Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Öckerö - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Edvardsson, Hönö
  2. Gun Simonsson, Öckerö
  3. Åke Andreasson, Öckerö
  4. Maria Brauer, Hönö
  5. Ronnie Bryngelsson, Rörö
  6. Willy Andersson, Källö Knippla
  7. Maj-Britt Dahlborg, Öckerö
  8. Jan Åke Simonsson, Öckerö
  9. Jan Ivar Ivarsson, Hönö
  10. Thomas Wijk, Hönö
  11. Lena Berglund, Hönö
  12. Morgan Simonsson, Öckerö
  13. Bert Corneliusson, Fotö
  14. Paul Magnusson, Hälsö
  15. Rolf Johansson, Hönö
  16. Viveka Elisson, Bohus Björkö
  17. Johanna Nydelius, Öckerö
  18. Tony Curry, Öckerö
  19. Carina Johannesson, Hönö
  20. Jan Darby, Öckerö
  21. Klas Forsberg, Bohus Björkö
  22. Tommy Andersson, Öckerö
  23. Pirkko Bårman, Hönö
  24. Olle Ludvigsson, Hälsö
  25. Ulrika Player, Hönö
  26. Ove Eriksson, Kalvsund
  27. Åsa Snare, Bohus Björkö
  28. Reine Andersson, Hönö
  29. Ulrika Widell, Öckerö
  30. Leif Herngren, Bohus Björkö
  31. Bo Eriksson, Kalvsund
Öckerö
0002-00727

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annica Wissmar, Lärare,40 år
  2. Gunilla Hamnebo, Taxichaufför,56 år
  3. Mikko Jokiranta, Pensionär,78 år
Öckerö
0004-01652

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Utbult, Öckerö
  2. Ulrica Almhöjd, Bohus-Björkö
  3. Ingvar Svensson, Källö-Knippla
  4. Marianne Lönn, Hönö
  5. Niklas Englund, Fotö
  6. Annette Sörensson, Öckerö
  7. Karin Bergqvist, Bohus-Björkö
  8. Ola Alexandersson, Bohus-Björkö
  9. Malin Eklund Högberg, Hönö
  10. Madelene Ryberg, Rörö
  11. Patrik Lund, Fotö
  12. Kerstin Torsede, Öckerö
  13. Victor Malmborg, Fotö
  14. Erica Altby, Öckerö
  15. Anders Post, Öckerö
  16. Helena Larsson, Bohus-Björkö
  17. Carlgunnar Lidström, Öckerö
  18. Gösta Aronsson, Hönö
  19. Catrine Johansson, Öckerö
  20. Eva Wennerström, Bohus-Björkö
Öckerö
0003-01957

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anne-Lie Sundling, undersköterska, Öckerö
  2. Matz Torgeby, utvecklingschef, Hälsö
  3. Gunnar Alexandersson, ingenjör, Hönö
  4. Jan Utbult, läromedelsförfattare, Öckerö
  5. Eva Wallin, civilingenjör, Öckerö
  6. Gustav Fransson, ungdomsledare, Fotö
  7. Ulla Bertrandsson, samordnare, Öckerö
  8. Michael Sjögren, leg.sjukgymnast, Öckerö
  9. Lisbeth Lindqvist, pensionär, Öckerö
  10. Lars Henriksson, vd, Bohus Björkö
  11. Sandra Dangardt, personalman, Hönö
  12. Håkan Olsson, distrikstsläkare, Hälsö
  13. Britt-Louise Martinsson, distriktssköterska, Öckerö
  14. Jan-Eric Bäck, miljö-och hälsoskyddsinsp., Fotö
  15. Emma Sundling, studerande, Öckerö
  16. Tore Eskilsson, pensionär, Hönö
  17. Stefan Larsson, ledchef, Öckerö
  18. Erica Thorén, ambulanssjuksköterska, Öckerö
  19. Hans Wickstrand, elmontör, Öckerö
  20. Anette Zälter, ledsagare, Fotö
  21. Sten-Arne Berntsson, pensionär, Fotö
  22. Maria Utbult, rektor, Öckerö
  23. Johan Hamnebo, befälhavare, Hönö
  24. Stefan Nordin, trädgårdsingenjör, Öckerö
  25. Claes Sandros, IT-arkitekt, Hönö
  26. Dag Göransson, servicechef, Hönö
  27. Bo Emme, pensionär, Hönö
  28. Peter Linder, systemansvarig, Öckerö
Öckerö
0068-01849

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Svensson, ekonom, Björkö
  2. Nicklas Attefjord, ombudsman, Öckerö
  3. Anton Abrahamsson, 39 år, högstadielärare matte/historia, Hönö
  4. Sylke Sandberg, 68 år, f.d. lärare/dramapedagog, Hälsö
  5. Anna Skrapste, 38 år, miljövetare, Hönö
  6. Margareta Jaksch, 70 år, Hönö
  7. Amanda Eklund, 18 år, studerande, Hönö
  8. Birgitta Abrahamsson, 44 år, gymnasielärare, Hönö
  9. Anna-Lena Helling, 45 år, socionom, Björkö
  10. Joakim Nyman, Björkö
  11. Boel Lanne, 60 år, fil. dr. kemi, Grötö
  12. Inger Jansson, 63 år, Hönö
  13. Ann-Louise Hohlfält, 34 år, samhällsekonom, Björkö
  14. Harriet Karlsson, läkarsekreterare, Öckerö
  15. Andreas Torgersson, 32 år, studerande, Hönö
  16. Göran Sandberg, 70 år, pensionerad lärare, Hälsö
  17. Johannes Magnusson, 22 år, studerande, Hälsö
Öckerö kommun
0055-01626

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Arne Lernhag, Öckerö
  2. Kent Lagrell, Öckerö
  3. Bengt Olausson, Bohus-Björkö
  4. Eivind Orvarsson, Källö-Knippla
  5. Malin Tisell, Rörö
  6. Christer Holmer, Bohus-Björkö
  7. Kenth Pettersson, Källö-Knippla
  8. Stefan Granstav, Bohus-Björkö
  9. Jan Hansson, Öckerö
  10. Helene Berntsson, Hönö
  11. Jim Adolfsson, Hälsö
  12. Mia Thylander, Kalvsund
  13. Björn Johanson, Bohus-Björkö
  14. Per Utbult, Hönö
  15. Ingvar Karemyr, Rörö
  16. Carolina Linderhav, Hönö
  17. Daniel Samuelsson, Öckerö
  18. Lars Sallander, Bohus-Björkö
  19. Ulla Olofsson, Bohus-Björkö
  20. Stig Ottosson, Fotö
  21. Karl-Otto Andersson, Öckerö
  22. Lena Hansson, Öckerö
  23. Anders Kjellgren, Hönö
  24. Martin Lindberg, Bohus-Björkö
  25. Claes Magnusson, Öckerö
  26. Kirsten Magnusson, Öckerö
  27. Lennart Olsson, Öckerö
  28. Håkan Beskow, Fotö
  29. Anna Isaksson, Kalvsund
  30. Gunnar Bryngelhed, Öckerö
  31. Rune Westerström, Hönö
  32. Dick Lagrell, Hönö
  33. Jan Englund, Källö-Knippla
  34. Lennart Samuelsson, Hönö
  35. Håkan Svensson, Hönö
  36. Tommy Berntsson, Källö-Knippla
  37. Hasse Pettersson, Öckerö
  38. Ethel Englund, Källö-Knippla
  39. Christer Seger, Fotö
Öckerö
0001-00985

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Per Engelbrekt, 50 år Logistik ansvarig
Öckerö
0110-03945

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Andersson, Kalvsund
  2. Göran Billvall, Bohus Björkö
  3. Viveka Schmid, Öckerö
  4. Alexander Hermansson, Hönö
  5. Ulla Gyllensten, Bohus Björkö
  6. Calle Aagaard, Hönö
  7. Annkie Fridström, Hälsö
  8. Ingemar Schmid, Öckerö
  9. Helene Hermansson, Hönö
  10. Robin Stensson, Kalvsund
  11. Siw Lidebo, Bohus Björkö
Öckerö
0005-01139

http://www.val.se