Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Tranemo - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva-Karin Haglund, Enhetschef Länghem
  2. Claes Redberg, Bygglovsingenjör Tranemo
  3. Rose Torkelsson, Arbetsförmedlare Limmared
  4. Bo Haarala, Rektor Tranemo
  5. Petra Vainionpää, Småföretagare Månstad
  6. Jan-Erik Svenningsson, Kvalitets- och Miljöchef Ljungsarp
  7. Irene Jonasson, Pensionär Dalstorp
  8. Johnny Ohlsson, Lärare Länghem
  9. Tatjana Du Peterson, Tolk Limmared
  10. Ulf Thifors, Personalman Tranemo
  11. Jenny Rydin, Vårdbiträde Tranemo
  12. Thomas Elmgren, Trävaruarbetare Uddebo
  13. Marita Nordin, Boendestödjare Tranemo
  14. Sture Ernstson, Pensionär Grimsås
  15. Marie Kockalis, Glasbruksarbetare Limmared
  16. Tony Hansen, Ombudsman Uddebo
  17. Monica Fredin, Habiliteringspersonal Dalstorp
  18. Hans Johansson, Snickare Hagalid
  19. Charlotte Bolander, Verkstadsarbetare Limmared
  20. Wajdi Azouri, Tranemo
  21. Sofie Gustavsson, Maskinoperatör Limmared
  22. Sven-Olof Andersson, Glasbruksarbetare Sjötofta
  23. Agneta Elmgren-Gärskog, Uddebo
  24. Kent-Ove Karlsson, Kyrkogårdsarbetare Tranemo
  25. Charlotta Paulsson, Studie- och yrkesvägledare Länghem
  26. Åke Karlsson, Ombudsman Ambjörnarp
  27. Anita Georgsson, Lärare Länghem
  28. Joakim Ståhl, Lastbilschaufför Limmared
  29. Pia Gustavsson, Glasbruksarbetare Limmared
  30. Kjell Nordström, Tranemo
  31. Ingelis Öhwall, Tulltjänsteman Limmared
  32. Hans Andersson, Pensionär Limmared
  33. Lena Eksberg, Sjukvårdsbiträde Limmared
Tranemo
0002-02887

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Crister Persson, Mossebo
  2. Viktoria Haraldsson, Grimsås
  3. Rune Eriksson, Limmared
  4. Ann-Christine Simonsson, Dalstorp
  5. Hans Andersson, Tranemo
  6. Elisabeth Petersson, Länghem
  7. Ronny Edgren, Ljungsarp
  8. Karin Ljungdahl, Ambjörnarp
  9. Sören Karlsson, Månstad
  10. Margareta Emanuelsson, Sjötofta
  11. Christoffer Andersson, Länghem
  12. Christina Andersson, Sjötofta
  13. Magnus Bengtsson, Ambjörnarp
  14. Annica Andersson, Tranemo
  15. Torbjörn Edgren, Ljungsarp
  16. Bengt Melkersson, Sjötofta
  17. Irma Svensson, Dalstorp
  18. Sune Claesson, Dalstorp
  19. Ulla Bengtsson, Ambjörnarp
  20. Lars-Erik Enoksson, Länghem
  21. Ylva Hideng, Mossebo
  22. Leif Johansson, Dalstorp
  23. Helene Jansson, Månstad
  24. Bernt Bertilsson, Tranemo
  25. Bengt Anders Larsson, Månstad
Tranemo
0004-00471

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ana Alvarez Björk, Tranemo
  2. Gunilla Blomgren, Limmared
  3. Stig Karlsson, Tranemo
  4. Johanna Persson, Nittorp
  5. Peter Reiter, Tranemo
  6. Tommy Carlsson, Ölsremma
  7. Mioslava Reiter, Tranemo
  8. Hans Bäck, Tranemo
Tranemo
0003-00847

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Brigitte Barenfeld, leg.sjukgymnast,Ambjörnarp
  2. Bo Erlandsson, ombudsman,Ambjörnarp
  3. Marita Falk-Axelsson, pers. ass.,Ambjörnarp
  4. Margareta Palmqvist, tandsköterska,Uddebo
  5. Alf Petersson, pensionär,Tranemo
  6. Joel Gylldevik, lärare,Ljungsarp
  7. Carita Gustafsson, undersk.,Limmared
  8. Annelie T.Gustavsson, undersk.,Tranemo
  9. Bengt Bredin, pensionär,Limmared
  10. Erene Bertilsson, leg. sjuksköterska,Länghem
  11. EmmaCharlotta Magnusson, vårdare,Tranemo
  12. Ann-Christine Nielsen, behandlingsass.,Sjötofta
  13. Inger Eriksson, pensionär,Tranemo
  14. Thor Johansson, pensionär,Ljungsarp
  15. Ulla Simonsson, pensionär,Grimsås
  16. Olof Larsson, pensionär,Ambjörnarp
Tranemo
0068-01203

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Törnstrand, 64, socionom, Dalstorp
  2. Glenn Nilsson, 40, projektassistent, Uddebo
  3. Louise Bertilsson, 31, personalvetare, Tranemo
Tranemo
0055-02985

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Åke Larsson, F.d Rektor, Tranemo
  2. Marianne Hörnqvist, Områdeschef, Tranemo
  3. Lars Vesterlund, Konsulent, Limmared
  4. ChrisTina Yngvesson, Logistikkonsult, Månstad
  5. Hans Persson, Ingenjör, Ölsremma
  6. Kathleen Wireklev, Gymnasielärare, Tranemo
  7. Stefan Hjertén, Polisinspektör, Limmared
  8. Birgitta Olander, Lagerchef, Dalstorp
  9. Fredrik Björkman, Ekonom, Länghem
  10. Stephan Bergman, Företagare, Mossebo
  11. Jörgen Hansson, Arbetsledare, Limmared
  12. Iréne Johansson, F.d Ekonom, Ambjörnarp
  13. Niklas Nilsson, Företagsledare, Nittorp
  14. Maj-Britt Vesterlund, Undersköterska, Limmared
  15. Ulf Nyberg, Labtekniker, Länghem
  16. Fredrik Junkell, Egenföretagare, Ljungsarp
  17. Sanna Blomgren, Studerande, Tranemo
  18. Jalal Berrada-Gouzi, Maskinoperatör, Tranemo
  19. Lars-Gunnar Johansson, Lantbrukare, Månstad
  20. Hans Yngvesson, Civ Ing, Månstad
  21. Ulf Tranefors-Gustavsson, Bilreparatör, Tranemo
Tranemo
0001-00434

Nationaldemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nationaldemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Thomas Bengtström, Fastighetsförvaltare
  2. Carl Johan Backestierna, Fastighetsförvaltare
  3. Christoffer Karlsson, Studerande
  4. Stig Håkansson, Pensionär
Tranemo
0243-03720

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Joakim Lindrot, 19, högskolestuderande
Tranemo
0110-02138

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christin Stormvall, socialsekreterare, Limmared
  2. Jennica Vainu, socionom, Limmared
  3. Marica Löfgren, föräldraledig, Ambjörnarp
  4. Abdo Khalaf, egen företagare, Tranemo
  5. Johanna Gustafsson, grafiker, Tranemo
Tranemo
0005-00512

http://www.val.se