Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Mölndal - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Karlsson, Kikås
  2. Marie Östh, Kikås
  3. Bernt A Runberg, Kyrkängen
  4. Gun Kristiansson, Brännås
  5. Ove Dröscher, Ryet
  6. Lisbeth Årgårdh, Åby
  7. Ralf Lorentzon, Mölndal C
  8. Solveig Hallin, Krokslätt
  9. Lennart Wallensäter, Kållered
  10. Karin Vedlin, Ryet
  11. Stefan Gustavsson, Valås
  12. Ann-Marie Ebbesson, Bifrost
  13. Kaj Johansson, Mölndal C
  14. Eva Johansson, Persgärde
  15. Sven-Ove Johansson, Hulelyckan
  16. Carina Pettersson, Bosgården
  17. Matti Riukka, Solängen
  18. Estelle Hwatz, Forsåker
  19. Göte Johansson, Kikås
  20. Ulla-Britt Thor, Långås
  21. Roland Alkvik, Åby
  22. Raili Pedersén, Bifrost
  23. Martin Petersson, Valås
  24. Lena Sohlberg, Enerbacken
  25. Fredrik Malmberg, Våmmedal
  26. Linda Johansson, Fågelsten
  27. Raymond Carlsson, Kållered
  28. Pernilla Övermark, Åby
  29. Stig-Ove Dahlgren, Bräcka
  30. Ann-Marie Hallin, Krokslätt
  31. Jan Åke Johansson, Persgärde
  32. Maka Achalbedachvili, Bosgården
  33. Royne Borgvall, Enerbacken
  34. Berit Ahlström, Bifrost
  35. Mikael Lundell, Kållered
  36. Ida Jamnik, Berget Lindome
  37. Hjalmar Lindqvist, Mölndal C
  38. Inga-Britt Virtanen, Mölndal C
  39. Harri Ikonen, Krokslätt
  40. Malin Reinholdsson, Lindome C
  41. Lars Möglebust, Dotegården
  42. Anna-Maria Saastamoinen, Kyrkängen
  43. Jan-Erik Lindström, Eklanda Bäck
  44. Jessica Olsson, Stensjöhöjd
  45. Thomas Svensson, Torkelsbohög
  46. Kerstin Thompson, Krokslätt
  47. Marcus Broman, Krokslätt
  48. Maria Broman, Krokslätt
  49. Georges Absim, Krokslätt
  50. Annelie Nord, Hassungared
  51. Gunnar Hallsberg, Kållered
  52. Birgitta Johansson, Kållered
  53. Sune Blomkvist, Tåbro
  54. Therese Johansson, Våmmedal
  55. Ingemar Malmberg, Gunnebodal
  56. Ingrid Lindqvist, Mölndal C
  57. Bertil Olofsson, Annestorp
  58. Lucie Granlund, Kållered
  59. Joachim Carlström, Tulebo
  60. Ulla Englund, Bifrost
  61. Tony Björkberg, Livered
Mölndal 1-2
0002-00768

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Johansson, 54 år,Företagare,Kållered
  2. Carin Hedqvist, 55 år,Laboratorieingenjör, Mölndal
  3. Rolf Claesson, 67 år,Fil.kand,Mölndal
  4. Maria Martini, 44 år,Hälsovetare,Mölndal
  5. Lennart Börjesson, 47 år,Platschef bygg,Lindome
  6. Margareta Eklund Jimar, 64 år,fd Rektor,Kållered
  7. Daniel Tell, 19 år,Studerande,Mölndal
  8. Birgit Jönsson, 55 år,Företagsutvecklare,Lindome
  9. Lars Westerlind, 53 år,Civ.ing,Lindome
  10. Sara Janhäll, 44 år,Tekn.Dr,Mölndal
  11. Lennart Malby, 59 år,Gymnasielärare,Lindome
  12. Inger Delfs, 52 år,Mölndal
  13. Rune Backman, 55år,Personlig assistent,Lindome
  14. Rune Larsson, 66 år,Kållered
  15. Arne Friberg, 72 år,Med.Lic,Lindome
Mölndals kommun
0004-00440

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marcus Claesson, programmerare, Mölndal
  2. Inger Schale, leg. tandläkare, Mölndal
  3. Niels Christensen, Lindome
  4. Marita Aronson, fil.dr., Mölndal
  5. Carl-Johan Sernestrand, konsult, Stensjöberg Mölndal
  6. Dagmar Callgard, ritare, Kristinedal
  7. Marianne Levin, ekonom, Mölndal
  8. Margareta Krakowski, redovisningskonsult, Mölndal
  9. Bertil Levin, Mölndal
  10. Joakim Wikström, Kållered
  11. Lars Ramboldt, ekonom, Mölndal
  12. Maria Ådahl, arkitekt-projektledare, Östra Mölndal
  13. Peter Tyrhandske, Mölndal
  14. Mona Benzel, Kållered
  15. Martin Olsson, Mölndal
  16. Paul Danielsson, lärare, Eklanda
  17. Åke Wennerberg, socionom, Mölndal
  18. Iréne Brodd, egen företagare, Lindome
  19. Peter Österberg, ekonom, Kristinedal
  20. Dick Callgard, ingenjör, Kristinedal
  21. Eva Ekedahl, pensionär, Balltorp
  22. Ulla Nilmander-Jensen, kurator, Mölndal
  23. Esse Ekedahl, ekonom, Balltorp
  24. Göran Ingelhammar, byggadministratör, Kållered
  25. Anders Kjellström, civilingenjör, Krokslätt
  26. Nils Aronson, civilingenjör, Mölndal
  27. Lennart Persson, överläkare, Kållered
  28. Göran Levin, pol.mag., Mölndal
Mölndal 1 och Mölndal 2
0003-00303

Framtidspartiet Sverige

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Framtidspartiet Sverige

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Tommy Nilsson, lärare
Mölndals kommun
1035-00382

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Johnson, lärare, Mölndal
  2. Frida Ekespong, lärare, Mölndal
  3. Anders Karlsson, gymnasielärare, Mölndal
  4. Rose-Marie Sjöholm, leg.sjuksköterska,Kållered
  5. André Zeidan, leg.sjukgymnast, Kållered
  6. Anne-Christine Ungberg, designer, Mölndal
  7. Andreas Berg, civilingenjör, Mölndal
  8. Marie Berg, verksamhetschef, Kållered
  9. Kent Klarenius, civilingenjör, Mölndal
  10. Charlotte Nilsson, familjehem, Lindome
  11. Hans-Olof Engvall, civilingenjör, Kållered
  12. Henry Munkevik, företagskonsult, Kållered
  13. Jan-Erik Ström, busschaufför, Mölndal
  14. Ivar Gustafsson, docent, Mölndal
  15. Lars Karlsson, it-tekniker, Mölndal
  16. Samuel Brohede, fil.dr, Mölndal
  17. Göran Eriksson, distriktsläkare, Mölndal
  18. Joakim Bengtsson, ekonom, Mölndal
  19. Lars-Gunnar Pålsson, präst, Mölndal
Mölndal 1 och Mölndal 2
0068-01852

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulrika Frick, 40 år, grundskollärare, Mölndal
  2. Leif Engström, 57 år, projektledare, Lindome
  3. Annika Bjerrhede, 62 år, socionom, Kållered
  4. Laila Åkerberg, 70 år, pensionär, Mölndal
  5. Kader Hamakarim, 57 år, bostadsförvaltare, Mölndal
  6. Ramon Berntsson, 63 år, byggnadsmålare, Lindome
  7. Anders Dahlgren, 62 år, teknologie doktor, lärare, Mölndal
  8. My Blomgren, 22 år, Mölndal
  9. Gunilla Arneström, enhetschef, Mölndal
  10. Christin Hernborg, 45 år, administratör, Lindome
  11. Naliya Ibrahim, 31 år, studerande, Mölndal
  12. Peter Johansson, 37 år, modulinredare, Mölndal
  13. Joakim Wadefalk, 34 år, Mölndal
  14. Hans Sternlycke, 69 år, Mölndal
  15. Andreas Andersson, 30 år, Mölndal
  16. Tomas Grönlund, 39 år, Mölndal
  17. Ulrika Leksell Engström, 45 år, Lindome
Mölndals kommun
0055-02322

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Bergfelt, Mölndal
  2. Bengt Möndell, Lindome
  3. Gabriela Larsson, Mölndal
  4. Kenneth Wallin, Mölndal
  5. Stefan Caplan, Mölndal
  6. Maria Rantsi, Mölndal
  7. Claes Olsson, Mölndal
  8. Kajsa Hamnén, Kållered
  9. Merjem Maslo, Mölndal
  10. Gerhard Bengtsson, Kållered
  11. Ingvar Paulsson, Lindome
  12. Johanna Rantsi, Mölndal
  13. Berit Adolfsson, Mölndal
  14. Barbro Thörnqvist-Kollarz, Lindome
  15. Marcus Ewerstrand, Mölndal
  16. Nicolas Franzén, Kållered
  17. Linus Hedberg, Mölndal
  18. Bengt Hedberg, Mölndal
  19. Lennart Jonsson, Mölndal
  20. Johan Ahlsell, Lindome
  21. Peter Librell, Mölndal
  22. Michael Klein, Lindome
  23. Ingela Ohldin, Kållered
  24. Kristian Vramsten, Lindome
  25. Stefan Engwall, Lindome
  26. Gunvor Lyrmark, Mölndal
  27. Jan Jacobsson, Kållered
  28. Lars Wagner, Mölndal
  29. Nils Åberg, Mölndal
  30. Inger Petersen, Mölndal
  31. Blenda Nordlander, Mölndal
  32. Leif Gyllenhök, Mölndal
  33. Anders Enelund, Mölndal
  34. Anders Lööf, Mölndal
  35. Lars Erik Malmfelt, Kållered
  36. Robert Engström, Lindome
  37. Arne Woxlin, Mölndal
  38. Ebbe Bergqvist, Kållered
  39. Nils Göran Löf, Lindome
Mölndals kommun
0001-00099

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Michael Andersson, 43, färdtjänstchaufför
  2. Kent-Åke Wennergren, 54, pensionär
  3. Tommy Persson, 60, nämndeman
  4. Bo Sjölin, 69, företagare
  5. Kjell-Åke Jönsson, 57, reparatör
  6. Daniel Radhe, 40, lagerarbetare
  7. Thomas Gustavsson, 57, chaufför
Mölndal 1 och Mölndal 2
0110-02111
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Michael Andersson, Färdtjänstchaufför 43år
  2. Kent-Åke Wennergren, Pensionär 54år
  3. Tommy Persson, Nämndeman 60år
  4. Bo Sjölin, Företagare 69år
  5. Kjell-Åke Jönsson, Reparatör 57år
  6. Marit Sanchez, Lärare 63år
  7. Daniel Radhe, Lagerarbetare 40år
  8. Thomas Gustavsson, Chaufför 57år
  9. Anders Sandblom, Tekniker 39år
Mölndal
0110-03977

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ana Maria Stuparich, Förskollärare
  2. Åke Nises, Verkstadsarbetare
  3. Marie Lindqvist, Habiliteringsassistent
  4. Wiwi Anne Johansson, Journalist
  5. Jerker Halling, Socionom
  6. Eva Magnusson, Fritidsledare
  7. Lennart Svensson, Driftchef
  8. Marie Nyman, Kulturchef
  9. Jonas Kårlin, Studerande
  10. Mozhdeh Heydari Bjarnason, Lärare
  11. Ronny Lindqvist, Pensionär
  12. Karina Gonzaléz, Förskollärare
  13. Holger Cannerfors, Folkhögskollärare
  14. Sören Pålsson, Rörläggare
  15. Gunilla Larsson, Specialpedagog
  16. José Altamirano, Tryckförare
  17. Kerstin Jakobsen, Logoped
  18. Jan Kronberg, Lärare
  19. Ingrid Sörlander, Pensionär
  20. Lars Selin, Lärare
  21. Viktoria Eliasson, Biomedicinska analytiker
  22. Goodarz Makvandi, Småföretagare
  23. Anna-Karin Ingars, Cytodiagnostiker
  24. Yvonne Gillberg, Pensionär
  25. Roland Jönsson, Snickare
Mölndal 1 och Mölndal 2
0005-02950

http://www.val.se