Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Stenungsund - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Pettersson, Saxeröd
  2. Eva Warnvik Ahlén, Östra Kvarnberget
  3. Björn Johansson, Ödsmål
  4. Carola Granell, Jörlanda
  5. Lars-Ebbe Pettersson, Söbacken
  6. Gunilla Brufelt Hallberg, Svenshögen
  7. Roger Andersson, Centrala Stenungsund
  8. Carin Oleryd, Sävelycke
  9. Jan Rohlén, Hasselbacken
  10. Liz Noréen, Kristinedal
  11. Olof Lundberg, Jörlanda
  12. Gunnel Lundgren, Kyrkenorum
  13. Benny Dickborn, Stenunge Strand
  14. Eva Lyvén, Stenunge Strand
  15. Jan Rudén, Kyrkenorum
  16. Janette Olsson, Högenorum
  17. Morgan Andersson, Jörlanda
  18. Pia Andell, Stenunge Strand
  19. Christer Svensson, Ödsmål
  20. Therés Snäll, Nytorpshöjd
  21. Roy Forsberg, Stenunge Strand
  22. Åsa Wikner, Stenunge Strand
  23. Göran Börjesson, Stenunge Strand
  24. Berith Svensson, Ödsmål
  25. Christer Ahlén, Östra Kvarnberget
  26. Marie Nilsson, Kärr
  27. Ronny Svensson, Brudhammar
  28. Martina Pettersson, Söbacken
  29. John Rundberg, Hallerna
  30. Therese Rodrick Lundgren, Hallerna
  31. Bertil Ohlsson, Ödsmål
  32. Rigmor Lindberg, Kopper
  33. Jan Bubach, Stenungsund
  34. Eva Dickborn, Stenunge Strand
  35. Lars Andersson, Kristinedal
  36. Katja Nikula, Ucklum
  37. Johan Olin, Ödsmål
  38. Birgitta Angelbäck, Ödsmål
  39. Hans Wallsten, Centrala Stenungsund
  40. Siv W Johansson, Kopper
  41. Staffan Vretborn, Ekbacken
  42. Anna Larsson, Brudhammar
  43. Kristoffer Nilsson, Kolningsberget
  44. Irene Sjödin, Kyrkenorum
  45. Tore Appelteg, Stenunge Strand
  46. Ann Harman, Kyrkenorum
Stenungsund
0002-02509

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Arne Olsson, Ödsmål
  2. Linda-Maria Hermansson, Spekeröd
  3. Inger Johnsson, Ucklum
  4. Thomas Danielsson, Ucklum
  5. Robert Löfvendahl, Ucklum
  6. Camilla Pedersen, Ödsmål
  7. Roberth Ottosson, Ödsmål
  8. Ingela Ström, Norum
  9. Hans Johansson, Jörlanda
  10. Mats Ottosson, Ucklum
  11. Håkan Hermansson, Spekeröd
  12. Tommy Zetterberg, Ödsmål
  13. Tomas Olsson, Ödsmål
  14. Lennart Frennemo, Norum
  15. Britt Edvardsson, Jörlanda
  16. Nils Andersson, Norum
  17. Arne Nilsson, Norum
Stenungsund
0004-02576

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erik Söderberg, företagare, Stenungsund
  2. Lisbeth Svensson, civilingenjör, Stenungsund
  3. Göder Bergermo, företagare, Norum
  4. Jan Glimstedt, advokat, Jörlanda
  5. Astrid Rudbäck, gymnasielärare, Spekeröd
  6. Ulf Lindh, civilekonom, Norum
  7. Linda Bergermo, kommunikatör, Stora Höga
  8. Christian Andersson, säljare, Norum
  9. Eva Öhlin, gymnasielärare, Norum
  10. Jan Ramberg, båtsäljare, Norum
  11. Björn Ringnér, projektledare, Stenungsund
  12. Magnus Bennsten, ingenjör, Ödsmål
  13. Hans Gillenius, civilekonom, Ödsmål
  14. Bengt Nilsson, energirådgivare, Stenungsund
  15. Gerd Ekstedt, sjuksköterska, Norum
  16. Dick Pettersson, produktionschef, Spekeröd
  17. Kenny Bergander, elinstallatör, Jörlanda
  18. Ingemar Hadartz, civilingenjör, Stenungsund
  19. Eva Lind-Johansson, teknisk doktor, Norum
  20. Mats Ekstedt, Norum
  21. Anders Hellman, docent överläkare, Norum
  22. Richard Bergermo, projektledare, Stora Höga
  23. Carl-Axel Lago, pol.mag adjunkt, Stenungsund
  24. Raoul Hector, studievägledare, Norum
Stenungsund
0003-00845

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Hedlund, handläggare, Stenungsund
  2. Anna-Lena Karlsson, webbdesigner, Järnklätt
  3. Gunnar Pettersson, pensionär, Stenungsund
  4. Caroline Knutsson, psykiatrisjuksköterska, Stora Höga
  5. Marie-Louise Ericsson, fritidskonsulent, Hallerna
  6. Ulrica Wahlström, sjuksköterska, Strandnorum
  7. Jakob Hallman, ombudsman, Stora Höga
  8. Maria Bennsten, sjuksköterska, Jörlanda
  9. Yngve Bergström, pastor, Spekeröd
  10. Charlotte Cronholm, operationssjuksköterska, Stora Höga
Stenungsund
0068-02860

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anneli Holmén, 40 år, kurator, Spekeröd
  2. Joakim Ruist, 29 år, student, Ödsmål
  3. Bengt Adielsson, 55 år, småföretagare, Stenungsund
  4. Fredrik Pihlström, 40 år, systemutvecklare, Jörlanda
  5. Karin Wester, 44 år, studievägledare, Stenungsund
  6. Michael Rudvall, 59 år, ekoby-entreprenör, Svenshögen
  7. Ann-Sofie Oleander Floris, 49 år, marknadsekonom, Stenungsund
  8. Reine Holmén, 41 år, systemförvaltare, Spekeröd
  9. Rune Axelsson, 65 år, pensionär, Timmervik
Stenungsunds kommun
0055-02489

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ove Andersson, Norum
  2. Kent Sylvan, Norum
  3. Christina Engström, Jörlanda
  4. Lillemor Arvidsson, Norum
  5. Maggie Robertsson, Norum
  6. Helen Andersson, Norum
  7. Peter Johansson, Norum
  8. Britt-Inger Landgren, Norum
  9. Erik Sved, Ödsmål
  10. Carl G. Finnskog, Norum
  11. Erik Jacobsen, Norum
  12. Sofia Fredriksson-Westergren, Ucklum
  13. Ola Engström, Jörlanda
  14. Rune Järpsten, Norum
  15. Martin Bergman, Ödsmål
  16. Roger Broqvist, Ödsmål
  17. Owe Johansson, Jörlanda
  18. Dan Westergren, Ucklum
  19. Christina Johansson, Norum
  20. Sofie Folkesson, Jörlanda
  21. Sven-Gustaf Axelsson, Jörlanda
  22. Rickard Swenman, Norum
  23. Lennart Gevreus, Jörlanda
  24. Ritta Simu, Norum
  25. Jan Brouzell, Norum
  26. Bo Eliasson, Jörlanda
Stenungsund
0001-00678

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Joachim Schilhaneck, Pensionär
  2. Bertil Svanberg, Pensionär
  3. Ingegerd Gustafsson, Vårdbiträde
  4. Märtha Davidsson, Pensionär
  5. Oddvar Skjelbred, Pensionär
  6. Viweka Skjelbred, Pensionär
  7. Ann-Sofie Carlsson, Habiliterare
Stenungsund
0107-01890

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgit Lövkvist, Undersköterska
  2. Jan Alexandersson, Ombudsman
  3. Florence Fridén, Lärare
  4. Staffan Lundstedt, Pensionär
  5. Mikael Wallgren, Växeltelefonist
  6. Eva Johnels, Pensionär
  7. Filip Schager Lundstedt, Musiker
Stenungsund
0005-02980

http://www.val.se