Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Orust - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Hansson, Kårehogen
  2. Gunilla Josefsson, Varekil
  3. Bengt Torstensson, Svanesund
  4. Kerstin Gadde, Hälleviksstrand
  5. Magnus Bylin, Töllås
  6. Catarina Mellberg, Morlanda, Bräcke
  7. Jörgen Nielsen, Svanesund
  8. Agneta Melin, Varekil
  9. Anders Fröjdö, Henån
  10. Maivor Johansson, Långelanda, Röra
  11. Bertil Olsson, Fjällegärde
  12. Elsie-Marie Östling, Gåre
  13. Ove Tjörnebro, Henån
  14. Catharina Bråkenhielm, Henån
  15. Alexander Hutter, Svanesund
  16. Lotta Husberg, Myckleby
  17. Rolf Sörvik, Bro
  18. Inger Heimburger, Hede
  19. Gerhard Andersson, Ellös
  20. Maud Simonsson, Ödsmål
  21. Bror Simonsson, Ödsmål
  22. Anne-Marie Petersson, Köperöd
  23. Otto Jungermann, Varekil
  24. Lena Kupiainen, Kårehogen
  25. Börje Karlsson, Stocken
  26. Berit Strandberg Mattsson, Mollösund
  27. Henrik Svedberg, Assmunderöd
  28. Marie Decker, Härlycke
  29. Jonas Edcrona, Långelanda, Stala
  30. Anki Olofsson, Kårekile
  31. Karin Rundblom, Henån
  32. Jan Hansson, Ellös
  33. Kristina Karlsson, Varekil
  34. Bo Nordberg, Långelanda, Röra
  35. Inga-Lill Bjurkvist, Nösund
  36. Britt-Marie Andrén Karlsson, Stocken
Orust
0002-00752

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Johansson, Mölneby
  2. Birthe Hellman, Härmanö
  3. Johan Stein, Ellös
  4. Eva-Lotta Westergren, Mölneby
  5. Stig Samuelsson, Svanesund
  6. Ingrid Nyström, Hälleviksstrand
  7. Thomas Asker, Tegneby-Stala
  8. Thomas Ivarsson, Häröd-Henån
  9. Arne Johansson, Gunneröd-Morlanda
  10. Gun-Britt Hermansson, Lyrön
  11. Daniel Peterson, Häröd-Stillingsön
  12. Einar Jansson, Björneröd
  13. Inger Lif, Råhagen
  14. Torvald Olsson, Svanesund
  15. Anders Simonsson, Tollungeröd
  16. Liselott Bäckberg, Höggeröd
  17. Frank Fredrikson, Toggestala
  18. Kerstin Johansson, Holm
  19. Roland Abrahamsson, Lerskall
  20. Kjell Gustavsson, Tvetehogen
  21. Inger Simonsson, Tollungeröd
  22. Mikael Johansson, Syltenäs
  23. Börje Berntsson, Långeby
  24. Hans-Erik Sundvakt, Svanesund
  25. Helge Hermansson, Lyrön
Orust
0004-00448

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Veronica Almroth, försäkringsombud, 32 år, Nösund
  2. Claes Nordevik, köpman, Svanesund
  3. Irma Sjölinder, miljöterapeut, Henån
  4. Tomas Nyberg, key account manager, 52 år, Mollösund
  5. Pernilla Tollesson, företagare, 42 år, Lyrön
  6. Ulf Sjölinder, industripersonal, Henån
  7. Catharina Eriksson, kvalitetsansvarig, 43 år, Ellös
  8. Stefan Hjelmér, företagare, Flatön
  9. Eva Karlsson, undersköterska, 62 år, Stillingsön
  10. Ola Strömbäck, sales engineer, 36 år, Varekil
  11. Mats Olsson, entreprenör, Svanesund
  12. Bertil Asplund, byggnadsentreprenör, Svanesund
  13. Pia Gitze, förskollärare, 53 år, Nösund
  14. Björn Persson, båtbyggare, Henån
  15. Katarina Kocken, lärare, Svanesund
  16. Christer Mattsson, företagare, Mollösund
  17. Ingemar Martinsson, ingenjör, Henån
  18. Tage Bengtsson, konsult, Varekil
  19. Jan Sedström, Henån
  20. Sune Johansson, adjunkt, Hermanö
  21. Tommy Crona, företagsledare, 65 år, Henån
  22. Lars Kjellgren, Nösund
  23. Jon Thorburn, Orust
  24. Horst Sauer, Henån
  25. Bo Björheden, intendent, 69 år, Varekil
  26. Lars Edström, Svanesund
Orust
0003-00920

Folkviljan på Orust

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkviljan på Orust

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Pernervik, Orust
  2. Els-Marie Ragnar, Orust
  3. Anders Wingård, Orust
  4. Michael Relfsson, Orust
  5. Orvar Martinsson, Orust
  6. Helen Ragnar Ljungqvist, Orust
  7. Malin Svensson, Orust
  8. Anita Andrén Lum, Orust
  9. Gilbert Winghamre, Orust
  10. Mats Arvidsson, Orust
  11. Lukas Johansson, Orust
  12. Annika Bergström, Orust
  13. Tommy Pernervik, Orust
Orust
0204-02238

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Svensson, lärare,Varekil
  2. Leif Apelgren, ingenjör,Henån
  3. Christina Werner, tjänsteman,Svanesund
  4. Christer Almlöf, busschaufför,Henån
  5. Kajsa-Karin Andersson, förs.pedagog,Henån
  6. Johnny Olausson, pensionär,Mollösund
Orust
0068-01838

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven Olsson, 36 år, frilansjournalist, Henån
  2. Kristina Svensson, 59 år, elevassistent, Granbäcken
  3. Johan Söderpalm, 57 år, undersköterska, Henån
  4. Eija Elmgren, 58 år, konsthantverkare, Gunneröd
  5. Bengt E Carlsson, 57 år, behandlingsassistent, Gäddebräcka
  6. Marie Hedberg, 64 år, fotograf, Krossekärr
  7. Jörgen Emanuelsson, 51 år, nautiker, Käringön
  8. Tina Ehn, 50 år, riksdagsledamot, Slussen
  9. Martin Reteike, 42 år, ingenjör, Henån
  10. Lotta Karlberg, 53 år, distriktssköterska, Godalen
  11. Isabella Ekholtz Mathiasson, 67 år, lärare, Svanvik
  12. Ann-Catrin Östman, 64 år, lärare, Krossekärr
  13. Ankie Rutgersson, 42 år, turistinformatör, Göksäter
  14. Berit Tiljander, 77 år, Höggeröd, Slussen
Orust kommun
0055-02483

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Cassel, civ.ing/företagare, Edshult
  2. Bo Andersson, fd kyrkvaktmästare, Långeby/Varekil
  3. Lars-Åke Gustavsson, fd rektor, Mollösund
  4. Christian Romberg, distriksordförande MUF, Henån
  5. Birgit Strömberg, leg. sjuksköterska, Säckebäck/Varekil
  6. Anders Hygrell, företagsledare, Henån
  7. Sofia Hygrell, företagsledare/ekonom, Henån
  8. Mats Överfjord, entreprenör/företagsutvecklare, Nordhamnen/Henån
  9. Lisbeth Arff, sjuksköterska, Henån
  10. Rolf Asplund, företags- och samhällsutvecklare, Edshult
  11. Martin Göransson, företagsledare, Henån
  12. Nils-Erik Holmström, fd kustbevakare, Mollösund
  13. Jan W Kjellberg, bergsingenjör, Gullixeröd, Ellös
  14. Gunnar Lidén, konsult, Hals/Svanesund
  15. Bengt Johansson, projektledare på Trafikverket, Henån
  16. Hans Pettersson, företagare, Gullholmen
  17. Bodil Näslundh, adjunkt, Varekil
  18. Folke Almegius, kultursekreterare, Allmag/Stillingsön
  19. Thomas Johansson, studerande, Henån
  20. Agnetha Gustavsson, fd specialpedagog, Mollösund
  21. Jonas Karlsson, svetsare, Henån
  22. Ola Sjöswärd, fotograf, Mollösund
  23. Ullastina Wastegård, fd lärare, Henån
Orust
0001-02022

Orustpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Orustpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bengt Olsson, Åsen Svanesund
  2. Keith Johansson, Företag Svanesund
  3. Thore Svensson, Svanesund
  4. Aina Gunnarsson, USK Henån
Orust
1043-01268

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Tenghede, Tegneby
  2. Anna Hatt, Stillingsön
Orust
0005-03651

http://www.val.se