rektor, Uddevalla
  19. Maj Olsson, 63 år, Revisor, Uddevalla
  20. Viktor Carlsson, 18 år, Studerande, Uddevalla
  21. Niklas Moe, 19 år, Studerande/Egenföretagare, Uddevalla
  22. Johanna Ramneskär, 26 år, Studerande/Egenföretagare, Herrestad
  23. Camilla Johansson, 41 år, Sjuksköterska, Uddevalla
  24. Roger Ekeroos, 43 år, Regionchef, Ljungskile
  25. Patrik Olsson, 31 år, Egenföretagare, Skredsvik
  26. Monica Ström, 65 år, Kanslist, Ljungskile
  27. Kari Leemloch, 54 år,Corporate Manager, Hogstorp
  28. Ronnie Dahlström, 68 år, Sjöman, Uddevalla
  29. Kjell Ström, 71 år, Grafiker, Ljungskile
  30. Arne Bagger, 81 år, Ekonomie magister, Uddevalla
  31. Iréne Olsson, 55 år, Barnmorska, Uddevalla
  32. Arne Edvardsson, 57 år, Företagare, Uddevalla
Uddevalla kommun
0001-01267

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Berg, vårdbiträde
  2. Karl Heydar, vårdbiträde
  3. Klara Heydar, studerande
  4. Alexander Olsson, arbetssökande
  5. Jonatan Modig, vårdbiträde
  6. Henrik Nygren, elektriker
  7. Kim Holmstedt, studerande
Uddevalla kommun
0131-01596

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Erik Blomkvist, 53år verktygsmakare
  2. Reine Johansson, 65år Trafikpersonal
  3. Katarina Reimers, 22år Studerande
  4. Mikael Ljungwall, 49år Busschaufför
Uddevalla
0110-03864

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Olof Laxrot, IT-tekniker
  2. Jaana Järvitalo, Socionom
  3. Christer Johansson, Verksam.utvecklare
  4. Marie Lundström, Fritidsledare
  5. Abuarisheh Salah, Svetsare
  6. Birgitta Engström, Barnskötare
  7. Mikael Danielsson, Lärare
  8. Amaya Campillay, Studerande
  9. Fredrik Weifors, Studerande
  10. Elsmarie Robertson, Undersköterska
  11. Bernt Johansson, Förtidspensionär
  12. Kerstin Karlsson, Fritidsledare
  13. Tim Eriksson, Grovarbetare
  14. Annusjka Hellsten, Handläggare
  15. Ingegärd Björk, Pensionär
  16. Kent Andersson, Förtidspensionär
  17. Sara Lindberg, Farmacevt
  18. Christer Bertel, Fastighetsskötare
  19. Maria Lundin, Ledarhundskonsulent
  20. Catarina Danielsson Fritz, Barnskötare
Uddevalla
0005-03835

http://www.val.se