Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Lysekil - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Olof Johansson, Lysekil
  2. Margareta Carlsson, Lysekil
  3. Klas-Göran Henriksson, Lysekil
  4. Anneli Strand, Hallinden
  5. Thomas Nilson, Lysekil
  6. Carina Wallström, Brastad
  7. Sven-Gunnar Gunnarsson, Brastad
  8. Gunnel Pettersson, Lysekil
  9. Thommy Collén, Lysekil
  10. Maria Forsberg, Lysekil
  11. Anders Nilsson, Lysekil
  12. Birgitta Vikingsson, Lyse
  13. Filip Nordqvist, Lysekil
  14. Siw Linnér, Lysekil
  15. Klas Mellgren, Brastad
  16. Margareta Lundqvist, Brastad
  17. Kent Carlsson, Brastad
  18. Eva Leandersson, Brastad
  19. Torsten Vikingson, Lyse
  20. Malin Henriksson, Brastad
  21. Anne-Marie Söderström, Lysekil
  22. Bernt Ortner, Lysekil
  23. Jerry Jacobsson, Lyse
  24. Solveig Aronsson, Brastad
  25. Willy Johansson, Brastad
  26. Lena M Hermansson, Grundsund
  27. Marianne Bråten, Lyse
  28. Anders Henriksson, Brastad
  29. Caroline Nederman, Lyse
  30. Salaheldin Mohammed, Lysekil
  31. Anette Björmander, Lysekil
  32. Lars-Olof Nyberg, Lysekil
  33. Henry Hansen, Brastad
  34. Göran Emanuelsson, Lysekil
  35. Torbjörn Stensson, Lysekil
  36. Bill Wallberg, Brodalen
  37. Jan Skarp, Brastad
  38. Sven Forsberg, Brastad
  39. Ronny Järphag, Lysekil
  40. Per Cederholm, Lysekil
  41. Kent-Ove Johansson, Brastad
  42. Lars-Erik Johansson, Lysekil
Lysekil
0002-00757

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Rörvall-Dahlberg, 49 år, lärare, Brastad
  2. Siw Lycke, 56 år, dagbarnvårdare, Brastad
  3. Christer Hammarqvist, 64 år, Speciallärare, Bro
  4. Fredrik Christensson, 19 år, säljare, Brastad
  5. Carina Granath, 42 år, greenkeeper, Brastad
  6. Lena Linder Niklasson, 50 år, tjänsteman, Lyse
  7. Lars-Erik Johansson, 63 år, lantbrukare, Bro
  8. Lennart Niklasson, 56 år, lantbrukare, Lyse
  9. Inger Johansson, 63 år, undersköterska, Skaftö
  10. Mikael Carlsson, 39 år, industriarbetare, Brastad
Lysekil
0004-01527

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Karlsson, Lysekil
  2. Ann-Charlotte Strömwall, Lysekil
  3. Yngve Larsson, Brastad
  4. Annika Dahlberg, Skaftö
  5. Per-Åke "Pelle" Johansson, Lysekil
  6. Britt-Marie Didriksson-Burcher, Brastad
  7. Lars-Åke Olsson, Lyse
  8. Britt-Marie Govik, Lysekil
  9. Tom Govik, Brastad
  10. Marianne Larsson, Skaftö
  11. Håkan Möller, Lysekil
  12. Camilla Carlsson, Lysekil
  13. Bert Jonasson, Brastad
  14. Peter Holmqvist, Lysekil
  15. Kristina Kihlberg, Lysekil
  16. Daniel Nielsen, Brastad
  17. Daniel Olofsson, Lysekil
  18. Anette Erlandsson, Lysekil
  19. Lars Björneld, Skaftö
  20. Curt Olsson, Brastad
  21. Maria Mårtensson, Lysekil
  22. Simon Campeau, Lysekil
  23. Per-Eric Larsson, Skaftö
  24. Annika Lindberg, Lysekil
  25. Leif Hansson, Skaftö
  26. Thomas Nilsson, Lysekil
  27. Leif Ström, Lysekil
  28. Thomas Andersson, Skaftö
  29. Lotta Wallin, Lysekil
  30. Keith Karlsson, Lysekil
  31. Linda Wising, Lysekil
  32. Urban Fakelius, Skaftö
  33. Ingegerd Hermansson, Lysekil
  34. Norman Burcher, Brastad
  35. Wictoria Insulán, Lysekil
  36. Sven-Åke Salesjö, Lysekil
  37. Ove Samuelsson, Skaftö
  38. Ulf Helgesson, Brastad
  39. Fredrik Norén, Lysekil
  40. Aina Wallin, Lysekil
  41. Olle Krischansson, Lysekil
  42. Christina Olsson, Lysekil
  43. Elisabeth Schewenius Ström, Lysekil
  44. Ove Eliasson, Lyse
  45. Linda Lennartsson, Brastad
  46. Evert Karlsson, Lysekil
  47. Ulla-Britt Hansson, Brastad
  48. Gunnar Fast, Lysekil
  49. Bo Englund, Lysekil
  50. Nicklas Gustafson, Lysekil
  51. Jens Gustafsson, Brastad
  52. Hillevi Aryd, Brastad
  53. Marta Jordan-Martinsson, Skaftö
  54. Claes-Göran Strömwall, Lysekil
  55. Lars Hansson, Lysekil
  56. Mikael Hermansson, Lysekil
Lysekil
0003-03678

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Yngve Berlin, Bagare
  2. Britt-Marie Kjellgren, Lärare
  3. Per-Gunnar Ahlström, Hamnförman
  4. Stig Berlin, Undersköterska
  5. Henrik Källén, Studerande
  6. Maria Ahlström, Lärare
  7. Leif Ahl, Lärare
  8. Bernt Brundin, Pensionär
  9. Carina Berlin, Metallarbetare
  10. Sven Olofsson, Beredare
  11. Ingegerd Sundberg, Pensionär
  12. Bernt Larsson, Skeppare
  13. Ljubi Nygren, Byggnadsarbetare
  14. Karin Berlin, Arbetsterapeut
  15. Mikael Johansson, Metallarbetare
  16. Sten-Åke Björkman, Rörmontör
  17. Malin Larsson, Sjuksköterska
  18. Johnny Kristoffersen, Handledare
  19. Stephan Larsson, Arbetsledare
  20. Eileen Sahlqwist, Skolmåltidsbiträde
Lysekil
0471-00217

Lysekilspartiet.nu

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Lysekilspartiet.nu

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ronald Rombrant, Civilekonom
  2. Annbritt Jarnedal, Ulseröd
  3. Bengt Andreasson, Spjösvik
  4. Ove Kummel, Demokrat och företagare
  5. Marie Lindgren, Civilekonom
  6. Lars-Olof Stilgård, Riksspelman
  7. Göthe Jönsson, Fd konditor
  8. Gun Rosblad, Undersköterska
  9. Peter Jansson, Lysekil
Lysekil
0248-02997

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inge Löfgren, 61 år, civilingenjör, Lysekil
  2. Emma Nohrén, 30 år, marinbiolog, Brastad
  3. Andreas Nyström, 29 år, biolog, Lysekil
  4. Susanne Baden, 57 år, marinbiolog, Skaftö
  5. Marie-Louise Åstedt, 68 år, pensionär, Lysekil
  6. Elisabeth Zetterlund, 61 år, biodlare, Brastad
  7. Robin Löfgren, 21 år, studerande, Lysekil
  8. Mats Tunsvik, 42 år, maskinoperatör, Brastad
  9. Linda Svanberg, 30 år, forskningsingenjör, Lysekil
Lysekils kommun
0055-02207

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Karlsson, lantbrukare, Brastad
  2. Gerd Persson, administrator, Skaftö
  3. Hans Nordlund, adjunkt, Lysekil
  4. Marita Fermell-Lagrell, verksamhetsansvarig, Lysekil
  5. John Berntsson, pilot, Skaftö
  6. Fredrik Lundqvist, trafiklärare, Lysekil
  7. Jan Ivarsson, ingenjör, Skaftö
  8. Elisabeth Åkerman, företagare, Skaftö
  9. Klaus Peters, lantmästare, Lysekil
  10. Linnea Lagrell, studerande, Brastad
  11. Stig Sjögren, företagare, Brastad
  12. Lennart Staxäng, lantbrukare, Brastad
  13. Katharina Lauren, adjunkt, Lysekil
  14. Leif Wallberg, civ.ing, Lysekil
  15. Rikard Åkerman, skogsmästare, Skaftö
  16. Margareta Olsson, undersköterska, Brastad
  17. Jan Berndtsson, mät.tekniker, Skaftö
  18. Kenth Enhov, företagare, Brastad
Lysekil
0001-00747

Skaftöpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Skaftöpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Falk
  2. Knut-Dag Grenness
  3. Lars-Erik Jakobsson
  4. Dan Johansson
  5. Lena Andersson
  6. Kent Holmberg
  7. Bo Gustafsson
  8. Lena Falk
  9. Thomas Wickman
  10. Stefan Johannesson
Lysekil
0951-01209

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Smedja, Habiliteringspersonal
  2. Olle Andersson, Hissmontör
  3. Marthin Hermansson, Industri rörläggare
  4. Tommy Fransson, Habiliteringspersonal
  5. Andreas Sundelöf, Forskare
Lysekil
0005-02587

http://www.val.se