Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Tjörn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Benny Andersson, Aröd
  2. Gunilla Nordberg, Lilla Askerön
  3. Nils Lackfors, Höviksnäs
  4. Eva Lind, Skärhamn
  5. Torsten Gustafsson, Sibräcka
  6. Klara Strandberg, Mölnebo, Rönnäng
  7. Robert Bull, Höviksnäs
  8. Alma Nilsson, Rönnäng
  9. Claes Jansson, Almösund
  10. Isabell Eriksson, Kållekärr
  11. Benny Halldin, Kåtorp
  12. Rigmor Friis, Ängeviken
  13. Rikard Larsson, Åkervik
  14. Hans Strandberg, Mölnebo, Rönnäng
  15. Mona-Lisa Dahlberg, Almösund
  16. Leif Göbel, Dyrön
  17. Kenneth Lind, Skärhamn
  18. Christer Olofsson, Klövedal
  19. Anette Johansson, Höviksnäs
  20. Christer Tegemo, Klövedal
  21. Bo Isaksson, Valsäng
  22. Marion Johansson, Kyrkesund
  23. Lars-Göran Lundkwist, Höviksnäs
  24. Cecilia Månfagre, Hjälteby
  25. Göran Andersson, Höviksnäs
  26. Barbro Leidzen, Kåtorp
  27. Owe Berntsson, Klövedal
  28. Tina Baudino, Skärhamn
  29. Lisbeth Lewander, Rönnäng
  30. Gerhard Bernhardsson, Klövedal
  31. Bert-Inge Nordberg, Lilla Askerön
  32. Hanna Gustafsson, Sibräcka
  33. Morgan Andersson, Kållekärr
  34. Jeanette Lagerwall, Skärhamn
  35. Thomas Collberg, Valsäng
  36. Eva Fornes, Skärhamn
  37. Jan Berndtsson, Skärhamn
  38. Monika Werner, Höviksnäs
  39. Fredrik Dahne, Kållekärr
  40. Margareta Larsson, Myggenäs
  41. Björn Sporrong, Höviksnäs
  42. Linn Snarset, Höviksnäs
  43. Eva Bertilsson Styvén, Rönnäng
Tjörn
0002-02496

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henry Hermansson, Kärrslätt
  2. Mats Kristensson, Rönnäng
  3. Maria Hult, Rönnäng
  4. Inga Olsson, Olsnäs
  5. Mette Rollheim, Skärhamn
  6. Olof Kjellström, Kållekärr
  7. Georg Strömbom, Höviksnäs
  8. Kurt Berntsson, Skärhamn
  9. Rolf Sillfors, Brog
  10. Jonas Lindqvist, Hallsbäck
  11. Emelie Holgersson, Skärhamn
  12. Conny Johansson, Siröd
  13. Linnéa Holmqvist, Höviksnäs
  14. Roger Karlsson, Halsbäck
  15. Elisabeth Agdahl, Svanvik
  16. Birgit Börjesson, Grinneröd
  17. Lars-Gunnar Andersson, Surdal
  18. Jessica Bergstedt, Knöde
  19. Anders Andersson, Rönnäng
  20. Anita Edvardsson, Skärhamn
  21. Björn Eskilsson, Brog
  22. Märta Johansson, Bö
  23. Tobias Hermansson, Kärrslätt
  24. Irene Gustavsson, Gåseknöde
  25. Tage Rutgersson, Valsäng
  26. Mikael Ribeck, Kållekärr
  27. Kaj Lundgren, Rönnäng
  28. Ulla Rutgersson, Haketorp
  29. Sven Johansson, Tolleby
  30. Anna-Greta Johansson, Ällingseröd
  31. Olof Olausson, Kärrslätt
  32. Olga Axelsson, Hammar
  33. Arne Johansson, Bö
  34. Gunilla Rutgersson, Valsäng
  35. Erling Rutgersson, Höggeröd
  36. Maj-Lis Berntsson, Bleket
Tjörn
0004-00860

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Martin Johansen, 39år, kommunalråd, Skärhamn
  2. Birgitta Adolfsson, 63år, lärare, Kungsviken
  3. Gunnemar Olsson, 53år, konstruktör, Tångeröd
  4. Ewa-Lena Svensson, 50år, personalhandläggare, Tubberöd
  5. Hans Kristensson, 67år, företagare, Rönnäng
  6. Gun Alexandersson Malm, 46år, arbetsrättsjurist, Bäckevik
  7. Anders Wernesten, 58år, företagare, Skåpesund
  8. Anette Wallin, 50år, undersköterska, Kållekärr
  9. Daniel Hjerpe, 35år, polis, Almösund
  10. Elisabeth Hansson, 49år, företagare, Skärhamn
  11. Lennart Thorvaldson, 67år, pensionär, Kyrkesund
  12. Benita Nilsson, 65år, marknadschef, Nordvik
  13. Niklas Emilsson, 42år, drifttekniker, Skärhamn
  14. Christina Widlund, 38år, utvecklingsingenjör, Skärhamn
  15. Kenth Kristensson, 68år, pensionär, Rönnäng
  16. Ewa Hjerpe, 35 år, sjuksköterska, Almösund
  17. Christer Hermansson, 57år, planeringschef, Höviksnäs
  18. Maria Stahre, 30år, redovisningsekonom, Skärhamn
  19. Staffan Mattsson, 55år, företagare, Kroksdal
  20. Birgitta Rutgersson, 67år, pensionär, Valsäng
  21. Bengt Bärås, 63år, sjuksköterska, Röd
  22. Filippa Malm, 21år, studerande, Rönnäng
  23. Lars-Erik Petterson, 69år, pensionär, Myggenäs
  24. Inger Johansen, 65år, företagare, Skärhamn
  25. Jan Erik Abrahamsson, 68år, företagare, Rönnäng
  26. Barbro Carlsson, 67år, pensionär, Myggenäs
  27. Monica Pettersson, 67år, pensionär, Skärhamn
  28. Anders Ohlsson, 54år, affärsområdeschef, Almösund
  29. Isabelle Olsson, 20år, studerande, Tångeröd
  30. Arne Berntsson, 73år, pensionär, Rävlanda
Tjörn
0003-00846

Kommunalt Alternativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunalt Alternativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Carlsson
  2. Björn Holm
  3. Ammi Henriksson
  4. Berndt Wångstedt, Pensionär
  5. Göte Jönsson, Fotograf
  6. Maria Fogelgren
  7. Ingela Jönsson
  8. Lars-Erik Lennartsson, Grönsaksodlare
  9. Vilgoth Wilhelmsson
  10. Hilkka Rutgersson
  11. Arne Pettersson
  12. Daniel Magnusson, Sjökapten
  13. Tomas Kristiansson
  14. Ann Holm, Demensundersköterska
  15. Christopher Gerhardsson
  16. Tomas Johansson
  17. Bo Sörensson
Tjörn
0064-02919

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rosita Runegrund, fd. riksdagsledamot
  2. Reidun Lorentzon, gymnasielärare
  3. Berne Petersson, skeppare
  4. Kent Kihlberg, serviceingenjör
  5. Roland Flyckt, chefgymnast
  6. Jan-Åke Axelsson, företagare
  7. Dan Gustavsson, försäkringshandläggare
  8. Lars Andersson, lärare
  9. Barbro Johansson, företagare
  10. Katarina Svensson, undersköterska
  11. Annika Gullbrandsson, undersköterska
  12. Marcus Färdigh, fiskare
  13. Ingalill Lorentsson, frisör
  14. Anna Bjelvenkrantz, undersköterska
  15. Annelie Myrberg, undersköterska
  16. Ingvar Ludvigsson, skeppare
  17. Margith Hansson, verksamhetschef
  18. Maud Fransson, förskollärare
  19. Hasse Runegrund, drifttekniker
  20. Lennart Olsson, pensionär
  21. Marcus Lorentsson, snickare
  22. Jörgen Myrberg, driftingenjör
Tjörn
0068-02481

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Johansson, fastighetsskötare
  2. Azar Hedemalm, universitetslärare
  3. Jan-Eric Etander, pensionär
  4. Marita Nyström, mentalskötare
  5. Kjell Karlsson, biolog
  6. Kahtrina Jansson
  7. Peter Johansson, fastighetsskötare
  8. Anette Johansson, kokerska
Tjörn
0055-01622

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Yvonne Andersson, Säljare, Rönnäng
  2. Lars Thorsson, Kommunalråd, Klövedal
  3. Bo Bertelsen, Företagare, Skärhamn
  4. Håkan Bergstam, f.d Räddningschef, Klövedal
  5. Mikael S. Andersson, Trädgårdsanl.mästare, Höviksnäs
  6. Inga-Lill Hast, Företagare, Myggenäs
  7. Katarina Leone, Redovisningskonsult, Skärhamn
  8. Anders G Högmark, f.d Riksdagsledamot, Kil
  9. Sture Sandström, Företagare, Skärhamn
  10. Inger Bergstam, Trafiklärare, Klövedal
  11. Ulla-Britt Elkan, Pensionär, Klädesholmen
  12. Lars Öfverström, Myggenäs
  13. Ingela Wastegård, Produktionsingenjör, Klädesholmen
  14. Henrik Bergeld, Rönnäng
  15. Håkan Norrhamn, Klädesholmen
  16. Hans-Erik Strömvall, Företagare, Klövedal
  17. Sten Berndtsson, Chaufför, Fagerfjäll
  18. Udo Büchel, Pensionär, Skärhamn
  19. Dan Tore Toresson, Företagare, Dyrön
  20. Eivor Gustavsson, Bagare, Skärhamn
  21. Thomas Erlando, Projektör, Rönnäng
  22. Solveig Börjesson, Rönnäng
  23. Bernt Berndtsson, Säljare, Hjälteby
Tjörn
0001-00879

Samhällets bästa

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Samhällets bästa

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gösta Andersson, Klädesholmen
  2. Marianne Olsson, Klädesholmen
  3. Mikael Berntsson, Bäckevik
  4. Annika Andersson, Klädesholmen
  5. Dennis Mattsson, Åstol
  6. Susanne Lönnstig, Klädesholmen
  7. Mathias A Färdigh, Klädesholmen
  8. Marileen Tejder, Klädesholmen
  9. Morgan Bråse, Klädesholmen
  10. Carina Berntsson, Klädesholmen
  11. Bert Olsson, Klädesholmen
  12. Paula Johansson Everall, Klädesholmen
  13. Sivert Rutgersson, Klädesholmen
  14. Brita Johansson, Klädesholmen
  15. David Bergius, Klädesholmen
  16. Ewa Persson, Klädesholmen
  17. Stefan Krusell, Klädesholmen
  18. Jessica Hålldén, Klädesholmen
  19. Joakim Andersson, Klädesholmen
  20. Inger Johansson, Klädesholmen
  21. Joakim Bråse, Klädesholmen
  22. Els-Marie Larsson, Klädesholmen
  23. David Krusell, Kädesholmen
  24. Inger Pettersson, Klädesholmen
  25. Bertil Pettersson, Klädesholmen
  26. Lars-Tore Axelsson, Klädesholmen
Tjörn
0013-01471
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Samhällets bästa

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Berntsson, Bäckevik-Rönnäng
  2. Marie Oscarsson, Bleket
  3. Gösta Andersson, Klädesholmen
  4. Anna Rydh, Bleket
  5. Fredrik Björk, Källdalen-Bleket
  6. Camilla Myrberg, Rönnäng
  7. Sixten Andersson, Bleket
  8. Tina Wikström, Bäckevik-Rönnäng
  9. Martin Sandberg, Kårevik-Rönnäng
  10. Elisabeth Andersson, Bäckevik-Rönnäng
  11. Peter Bråse, Bäckevik-Rönnäng
  12. Marianne Olsson, Klädesholmen
  13. Joakim Andersson, Bleket-Klädesholmen
  14. Peter Hillberg, Bäckevik-Rönnäng
  15. Andreas Karlsson, Bäckevik-Rönnäng
  16. Marileen Tejder, Klädesholmen
  17. Mikael Carlsson, Aröd-Bleket
  18. Lars-Rune Johansson, Bockholmen-Bleket
Tjörn
0013-01614

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emilio Cotroneo, Datatekniker
  2. Lena Janson, Mentalskötare
Tjörn
0005-02588

http://www.val.se