Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Sotenäs - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt Wall, Kultur, och Fritidsansvarig/Smögen
  2. Jan Ulvemark, Företagare/Smögen
  3. Birgitta Albertsson, Personalassistent/Bovallstrand
  4. Joăo Escudeiro, Stenhuggare/Kungshamn
  5. Vivianne Gustafsson, Grupphandledare/Tossene
  6. Jan-Olof Larsson, Industriarbetare/Kungshamn
  7. Linda Lundin, Kontorist/Hunnebostrand
  8. Elving Claesson, Ombudsman/Hunnebostrand
  9. Annica Erlandsson, Företagare/Väjern
  10. Hilbert Eliasson, Drifttekniker/Bohus-Malmön
  11. Lena Persson, Livsmedelsarbetare/ Tossene
  12. Kent Östergren, Mentalskötare/Kungshamn
  13. Petra Sundbladh, Undersköterska/Kungshamn
  14. Mats Nilsson, Processoperatör/Kungshamn
  15. Kerstin Kjellberg, Undersköterska/Hunnebostrand
  16. Stellan Welin, Professor/Hunnebostrand
  17. Bengt Sörensson, Fiskare/Bovallstrand
  18. Reine Karlsson, Föreståndare/Bovallstrand
  19. Susan Juliusson, Lärare/Hunnebostrand
  20. Owe Karlsson, Arbetsförmedlare/Kungshamn
  21. Daniel Lindström, Studerande/Kungshamn
  22. Rune Rohdin, Vaktmästare/Hunnebostrand
  23. Ewa Gustavsson, Verksamhetsansvarig/Kungshamn
  24. Cristian Mattsson, Drifttekniker/Kungshamn
  25. Marianne Stensson, Lärare/Ulebergshamn
  26. Anders Johansson, Befälhavare/Bohus-Malmön
  27. Gerd Emanuelsson, Lokalvårdare/Kungshamn
  28. Linda Fihn, Polis/Hunnebostrand
  29. Tommy Nilsson, Drifttekniker/Hunnebostrand
  30. Christer Widén, Lärare/Kungshamn
  31. Ove Svanberg, Processoperatör/Kungshamn
  32. Tommy Olsson, Lärare/Hunnebostrand
  33. Björn Johansson, Skiftingenjör/Hunnebostrand
  34. Sven Sundbladh, Pensionär/Smögen
  35. Leif Gabrielsson, Tekniker/Smögen
  36. Torsten Bengtsson, Sjökapten/Kungshamn
  37. Tommy Sjögren, Ombudsman/Hunnebostrand
  38. Tony Hansson, Kommunalarbetare/Väjern
  39. Lars Andersson, Bovallstrand
  40. Mikael Olsson, Brevbärare/Kungshamn
  41. Stephan Karlsson, Brevbärare/Kungshamn
  42. Harald Finn, Pensionär/Bovallstrand
  43. Per-Sten Kristiansson, Chaufför/Hunnebostrand
  44. Morgan Hjälte, Systemman/Kungshamn
Sotenäs
0002-02750

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Olof Börjesson, Kungshamn
  2. Rune Johansson, Smögen
  3. Kerstin Johansson, Kungshamn
  4. Sten-Erik Karlzon, Tossene
  5. Jens Olsson, Väjern
  6. Mats Tillander, Lekene
  7. Veikko Larsson, Askum
  8. Lennart Johansson, Kungshamn
  9. Gösta Hansson, Smögen
  10. Stig-Arne Helmersson, Kungshamn
  11. Eva Johansson, Smögen
  12. Eva Skarenvall, Tossene
  13. Jan Tillander, Bovallstrand
  14. Irma Larsson, Risdal
  15. Anders Axelsson, Backa
Sotenäs
0004-00334

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Sternemar, Smögen
  2. Kristina Holmdahl, Hunnebostrand
  3. Michael Johansson, Kungshamn
  4. Kenny Thärnström, Ulebergshamn
  5. Åsa Malm, Smögen
  6. Sven-Olof Oresten, Hunnebostrand
  7. Annette Thärnström, Ulebergshamn
  8. Margareetta Waldén, Smögen
  9. Torbjörn Ericson, Kungshamn
  10. Kerstin Lorentzon, Kungshamn
  11. Barbro Eriksson, Kungshamn
  12. Håkan Hansson, Hovenäset
  13. Marina Karlsson, Smögen
  14. Stig Lorentzon, Kungshamn
  15. Leif Johansson, Smögen
  16. Evin Bercil, Kungshamn
  17. Magnus Hoglin, Hovenäset
  18. Björn Hartvigsson, Kungshamn
  19. Gunilla Stenman, Smögen
Sotenäs
0003-00909

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Lindahl, elkonstruktör, Hunnebostrand
  2. Kenneth Pehrsson, konsult, Hunnebostrand
  3. Stina Espenkrona, företagare, Bovallstrand
  4. Carl Olehäll, studerande, Smögen
  5. Berit Karlsson, lärare, Kungshamn
  6. Robert Yngve, båtbyggare, Hunnebostrand
  7. Ingrid Högman, kokerska, Hunnebostrand
  8. Ingemar Olaison, sjökapten, Kungshamn
  9. Inger Eckert, företagare, Väjern
  10. Britt Olaison, f.d. lärare, Kungshamn
  11. Elisabeth Pehrsson, sekr., Hunnebostrand
  12. Ingrid Lybeck, sköterska, Kungshamn
Sotenäs
0068-01832

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Linke, 56 år, kommunsjuksköterska, Tossene
  2. Yngve Johansson, 39 år tidningsbud/lantbrukare, Hunnebostrand
  3. Ingela Nilsson, 59 år, tidningsbud/företagare, Säm Hunnebostrand
  4. Eli Niklaus, 26 år, egen företagare, Askum Hunnebostrand
  5. Bengt Sandberg, 63 år, byggnadsingenjör, Smögen
  6. Eva Säter, 53 år, lärare/textilbildkonstnär, Häller Tossene
  7. Joanna Schroeder, 49 år, gymnasielärare, Tossene
Sotenäs
0055-01621

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Abrahamsson, Kommunalråd, Smögen
  2. Jeanette Loy, Behandlingsassistent, Hunnebostrand
  3. Ronald Hagbert, Ingenjör, Hunnebostrand
  4. Susanne Aronsson, Ambulanssjukvårdare, Kungshamn
  5. Peter Hemlin, Ekonom, Väjern
  6. Ragnhild Selstam, Rektor, Hunnebostrand
  7. Göran Fahlgren, Överstelöjtnant, Kungshamn
  8. Eva Abrahamsson, Livsmedelskemist, Smögen
  9. Kristina Frigert, Lågstadielärare,Kungshamn
  10. Lasse Andersson, Släktforskare, Väjern
  11. Maude Schlegel, Elevassistent, Hunnebostrand
  12. Mikael Gripsvik, Företagare, Smögen
  13. Christina Höij, Kemiingenjör, Hunnebostrand
  14. Pernilla Waern Lekting, Undersköterska, Väjern
  15. Ulla Christensson Ljunglide, Lärare, Hunnebostrand
  16. Erik Hjalmarsson, Studerande, Kungshamn
  17. Nils Olof Bengtson, Kvalitetschef, Hunnebostrand
  18. Susanne Bergholtz, Receptionist, Väjern
  19. Reidar Grundström, Fastighetsförvaltare, Smögen
  20. Claes Brügge, Företagare, Bohus-Malmön
  21. Kajsa Åkesson, Företagare, Kungshamn
  22. Gunnar Jakobsson, Projektledare, Ulebergshamn
  23. Karl-Ove Reimer, Kriminalinspektör, Hasselösund
  24. Rose Marie Ahlström, Adjunkt, Hunnebostrand
  25. Tommy Wiik, Köpman, Kungshamn
  26. Kjell Jonsson, Kapten, Hunnebostrand
  27. Ann-Marie Karlsson, Livsmedelsarbetare, Väjern
  28. Kent Christensson, Politices Magister, Hunnebostrand
  29. Gerry Ekgrund, Arbetsledare, Kungshamn
  30. Gunnel Olsson, Nämndsekreterare, Hunnebostrand
  31. Rolf Antonsson, Kriminalinspektör, Väjern
  32. Carleric Schlegel, Företagare, Hunnebostrand
  33. Gunnar Kihlberg, Företagare, Hunnebostrand
  34. Kerstin Fahlgren, Marknadsförare, Kungshamn
  35. Bengt Olsson, Företagare, Hunnebostrand
  36. Robert Höij, Företagare, Hunnebostrand
Sotenäs
0001-01351

Nya Sotenäspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Nya Sotenäspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Verena Rodin, Kungshamn
  2. Gunnar Larsson, Järn-och färghandlare
  3. Nils R Olsson, Hasselösund
  4. Stefan Aronsson, Bovallstrand
  5. Matti Karlsson, Smögen
  6. Kjell Simonsson, Bratteby
  7. Tore Svärd, Hunnebostrand
  8. Bengt Rodin, Fisketången.Kungshamn
Sotenäs
0056-02486

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mona Roos, Undersköterska
  2. Eva Gutjahr, Bokbindare
  3. Martin Pettersson, Snickare
  4. Gerhard Gutjahr, Metallarbetare
  5. Ina Linderot, Pensionär
  6. Ewa Ryberg, Massör
  7. Eva Mamouni Karlsson, Undersköterska
Sotenäs
0005-01045

http://www.val.se