Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Tanum - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gerd Melin, Ekonom, Kville
  2. Per Fyrvik, Hotellchef, Tanumshede
  3. Eva Lott Andersson, Livsmedelsarbetare, Bottna
  4. Niklas Berglund, Företagare, Hamburgsund
  5. Birgit Ekholm, Kanslist, Tanumshede
  6. Ronny Larsson, Företagare, Rabbalshede
  7. Susanne Jansson, Undersköterska, Tanumshede
  8. Alf Jonasson, Pensionär, Fjällbacka
  9. Ingrid Almqvist, Habiliteringspersonal, Fjällbacka
  10. Christian Wiklund, Företagare, Tanumshede
  11. Ingela Andersson, Undersköterska, Grebbestad
  12. Mikael Westlund, Fabriksarbetare, Tanumshede
  13. Helena Östlund, Pensionär, Grebbestad
  14. Mats Lindström, Instrumenttekniker, Bottna
  15. Lisbeth Axelsson Johansson, Personlig assistent, Fjällbacka
  16. Kristoffer Eriksson, Säljare, Tanumshede
  17. Lena Nilsson, Undersköterska, Fjällbacka
  18. Jan Andersson, Teletekniker, Rabbalshede
  19. Anita Östan, Frukostvärdinna, Tanumshede
  20. Thomas Marthinsson, Fabriksarbetare, Bullaren
  21. Agneta Granlund, Träindustriarbetare, Lur
  22. Joakim Nilsson, Undersköterska, Grebbestad
  23. Viktoria Westlund, Fabriksarbetare, Tanumshede
  24. Joel Wiklund, Butikssäljare, Tanumshede
  25. Martina Wiklund, Butiksbiträde, Tanumshede
  26. Roger Friberg, Byggnadsarbetare, Rabbalshede
  27. Ann-Katrine Larsson Ström, Lärare, Tanumshede
  28. Åke Östan, Pensionär, Tanumshede
  29. Brita Karlsson Ivarsson, Pensionär, Bullaren
  30. Ove Guldhskiöld, Träindustriarbetare, Lur
  31. Roz Lind, Gymnasielärare, Resö
  32. Tomas Svanberg, Maskinoperatör, Fjällbacka
  33. Ingalill Wahlberg, Pensionär, Tanumshede
  34. Nils Hansson, Laboratoriearbetare, Tanumshede
  35. Jan Peterson, Pensionär, Tanumshede
  36. Christian Carlsson, Livsmedelsarbetare, Tanumshede
  37. Sverre Palm, Pensionär, Tanumshede
  38. Kjell Jonasson, Pensionär, Fjällbacka
Tanum
0002-02505

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Hermansson, Björnbärsvägen,Tanumshede
  2. Karl-Erik Hansson, Hästum,Lur
  3. Roger Jodensvi, Lövsångarevägen,Tanumshede
  4. Håkan Andrésen, Torseröd,Tanumshede
  5. Kerstin Fransson, Kitteröd,Lur
  6. Arne Mörk, Tågeröd,Tanumshede
  7. Elisabeth Johansson, Grebbestadvägen.,Tanumshede
  8. Rune Hogebrandt, Lurs Hogar,Lur
  9. Stefan Edlund, Ulvesked,Tanumshede
  10. Staffan Greby, Hällegatan,Grebbestad
  11. Rolf Andersson, Lursäng,Lur
  12. Anette Olsson, Säm,Tanumshede
  13. Stefan Arvidsson, Aleviken,Grebbestad
  14. Birgit Gustavsson, Håkebytorp,Tanumshede
  15. Ulf Lindberg, Ulmekärr,Grebbestad
  16. Paula H. Widén, Klåvavägen,Tanumshede
  17. Tobias Hermansson, Skomakarevägen,Tanumshede
  18. May Lindström, Svandal,Rabbalshede
  19. Roland Andersson, Stora Anrås,Tanumshede
  20. Pål Lindström, Slänge,Tanumshede
  21. Jan-Olof Gustafsson, Gerum,Tanumshede
Tanum
0004-01225
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Clas-Åke Sörkvist, Hammaren Hamburgsund
  2. Marcus Toreld, Grimslätt Fjällbacka
  3. Ann-Marie Olofsson, Krokbräcke Fjällbacka
  4. Lars Olrog, Branneby Fjällbacka
  5. Björn Christiansson, Rörvik Hamburgsund
  6. Kajsa Mattsson, Rörkärr Rabbalshede
  7. Magnus Aronsson, Dale Rabbalshede
  8. Henrik Martinsson, Nasseröd Hamburgsund
  9. Jan Qvillby, Åsleröd Fjällbacka
  10. Martin Alfredsson, Branneby Norra Fjällbacka
  11. Agneta Olausson, Myrvägen Hamburgsund
  12. Kent Andersson, Jored Fjällbacka
  13. Kjell Carlsson, Bräckevägen Fjällbacka
  14. Sven Andersson, Allestorp Fjällbacka
  15. Claes Toreld, Hjälpesten Fjällbacka
Tanum
0004-01229
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Wallentin, Remne,Bullaren
  2. Rune Hermansson, Ulseröd,Bullaren
  3. Astrid Helgesson, Tveten,Bullaren
  4. Berit Karlsson, Backa,Bullaren
  5. Linda Hermansson, Tyft,Bullaren
  6. Diana Davidsson, Bullareby,Bullaren
  7. Kristina Fredriksson, Backa,Bullaren
  8. Marina Robertsson, Svenungseröd,Bullaren
  9. Jessica Helgesson, Tveten,Bullaren
  10. Roger Andreasson, Gabås,Bullaren
  11. Ulf Helgesson, Tveten,Bullaren
  12. Lena Johansson, Nockeröd,Bullaren
  13. Rikard Hermansson, Smeberg,Bullaren
  14. Gerd Johansson, Flötemarken,Bullaren
  15. Guy Robertsson, Svenungseröd,Bullaren
  16. Eva Bäck, Säm,Bullaren
  17. Karl-Erik Andreasson, Mörehogen,Bullaren
  18. Peder Johansson, Östad,Bullaren
  19. Urban Hermansson, Tyft,Bullaren
  20. Marina Johansson, Remne,Bullaren
  21. Sissi Karlsson, Åseröd,Bullaren
  22. Peter Hall, Säm,Bullaren
  23. Roger Johansson, Remne,Bullaren
  24. Stefan Johansson, Nockeröd,Bullaren
  25. Paula Johansson, Björkemarken,Bullaren
  26. Gerhard Paulsson, Mörken,Bullaren
  27. Karl-Erik Eriksson, Östad,Bullaren
  28. Leif Gustavsson, Sundshult,Bullaren
Tanum
0004-01437

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Lundin, Grebbestad
  2. Paul Carlsson, Tanumshede
  3. Lotta Toreld, Hjälpesten/Fjällbacka
  4. Jan Olsson, Hamburgsund
  5. Benny Svensson, Grebbestad
  6. Harriet Larsåsen, Rabbalshede
  7. Lennart Stjern, Grebbestad
  8. Eva Hansson, Havstensund
  9. Ann-Helén Anneflod, Tanumshede
  10. Viktoria Anneflod, Bullaren
  11. Bengt Mattsson, Grebbestad
  12. Kurt Svedberg, Tanumshede
  13. Helene Arvidsson, Heestrand
  14. Pierre Barath, Fjällbacka
  15. Bertil Engdahl, Grebbestad
  16. Thure Zakariasson, Tanumshede
  17. Ellinor Arvidsson, Hamburgsund
  18. Charles Olsson, Krossekärr
  19. Cecilia Törnros, Grebbestad
  20. Karl Kahlman, Fjällbacka
  21. Berit Stjern, Grebbestad
  22. Robert Olsson, Krossekärr
  23. Lotta Hansson, Grebbestad
  24. Pernilla Berntsson, Grebbestad
  25. Lennart Fredlund, Fjällbacka
Tanum
0003-02032

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Berndt Hansson, företagare fiske & turism, Fjällbacka
  2. Birgitta Sahlin, Tandtekniker, Fjällbacka
  3. Kjell-Erik Odelius, Ingenjör, Fjällbacka
  4. Märta Jansson, fritidsledare, Bullaren
  5. Rodhe Wiklander, boendestödjare, Tanumshede
  6. Tommy Jansson, undersköterska, Bullaren
  7. Ivar Ivarsson, pastor, Bullaren
Tanum
0068-01830

Miljö- och Vänsterlistan i Tanum

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljö- och Vänsterlistan i Tanum

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Siv Bergström, Grebbestad
  2. Louise Thunström, Havstenssund
  3. Linda Novén, Bottna
  4. Hanna Macke, Bullaren
  5. Mickael Halvarsson, Grebbestad
  6. Håkan Elg, Rabbalshede
  7. Per Danielsson, Grebbestad
  8. Ellinor Elnadotter, Resö
  9. Erland Svensson, Fjällbacka
  10. Henry Olsson, Grebbestad
  11. Eva Dal Norlind, Gerlesborg
  12. Torgny Fransson, Lur
  13. Katarina Schewenius-Lundin, Hamburgsund
  14. Kenneth Hansson, Havstenssund
  15. Berta Valenzuela, Grebbestad
  16. Pia Olenborg, Bottna
  17. Ida Melander, Tanumshede
  18. Benjamin Grahn-Danielson, Grebbestad
  19. Frida Hedström, Grebbestad
  20. Niklas Viberg, Hamburgsund
  21. Kim de Bruin, Grebbestad
  22. Bengt Andersson, Bodeland
  23. Krisitna Wiman, Hamburgsund
Tanum
0341-02036

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Larson, 56 år, Byggkonsult, Bullaren
  2. Liselotte Broberg, 44 år, Säljare, Grebbestad
  3. Anders Johansson Fogelmark, 48 år, Kyrkvaktmästare, Bullaren
  4. Eva-Lena Sundås, 55 år, Sjuksköterska, Sövall
  5. Hans Schub, 50 år, Egen företagare, Fjällbacka
  6. Hans Bjerklinger, 64 år, Båtbyggare, Fjällbacka
  7. Nina Jansson, 51 år, Naturläkare, Grönemad
  8. Agne Andrésen, 51 år, Platschef, Lur
  9. Helen Blad, 40 år, Konsult, Bottna
  10. Inga-Lill Olsson, 49 år, Sjuksköterska, Grebbestad
  11. Per Karlsson, 49 år, Naturturism, Grönemad
  12. Theresia Nilsson, 21 år, Vårdbiträde, Tanumshede
  13. Allan Strandberg, 56 år, fd Egenföretagare, Fjällbacka
  14. Lars Wennerås, 57 år, Egenföretagare, Sannäs
  15. Folke Åsberg, 68 år, Pensionär, Hamburgsund
  16. Alf Johansson, 56 år, Företagsledare, Grebbestad
  17. Jan Karlsson, 47 år, Säljare, Grebbestad
  18. Krister Jansson, 61 år, Naturläkare, Grönemad
  19. Agneta Fogelmark, 58 år, Församlingsassistent, Bullaren
  20. Claes Alderin, 66 år, Pensionär, Hamburgsund
  21. Bo Andersson, 64 år, Pensionär, Bullaren
  22. Ulf Andersson, 61 år, Grävmaskinist, Tanumshede
  23. Birgitta Nilsson, 56 år, Egenföretagare, Tanumshede
  24. Torbjörn Sixtensson, 49 år, Fiskare, Resö
  25. Sune Karlsson, 60 år, fd Företagare, Tanumshede
  26. Roland Isaksson, 66 år, Gårdsbrukare, Galtö
  27. Kenneth Östberg, 44 år, Egenföretagare, Lur
  28. Ewa Granholm, 65 år, Egenföretagare, Bullaren
  29. Lars Larsson, 60 år, Transportledare, Tegneby
  30. Per Johansson, 55 år, Brandman, Grönemad
  31. Lars Hognert, 67 år, Redovisningskonsult, Tanumshede
Tanum
0001-01269

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Kristoffer Ohlsson, 26år Möbelförsäljare
Tanum
0110-03866

http://www.val.se