Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Göteborg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anneli Hulthén, kommunalråd, 50 år
  2. Helena Nyhus, kommunalråd, 39 år
  3. Jahja Zeqiraj, tjänsteman, 30 år
  4. Marina Johansson, kommunalråd, 39 år
  5. Abbas Zarrinpour, energiexpert, 56 år
  6. Lena Malm, kommunikatör, 51 år
  7. Christer Westberg, pensionär, 57 år
  8. Gunilla Dörner Buskas, jurist, 42 år
  9. Håkan Persson, rektor, 50 år
  10. Klara Martinsson, barnmorska, 29 år
  11. Tord Karlsson, ombudsman, 46 år
  12. Madlén Gunnarsson, industriarbetare, 39 år
  13. Olof Svensson, systemanalytiker, 47 år
  14. Ann-Margreth Rydén, läkarsekreterare, 58 år
  15. Henrik Nilsson, industriarbetare, 55 år
  16. Anna Udén, jobbcoach, 31 år
  17. Joel Harde, studerande, 21 år
  18. Helene Sandgren Stenmark, butikssäljare, 50 år
  19. Håkan Hallengren, terminalarbetare, 43 år
  20. Eva-Maria Hermansson, systemansvarig, 54 år
  21. Patrick Gladh, rektor, 38 år
Göteborg, Hisingen
0002-03180
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anneli Hulthén, kommunalråd, 50 år
  2. Anna Johansson, kommunalråd, 39 år
  3. Eshag Kia, civilekonom, 57 år
  4. Ann Lundgren, kommunalråd, 44 år
  5. Mats Karlsson, lokförare, 53 år
  6. Svetlana Lucic, flygvärdinna, 39 år
  7. Rolf Lindén, ombudsman, 53 år
  8. Anna Hedman, undersköterska, 41 år
  9. Marcus Johansson, studerande, 21 år
  10. Ann-Sofie Hermansson, förtroendevald, 45 år
  11. Stefan Yanelli, studerande, 18 år
  12. Cecilia Dalman Eek, regionsekreterare, 49 år
  13. Reza Talebi, folkbildare, 53 år
  14. Najat Ali Farza, barnskötare, 42 år
  15. Diako Sheikh Aghaei, egen företagare, 56 år
  16. Carmen Alice Condruz, elevassistent, 62 år
  17. Abo Moradi, industriarbetare, 45 år
  18. Claudia Pedrini, undersköterska, 33 år
  19. Kim Sjöström, studerande, 19 år
  20. Gazali Sörensen, fritidsledare, 45 år
  21. Mohammed Raage, tågvärd, 54 år
Göteborg, Nordost
0002-03200
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anneli Hulthén, kommunalråd, 50 år
  2. Owe Nilsson, kommunalråd, 62 år
  3. Carina Benjaminsson, industriarbetare, 28 år
  4. Dario Espiga, kommunalråd, 58 år
  5. Ann-Christine Andersson, pol.sekreterare, 60 år
  6. Per Berglund, förtroendevald, 56 år
  7. Maria Augustsson, jurist, 37år
  8. Johan Büser, studerande, 27 år
  9. Kerstin Billmark, undersköterska, 67 år
  10. Aslan Akbas, IT-samordnare, 46 år
  11. Lotta Persson, byggnadsmålare, 36 år
  12. Magnus Nilsson, studerande, 27 år
  13. Ingrid Andreae, ombudsman, 49 år
  14. Kent Sund, livsmedelsarbetare, 56 år
  15. Anita Tóth, projektkoordinator, 30 år
  16. Edvin Bahtanovic, studerande, 21 år
  17. Asli Karasin, studieledare, 50 år
  18. Peter Krantz, industriarbetare, 45 år
  19. Cecilia Berntson, banktjänsteman, 29 år
  20. Erik Vestin, studerande, 27 år
  21. Julia Björck, studerande, 26 år
Göteborg, Centrum
0002-03215
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anneli Hulthén, kommunalråd, 50 år
  2. Mats Arnsmar, kommunalråd, 47 år
  3. Mariya Voyvodova, kontorist, 32 år
  4. Frank Andersson, fritidspedagog, 54 år
  5. Camilla Widman, postkassör, 32 år
  6. Endrick Schubert, pensionär, 66 år
  7. Pija Ekström, studierektor, 53 år
  8. Bengt Arne Reinholdson, pensionär, 65 år
  9. Yvonne Stolpe, pensionär, 68 år
  10. Pa Mbye, bussförare, 55 år
  11. Liz Silke, ombudsman, 49 år
  12. Nicklas Sjöström, personalutvecklare, 42 år
  13. Carina Ring, ombudsman, 45 år
  14. Claes Wennberg, ombudsman, 41 år
  15. Ulla-Karin Näslund, barnskötare, 57 år
  16. Magnus Kindmark, elektriker, 41 år
  17. Jane Åberg, ekonom, 46 år
  18. Conny Johansson, ombudsman, 52 år
  19. Sofia Arvidsson, 36 år
  20. Joakim Karlsson, journalist, 36 år
  21. Annelie Schagerström, lokalvårdare, 43 år
Göteborg, Väster
0002-03219

Barnpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Barnpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Burman, Naturhälsoguide, 48 år
  2. Ann Nolin, Debatt-Journalist, 42 år
  3. Patricia Bergenhem, Psykolog, 38 år
  4. Per-Anders Åström, Ambulanssjuksköterska, 32 år
  5. Marija Zuljevic, Studerande, 32 år
  6. Jeanette Burman, Montessoripedagog, 36 år
Göteborgs kommun
1016-02577

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Brännström, 55 år, IT-samordnare
  2. Franziska O. Gustafsson, 47 år, Gymnasielärare
  3. Carlos Andersson, 34 år, Arbetslivssamordnare
  4. Ajsela Bruncevic, 48 år, Montessorilärare
  5. Yvonne Kjellström, 45 år, Ombudsman
  6. Rickard Nordin, 27 år, Stats- och Europavetare
  7. Karin Greenberg, 51 år, Småföretagare
  8. Ingvar Ekbrand, 75 år, Bibliotekarie
  9. Veera Arak, 63 år, Projektledare
  10. Georg Trulsegård, 77 år, Företagare
  11. Per Persson, 51 år, Museilärare
  12. Linda Mathiasson, 36 år, Administratör
  13. Nahom Mondélus, 67 år, Beteendevetare
  14. Linda Thorsson, 34 år, Informationsansvarig
  15. Carl Greenberg, 22 år, Studerande
  16. Anders Grebelius, 61 år, Statsvetare
  17. Sofia Gustavsson, 25 år, Musikerstuderande
  18. Emma Wejedal, 21 år, Teknologstudent
  19. Dorothy Andersson, 32 år, Ekonomie Magister
  20. Petrus Henriksson, 29 år, Behandlingspedagog
  21. Gunilla Åkeson, 70 år, Pensionär
  22. Laila Wickman Hedén, 72 år, Leg.sjuksköterska
  23. Ingrid Lindblad, 37 år, Grundskollärare
Göteborgs kommun
0004-01657

Feministiskt initiativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stina Svensson, 40 år, folkhälsosamordnare
  2. Patrik Wikström, 30 år, systemutvecklare
  3. Arthur Thiry, 50 år, försäkringstjänsteman
  4. Lisa Isaksson, 36 år, översättare
  5. Callisto Utriainen, 34 år, prestationsutvecklare
Göteborgs kommun
0532-01785

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helene Odenjung, skeppsmäklare, kommunalråd, 45 år
  2. Kjell Björkqvist, ingenjör, 69 år
  3. Cecilia Wigström, riksdagsledamot, 39 år
  4. Axel Darvik, teknolog, 28 år
  5. Ann Catrine Fogelgren, socionom, företagare, 56 år
  6. Lennart Duell, egenföretagare, 65 år
  7. Kerstin Ekman, ingenjör, 81 år
  8. Kristina Bergman Alme, rektor, 37 år
  9. Piotr Kiszkiel, socionom, 61 år
  10. Birgitta Ling-Fransson, pol.mag, 54 år
  11. Andreas Eraybar, språkvetare, 39 år
  12. Anders Carlberg, regionutvecklare, 52 år
  13. Berit Krantz, säkerhetskonsult, 67 år
  14. Adam Cwejman, förbundsordförande LUF, 25 år
  15. Ann-Sofie Lagerstedt, personalvetare, 48 år
  16. Magdalena Kiszkiel, fil.kand. int.relationer, 25 år
  17. Kevork Artin, personal- och produktionschef, 44 år
  18. Josefine Malmgren, studerande, 20 år
  19. Renate Moberg, adjunkt, 69 år
  20. Per Haag, lokförare, 59 år
  21. Ewa Ammilon, exportspeditör, 33 år
  22. Anders Ekman, civilekonom, 51 år
  23. Marie Zachrisson Gärdehed, fil.mag, 45 år
  24. Anders Hållinder, fyrverkare, 64 år
  25. Christina Stjernström-Tommila, ekonom, 61 år
  26. Ivan Radulovic, arbetsledare, 30 år
  27. Gulnar Kozhabekova, matematiker, lärare, 53 år
  28. Hans Göran Tommila, kammaråklagare, 65 år
  29. Ulla Palmgren, postkassör, 68 år
  30. Peter Schuckink-Kool, tolk, 75 år
  31. Karina Johansson, ungdomsledare, entreprenör, 41 år
  32. Dzenan Cisija, systemutvecklare, 33 år
  33. Eva Fredrikson, adjunkt och egenföretagare, 58 år
  34. Omid Masomi, statsvetare, ungdomsledare, 44 år
  35. Margareta Bröms, barnläkare, 64 år
  36. Jonatan Macznik, studerande, 19 år
  37. Sejla Tursunovic, lärarstuderande, 36 år
  38. Javad Naini, teknisk dr. arkitekt, 60 år
  39. Ann Ekman, säljare, 48 år
  40. Sivert Aronsson, revisor, 30 år
Göteborg
0003-01125

Framtidspartiet Sverige

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Framtidspartiet Sverige

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf G. Olsson, fd. polis
  2. Per-Olof Persson
  3. Ilona Almhagen
Göteborgs kommun
0450-00273

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Nilsson, plåtslagare, 57 år
  2. Marit Kalleson, förskollärare, 58 år
  3. Tove Janzon, yrkesstuderande, 25 år
  4. Gabriel Olausson, SKF-arbetare, 31 år
  5. Patricia Rydhult, logistiker, 39 år
  6. Bengt Frejd, idrottsledare, 62 år
  7. Cornelia Wahlgren, vårdbiträde, 22 år
  8. Erik de Vahl, brevbärare, 27 år
  9. Inga-Lill Atterlöf, sjuksköterska, 54 år
  10. Bo Johansson, hamnarbetare, 60 år
  11. Marie Lundberg, slöjdlärare, 52 år
  12. Thomas Dahlén, SKF-arbetare, 54 år
  13. Johanna Magnusson, bibliotekarie, 31 år
  14. Frank Baude, pensionär, 74 år
  15. Ann-Christine Karlsson, kokerska, 51 år
  16. Henry Ascher, läkare, 57 år
  17. Lisa Engström, journalist, 28 år
  18. John Näsman, volvoarbetare, 56 år
  19. Marie Nord, fritidspedagog, 46 år
  20. Povel Johansson, handelsanställd, 21 år
  21. Jessica Thornström, studerande, 28 år
  22. Luis Armando Elgueta, behandlingsassistent, 55 år
  23. Heidi Jensen, habiliteringspersonal, 42 år
  24. Stevan Tomulevski, SKF-arbetare, 45 år
  25. Ingrid Nilsson, förskollärare, 54 år
  26. Alfredo Terán-Öman, restauranganställd, 19 år
  27. Anna-Nora Zell, sjuksköterska, 56 år
  28. Torgny Johansson, pensionär, 67 år
  29. Anna-Karin Sparredal, brevbärare, 59 år
  30. Andreas Tedjeza, byggnadsarbetare, 33 år
Göteborg
0471-00365

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emma Blomdahl, 20 år, studerande
  2. Matilda G Stålbert, 26 år, gymnasielärare
  3. Rebecka Hagman, 18 år, studerande
  4. Aron Modig, 25 år, konsult
  5. Emma Hellbom, 22 år, butiksbiträde
  6. Kalle Bäck, 25 år, gymnasielärare
  7. Elin Jacobson, 22 år, sjöman
  8. Johan Enochson, 25 år, studerande
  9. Julia Stålbert, 24 år, ombudsman
  10. Alexander Lagerman, 24 år, molekylärbiolog
  11. Ida Sandqvist, 24 år, studerande
Göteborgs kommun
0068-02591
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Liljesand, 53 år, kommunalråd
  2. Maria Berntsson, 35 år, statsvetare
  3. Martin Hellström, 43 år, stadssekreterare
  4. Marianne Bergman, 57 år, rederitjänsteman
  5. Fouad Rasho, 50 år, pastor
  6. Matilda G Stålbert, 26 år, gymnasielärare
  7. Gerhard Annvik, 73 år, fd kommundirektör
  8. Malin Ekelund, 41 år, kommunikationsansvarig
  9. Johan Pettersson, 40 år, jurist
  10. Kalle Bäck, 25 år, gymnasielärare
  11. Emma Blomdahl, 20 år, studerande
  12. Anders Alnesten, 42 år, leg sjukgymnast
  13. Ann-Margret Olsson, 48 år, enhetschef
  14. Gillis Edman, 53 år, företagare
  15. Anders Fasth, 60 år, trafikledare
  16. Anne Holmdahl, 59 år, aukt socionom Brottsofferjouren
  17. Berith D Mendel, 64 år, journalist
  18. Johan Enochson, 25 år, studerande
  19. Julia Stålbert, 24 år, ombudsman
  20. Javier Merino, 57 år, lärare
  21. Maj-Britt Lax, 51 år, mellanstadielärare
  22. Branka Ilic, 57 år, leg sjuksköterska
  23. Hampus Hagman, 23 år, statsvetare
  24. Ulrika Marcelind, 36 år, nämndsekreterare
  25. Helén Richard, 36 år, programchef
  26. Sören Runsteen, 49 år, byggnadsingenjör
  27. Ewa Mattsson, 58 år, yrkesvalslärare
  28. Peter Löfgren, 56 år, driftschef
  29. Marie Ericson, 47 år, byråsekreterare
  30. Ragnar Nielsen, 64 år, ingenjör
  31. Birgitta Mattsson, 71 år, pensionär
  32. Lars Alterklev, 66 år, demonstratör
  33. Roy Glimström, 59 år, företagare
  34. Catherine Clase, 42 år, juridisk kandidat
  35. Olof Jacobson, 53 år, utvecklingsledare
  36. Dan-Ove Marcelind, 33 år, handläggare
  37. Ida Sandqvist, 24 år, studerande
  38. Alexander Lagerman, 24 år, molekylärbiolog
  39. Olof Landgren, 27 år, studerande
  40. Gun Berntsson, 76 år, kyrkoherde emerita
  41. Isak Lång, 22 år, studerande
  42. Ture Jakobsson, 78 år, pensionär
Göteborgs kommun
0068-02599

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kia Andreasson, miljökommunalråd
  2. Thomas Martinsson, 41 år, Linnéstaden, stadssekreterare
  3. Emmali Jansson, 25 år, Lunden, pol kand
  4. Ulf Kamne, 47 år, Majorna, miljökonsult
  5. Eva Ternegren, Älvsborg, socionom
  6. Mir Dusim, Östra, student
  7. Catrin Björkman, 44 år, verksamhetsutvecklare
  8. Stefan Kristiansson, 57 år, flugfiskare
  9. Annelie Nilsson, 51 år, Majorna, lärare
  10. R. Mustafa Soyupak, ekonom
  11. Ethel Sjöberg, 70 år, Linnéstaden, socionom
  12. Elias Andrews, 24 år, Biskopsgården
  13. Hillevi Werring, 67 år, Gunnared, leg psykolog
  14. Michael Törnqvist, 41 år, Härlanda, systemvetare
  15. Tina Wallenius, 41 år, konsthistoriker (bachelour) & studiecirkelledare
  16. Erik Johansson, 29 år, Linnéstaden, politisk sekreterare
  17. Sara Thiringer, 18 år, Älvsborg, studerande
  18. Bernt-Erik Ekeroth, 67 år, Majorna, advokat
  19. Simone Lindsten, 67 år, jämställdhetsexpert
  20. José Isla, senior, Härlanda, fritidsledare
  21. Merete Kapstad, projektledare, 0708-941 951
  22. Özgür Tasbas, 31 år, gymnasielärare
  23. Monica von Martens, 51 år, Torslanda
  24. Jörgen Nordkvist, 42 år, Lärjedalen, lastvagnsmontör
  25. Elisabeth Undén, 33 år, Högsbohöjd, miljövetare
  26. Ronnie Ljungh, 49 år, Kortedala, miljöutredare
  27. Ingrid Bergman, 63 år, leg sjuksköterska
  28. Micha Zurowetz, 47 år
  29. Fredrika Lagergren Wahlin, 51 år, Linnéstaden, statsvetare
  30. Firas Almesri, Läkare
  31. Anita Brnic, 39 år, Centrum, revisor
  32. Göran Hådén, 29 år, Biskopsgården, goran@mp.se
  33. Mina Thorén, Lundby, tolk
  34. Henry Kenamets, 54 år, Olivedal, miljökonsult
  35. Åse-Lill Törnqvist, 37 år, Härlanda, bebyggelseantikvarie
  36. Mikael Malm, demokrati och kultur
  37. Eva Sonnert, 50 år, Torslanda, civilingenjör & gymnasielärare
  38. Ingvar Andersson, 61 år, Tynnered, pastor
  39. Sindet Rödebäck, 21 år, Lundby, studerande
  40. Stig Andersson, 57 år, Hammarkullen, familjebehandlare
  41. Karina Pettersson, 42 år, Lunden, bibliotekarie
  42. Andrzej Jarzabek, receptionist
  43. Helén Ohlsson, 42 år, Lundby, hälsovetare
  44. Lars-Gunnar Landin, 60 år, Angered
  45. Lise Nordin, 27 år, miljövetare
  46. John Wright, 46 år, Örgryte, studerande
  47. Anna Sibinska, 47 år, Göteborg/Centrum, lärare
  48. Peter Örtwall, 60 år, Majorna, socionom
  49. Andréa Selvén, 34 år, Lundby, pol mag
  50. Valter Mutt, 55 år, Angered, omvärldsbevakare
  51. Ann-Christine Henningson, Tynnered
Göteborgs kommun
0055-01579

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Hallberg, 64, Kommunalråd/Socionom
  2. Jonas Ransgård, 39, Kommunalråd/Civilekonom
  3. Kristina Tharing, 49,Ers. kommunstyrelsen/Evenemangsledare
  4. Elisabet Rothenberg, 50, Chefsdietist
  5. Marie-Louise Hänel Sandström, 41, Leg. läkare
  6. Henrik Nilsson, 39, Konsult
  7. Martin Wannholt, 43, Företagare
  8. Maria Rydén, 49, Leg. sjuksköterska
  9. Hampus Magnusson, 26, Ordförande MUF Göteborg
  10. Åsa Hartzell, 47, Företagare
  11. Abdirizak Waberi, 44, Rektor
  12. Roland Rydin, 62, Fil. kand
  13. Pär-Ola Mannefred, 49, Företagare
  14. Lisbeth Boethius, 61, Företagare
  15. Gunnar Ek, 69, Analytiker
  16. Ingela Ferneborg, 50, Leg. operationssjuksköterska
  17. Roger Björn, 65, Major
  18. Christer Holmgren, 65, Verksamhetschef
  19. Jonas Schönemann, 27, Försäljningsingenjör
  20. Birgitta Simonsson, 52, Marknadsekonom
  21. Joakim Olinder, 29, Redovisningskonsult
  22. Claes Johansson, 45, Civilingenjör
  23. Åke Björk, 53, Banktjänsteman
  24. Axel Josefson, 39, IT-konsult
  25. Viktoria Barisa, 33, Skattedirektör
  26. Magnus Nylander, 37, Jurist
  27. Anders Sundberg, 49, VD
  28. Annika Johansson, 46, Ekonom
  29. Mats Brodefors, 54, Egenföretagare
  30. Rustan Hälleby, 64, Kommunikationskonsult
  31. Fredrik Lindqvist, 34 ,Civilekonom
  32. Emilie Lotterberg, 31, Speditör
  33. Mirzet Tursunovic, 40, Fil. doktor
  34. Rexhep Ademaj, 47, Flygingenjör
  35. Najla Arpe, 31, Student
  36. Inger Bergsten, 65, Gymnasieadjunkt
  37. Tomas Nilsson, 31, Civilekonom
  38. Toni Orsulic, 36, Målare
  39. Birgitta Gunér, 46, Ridhuschef
  40. Carl-Åke Ahlqvist, 63, Företagare
  41. Anders Askåsen, 32, IT-arkitekt
  42. Ewa Karlholm Janson, 62, Fil.kand, Byråsekr
  43. Ulf Käll, 40, Advokat
  44. Anders Granberg, 61, Avdelningschef
  45. Johannes Appeby, 34, HR Business Partner
  46. Jonas Kallander, 40, Civilingenjör
  47. Jan Lindblom, 44, Affärskonsult
  48. Fredrik Trulsson, 33, Taxichaufför
  49. Emma Eggertsen, 27, Planeringsledare
  50. Saga Lindh Stokholm, 42, Belysningsmästare
  51. Sebastian Hutter, 23, Studerande
  52. Lena Olinder, 58, Aukt. redovisningskonsult
  53. Emelie Lundell, 34, Prästkandidat
  54. Catharina Perlenius, 65, Fil. mag, Marknadsekonom
  55. Katarina Flisak, 41, Lärare
  56. Johanna Küchler, 23, Studerande
  57. Anders Hyllander, 56, Officer
  58. Emma Karlsson, 24, Socionom
  59. Ilvana Cejvan, 22, Säljare
  60. Gunilla Colldahl-Jäderström, 66, Läkare
Göteborg valkrets 1 - 4
0001-00051

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jacob Hallén, 52 år
  2. Anders Andersson, 31 år
  3. Stina Wahlgren, 19 år
  4. Nicole Zöger, 35 år
  5. Johannes Andersen, 22 år
  6. Sven Petersson, 69 år
  7. Daniel Megitt, 39 år
  8. Mikael Persson, 22 år
  9. Pierre Ahnland, 45 år
  10. Bo Idengren, 64 år
  11. Isak Ljungberg, 25 år
  12. Jimmy Callin, 20 år
Göteborgs kommun
0524-02412

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristofer Lundberg, ordf. RS Göteborg
  2. Tahmineh Mam Mustafa, undersköterska, Backa
  3. Stefan Berg, leg djursjukskötare, Kortedala
  4. Patricia Degerman, studerande, Brunnsbo
  5. Murat Solmaz, sparkad bilarbetare, Biskopsgården
  6. Linnéa Wallberg, personlig assistent, Kortedala
  7. Patrik Hooghwinkel, butiksanställd, Eriksbo
  8. Isabella Mikulska, personlig assistent, Redbergsplatsen
  9. Kaan Özsan, sparkad bilarbetare, Hjällbo
  10. Nathalie Wingård, servitris, Majorna
  11. Mikael Bernardini, juridikstuderande, Angered
  12. Sanaz Mohamadian, sjuksköterska, Frölunda
  13. Amer Mohammed Ali, Socialistiska Studenter, Bergsjön
  14. Kristina Jaksic, butiksbiträde, Olskroken
  15. Jimmy Lied, städare, Hammarkullen
  16. John Tumpane, hbt-socialist, Hisingen
  17. Louise Rydström, studerande, Örgryte
  18. Ari Amin, studerande, Hammarkullen
  19. Linn Bensryd, hbt-socialist, Göteborg
  20. Niklas Söderholm, arbetssökande, Guldheden
  21. Derya Areb, folkhögskolestuderande, Biskopsgården
  22. Viktor Jackson, fotograf, Majorna
  23. Marcus Osberg, kock, Gårdsten
Göteborgs kommun
0131-01591

Seniorpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Seniorpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Arne Feldert, Senior
  2. Allan Karlsson, Senior
  3. Christer Möller, Senior
Göteborgs kommun
0470-01778

Socialistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Socialistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Henriksson, Bilarbetare
  2. Anita Blixt, Lärare
  3. Reza Chitsaz, Väktare (oberoende)
  4. Kirsti Forstén, Lärare
  5. Christer Lindsjö, Bilarbetare
  6. Anders Karlsson, Anställd på Internationalen
  7. Anders Svensson, Programmerare
  8. Per Hjalmarson, Bibliotekarie
  9. Magnus Johansson, Lärare
  10. Jacob Oscarson, Programmerare
  11. Mikael Omstedt, Studerande
  12. Nicklas Foresti, Städare
  13. Björn Rönnblad, Läkare/Skribent
  14. Peter Jervelycke Belfrage, Undersköterska
Göteborgs kommun
0074-03382

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Ehn, 43, lärare, Eriksberg
  2. Elinor Englesson, 39, väktare, Kärra
  3. Rune Karlsson, 66, byggmästare, Lillhagen
  4. Jacob Brendelius, 37, logistiker, Tuve
  5. Göran Storm, 68, hamnarbetare, Brunnsbo
  6. Stig Larsson, 64, chaufför, Torslanda
  7. Jan Åke Andersson, 66, maskinist, Backa
  8. Thomas Åvall, 67, byggnadssnickare, Rannebergen
  9. Jan Borsing, 64, köpman, Majorna
  10. Mikael Jansson, 45, ingenjör, Askim
  11. Daniel Rondslätt, 36, färdtjänstchaufför, Gårda
  12. Axel W Karlsson, 62, präst, Haga
  13. Arne Steen, 62,överpostiljon, Sisjön
  14. Staffan Levinsson, 44, civilingenjör, Björkekärr
  15. Tina Kahns, 48, kokerska, Rannebergen
  16. Issa Issa, 31, väktare, Hjällbo
  17. Lars Hansson, 53, bussförare, Kortedala
  18. Sabine Linneheden, 48, montör, Bergsjön
  19. Emilie Wincent, 23, hästskötare, Kålltorp
  20. Leif A Påhlsson, 75, stiftsfullmäktig, Örgryte
  21. Evald Lindqvist, 89, ingenjör, Johanneberg
  22. Torbjörn Jansson, 54, fil.kand., Landala
  23. Glenn Sjögren, 42, säljare, Stampen
  24. Gustav Kasselstrand, 23, ek.kand., Olskroken
  25. Uno Johansson, 84, pensionär, Majorna
  26. Nils Melin, 75, konsthantverkare, Västra Frölunda
  27. Robert Quiding, 73, sjökapten, Högsbo
  28. Johan Munter, 30, skyddsvakt, Järnbrott
  29. Irene Blom, 69, väktare, Ruddalen
  30. Nils-Assar Larsson, 66, jur.kand., Västra Frölunda
Göteborg, Hisingen
0110-02216
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Åvall, 67, byggnadssnickare, Rannebergen
  2. Daniel Rondslätt, 36, färdtjänstchaufför, Gårda
  3. Staffan Levinsson, 44, civilingenjör, Björkekärr
  4. Tina Kahns, 48, kokerska, Rannebergen
  5. Issa Issa, 31, väktare, Hjällbo
  6. Lars Hansson, 53, bussförare, Kortedala
  7. Sabine Linneheden, 48, montör, Bergsjön
  8. Jan Borsing, 64, köpman, Majorna
  9. Mikael Jansson, 45, ingenjör, Askim
  10. Patrik Ehn, 43, lärare, Eriksberg
  11. Axel W Karlsson, 62, präst, Haga
  12. Arne Steen, 62,överpostiljon, Sisjön
  13. Elinor Englesson, 39, väktare, Kärra
  14. Emilie Wincent, 23, hästskötare, Kålltorp
  15. Leif A Påhlsson, 75, stiftsfullmäktig, Örgryte
  16. Evald Lindqvist, 89, ingenjör, Johanneberg
  17. Torbjörn Jansson, 54, fil.kand., Landala
  18. Glenn Sjögren, 42, säljare, Stampen
  19. Gustav Kasselstrand, 23, ek.kand., Olskroken
  20. Uno Johansson, 84, pensionär, Majorna
  21. Nils Melin, 75, konsthantverkare, Västra Frölunda
  22. Robert Quiding, 73, sjökapten, Högsbo
  23. Johan Munter, 30, skyddsvakt, Järnbrott
  24. Irene Blom, 69, väktare, Ruddalen
  25. Nils-Assar Larsson, 66, jur.kand., Västra Frölunda
  26. Rune Karlsson, 66, byggmästare, Lillhagen
  27. Jacob Brendelius, 37, logistiker, Tuve
  28. Göran Storm, 68, hamnarbetare, Brunnsbo
  29. Stig Larsson, 64, chaufför, Torslanda
  30. Jan Åke Andersson, 66, maskinist, Backa
Göteborg, Öster
0110-02218
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Borsing, 64, köpman, Majorna
  2. Axel W Karlsson, 62, präst, Haga
  3. Emilie Wincent, 23, hästskötare, Kålltorp
  4. Leif A Påhlsson, 75, stiftsfullmäktig, Örgryte
  5. Evald Lindqvist, 89, ingenjör, Johanneberg
  6. Torbjörn Jansson, 54, fil.kand., Landala
  7. Glenn Sjögren, 42, säljare, Stampen
  8. Gustav Kasselstrand, 23, ek.kand., Olskroken
  9. Uno Johansson, 84, pensionär, Majorna
  10. Mikael Jansson, 45, ingenjör, Askim
  11. Patrik Ehn, 43, lärare, Eriksberg
  12. Thomas Åvall, 67, byggnadssnickare, Rannebergen
  13. Arne Steen, 62,överpostiljon, Sisjön
  14. Elinor Englesson, 39, väktare, Kärra
  15. Daniel Rondslätt, 36, färdtjänstchaufför, Gårda
  16. Nils Melin, 75, konsthantverkare, Västra Frölunda
  17. Robert Quiding, 73, sjökapten, Högsbo
  18. Johan Munter, 30, skyddsvakt, Järnbrott
  19. Irene Blom, 69, väktare, Ruddalen
  20. Nils-Assar Larsson, 66, jur.kand., Västra Frölunda
  21. Rune Karlsson, 66, byggmästare, Lillhagen
  22. Jacob Brendelius, 37, logistiker, Tuve
  23. Göran Storm, 68, hamnarbetare, Brunnsbo
  24. Stig Larsson, 64, chaufför, Torslanda
  25. Jan Åke Andersson, 66, maskinist, Backa
  26. Staffan Levinsson, 44, civilingenjör, Björkekärr
  27. Tina Kahns, 48, kokerska, Rannebergen
  28. Issa Issa, 31, väktare, Hjällbo
  29. Lars Hansson, 53, bussförare, Kortedala
  30. Sabine Linneheden, 48, montör, Bergsjön
Göteborg, Centrum
0110-02220
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Jansson, 45, ingenjör, Askim
  2. Arne Steen, 62,överpostiljon, Sisjön
  3. Nils Melin, 75, konsthantverkare, Västra Frölunda
  4. Robert Quiding, 73, sjökapten, Högsbo
  5. Johan Munter, 30, skyddsvakt, Järnbrott
  6. Irene Blom, 69, väktare, Ruddalen
  7. Nils-Assar Larsson, 66, jur.kand., Västra Frölunda
  8. Patrik Ehn, 43, lärare, Eriksberg
  9. Thomas Åvall, 67, byggnadssnickare, Rannebergen
  10. Jan Borsing, 64, köpman, Majorna
  11. Elinor Englesson, 39, väktare, Kärra
  12. Daniel Rondslätt, 36, färdtjänstchaufför, Gårda
  13. Axel W Karlsson, 62, präst, Haga
  14. Rune Karlsson, 66, byggmästare, Lillhagen
  15. Jacob Brendelius, 37, logistiker, Tuve
  16. Göran Storm, 68, hamnarbetare, Brunnsbo
  17. Stig Larsson, 64, chaufför, Torslanda
  18. Jan Åke Andersson, 66, maskinist, Backa
  19. Staffan Levinsson, 44, civilingenjör, Björkekärr
  20. Tina Kahns, 48, kokerska, Rannebergen
  21. Sabine Linneheden, 48, montör, Bergsjön
  22. Lars Hansson, 53, bussförare, Kortedala
  23. Issa Issa, 31, väktare, Hjällbo
  24. Emilie Wincent, 23, hästskötare, Kålltorp
  25. Leif A Påhlsson, 75, stiftsfullmäktig, Örgryte
  26. Evald Lindqvist, 89, ingenjör, Johanneberg
  27. Torbjörn Jansson, 54, fil.kand., Landala
  28. Glenn Sjögren, 42, säljare, Stampen
  29. Gustav Kasselstrand, 23, ek.kand., Olskroken
  30. Uno Johansson, 84, pensionär, Majorna
Göteborg, Väster
0110-02282

Torslandapartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Torslandapartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lennart Bjärknemyr, 53 år, Björlanda
  2. Julia Sjöström, 47 år, Lilleby
  3. Anders Wilson, 40 år, Hällsvik
  4. Bengt Welin, 70 år, Gatugården
  5. Leif Andersson, 65 år, Österöd
Göteborg
1027-03991

Vägvalet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vägvalet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Theo Papaioannou, Backa
  2. Carl Ek, Kortedala
  3. Anna Irving, Centrum
  4. Tom Heyman, Lundby
  5. Lennart Ludvigsson, Centrum
  6. Stefanos Papaioannou, Redbergslid
  7. Marie Louise Karlin, V Frölunda
  8. Carin Sjölander, Lundby
  9. Bertil Sirenius, Utby
  10. Nina Jonasson, Stampen
  11. Johan Svensson, Linnéstaden
  12. Marie-Louise Bergström, Tolered
  13. Lars Hellner, V Frölunda
  14. Håkan Andersson, Masthugget
  15. Oded Meiri, Örgryte
  16. Sven Wallander, Almedal
  17. Anders Bohlin, Kortedala
  18. Carl-Olof Nord, Masthugget
Göteborgs Kommun
0992-01064

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Pilhem, reparatör, 54 år
  2. Monika Djurner, sjuksköterska, 31 år
  3. Anna Gül Ogbeide, socialpedagog, 33 år
  4. Patrik Helgeson, studerande, 25 år
  5. Sara Lerena, modersmålslärare, 59 år
  6. Håkan Eriksson, studerande, 25 år
  7. Leni Persson, systemerare, 60 år
  8. Hector Valeria, föreningscoach, 58 år
  9. Moa Lindh, diversearbetare, 28 år
  10. Martin Jägesten, rektor, 56 år
  11. Ianthe Holmberg, pensionär, 75 år
  12. Lennart Rådenmark, länssamordnare, 56 år
  13. Marie-Ann Eriksson, deltidspolitiker, 64 år
  14. Bengt Bivall, f.d. banktjänsteman, 64 år
  15. Yasmine Posio Nilsson, lärare, 36 år
  16. Alberto Jorge, läkare, 61 år
  17. Elise Norberg Pilhem, sjuksköterska, 57 år
  18. Mikael Mossberg, brevbärare, 51 år
  19. Sarah Korner, lärare, 36 år
  20. Bengt Eriksson, lärare, 63 år
Göteborg, Hisingen
0005-02783
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ashraf Nasseri, platssamordnare, 50 år
  2. Jöran Fagerlund, grafisk formgivare, 38 år
  3. Anjelica Hammersjö, studerande, 24 år
  4. Daniel Bernmar, studerande, 27 år
  5. Yvonne Palm, personalansv. på förskola, 57 år
  6. Berhane Kidane, rektor på folkhögskola, 51 år
  7. Jamileh Ismail, socionom, 51 år
  8. Leif Ståhl, arbetsförmedlare, 51 år
  9. Margot Perlitz Ottosson, arkitekt, 73 år
  10. Amanda Åhall, ombudsman, 31 år
  11. Luis Tortosa, programproducent, 60 år
  12. Annika Fägerlind, ombudsman, 24 år
  13. Martti Koivistoinen, renhållningsarbetare, 49 år
  14. Gun Holmertz, samhällsarbetare, 71 år
  15. Pablo Fuentes Espinoza, sociolog, 58 år
  16. Jenny Grannas, studerande, 26 år
  17. Elin Engström, studerande, 25 år
  18. Birgitta Ceesay, enhetschef, 43 år
  19. Hussain Said, pensionär, 60 år
Göteborg, Öster
0005-02784
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Lindén, ombudsman/kommunalråd, 48 år
  2. Aron Mathiasson, brandman, 28 år
  3. Annita Boije, pensionär, 67 år
  4. Michael Marosán, lärare, 31 år
  5. Anne Christine Gillberg, leg psykolog/psykoterapeut, 64 år
  6. Johan Zandin, programmerare, 34 år
  7. Gun Cederborg, socionom, 61 år
  8. Mats Bengtsson, doktorand, 35 år
  9. Kerstin Ståhl, pensionär, 76 år
  10. Thaher Pelaseyed, forskarstudent, 30 år
  11. Maria Grundel, pedagog, 53 år
  12. Johan Lönnroth, pensionär, 72 år
  13. Annika Gustafsson, förvaltningssocionom, 57 år
  14. Mattias Nilsson, spårvagnsförare, 35 år
  15. Tatiana Holmqvist Dinamarca, student, 27 år
  16. Nils Weijdegård, pensionär, 71 år
  17. Lena Bergström, socionom, 60 år
  18. Rikard Edgren, programvarutestare, 38 år
  19. Marlene Svensson, nationalekonom, 31 år
  20. Jesper Odelberg, artist, 40 år
Göteborg, Centrum
0005-02785
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christian Larsson, fritidsassistent, 32 år
  2. Ingbritt Holst, pensionär, 72 år
  3. Birgitta Degerström, socionom, 63 år
  4. Peter Rundström, arbetsförmedlare, 53 år
  5. Karin Mellegård, fritidspedagog, 33 år
  6. Thomas Gorin, brevbärare, 33 år
  7. Vida Ezzatpoor, arbetsförmedlare, 47 år
  8. Alireza G Alipour, egenföretagare/student, 30 år
  9. Annika Enghamre, arbetsterapeut, 61 år
  10. Vladimir Jerosimic, brevbärare, 64 år
  11. Ann-Britt Bodin, studieadministratör, 61 år
  12. Hans Linde, student/behandlingsassistent, 31 år
  13. Valborg Karlsson, f.d. socialarbetare, 78 år
  14. Helen Engholm, politisk sekreterare, 36 år
  15. Urban Junevik, fastighetsskötare, 50 år
  16. Lena Hammarström, lärare, 57 år
  17. Elin Engström, student, 25 år
  18. Kerstin Ringholm, pensionär, 70 år
  19. Per Hållén, bibliotekarie, 65 år
Göteborg, Väster
0005-02786

http://www.val.se