Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Töreboda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Åke Bergman, Moholm
  2. Anne-Charlotte Karlsson, Fägre
  3. Hans Thorsell, Töreboda
  4. Anna-Karin Holgersson, Lagerfors
  5. Jan-Erik Rosander, Töreboda
  6. Berith Bergman, Moholm
  7. Bo Andersson, Töreboda
  8. Anita Andersson, Töreboda
  9. Kenneth Carlsson, Töreboda
  10. Linda Ludvigsson, Töreboda
  11. Ulf Andersson, Beateberg
  12. Malin Svantesson, Töreboda
  13. Lena Olsson, Töreboda
  14. Johan Cord, Töreboda
  15. Malin Markusson, Töreboda
  16. Kent Carlsson, Töreboda
  17. Anita Steijer, Älgarås
  18. Peter Granath, Töreboda
  19. Vanja Gustafsson, Töreboda
  20. Ingmar Andhill, Töreboda
  21. Ann-Charlotte Rosengren, Halna
  22. Patrik Markebro, Moholm
  23. Inger Granath, Töreboda
  24. Sven-Gösta Davidsson, Moholm
  25. Anita Björkdahl, Moholm
  26. Roland Andersson, Töreboda
  27. Marianne Ljungqvist, Moholm
  28. Bo Kindbom, Moholm
  29. Leif Börjesson, Töreboda
  30. Ulf Lindkvist, Lagerfors
  31. Rune Wiberg, Moholm
  32. Simon Ljungqvist, Moholm
  33. Tomas Karlsson, Moholm
  34. Marcus Bolinder, Fägre
Töreboda
0002-01373

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Johan Gustafson, Kommunalråd, Borreboda
  2. Wivie Thornell-Johansson, Fritidspedagog, Töreboda
  3. Göran Johansson, Bovärd Apetorp,
  4. Marianne Asp-Henrysson, Lärare, Borreboda
  5. Anders Benjaminsson, Agronom, Harstensmossen
  6. Pernilla Johansson, Lantbrukare, Bålerud
  7. Allan Jakobsson, Yrkeslärare, Ekeskog
  8. Maria Nilsson, Ekonom, Äspäng
  9. Torbjörn Lahrin, Civilingenjör, Hajstorp
  10. Catharina Gegerfeldt, Lärare, Boda
  11. Sven Olsson, Chaufför, Halna
  12. Fanny Gustafson, Studerande, Borreboda
  13. Stellan Ek, Entreprenör, Bålerud
  14. Roland Hjalmarsson, Lantbrukare, Älgarås
  15. Maria Gustavsson, Lantmästare, Hajstorp
  16. Sverker Henrysson, Ekonom, Borreboda
  17. Stina Hjalmarsson-Henningsson, Lärare, Mårby
  18. Sten-Inge Lundquist, VD, Töreboda
  19. Kerstin Henningsson, Pensionär, Källebacken
  20. Bengt Skagerstam, Skogsarbetare, Halna
  21. Gunilla Björkman, Lärare, Järneberg
  22. Kenneth Ingemarsson, Lärare, Töreboda
  23. Jenny Stenman, Informatör,Töreboda
  24. Staffan Henrysson, Lantbrukare, Snapa
  25. Ann Britt Johansson, Kyrkvaktmästare, Halna
  26. Per-Olof Pettersson, Metallarbetare, Uggletorp
  27. Nils Lahrin, Studerande, Hajstorp
Töreboda
0004-01110

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ursula Evje
  2. Gunilla Fransson
  3. Mattias Lindström
  4. Krister Dahl
  5. Jan Evje
  6. Semaan Makhoul
  7. Arne Stöök
  8. Fredrik Lindström
  9. Urban Sarge
Töreboda
0003-01353

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Fällström
  2. Anna Hagström
  3. Markku Julin
  4. Jan Carlsson, trafikpedagog
Töreboda
0055-01999

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Sjöberg, Lantbrukare, Moholm
  2. Linn Brandström, Beteendevetare, Töreboda
  3. Anne-Marie Lundin, Lantbrukare, Moholm
  4. Mikael Faleke, Webbansvarig, Töreboda
  5. Gunnar Welin, Veterinär, Töreboda
  6. Marlene Näslin, Hästuppfödare, Töreboda
  7. Magnus Dimberg, Lantbrukare, Moholm
  8. Caisa Berntson, Pensionerad lärare, Älgarås
  9. Sven Ståhlberg, Lantmästare, Töreboda
  10. Malin Bengtsson, Ingenjör, Töreboda
  11. Peter Friis, Montör, Töreboda
  12. Erland Gustafsson, Rektor, Töreboda
  13. Anders Wallskog, Lantmästare, Moholm
  14. Sofia Brånfelt, Banktjänsteman, Töreboda
  15. Jonas Lundin, Tekniker, Moholm
  16. Sören Lexell, Försäljningschef, Moholm
  17. Louise Ridelberg, Köpman, Töreboda
  18. Ingemar Helgesson, Busschaufför, Moholm
  19. Björn Lagerqvist, Busschaufför, Älgarås
  20. Jörgen Karlsson, Civilekonom, Töreboda
  21. Sofia Olsson, Lärare, Moholm
  22. Uno Johansson, Säljchef, Töreboda
  23. Kjell-Åke Gustafsson, Företagare, Moholm
  24. Lars Adolfsson, Säljare, Moholm
  25. Larsgunnar Lindholm, Socialsekreterare, Moholm
  26. Jan Nilsson, Pensionär Fd. lärare, Töreboda
  27. Anders Erikson, Ingenjör, Älgarås
  28. Inger Ström, Behandlingsassistent, Töreboda
Töreboda
0001-02534

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Peter Sporrong, 51, Chaufför
  2. Birgit Sporrong, 50, Chaufför
Töreboda
0110-03870

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Göran Asp, lärare
  2. Lalla Åberg Dahlin, lärare
  3. Mikael Nilsson, simlärare/badmästare
  4. Therése Erikson, fritidsledare
  5. Mattias Faleke, elektriker
  6. Marita Asp, nämndsekreterare
  7. Helen Engström, föreståndare
  8. Sharon - E Stål, studerande
  9. Jan-Olof Ottosson, pensionär
  10. Maj-Lis Asp, pensionär
Töreboda
0005-00420

http://www.val.se