Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Tibro - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Eriksson, lärare
  2. Anne-Marie Wahlström, skötare
  3. Per Gren, metallarbetare
  4. Christina Granath, sjukvårdsbiträde
  5. Jan Holm, mekaniker
  6. Carina Wiberg, affärsresekonsult
  7. Hans Dahm, pensionär
  8. Gunnel Johansson, undersköterska
  9. Bo Severinsson, operatör
  10. Maria Sundqvist, fritidsledare
  11. Björn Anderberg, metallarbetare
  12. Erlinda Andersson, sjukpensionär
  13. Bengt Ferm, förvaltare
  14. Sigyn Ringblom, fd,studierektor
  15. Anders Hallgren, fabriksarbetare
  16. Ganimete Bahtiri, undersköterska
  17. Thomas Carlsson, träindustriarbetare
  18. Susanne Johansson, sjukpensionär
  19. Gunnar Hägg, fabriksarbetare
  20. Mahira Delalic, undersköterska
  21. Mattias Torstensson, möbelsnickare
  22. Gulvayar Shuman, livsmedelsinspektör
  23. Daniel Larsson, verktygsmakare
  24. Annica Erikssen, undersköterska
  25. Roger Magnusson, tidningsbud
  26. Marita Jalonen, socionom
  27. Emil Jalonen, undersköterska
  28. Petra Suchomel, undersköterska
  29. Leif Sundqvist, plåtslagare
  30. Jenny Tapper, lärare
  31. Torbjörn Dahmm, boendehandledare
  32. Kurt Erikssen, busschaufför
  33. Karina Gren, metallarbetare
  34. Per Fridehäll, väktare
  35. Camilla Gustafsson, personlig assistent
  36. Kent Persson, ombudsman
  37. Lena-Karin Zander, skötare
  38. Mikael Johansson, busschaufför
  39. Eva-Maj Johansson, städerska
  40. Sandor Sipos, pensionär
  41. Lennart Johansson, pensionär
Tibro
0002-01236

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Karin Johansson, Butiksägare Flottebo
  2. Bengt Andersson, Skogsbrukare Mickelstorp Nybygget
  3. Annica Henrysson, Rektor Friggesby
  4. Mats Mellblom, Skogsmästare Hasselgatan 1
  5. Jan Henningsson, Expeditionschef Tubberyd
  6. Per Larsson, Lantbrukare Kårtorp
  7. Ann Hall-Gustafsson, Distriktssköterska Häggetorps allé 19
  8. Stefan Gradh, Anläggningsarbetare Gravafors skola
  9. Peter Carlsson, Lantbrukare Fröstorp
  10. Birgitta Ivarsson, Elevassistent Aprilgatan 2
  11. Thomas Henrysson, Lantbrukare Friggesby
  12. Nicklas Lundh, Butiksägare Södergatan 39
  13. Birgitta Petersson, Sjuksköterska Allégatan 18
  14. Fredrik Forsberg, Maskinförare Vetegatan 7
  15. Laila Adler, Pensionär Viken
  16. Sture Björklund, Elektriker Björkebo
  17. Uno Karlén, Chaufför Gravafors Tidafors
  18. Margareta Johansson, Verksamhetsledare Flottebo
Tibro
0004-00783

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Claes Jägevall, Kommunstyrelsens ordförande
  2. Ann Ohlsson, Leg. optiker
  3. Alda Danial, Studerande
  4. Mikael Lennartson, Logistikchef
  5. Siw Malmsten, Talpedagog
  6. Ingemar Ryefalk, Ingenjör
  7. Tomas Fellbrandt, Förvaltningschef
  8. Agneta Leffler-Larsson, Fru
  9. Lena Åberg, Civilekonom
  10. Claes-Gunnar Almestål, Ekonom
  11. Anette Olsson, Förskollärare
  12. Inger Strand, Specialpedagog
  13. Stefan Lennartsson, Utbildningsansvarig
  14. Björn Berling, Personlig assistent
  15. Inge Fransson, Bokhandlare
  16. Hannah Karlsson, Studerande
  17. Margareta Holmberg, Fru
  18. Janeric Dahlin, Trävaruhandlare
  19. Liselotte Abrahamsson Gröhn, Bokförläggare
  20. Tommy Sjöö, Lärare
  21. Ewa Jägevall, Ergonom
  22. Zaki Adam, Kock
  23. Laila Gröhn, Speciallärare
  24. Rune Ström, Lärare
  25. Ingegerd Rapp, Musiklärare
  26. Gunnel Möll, Fru
  27. Elof Rapp, Bildhuggare
  28. Torbjörn Möll, Lärare
Tibro
0003-01379

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Eclund, lärare
  2. Orvar Andersson, ingenjör
  3. Annika Singleton, gymnasielärare
  4. Stefan Larsson, försäljare
  5. Barbro Lund, diakon
  6. Daniel Ishaya, ingenjör
  7. Ulrika Johansson, florist
  8. Kjell-Åke Johanson, studerande
  9. Reidun Karlsson, familjepedagog
  10. Peter Eclund, ombudsman
  11. Lillemor Johanson, undersköterska
  12. Conny Bjurman, kostchef
  13. Anna Ohlsson, bibliotekarie
  14. Leif Skarhed, veterinär
  15. Lena Andersson, barnpastor
  16. Anders Larsson, kyrkogårdsföreståndare
  17. Magnus Lindberg, egenföretagare
  18. Ville Strand, pensionär
Tibro
0068-02612

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Britt Danielsson, Biomedicinanalytiker
  2. PeO Andersson, Företagare
  3. Bodil Olsson, Frisör
  4. Kenth Wengholm, Byggnadsingenjör
  5. Michael Hallgren, Civilingenjör
  6. Per-Olof Qvick, Fastighetsmäklare
  7. Ove Emanuelsson, Skogsbrukare
  8. Peter Larsson, Företagare
  9. Jan Jarlhed, Pensionär
  10. Ronny Wennerström, Polis
  11. Tommy Jacobsson, Distriktschef
  12. Thomas Danielsson, Lärare
  13. Ingrid Wengholm, Lärare
  14. Per Ola Widerfalk, Företagare
  15. Stig-Uno Svensson, Ekonom
  16. Olle Lindborg, Pensionär
Tibro
0001-00798

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Emil Vahlund, 30
  2. Jessica Vahlund, 26
Tibro
0110-03872

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Molin, lärarstudent
  2. Cecilia Palmqvist, arbetssökande
  3. Martin Toresson, arkeolog
  4. Inga Johansson, arbetssökande
  5. Hans Brewitz, möbelsnickare
Tibro
0005-00193

http://www.val.se