Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kungälv - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Miguel Odhner, Kommunalråd, Harestad
  2. Ingela Rossi, Fritidsledare, Ytterby
  3. Mohamed Hama Ali, Studerande, Kungälv
  4. Mona-Britt Gillerstedt, Kungälv
  5. Mats Frisell, Snickare, Romelanda
  6. Gun Abrahamsson, Forskningslaborant, Kungälv
  7. Ingemar Hultén, Harestad
  8. Eva Strandberg, Ytterby
  9. Fredrik Schandorff, Munkegärde
  10. Pia Gillerstedt, Svetsare, Kungälv
  11. Johan Holmberg, Film- och mediepedagog, Harestad
  12. Shaniaz Hama Ali, Studerande, Kungälv
  13. Morgan Hedman, Förvaltare, Kungälv
  14. Mona Haugland, Undersköterska, Kungälv
  15. Fredrik Gullbrantz, Studerande, Ytterby
  16. Camilla Gustavsson, Ombudsman, Lycke
  17. Kjell Svanström, Romelanda
  18. Carina Emanuelsson, Ytterby
  19. Djelil Daebes, Studerande, Kungälv
  20. Ulla Johansson, Handläggare, Kungälv
  21. Liban Wehlie, Boendestödjare, Kungälv
  22. Lilian Hultén, Harestad
  23. Hadi Ala, Studerande, Kungälv
  24. Anja Markusson, Kungälv
  25. Bernt Lundborg, Snickare, Kärna
  26. Anna Gullbrantz, Studerande, Ytterby
  27. Peter Carlsson, Taxiförare, Harestad
  28. Yvonne Byberg, Tjuvkil
  29. Glenn Ljunggren, Ytterby
  30. Tuija Ljunggren, Lagerarbetare, Kungälv
  31. Ingemar Alfredsson, F.d.sjukhusdirektör, Kungälv
  32. Linda Åshamre, Lärare, Kungälv
  33. Bernt Olsson, Pensionär, Marstrand
  34. Erika Degeryd, Undersköterska, Kareby
  35. Jonas Andersson, Förbundskassör, Kungälv
  36. Ulrika Winblad-Pedersen, Personlig assistent, Kungälv
  37. Amin Bahadin, Ytterby
  38. Ulrika Brogren, Lärare, Munkegärde
  39. Billy Kaldemark, Kareby
  40. Monica Johansson, Ytterby
  41. Steffen Radl, Ytterby
  42. Lisbeth Björnström, Ytterby
  43. Tony Andersson, Projektledare, Harestad
  44. Malin Saetre, Lycke
  45. Kjell Carlsson, Kungälv
  46. Solveig Hansson, Kungälv
  47. Guled Wehlie, Studerande, Kungälv
  48. Helena Andersson, Rektor, Harestad
  49. Björn Brogren, Verkstadsarbetare, Kungälv
  50. Lisbeth Eriksson, Romelanda
  51. Michael Karlsson, Ytterby
  52. Agneta Lundborg, Förskollärare, Kärna
  53. Alf Mattsson, Kode
  54. Hans-Peter Dahllöf, Ytterby
  55. Maria Sparringsjö, HR-ansvarig, Kungälv
  56. Anders Johansson, Kulturarbetare, Kareby
  57. Margaretha Jonsson, Konsult, Kungälv
  58. Monica Hogstam, Romelanda
Kungälv 1 och Kungälv 2
0002-02776

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ove Wiktorsson, 45 år,Snickare,Romelanda
  2. Monica Larsson, 64 år,Barnskötare,Kode
  3. Hans Torwald, 57 år,Lärare,Kungälv
  4. Patrik Renström, 55 år,Energicontroler,Lycke
  5. Rose-Marie Stenman, 73 år,pens. Hörselpedagog,Marstrand
  6. Jan Niklasson, 37 år,Drifttekniker,Hålta
  7. Lennart Kristiansson, 64 år,Ekonom,Hålta
  8. Birgitta Thielen, 49 år,Planeringsledare,Kärna
  9. Mikael Gustafsson, 19 år,Studerande,Kode
  10. Kent Bengtsson, 64 år,Ekonom,Kungälv
  11. Birgitta Larsson, 73 år,pens.Sjuksköterska,Kärna
  12. Bo Åslund, 45 år,Säljare,Kungälv
  13. Christian Erlandsson, 36 år,Projektchef,Hålta
  14. Gunnar Arneson, 52 år,Företagare,Kode
  15. Lilian Kristiansson, 66 år,pens. Förskollärare,Kärna
  16. Mattias Halldin, 19 år,Studerande,Kode
  17. Kenneth Frii, 63 år,Pensionär,Kungälv
  18. Maria Eriksson, 42 år,Diakonstuderande,Hålta
  19. Stig Allansson, 67 år,Nämndeman,Kareby
  20. Birgitta Hansson, 67 år,pens. Distriktssköterska,Hålta
  21. Lena Bjurström, 51 år,Kreatör,Kungälv
  22. Martin Gustavsson, 40 år,Produktionsledare,Hålta
  23. Ingalill Kristiansson, 63 år,Konferensvärdinna,Hålta
  24. Dane Karlsson, 58 år,Lastbilsmekaniker,Kareby
  25. Hans Hansson, 39 år,Byggentreprenör,Hålta
  26. Tobias Adielsson, 19,Studerande,Kode
  27. Reimer Franksson, 57 år,Lantbrukare,Hålta
  28. Marie Klevendal, 60 år,Ekonom,Ytterby
  29. Christopher Bernvi, 20 år,Studerande,Kärna
  30. Lennart Olausson, 57 år,Chaufför,Kareby
  31. Barbro Franksson, 52 år,Kock,Hålta
  32. Tage Larsson, 73 år,Pensionär,Kungälv
  33. Tony Wiktorsson, 19 år,Elektrikerlärling,Romelanda
Kungälvs kommun
0004-01392

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Mattsson, utbildningskonsult, Marstrand
  2. Göran Oskarson, ingenjör, Kareby
  3. Inger Rasmusson, sektionschef, Kungälv
  4. Håkan Olsson, småföretagare, Lycke
  5. Anders Jansson, civilingenjör, Kungälv
  6. Terje Bjönness, läkare, Kungälv
  7. Kent Börjesson, ingenjör, Kärna
  8. Claes Andersson, civilingenjör, Harestad
  9. Håkan Helsner, Kungälv
  10. Kerstin Petersson, Kungälv
  11. Henrik Rudolvsson, handläggare, Kungälv
  12. Håkan Gunneflo, ekonom, Kungälv
  13. Peter Wessel, ingenjör, Ytterby
  14. Martin Tengström, projektledare, Kungälv
  15. Jessika Strand, ingenjör, Torsby
  16. Pierre Rehnlund, Kärna
  17. Berit Hillberg, småföretagare, Kungälv
  18. Thomas Amlöv, filmproducent, Kungälv
  19. Ingela Iversen, Kungälv
  20. Leif Johansson, arkeolog, Kungälv
  21. Cecilia Carlsson, grundskollärare, Ytterby
  22. Thomas Loong, inköpschef, Kungälv
  23. Christer Mohlin, egenföretagare, Ytterby
  24. Jane Strömö, undersköterska, Kareby
  25. Frode Slinde, forskare, Kungälv
  26. Lillvor Bergin, småföretagare, Kungälv
  27. Georg Stjernström, ekonom, Ytterby
  28. Laila Eriksson, Kungälv
  29. Nils Wallström, Kungälv
  30. Leif Edvardsson, ekonomie doktor, Kungälv
Kungälv 1 och Kungälv 2
0003-03584

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gun-Marie Daun, 51 år,samhällsvägledare,Kungälv
  2. Benny Strandberg, 54 år,specialpedagog,Kungälv
  3. Anton Nyblom, 27 år,skorstensfejare,Kungälv
  4. Marianne Nilsson, 61 år,specialpedagog,Ytterby
  5. Brita Ullman, 65 år,ekonom,Lökeberg
  6. Fredrik Daun, 27 år,instrumentalpedagog,Kungälv
  7. Ann-Christin Engwall, 63 år,demenssjuksköterska,Kungälv
  8. Lars Pehrson, 45 år,försäljningsledare,Kärna
  9. Sven-Olof Lundvall, 69 år,vd,Kungälv
  10. Marie Hammar, 52 år,dagbarnvårdare,Kungälv
  11. Pertti Kooli, 69 år,säljare,Kungälv
  12. Therese Moberg, 23 år,habiliteringspersonal,Kungälv
  13. Tord Nordblom, 61 år,präst,Ytterby
  14. Anders Persson, 47 år,lärare,Marstrand
  15. Irene Nyblom, 77 år,pensionär,Hålta
  16. Frank Wikström, 67 år,speciallärare,Hålta
  17. Madelene Samuelsson, 23 år,butiksanställd,Kungälv
  18. Marcus Boberg, 34 år,herr,Kungälv
  19. Ingemar Finnberg, 54 år,diversearbetare,Kungälv
  20. Harald Vikström, 32 år,socionom,Romelanda
  21. Emilia Forslund, 37 år,barnmorska,Romelanda
  22. Peter Jitzmark, 47 år,handlare,Marstrand
  23. Yngve Håkansson, 74 år,pensionär,Kungälv
  24. Maria Jitzmark, 44 år,barnskötare,Marstrand
  25. Håkan Giselsson, 32 år,församlingspedagog,Kungälv
Kungälv 1 och Kungälv 2
0068-01846

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Henriksson, arkitekt
  2. Lotta Holmberg, marknadsekonom
  3. Kent Aulin, konsult
  4. Lottie Lord, kostekonom
  5. Erik Martinsson, socionom
  6. Anders Helling, snickare
  7. Ingegerd Rodén, sjukgymnast
  8. Lennart Wennerblom, ekonom
  9. Karl Bergquist, civilingenjör
  10. Slavica Rakovic, socionom
  11. Göran Ragndahl, hemfixare
  12. Ingvar Tånghed, yrkeslärare
  13. Dan Claesson, ingenjör
  14. Owe Holmberg, konsult
Kungälvs kommun
0055-01633

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Holmensköld, 42 år, Kärna
  2. Anna Vedin, 44 år, Marstrand
  3. Ingemar Larsson, 64 år, Guntorp, Kode
  4. Maria Pehrson, 42 år, Kärna
  5. Roger Bogren, 56 år, Ytterby
  6. Susanne Ahlmark, 37 år, Kungälv
  7. Thomas Alpner, 45 år, Romelanda
  8. Ann-Marie Zackrisson, 71 år, Aröd, Kode
  9. Bengt Gustafsson, 49 år, Kungälv
  10. Jan Abrahamsson, 65 år, Marstrand
  11. Monica Haraldsson, 53 år, Romelanda
  12. Robert Syren, 43 år, Kungälv
  13. Tommy Ohlsson, 64 år, Kode
  14. Amanda Windeman, 19 år, Aröd, Kode
  15. Michael Hennler, 34 år, Ytterby
  16. Fredrik Nielsen, 26 år, Kungälv
  17. Birgitta Forssell, 71 år, Tjuvkil
  18. Anna Lifjorden, 33 år, Kungälv
  19. Marie-Louise Thor, 49 år, Kungälv
  20. Olle-Bo Ivarsson, 70 år, Ytterby
  21. Richard Beiron, 44 år, Marstrand
  22. Agneta Sennermark-Larne, 64 år, Kungälv
  23. Charlotta Windeman, 44år, Aröd, Kode
  24. Maria Abrahamson, 39 år, Marstrand
  25. Lennart Stansvik, 65 år, Ytterby
  26. Christina Carlsson, 54 år, Kungälv
  27. Kenneth Thunberg, 55 år, Romelanda
  28. Margareta Örnell, 65 år, Kungälv
  29. Jan Wingfors, 68 år, Kungälv
  30. Agne Hedesström, 73 år, Kungälv
  31. Mikael Wintell, 42 år, Aröd, Kungälv
Kungälv
0001-00780

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sven Niklasson, 62, fastighetstekniker
  2. Birgit Martinsson, 78, pensionär
  3. Kjell Nordström, 62, vaktmästare
Kungälv 1 och Kungälv 2
0110-02019

Utvecklingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Utvecklingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Morgan Persson, Officer, Brunskär-Kärna
  2. Madeleine Kristiansson, Undersköterska, Lycke
  3. Heine Nielsen, Tekn.lic., Lilla Ryr
  4. Martin Högstedt, Egen företagare, Kungälv
  5. Mats Weidel, Företagsledare, Lycke
  6. Patrik Hedin, Egen företagare, Marstrand
  7. Jarl Olverin, Arkitekt, Lycke
  8. Maria Llewellyn-Andersson, Executive Secretary, Hålta
  9. Eva Wallmander, Systemvetare, Hålta
  10. Leif Hasselgren, Logistikkonsult, Lycke
  11. Christer Nyström, Egen företagare, Hålta
  12. Karin Nielsen, Civilingenjör, Lycke
  13. Marie Alminger, Docent, Hålta
  14. Benny Andersen, Egen företagare, Hålta
  15. Firdesa Mujkanovic, Frisör, Munkegärde
  16. Jonathan Llewellyn-Andersson, Snickare, Hålta
  17. Jan Kristiansson, General Manager, Kärna
  18. Ann-Charlotte Söderlund, Advokat, Romelanda
  19. Krister Sundberg, Mättekniker, Lycke
  20. Robert Ekstrand, Säljare, Kungälv
  21. Hans Alminger, Civilingenjör, Hålta
  22. Göran Rutgersson, Företagare, Marstrand
  23. Stanley Lindqvist, Drifttekniker, Kungälv
  24. Yvonne Stensjö, Förbundssekreterare, Marstrand
  25. Tomas Skoglund, Företagsledare, Ödsmålsmosse
  26. Kjell Johansson, Tekniker, Hålta
Kungälvs kommun
0978-02934

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Saletti, Kungälv
  2. Harriet Blomqvist, Komarken
  3. Ingemar Thorsson, Komarken
  4. Kenneth Gustafson, Ytterby
  5. Anna-Therése Gustafson, Kungälv
  6. Sonja Eklöf, Kungälv
  7. Martin Nestorsson, Ytterby
  8. Torbjörn Blomqvist, Kungälv
  9. Göran Ahlgren Dahlén, Ytterby
  10. Greger Rundqvist, Ytterby
  11. Jeanette Rigné, Harestad
  12. Henry Larsson, Ytterby
Kungälv 1 och Kungälv 2
0005-02257

http://www.val.se