Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Lerum - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Renée Jeryd, Olstorp, Gråbo, 45
  2. Dennis Jeryd, Olstorp, Gråbo, 46
  3. Anna Lena Mellquist, Lerum, 61
  4. Olle Adolfsson, Lerum, 63
  5. Alma Kenjar, Lerum, 24
  6. Hasse Lennartsson, Lerum, 66
  7. Gun-Britt Delsvik Svensson, Lerum, 63
  8. Mikael Rånevik, Ryggebol,Stenkullen, 44
  9. Annelie Björkdahl, Floda, 40
  10. Steve Norrman, Sjövik, 45
  11. Åsa Bruto, Olstorp, Gråbo, 63
  12. Mattias Johansson, Gråbo, 36
  13. Pamela Danielsson, Lerum, 60
  14. Jesper Liljedahl, Floda, 35
  15. Ingela Björklund Long, Gråbo, 55
  16. Mikael Hansson, Floda, 46
  17. Djoan Cardoi, Lerum, 41
  18. Mikael Karlsson, Lerum, 45
  19. Sofia Jeryd, Olstorp, Gråbo, 20
  20. Inge Magnusson, Floda, 66
  21. Lena Stenmark, Slätthult, Stenkullen, 52
  22. Erik Malmgren, Tollered, 71
  23. Ewa Lövgren, Gråbo, 59
  24. Peter Glader, Floda, 49
  25. Anita Tornås, Floda, 70
  26. Ralph Rosenlund, Lerum, 46
  27. Carina Malmer, Stenkullen, 49
  28. Halim Azemi, Lerum, 41
  29. Pia Jäderklint, Lerum, 53
  30. Johan Fredriksson, Lerum, 39
  31. Lena Hejde, Gråbo, 55
  32. Peter Jensen, Stenkullen, 41
  33. Eiwor Eriksson, Lerum, 57
  34. Per-Anders Tornås, Floda, 68
  35. Jane Norrman, Sjövik, 41
  36. Lars-Erik Svensson, Floda, 67
  37. Karolina Roughton, Lerum, 33
  38. Anders Johansson, Gråbo, 38
  39. Solveig Svensson, Floda, 64
  40. Peter Danielsson, Lerum, 64
  41. Linda Sultanovic, Lerum, 39
  42. Tony Andersson, Lerum, 44
  43. Inga-Britt Johansson, Gråbo, 73
  44. Peter Johansson, Sjövik, 40
  45. Sylvia Lennartsson, Lerum, 64
  46. Bengt Samuelsson, Sjövik, 67
  47. Petra Hejde, Gråbo, 34
  48. Erland Ek, Stenkullen, 61
  49. Berit Olsson, Gråbo, 68
  50. Svante Karlsson, Lerum, 61
  51. Anita Kihlberg, Sjövik, 70
Lerum
0002-00813

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Andersson, Småföretagare, Gråbo
  2. Lennart Wassenius, Ingenjör, Lerum
  3. Lerny Hermansson, Byggnadsinspektör, Sjövik
  4. Christopher Hansson, Studerande, Gråbo
  5. Inga Lill Schwartz, Ekonom, Lerum
  6. Ann-Mari Törnell, Pensionär, Lerum
  7. Ingvar Ringhage, Byggnadsarbetare, Floda
  8. Ingela Gyllesten, Biståndshandläggare, Sjövik
  9. Oskar Hellberg, Studerande, Stenkullen
  10. Örjan Wennersten, Kustbevakningsinsp, Lerum
  11. Alf Hansson, Byggnadsingenjör, Gråbo
  12. Susanne Hermansson, Butikssäljare, Sjövik
  13. Brita Petersson, Ekonomiassistent, Gråbo
  14. Stellan Knutsson, Egen företagare, Stenkullen
  15. Camilla Eliasson, Studerande, Gråbo
  16. Lars-Erik Petersson, Lantbrukare, Gråbo
  17. Ulla-Maja Hidetun, Pensionär, Lerum
  18. Robert Blomberg, Studerande, Gråbo
  19. Per-Olof Sundberg, Företagare, Lerum
  20. Britta Karin Olson, Politiker, Lilla Bråta
Lerums kommun
0004-00734

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingvar Frid, 65, Universitetslektor, Floda
  2. Lill Jansson, 45, Företagare, Gråbo
  3. Bo Cedergårdh, 61, Pastor o Gymnasielärare, Lerum
  4. Helena Gellerman, 50, Civilingenjör, Lerum
  5. Karin Poulsen, 53, Forskningsinformatör, Lerum
  6. Mikael Dockered, 45, Snickare, Björboholm
  7. Moa Grankvist, 21, Kanslichef, Floda
  8. Folke Lindstedt, 72, f.d. Egenföretagare, Lerum
  9. Nanna Siewertz Tulinius, 36, Näringslivsutvecklare, Lerum
  10. Ronny Johansson, 64, Marknadschef, Floda
  11. Rigmor Andrén, 69, f.d. Rektor, Lerum
  12. Leon Johansson, 70, Ingenjör, Lerum
  13. Viktoria Lindberg Martinell, 41, Projektledare, Floda
  14. Alvaro Florez, 48, Arkitekt SAR/MSA, Lerum
  15. Sanna Preifelt, 19, Studerande, Lerum
  16. Göran Damré, 67, f.d. IT-chef, Lerum
  17. Margareta Hansson, 69, f.d. Lektor, Lerum
  18. Ove Sävinger, 68, f.d. Bankdirektör, Lerum
  19. Betty Hammar, 79, Filosofie magister, Floda
  20. Camilla Jacobson, 19, Studerande, Lerum
  21. Ingvor Almbratt, 73, f.d. Handikappkonsulent, Floda
  22. Staffan Gellerman, 52, Egenföretagare, Floda
  23. Marie-Anne Gustafsson, 70, f.d. Lärare, Floda
  24. Håkan Gustafsson, 49, Inköpare, Gråbo
Lerum 1 och Lerum 2
0003-02538

Framtidspartiet - för hållbar utveckling

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Framtidspartiet - för hållbar utveckling

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Nordenstam, läkare
  2. Bert Hansson, datakonsult
  3. Ulf Nilsson, företagare
  4. Anna Spång, säljare
Lerum kommun
0980-02409

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Hagström, lärare, Floda
  2. Tor Herngren, pensionär, Lerum
  3. Annelie Lundström, ambulanssjuksköterska, Gråbo
  4. Sven Borei, översättare, Lerum
  5. Anita Borke, fil. mag., Lerum
  6. Gunilla Lindell, civilekonom, Gråbo
  7. Sven-Arne Hermansson, byggmästare, Gråbo
  8. Arne Odell, kyrkvärd, Sjövik
  9. Lars Borke, redaktör, Lerum
  10. Jim Pettersson, fastighetsskötare, Gråbo
  11. Ariana Ramhage, konstnär, Gråbo
  12. Manfred Röhlk, IT-konsult, Lerum
  13. Fanny Rizell, fd. riksdagsledamot, Lerum
  14. Urban Bothzén, pensionär, Gråbo
  15. Sven G Eriksson, ingenjör, Björboholm
  16. Elisabet W Alinder, distriktssköterska, Lerum
  17. Kjell Jonsson, socionom, Gråbo
  18. Mikael Tilly, pastor, Gråbo
  19. Hanna Witkowska, stödpedagog, Lerum
  20. Emmy Cervin, arbetsterapeutbiträde, Stenkullen
  21. Kristian Thore, revisor, Lerum
  22. Bernt Simonsen, språklärare, Lerum
  23. Gunilla Odell, personlig assistent, Sjövik
  24. Martin Lindell, anpassningstekniker, Stenkullen
  25. Eva Simonsen, fru, Lerum
  26. Fredrik Lindell, gymnasielärare, Gråbo
Lerum 1 och Lerum 2
0068-03106

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Barbro Feltzing, Stenkullen, f.d. riksdagsledmot
  2. Jochen Schützdeller, Lerum, miljökonsult
  3. Malin Hjalmarsson, Sjövik, studerande, 21 år
  4. Rutger Fridholm, Lerum, fd rektor, 70 år
  5. Pierre Cronell, Lerum, jur.stud, 21 år
  6. Camilla Sundberg, Gråbo, kyrkogårdsvaktmästare, 39 år
  7. Daniel Eriksson, Floda, programmerare, 24 år
  8. Lise Augustsson, Gråbo, undersköterska
  9. Staffan Gustavsson, Floda, studerande, 54 år
  10. Mona Eriksson, Sjövik, leg sjuksköterska, 71 år
  11. Stig Wallin, Floda, pensionär, 66 år
  12. Marianne Berggren, Floda, kommunikatör
  13. Lars Åkesson, Lerum,civilingenjör, 62 år
  14. Maria Magnusson, Lerum, biolog/miljövetare, 37 år
  15. Elisabeth Sandén, Lerum, socionom, 66 år
  16. Bitte Nyman, Lerum, sjuksköterska, 57 år
  17. Susanna Månsby, Floda, projektledare, 55 år
  18. Monica Karlsson, Floda, f d arbetsterapeut
  19. Eva Stigsdotter, Gråbo, undersköterska/konfliktrådgivare, 61 år
Lerum 1 och 2
0055-00264

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Ripa, 42, Kommunstyrelsens ordförande
  2. Anna-Lena Holberg, 49, Beteendevetare
  3. Svante Karlsson, 58,Utbildningskonsult
  4. Josefin Petersson, 18, Studerande
  5. Magnus Lansenfeldt, 65, Konsult
  6. Caroline Stoor, 30, Polis
  7. Kai Bengtsson, 66, Ekonom
  8. Jeanette Andersson, 41, Företagare
  9. Birger Rosén, 72, Redovisningskonsult
  10. Douglas Thisell, 61, Kronokommisarie
  11. Alexander Abenius, 20, Ungdomsledare
  12. Ingvar Andersson, 56, Lärare
  13. Tova Sundström, 18, Studerande
  14. Roland Almquist, 65, Företagare
  15. Finn Söderpalm, 67, Pensionär
  16. Johan Camp, 63, Konsult
  17. Anneli Rhedin, 46, Pol mag
  18. Per-Anders Broman, 58, Företagare
  19. Oskar Ahlman, 22, Studerande
  20. Ulf Utgård, 65, Fd officer
  21. Pia Pamp, 65, Fru
  22. Walter Baugh, 71, Ekonom
  23. Marie-Louise Törnquist, 56, Bitr verksamhetschef
  24. Thomas Hallgren, 57, Redovisningskonsult
  25. Magnus Svensson, 57, Serviceingenjör
  26. Anna Packendorf, 48, Tjänsteman
  27. Andreas Melin, 22, Studerande
  28. Birgitta Waldenborg, 71, Byggnadsantikvarie
  29. Peter Ramhage, 43,Egen företagare
  30. Peter Jemtfelt, 44, Köpman
  31. Marianne Ödling, 43, Säkerhetskonsult
  32. Ali Ahmady, 22, Studerande
  33. Klaus Schüffler, 61, VD
  34. Katrin E Teigueros, 33, Vårdbiträde
  35. Richard Jonson, 27, Företagare
  36. Staffan Aijmer, 78, Ingenjör
  37. Annicka Ripa, 40, Egen företagare
  38. Eva Brodén, 45, Fastighetsmäklare
  39. Gun Nyberg, 46, Förvaltare
  40. Artem Rodionov, 20, Studerande
  41. Peter Johnsson, 36, Säljare
  42. Geneviéve Hannouche, 52, Författare
  43. Jonas Bring, 43, Civilingenjör
  44. Susanna Nissmark, 33, Säljare
  45. Hans Erich Christenson, 63, Pensionär
  46. Rosanna Ottosson, 43, It-systemansvarig
  47. Gösta Karlsson, 68, Pensionär
  48. Gunilla Nilsson, 66, Företagare
  49. Carl-Erik Ripa, 80, Senior
  50. Sten Lundgren, 71, Pensionär
  51. Lars-Göran Larsson, 70,Telekomkonsult
  52. Marita Snällman, 55, Undersköterska
Lerum
0001-00986

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Maria Fyhr, ekonom
  2. Nils Fyhr, pensionär
  3. Sture Strandberg, pensionär
  4. Bert Lycke, konstnär
Lerums kommun
0107-03563

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jimmie Stranne, 35, montör, Floda
  2. Aron Emilsson, 20, studerande, Gråbo
  3. Peter Martini, 44, IT-konsult, Sjövik
  4. Boris Petrusson, 44, transportör, Lerum
  5. Ingrid Swensson, 50, kontorist, Lerum
  6. Robert Alperud, 37, mentalskötare, Stenkullen
  7. Jannicke Stranne, 34, hudvårdskonsult, Floda
  8. Maila Jäppinen, 74, pensionär, Gråbo
  9. Jonathan Alperud, 18, studerande, Stenkullen
  10. Jesper Swedberg, 77, advokat, Stenkullen
Lerum 1 och Lerum 2
0110-02012
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jimmie Stranne, Montör 35 år
  2. Aron Emilsson, Studerande 20 år
  3. Peter Martini, IT Konsult 44 år
  4. Boris Petrusson, Transportör 44 år
  5. Ingrid Swensson, kontorist 50 år
  6. Robert Alperud, Mentalskötare 37 år
  7. Jannicke Stranne, Industriarbetare 34 år
  8. Maila Jäppinen, Pensionär 74 år
  9. Jonathan Alperud, Studerande 18 år
  10. Martin Linkruus, Servicetekniker 39 år
  11. Jesper Swedberg, Advokat 77år
Lerum
0110-03973

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rose-Marie Jansson, SOS-operatör, Floda, 63 år
  2. Karl Ask, metallarbetare, Stenkullen, 22 år
  3. Anna Bergendahl, habiliteringsutvecklare, Lerum, 47 år
  4. Björn Jägesten, studerande, Gråbo, 27 år
  5. Anette Holgersson, socionom, Floda, 53 år
  6. Magnus Pettersson, statistiker, Floda, 41 år
  7. Sara Griphammar, studerande,Tollered, 19 år
  8. Olof Ask, studerande, Floda, 19 år
  9. Anne-Marie Clamén, pensionär, Floda, 68 år
  10. David Altsäter, studerande, Gråbo, 22 år
  11. Lena Hansson, socionom, Floda, 56 år
  12. Joel Lundqvist, studerande, Lerum, 18 år
  13. Katrin Bawah, textilkonstnär, Lerum, 66 år
  14. Timmy Andersson, fritidspedagog, Tollered, 19 år
  15. Pernilla Wöntner, löneadministratör, Floda, 52 år
  16. Jari Orava, besiktningsingenjör, Stenkullen, 36 år
  17. Hélčne Altsäter, biomedicinsk analytiker, Gråbo, 50 år
  18. Ulf Andersson, socionom, Floda, 63 år
  19. Kjell Peterson, pensionär,Lerum, 72 år
  20. Berndt Jansson, parkarbetare, Floda, 59 år
  21. Staffan Broström, pensionär, Lerum, 67 år
  22. Tor Ask, ingenjör, Floda, 55 år
  23. Zsolt Szanto, IT-utvecklingsledare,Lerum, 58 år
Lerum
0005-00407

http://www.val.se