Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Mark - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pelle Pellby, Kinna
  2. Barbro Petersson, Öxabäck
  3. Ulf Svenson, Skene
  4. Anita Lomander, Hajom
  5. Gunnar Nilsson, Kinna
  6. Helen Eriksson, Horred
  7. Bo Petersson, Öxabäck
  8. Sonia Danella Smith, Sätila
  9. Peter Landgren, Horred
  10. AnnSofi Tureson, Kinna
  11. Efkan Üstündag, Skene
  12. Eva Ryberg, Skene
  13. Owe Eglinger, Kinna
  14. Tuula Vähäniemi, Torestorp
  15. Björn Andersson, Skene
  16. Ann Hjertén, Skene
  17. Samir Yazid, Öxabäck
  18. Marie Lindqvist, Hyssna
  19. Claes-Håkan Martinsson, Skene
  20. Hanna G Svenson, Skene
  21. Janåke Sjöquist, Kinna
  22. Karin Ryberg, Örby
  23. Thord Harrysson, Skene
  24. Margrethe Möller Berggren, Skene
  25. Pauli Kuitunen, Kinna
  26. Lena Wängrot Necander, Skene
  27. Anders Wildt, Öxabäck
  28. Anita Svensson, Kinna
  29. Berndt Ekholm, Skene
  30. Lile P Boschewska, Kinna
  31. Sören Fägersten, Örby
  32. Isabell Skott, Kinna
  33. Zoran Vuckovic, Skene
  34. Mona Friberg, Rävlanda
  35. Jens Kristian Holm Petersen, Fritsla
  36. Annette Malmberg, Öxabäck
  37. Mikael Åhman, Horred
  38. Laila Söderberg, Fotskäl
  39. Björn Kärrhage, Hajom
  40. Madelein Jakobsson, Rydal
  41. Jonny Karlsson, Istorp
  42. Mariana Dahlberg, Skene
  43. Henrik Tureson, Fotskäl
  44. Gunilla Karlson, Örby
  45. Tommy Olsson, Kinna
  46. Eva Adolfsson, Rydal
  47. Göran Andersson, Örby
  48. Per Rosendahl, Skene
  49. Tommy Karlsryd, Istorp
  50. Peter Hellberg, Skene
  51. Kjell-Arne Lundin, Skene
  52. Richard Bergqvist, Kinna
Mark
0002-02154

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Sternfeldt, 52 år, Ekonom, Horred
  2. Eva-Karin Torhem Arnell, 44 år, Organisatör, Hyssna
  3. Lennart Brunander, 74 år, Lantbrukare, Sätila
  4. Mia Magné, 50 år, Redovisningsansvarig, Kinna
  5. Ulla-Maj Persson, 63 år, Undersköterska, Torestorp
  6. Pontus Johansson, 44 år, Säljare, Hajom
  7. Bengt Axbrink, 64 år, Teknikkonsult, Skene
  8. Erika Agnarsson, 37 år, Vårdchef, Sätila
  9. Andreas Eriksson, 20 år, Studerande, Kinna
  10. Janet Zetterstrand, 58 år, Verksamhetschef, Rydal
  11. Stig Andreasson, 65 år, Sågverksägare, Skephult
  12. Malin Västerteg, 30 år, Företagare, Kinna
  13. Harald Franzén, 49 år, Egenföretagare, Torestorp
  14. Leif Andersson, 54 år, Entrepenör, Istorp
  15. Micael Carlsson, 49 år, Redovisningskonsult, Hyssna
  16. Jessica Carlund, 29 år, Drifttekniker, Sätila
  17. Gunnar Andersson, 53 år, Lantbrukare, Hajom
  18. Anna-Märta Arnell, 19 år, Studerande, Hyssna
  19. John Johansson, 18 år, Studerande, Hajom
  20. Ann-Christin Andreasson, 47 år, Ekonom, Horred
  21. Eva Åberg Andersson, 65 år, Pensionär, Sätila
  22. Gert Andersson, 72 år, Pensionär, Hyssna
  23. Catrin Svensson, 37 år, Undersköterska, Örby
  24. Anders Andersson, 45 år, Redovisningskonsult, Kinna
  25. Karin Raneklint, 26 år, Kommunikatör, Skene
  26. Benny Bohlin, 30 år, Studerande, Horred
  27. Kim Niklasson, 24 år, Undersköterska, Kinna
  28. Ragnar Nilsson, 58 år, Lantbrukare, Björketorp
  29. Rolf Göransson, 62 år, Skogsbrukare, Horred
Marks kommun
0004-01122

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Hallberg, Kinna
  2. Sofia Sjöstrand, Kinna
  3. Jan Karlsson, Ubbhult
  4. Lennart Svensson, Skene
  5. Egon Svensson, Skene
  6. IngBritt Spetz, Skene
  7. Bernt Spetz, Skene
  8. Claes-Göran Bengtsson, Skephult
  9. Jennifer Rochette, Kinnahult
  10. Stina Isaksson, Fritsla
  11. Paul Brusk, Kinna
  12. Margaretha Karlsson, Ubbhult
  13. Per-Elof Isaksson, Fritsla
  14. Christer Ekelund, Horred
  15. Niklas Herneryd, Kinna
  16. Ulf Eriksson, Kinna
Marks kommun
0003-00635

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Olof Hermansson, företagare,Horred
  2. Elise Arnell, lärare,Torestorp
  3. Håkan Bergeld, civilingenjör,Örby
  4. Lars-Inge Andersson, fastighetsförvalt.,Tostared
  5. Inga-Maj Krüger, pensionär,Kinna
  6. Andreas Bergeld, student,Örby
  7. Anders Manley, skadetekniker,Hyssna,
  8. Stig Nilsson, pensionär,Hajom
  9. Kathrin Larsson, sjuksköterska,Sätila
  10. Rune Imberg, teologie doktor,Horred
  11. Christina Andersson, kokerska,Tostared
  12. Thomas Nilsson, tungdykare,Rydal
  13. Agneta Bergeld, förskollärare,Örby
  14. Marie Hermansson, elevassistent,Horred
  15. Jörgen Olsson, advokat,Horred
  16. Ola Andréasson, företagsrådgivare,Hyssna
  17. Stefan Arnell, entreprenör,Torestorp
  18. Marianne Nilsson, förskollärare,Hajom
  19. Lennart Eriksson, pensionär,Kinna
  20. Anna-Karin Reinholdsson, dist.sköterska,Sätila
Marks kommun
0068-01213

Markbygdspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Markbygdspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Henry Sandahl, Horred
  2. Ylva Söderqvist-Jeppson, Kinna
  3. Bjarne Kling, Horred
  4. Mona-Lis Kling, Horred
  5. Ewa Winberg, Fritsla
  6. Lennart Svensson, Hajöm
  7. Maria Söderberg, Fritsla
  8. Nils-Olof Winberg, Fritsla
  9. Ingemar Bengtsson, Skene
  10. Roland Jeppson, Kinna
  11. Torbjörn Svensson, Sätila
  12. Jessicca Madsen, Sätila
  13. Emma Bonath, Fritsla
Mark 1 och Mark 2
0161-01882

Marks Oberoende Demokrater, MOD

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Marks Oberoende Demokrater, MOD

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan-Ola Gustafsson, Vuxenutb., Hyssna
  2. Camilla Lennartsson, Förälder, Horred
  3. Daniel Lidbom, Gymnasielärare, Skene
  4. Christer Lundbeck, Entreprenör, Kinna
  5. Jan-Erik Olsson, Köpman, Kinna
  6. Ulla Hansson-Valtakoski, Assistent, Kinna
  7. Lars-Erik Eriksson, Småföretagare, Sätila
  8. Lars-Åke Marmander, Redov.kons., Skene
  9. Bodil Marmander, Förskollär., Skene
Marks kommun
0722-03860

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristina Hasselblad, 65, egen företagare, Kinna Gullberg
  2. Lo Göthberg Larsson, 45, lärare, Sätila
  3. Markus Holmquist, 31, biolog/lärare, Kinna
  4. Tova Lidbeck, 45, grafisk formgivare, Kinna
  5. Claes Hasselblad, 59, läkare, Kinna Gullberg
  6. Jessica Pettersson, 39, utbildad grafisk designer, Skene
  7. Lars-Olof Sandberg, 48, ingenjör, Istorp
  8. Peter Källqvist, 22, systemutvecklare, Fritsla
  9. Gunborg Windle, 62, gymnasielärare, Haby
  10. Thomas Larsson, 44, entreprenör , Rydal
  11. Sigbrit Bonsirven, 73, pensionär, Örby
  12. Mats Lidbeck, 49,energiingenjör, Kinna
Marks kommun
0055-02964

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Löfgren, Kommunalråd, Tostared
  2. Jan Ericson, Riksdagsledamot, Ubbhult
  3. Elise Benjaminsson, Politisk sekreterare, Hyssna
  4. Anders Lindal, Ekonom, Fritsla
  5. Michael von Braun, Entreprenör, Skene
  6. Pär-Erik Johansson, Ämneslärare, Kinna
  7. Birgitta Wichne, Lärare, Fritsla
  8. Tomas Johansson, Ekonomiansvarig, Hyssna
  9. Kerstin Weimman-Lindén, Ekonom, Hajom
  10. Madeleine Ekman Boldizar, Civilekonom, Kinnahult
  11. Lena Eriksson, Undersköterska, Hyssna
  12. Ann Iberius-Orrvik, Företagare, Fotskäl
  13. Magnus Lilliecrona, Projektingenjör, Horred
  14. Marjike Johansson, Kamrer, Sätila
  15. Bengt Ferm, Företagare, Kinna
  16. Lars-Åke Åkesson, Byggnadsingenjör, Sätila
  17. Jannicke Wichne, Översättare, Fristad
  18. Ing-Marie Skarin, Distriktssköterska, Skene
  19. Sven-Olof Carlsson, Företagare, Tostared
  20. Nina Paulsson-Åmark, Designer, Örby
  21. Rolf Skarin, Konsult, Skene
  22. Göte Nilsson, Civilingenjör, Hyssna
  23. Markus Ring, Lärare, Kinna
  24. Jörgen Hagman-Lindén, Företagare, Hajom
  25. Agneta Lindström, Kontorist, Björketorp
Mark 1 och Mark 2
0001-00105

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Jageby, Örby, förskollärare
  2. Emil Persson, Kinna, sociolog
  3. Eivor Hellman Max, Kinna, distriktssköterska
  4. Oskar Undevall-Larsson, Kinna, studerande
  5. Evert Johansson, Skene, pensionär
  6. Pia Sjögreen, Kinna, bibliotekarie
  7. Ulla-Maj Boss Ehrnlund, Kinna, undersköterska
  8. Mikael Ehrnlund, Kinna, ekonom
  9. Orlinda Escamilla Pezoa, Skene, textilarbetare
  10. Sakarias Bank, Örby, studerande
  11. Mathilda Kristiansson, Kinna, studerande
  12. Martin Olsson, Fritsla, studerande
  13. Lena Persson, Kinna, folkhögskollärare
  14. Per-Gunnar Jageby, Örby, fritidspedagog
  15. Sara Ehrnlund Boss, Kinna, konstnär
  16. Hans-Olof Max, Kinna, inköpare
  17. Gudrun Johnson, Kinna, lärare
  18. Thomas Andersson, Fritsla, kemiarbetare
  19. Suzanne Lybratt, Fritsla, behandlingsassistent
  20. Hans Hellman, Kinna, pensionär
Mark
0005-00409

http://www.val.se