Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Götene - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenth Selmosson, kanslist, Sil
  2. Margareta Herbertsson, livsmedelsarbetare, Källby
  3. Åke Fransson, livsmedelsarbetare, Hällekis
  4. Åsa Karlsson, förskollärare, Sil
  5. Lars-Inge Bly, ekonom, Holmestad
  6. Maritha Hellqvist, Källby
  7. Gustaf Hamilton, kyrkogårdsföreståndare, Sil
  8. Ulrika Durk, livsmedelsarbetare, Källby
  9. Robert Lundqvist, personlig assistent, Lundsbrunn
  10. Gun Gustafsson, undersköterska, Götene
  11. Peter Legendi, IT-chef, Götene
  12. Ozlema Nordh Omerovic, behandlingsped, Götene
  13. Tobias Davidsson, civilekonom, Götene
  14. Ulrika Karlsson, livsmedelsarbetare, Källby
  15. Fredrik Larsson, reporter, Götene
  16. Ann-Charlotte Granander, förskollärare, Sil
  17. Björn Cavalli-Björkman, montör, Källby
  18. Anna Friberg, livsmedelsarbetare, Holmestad
  19. Mats Larsson, livsmedelsarbetare, Källby
  20. Ulla Andrén, livsmedelsarbetare, Kinne-Vedum
  21. Conny Petersson, träindustriarbetare, Sil
  22. Stina Persson, undersköterska, Hällekis
  23. Ove Karlsson, kontorsvaktmästare, Sil
  24. Kerstin Karlsson, förskollärare, Sil
  25. Kjell-Åke Hansson, projektledare, Husaby
  26. Mona Arneson, fru, Vättlösa
  27. Roger Åkerblad, servicetekniker, Husaby
  28. Ing Britt Lingman, socialsekreterare, Götene
  29. Jan Dahl, livsmedelsarbetare, Götene
  30. Linda Legendi, enhetschef, Götene
  31. Per Thorstensson, reparatör, Hällekis
  32. Liv Gerding, livsmedelsarbetare, Källby
  33. Kenneth Wiklund, livsmedelsarbetare, Husaby
  34. Natalie Boström, undersköterska, Götene
  35. Lennart Borg, livsmedelsarbetare, Götene
  36. Inger Kindberg, arbetsledare, Götene
  37. Fredrik Danielsson, fritidsledare, Hangelösa
  38. Pernilla Bergman, förskollärare, Skälvum
  39. Bernt Jansson, pensionär, Hällekis
  40. Catarina Åkerblad, jurist, Kinne-Kleva
  41. Linus Karlsson, studerande, Sil
  42. Harrieth Borg-Svensson, pensionär, Götene
  43. Roland Johansson, fd, brandman, Götene
  44. Lisbeth Blom, undersköterska, Vättlösa
  45. Stefan Gillberg, inköps och lageransvarig, Sil
  46. Christina Raud, pensionär, Götene
  47. Christer Thörn, livsmedelsarbetare, Källby
  48. Solweig Larsson, ombudsman livsmedelsarbetarförb., Sil
  49. Kjell Hjalmarsson, kvalitetstekniker, Källby
  50. Ann-Cathrine Johansson, livsmedelsarbetare, Sil
  51. Timo Niskanen, fastighetsskötare, Götene
  52. Monica Svensson, livsmedelsarbetare, Götene
  53. Kristoffer Bergström, livsmedelsarbetare, Hällekis
  54. Bengt Brorsson, entreprenör, Götene
  55. Martin Johansson, livsmedelsarbetare, Källby
  56. Anders Meijer, pensionär, Götene
  57. Jan-Olof Bock, livsmedelsarbetare, Källby
  58. Mikael Larsson, livsmedelsarbetare, Sil
  59. Ivan Persic, livsmedelsarbetare, Lundsbrunn
  60. Thomas Birgersson, livsmedelsarbetare, Medelplana
  61. Anders Olsson, livsmedelsarbetare, Sil
  62. Mattias Pettersson, träindustriarbetare, Fullösa
Götene
0002-00751

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Susanne Andersson, assistent Hangelösa
  2. Johnny Johansson, landsbygdsföretagare, Vättlösa
  3. Anna Dalström, förskollärare Holmestad
  4. Håkan Gustafsson, arbetsmiljösamordnare Hangelösa
  5. Marita Larsson, administratör/bonde Husaby
  6. Lars-Erik Svahn, avdelningschef Lundsbrunn
  7. Christina Friberg, förskollärare Götene
  8. Jan Olof Karlsson, lantbrukare Broby
  9. Kjell Gustafsson, agronom Husaby
  10. Jenny Karlsson, kammaråklagare Fullösa
  11. Olof Janson, ekobonde Kinne Vedum
  12. Christina Klarin, församlingspedagog Husaby
  13. Bengt Johansson, planeringschef Götene
  14. Lisa Andersson, livsmedelsarbetare Hangelösa
  15. Fredrik Aronsson, ekologisk grönsaksproducent Broby
  16. Annica Johansson, lärare Vättlösa
  17. Mariana Frankén, kommunsekreterare Forshem
  18. Tomas Andersson, lantbrukare Kestad
  19. Kerstin Aronsson, fritidspedagog Broby
  20. Leif Andersson, pensionär Holmestad
  21. Gunilla Gustafsson, förskollärare Lundsbrunn
  22. Tore Aronsson, lantbrukare Broby
  23. Sven-Otto Svensson, lantbrukare Kinne Vedum
Götene
0004-01327

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Andreas Wändahl, Götene
  2. Monica Holm, Lundsbrunn
  3. Per Wennerberg, Källby
  4. Joakim Löfkvist, Hällekis
  5. Margareta Palmquist, Lundsbrunn
  6. Håkan Ernklev, Lundsbrunn
  7. Claes-Göran Holm, Lundsbrunn
  8. Carina Wändahl, Götene
  9. Lars Jonegård, Kinne Kleva
  10. Terttu Milton, Götene
  11. Marianne Perserius, Källby
  12. Naita Danielsson, Götene
  13. Bengt Rosén, Götene
  14. Birgitta Elmlund, Elmlund
  15. Gunnar Abrahamsson, Lundsbrunn
  16. Kristina Jonegård, Götene
  17. Harald Hellborg, Götene
  18. Stina Lundbäck, Lundsbrunn
  19. Lars Hagman, Götene
  20. Aina Dalemo, Götene
  21. Gunnar Walfridsson, Götene
  22. Ingrid Svensson, Götene
  23. Ingvar Dalemo, Götene
  24. Evald Gustafsson, Källby
Götene
0003-00899

Götenes framtid

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Götenes framtid

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Månsson, metallarbetare, Lundsbrunn
  2. Clemens Nordentoft, snickare, Kinnekulle
  3. Johan Månsson, studerande, Lundsbrunn
  4. Ulf Svensson, byggnadsingenjör, Hällekis
  5. Gunilla Sundbeck, distriktssköterska, Fullösa
  6. Ylva Werjefelt, kemist, Källby
  7. Lars Jansson, lärare, Götene
  8. Lilian Svensson, kontorist, Ledsjö
  9. Bengt Karlsson, möbelsnickare, Kinne-Kleva
  10. Patrik Ottersten, livsmedelsarbetare, Källby
Götene
0094-03755

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Isabella Carlén, beteendevetare
  2. Marcus Brohede, fil.mag.datalogi
  3. Anna-Karin Larsson, sjuksköterska
  4. Peter Lager, företagsledare
  5. Bo Bergsten, kommunalråd
  6. Brita Olsson, distriktsköterska
  7. Arnold Cedving, maskinförare
  8. Sven Åke Johansson, egenföretagare
  9. Ewa Johansson, lärare
  10. Kristian Ribberheim, studerande
  11. Mikael Widlund, företagsledare
  12. Jan Eriksson, målarmästare
  13. Therese Bertilsson
  14. Morgan Öhman, egenföretagare
  15. Ingemar Ekeroos, småföretagare
Götene
0068-02370

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Johansson, 50, arbetssökande
  2. Kerstin Wiklund, 57, undersköterska
  3. Eddie Olsson, 46, programmerare
  4. Marianne Kling, 65, pensionär
  5. Bengt Kling, 68, ekologisk biodlare
  6. Robin Johansson, 21, lärarvikarie
  7. Béatrice Falsen, 43, skolpsykolog
  8. Christoffer Falsen, 19, studerande
  9. Jessica Dahlkvist, 19, studerande
  10. Svante Lindqvist, småföretagare
  11. Margareta Karlsson, 57, sjuksköterska
  12. Sebastian Varas Torres, 18, studerande
  13. Therés Wiklund, 27, studerande
  14. Torbjörn J Nilsson, 42, socionom
  15. Knut Wiklund, 57, livsmedelsarbetare
Götene
0055-03733

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Marie Widegren, Lundsbrunn
  2. Andreas Flood, Hangelösa
  3. Niina Räihä, Holmestad
  4. Jan Fahlgren, Årnäs
  5. Gunnar Gustafson, Lundsbrunn
  6. Peter Wirtberg, Husaby
  7. Owe Rosenberg, Götene
  8. Lennart Skarp, Götene
  9. Olga Mörk, Hällekis
  10. Lars Waldefeldt, Götene
  11. Fredrik Hallenberg, Holmestad
  12. Mathias Ogenblad, Götene
  13. Elisabeth Nilsson, Hangelösa
  14. Magnus Johansson, Hangelösa
  15. Berndt Holgersson, Holmestad
  16. Lars Widegren, Lundsbrunn
  17. Håkan Karlsson, Lundsbrunn
  18. Göran Hansson, Götene
  19. Per Rådmark, Götene
Götene
0001-02550

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Helene Granbom Angerheim, 48, Busschaufför
Götene
0110-03874

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Evalena Öman, landskapsarkitekt
  2. Lena Morin, undersköterska
  3. Ove Nordström, industriarbetare
Götene
0005-01889

http://www.val.se