Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Lilla Edet - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Ottosson, verkstadsmekaniker
  2. Anna Hedenskog, ekonomisekreterare
  3. Bert Åkesson, arbetsområdeschef
  4. Anne-Lie Palm, kontorist
  5. Kjell Johansson, elektriker
  6. Kerstin Åkesson, administratör
  7. Carlos Rebelo Da Silva, bilmontör
  8. Anita A Björk, barnskötare
  9. Leif Håkansson, ombudsman
  10. Annika Liljeros, byrådirektör
  11. John Nordling, bussförare
  12. Lola Sühl
  13. Uno Ekberg, mjukvaruarkitekt
  14. Anita Andreasson, undersköterska
  15. Göran Reijer, truckförare
  16. MarieAnne Andersson
  17. Martin Rapp, behandlingsassistent
  18. Annette Fransson, behandlingspedagog
  19. Göran Sühl, reparatör
  20. Ulla Linnarsson, pappersarbetare
  21. Peter Lodin, fastighetsskötare
  22. AnnChristine Wiklundh, truckförare
  23. Augosto Ramos, pensionär
  24. Minna Salow, auktoriserad tolk
  25. Willi Schnorrenberger
  26. Marie Lundqvist, köksbiträde
  27. Borghild-Marianne Hodneland Da Silva, metallarbetare
  28. Kerstin Högberg, undersköterska
Lilla Edet
0002-00893

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bjarne Färjhage, Kommunalråd, Västerlanda, 62 år
  2. Ove Parkås, Företagare,, Nygård, 54 år
  3. Paulina Svenungsson, Försäljare, Hjärtum, 44 år
  4. Jörgen Andersson, Automationstekniker, Nygård, 45 år
  5. Julia Färjhage, Statsvetare, Västerlanda, 30 år
  6. Jozef Eres, Distriktschef, Nygård, 44 år
  7. Karin van Blaricum, Lärare/skolledare, Västerlanda, 41 år
  8. Phillippe van Assche, Företagare, Lödöse, 43 år
  9. Elinor Svenungsson, Ekonom, Hjärtum, 47 år
  10. Peter Larsson, Provningstekniker, Västerlanda, 46 år
  11. Roy Beckman, Säljare, Lilla, Edet, 43 år
  12. Mattias Parkås, Chaufför, Nygård, 19 år
  13. Eva Dymén, Barnskötare, Västerlanda, 51 år
  14. Fredrik Enström, Behandlingsassistent, Västerlanda, 32 år
  15. Sylvia Stenfeldt, Specialpedagog, Västerlanda, 67 år
  16. Dan Pettersson, Ekonom, Tunge, 46 år
  17. Rune Augustsson, Lantbrukare, Hjärtum, 65 år
  18. Carina Andersson, Bibliotekarie, Nygård, 44 år
  19. Martin Andersson, Slöjdlärare, Västerlanda, 39 år
  20. Kerstin Andersson, Pensionär, Nygård, 74 år
  21. Ingemar Årebäck, Pensionär, Ström, 78 år
  22. Jan-Erik Ambjörnsson, Innovatör, Västerlanda, 60 år
  23. Arne Niklasson, Pensionär, Hjärtum, 80 år
  24. Camilla Parkås, Chaufför, Nygård, 24 år
  25. Christina Färjhage, Kanslist, Västerlanda, 60 år
Lilla Edet
0004-00856

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Wetterlund, 56, Verksamhetsutv. Åsbräcka
  2. Anders Wallin, 45, Civilingenjör, Lilla Edet
  3. Alexandra Grönvall, 37, Biolog, Västerlanda
  4. Michelle Winkel, 50, Småföretagare, Göta
  5. Pirkko Leinonen, 67, Pensionär, Göta
  6. Mickaéla Kristensson, 32, Lärare, Västerlanda
  7. Ulrik Brodd, 42, Ingenjör, Tunge
  8. Jörgen Ericson, 71, Pensionär, Lilla Edet
  9. Reino Leinonen, 69, Pensionär, Göta
Lilla Edet
0003-02543

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie-Louise Nielsen, kontorsass., Lilla Edet
  2. Jens Nielsen, skötare, Lilla Edet
  3. Marianne Genborg, vårdbiträde, Lödöse
  4. Cecilia Johansson, vårdbiträde, Lilla Edet
  5. Birgitta Berglund, undersköterska, Lilla Edet
  6. Thuraya Svensson, lärare, Lödöse
  7. Marianne Munther, barnmorska, Intagan
Lilla Edet
0068-01827

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Nilzén
  2. Mikael Rastenberger
  3. Linda Bergstrand
  4. Susanne Onsdal
  5. Lisbet Johansson
  6. Poul Mortensen
  7. Maria Sikström
  8. Åsa Fridlund
  9. Mats Carlström
  10. Yasi Fu
Lilla Edet
0055-02911

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Camilla Waltersson Grönvall, lärare, 41 år
  2. Peder Engdahl, Hovslagare, 46 år
  3. Anna-Lee Alenmalm, 47 år
  4. Tomy Granqvist, 53 år
  5. Lars-Erik Anderström, 67 år
  6. Zara Blidevik, Evenemangsledare, 36 år
  7. Alexandra Östling, studerande, 18 år
  8. Jesper Lunde, 19 år
  9. Andras Barbarics, Systemvetare, 58 år
  10. Carl-Axel Carlstein, 67 år
  11. Tamara Ferenczi, 55 år
  12. Dennis Blidevik, Servicetekniker, 32 år
  13. Michael Grönlund, 52 år
  14. Sofie Severinsson, Studerande, 19 år
  15. Mats Pekkari, 40 år
  16. Johan Gråsjö Novak, 19 år
  17. Gunnar Dymén, Ekonom, 55 år
  18. Erik Haster, 20 år
  19. Andreas Liljekvist, Utvecklingsingenjör, 34 år
  20. Göran Ingmarson, 57 år
  21. Niclas Grönvall, Fastighetsmäklare, 44 år
  22. Christine Fogling Ingmarson, 57 år
  23. John-Fredrik Grönvall, 47 år
Lilla Edet
0001-01241

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Carl Carlsson, 48år
Lilla Edet
0110-03941

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Spjuth, universitetsadjunkt
  2. Linda Holmer Nordlund, studerande
  3. Kim Pedersen, metallarbetare
  4. Sofia Kämpe, studerande
  5. Martin Löwendahl, socialpedagog
  6. Göte Andersson, pensionär
  7. Viveca Rodin, skötare
  8. Evelina Pedersen, studerande
  9. Bo Jansson, metallarbetare
Lilla Edet
0005-00408

http://www.val.se