Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Essunga - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Radivoj, Nossebro
  2. Fredrik Ahlén, Jonslund
  3. Anita Persson, Nossebro
  4. Bengt-Göran Henningsson, Krokstorp
  5. Per-Anders Andersson, Essunga
  6. Maria Andersson, Jonslund
  7. Niclas Johansson, Nossebro
  8. Maud Nordin Bernström, Fåglum
  9. Patric Silvlander, Bäreberg
  10. Ninni Johansson, Nossebro
  11. Magnus Klint, Jonslund
  12. Gunilla Ekblad, Jonslund
  13. Leif-Arne Jansson, Nossebro
  14. Yvonne Mossberg, Bäreberg
  15. Lars Sahlin, Nossebro
  16. Tommy Jonsson, Nossebro
  17. Lena Henningsson, Krokstorp
  18. Joakim Olausson, Främmestad
  19. Andreas Spekal, Nossebro
  20. Kerstin Johansson, Barne-Åsaka
  21. Bengt Johansson, Nossebro
  22. Marie-Louise Ahlén, Jonslund
  23. Mattias Arvidsson, Bäreberg
  24. Sören Arvidsson, Essunga
  25. Bengt Lindberg, Jonslund
Essunga
0002-00659

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Aronsson, arbetsmiljöinspektör Nossebro
  2. Tomas Johansson, gymnasielärare Främmestad
  3. Pia Fahlgren, undersköterska Essunga
  4. Jörgen Lindh, säljare Essunga
  5. Christer Aronsson, kommunalråd Nossebro
  6. Bengt Axelsson, kyrkoherde em. Främmestad
  7. Anita Carlsson, lantbrukare Barne-Åsaka
  8. Stig Larsson, företagare Främmestad
  9. Egon Gunnarsson, lantbrukare Essunga
  10. Helene Mohr, Nossebro
  11. Bengt Lundsgård, ingenjör Fåglum
  12. Tore Karlsson, lantbrukare Lekåsa
  13. Matilda Kälström, studerande Nossebro
  14. Louise Nilsson, studerande Nossebro
  15. Ingrid Malmevik, undersköterska Främmestad
  16. Sören Fredlund, lantbrukare Malma
  17. Ingmar Aronsson, polisinspektör Fåglum
  18. Rudi Larsson, säljare Essunga
  19. Tomas Jonsson, lantbrukare Bäreberg
  20. Lars Olsson, åkeriägare Lekåsa
  21. Mona Lindow Petersson, fd socionom Kyrkås
  22. Thomas Fahlgren, lantbrukare Essunga
  23. Bengt Peterson, lantbrukare Malma
  24. Jan-Olof Johansson, lantbrukare Främmestad
  25. Gunnar Hermansson, lantbrukare Främmestad
Essunga
0004-00706

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Martin Alfborger, Idrottslärare, Nossebro
  2. Elsy Lundberg-Östrand, Jur. Kand, Essunga
  3. Leif Avlskarl, Teknik Konsult, Nossebro
  4. Elisabeth Andersson, Undersköterska, Nossebro
  5. Robin Björklund, Dansinstruktör, Nossebro
  6. Bengt Alin, Nossebro
  7. Eric Johansson, Kommunanställd, Nosssebro
  8. Curt Lindberg, Biståndsbedömare, Nossebro
  9. Solveig Carlsson, Fotterapeut, Nossebro
  10. Jan Därnemyr, Civilingenjör, Nossebro
  11. Curt Ydstål, Företagare, Bredöl
  12. Ove Yvestål, Chaufför, Nossebro
  13. Ingrid Björklund, Fil. Magister, Nossebro
  14. Anna-Lisa Östebo, Nossebro
  15. Lennart Fridén, Nossebro
  16. Folke Karlsson, Pensionär, Nossebro
Essunga
0003-00891

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Hermansson, lärare
  2. Lena Erlingson, lärare
  3. Ralph Lundell, reklammationschef
  4. Anna Andersson, lärare
  5. Stig Dahlqvist, byggnadsingenjör
  6. Agneta Lundell, civilekonom
  7. Ingvar Hermansson, veterinär
  8. Yvonne Dahlqvist, undersköterska
  9. Anders Assmundsgård, kyrkvaktmästare
  10. Elisabet Gustafsson, ekonom
  11. Peter Lundell, studerande
  12. Agneta Hansson, sjukgymnast
Essunga
0068-02259

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Olsson, Nossebro
  2. Lars-Göran Andersson, Nossebro
  3. Valeria Schulz, Nossebro
Essunga
0055-01900

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Viktorsson, Lantbrukare, Barne-Åsaka
  2. Barbro Gustafsson, Lärare, Fåglum
  3. Marie-Louise Svensson, Musikdirektör, Bäreberg
  4. Fredrik Almgren, Åkeriägare, Lekåsa
  5. Carina Svantesson, Assistent, Nossebro
  6. Inger Bratt, Teamledare, Främmestad
  7. Daniel Andersson, Säljare, Bäreberg
  8. Jörgen Dimenäs, Universitetslektor, Lekåsa
  9. Pernilla Nilsson, Livdjurssäljare, Malma
  10. Fredrik Larsson, Bussentreprenör, Främmestad
  11. Anna Wallin, Administratör, Bäreberg
  12. Peter Lundgren, Egen företagare, Barne-Åsaka
  13. Inga-Brith Ask, Företagsekonom, Nossebro
  14. Fredrik Karlsson, Mjölkföretagare, Essunga
  15. Sören Aghamn, Banktjänsteman, Jonslund
  16. Lars Jerrestrand, IT-ansvarig, Essunga
  17. Stefan Algebäck, Fritidsledare, Essunga
  18. Lars Malmerström, Elektriker, Nossebro
  19. Peter Carlsson, Civilekonom, Essunga
  20. Krister Johansson, Elektriker, Nossebro
  21. Svante Andersson, Lärare, Essunga
  22. Sten Berggren, Lantbrukare, Malma
  23. Lennart Nilsson, Skogsentreprenör, Malma
  24. Inger Eriksson, Kursledare, Nossebro
  25. Ewa Andersson, Affärsbiträde, Bäreberg
  26. Åke Carlzon, Transportledare, Främmestad
Essunga
0001-01256

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Asima Velic, undersköterska
  2. Birgitta Nielsen, undersköterska
  3. Jacob Johansson, metallarbetare
Essunga
0005-00174

http://www.val.se