Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Partille - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Carlsson, Rektor, Kommunalråd, Öjersjö
  2. Arne Ohlsson, Skolvaktmästare, Partille
  3. Susanne Arvidsson, Undersköterska, Partille
  4. Jan-Erik Hansson, Företagare, Partille
  5. Eva Magnusson, Banktjänsteman, Partille
  6. Bahaddin Ali, Kock, Partille
  7. Kaisa Blank Nordmark, Utredare, Partille
  8. Jerry Johansson, Livsmedelsarbetare, Partille
  9. Marie Raask, Försäkringstjänsteman, Sävedalen
  10. Håkan Söderberg, Byggnadsinspektör, Jonsered
  11. Märta Johansson, f.d. Rektor, Partille
  12. Jan Norberg, Metallarbetare, Partille
  13. Birgitte Caous, Kanslichef, Partille
  14. Per-Åke Westlund, Husvärd, Partille
  15. Eva Kristensen, ekonomiansvarig, Partille
  16. Zehaie Keleta, Samordnare, Partille
  17. Soraya Zarza Lundberg, Förskolelärare, Partille
  18. Leif Andersson, Pensionär, Sävedalen
  19. Ann Panzar, Lärare, Partille
  20. Bengt Odeholm, Socionom, Partille
  21. Linda Davidsson, Montör, Partille
  22. Jan Nilsson, Metallarbetare, Sävedalen
  23. Elisabeth Svensson, f.d. Universitetslärare, Sävedalen
  24. Jonas Ahl, Kriminalvårdare, Partille
  25. Frida Thorin, Undersköterska, Partille
  26. Roy Lundberg, Lastbilschaufför, Partille
  27. Malin Johansson, Studerande, Partille
  28. Anders Ottosson Greek, Lastbilstekniker, Sävedalen
  29. Liselott Elleberg, Tandläkare, Jonsered
  30. Kurddost Ahmed, Studerande, Partille
  31. Johanna Malmqvist, Grundskollärare, Sävedalen
  32. Håkan Killius, Pensionär, Partille
  33. Kerstin Nilsson, Vårdbiträde, Partille
  34. Tryggve Torstensson, Vaktmästare, Partille
  35. Christina Holmquist, f.d. Ombudsman, Partille
  36. Peter Jonsson, Monterare, Jonsered
Partille 1 och Partille 2
0002-02511

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna Strand, Partille
  2. Ants Soomer, Jonsered
  3. Björn Byström, Sävedalen
  4. Britt Björkman, Jonsered
  5. Bengt-Olof Westerberg, Sävedalen
  6. Gerdt Dahl, Partille
  7. Marita Dahl, Partille
  8. Nils Pettersson, Partille
Partille kommun
0004-01502

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marianne Ahlborg, företagare, Furulund
  2. Jan Nyström, lärare, Öjersjö
  3. Lotten Winström Carlsson, lärare, Furulund
  4. Agne Eklund, banktjänsteman, Kåhög
  5. Kaj Nämvik, f.d. brandmästare, Sävedalen
  6. Kent Vahlén, ingenjör, Sävedalen
  7. Eva-Christine Stenberg, företagare, Sävedalen
  8. Larisa Bergroth, controller, Björndammen
  9. Claes Neuman, lärare, Furuskog
  10. Alexander Verdier, studerande, Sävedalen
  11. Kent Lindahl, projektledare, Mellby
  12. Lars Antonsson, bankman, Sävedalen
  13. Margaretha Zettergren, pensionär, Sävedalen
  14. Bengt Rundberg, kronoinspektör, Furulund
  15. Eva Ståhl, pensionär, Skulltorp
  16. Bo Ohlsson, pesionär, Sävedalen
  17. Eva Olofsson, pensionär, Partille
  18. Jonas Andersson, regionråd, Partille
  19. Eivor Baagöe, pensionär, Partille
  20. Sven Olofsson, civilingenjör, Partille
  21. Per Carlsson, stabschef, Furulund
  22. Jonathan Forsberg, studerande, Furulund
Partille
0003-01530

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Börje Lund, företagare,Partille
  2. Niclas Asteberg, kurator,Sävedalen
  3. Annette Nord, vårdbiträde,Partille
  4. Bert Nygren, servicechef,Partille
  5. Pamela Sjödin-Campbell, Psykoterapeut,Jonsered
  6. Per-Åke Wesley, idrottslärare,Sävedalen
  7. Lars Landrö, enhetschef,Partille
  8. Markus Lund, civilekonom,Partille
  9. Stig Östfjord, teknisk konsult,Sävedalen
  10. Marianne Janson, pensionär,Partille
  11. Christina Sterner Josefsson, barnmorska,Sävedalen
  12. Eskil Hofverberg, stiftsadjunkt,Partille
  13. Ann Björhag, barnmorska,Sävedalen
  14. Tomas Lund, gymnasielärare,Partille
  15. Eva Forsberg Landrö, student,Partille
  16. Sterner Majqvist, bussförare,Öjersjö
  17. Angela Öhrman, barnmorska,Partille
  18. Inga-Lill Sandwing, sjuksköterska,Öjersjö
Partille
0068-01850

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jenny Svanergren, 42 år, Södra Sävedalen
  2. Claes-Göran Herpel, 55 år, Jonsered
  3. Pia Sund, 48 år, Södra Sävedalen
  4. Ulla Abel Engdahl, 61 år, Furuskog
  5. Marijan Orlic, 40 år, Partille
  6. Yvonne Nordahl, 52 år, Björndammsterassen
  7. Raine Wallander, 62 år, Södra Sävedalen
  8. Morgan Olsson, 77 år, Skulltorp
  9. Klara Blomgren, 19 år, Lexby
  10. Marina Borneblad, 27 år, Partille
  11. Leonel Bylund, 23 år, Partille
  12. Arne Karyd, 61 år, Öjersjö
Partille kommun
0055-02285

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Svensson, 55 år, kommunalråd, polis
  2. Margareta Lewander, 68 år, adjunkt
  3. Lars-Inge Stomberg, 52 år, företagare
  4. Linda Fröberg, 38 år, jurist/regionchef
  5. Mats Lennartsson, 57 år, närpolisbefäl
  6. Marith Hesse, 40 år, besiktningsingenjör
  7. Jonas Mårdbrink, 32 år, leg. sjuksköterska
  8. Inger René, 73 år, riksdagsledamot
  9. Peter Hultman, 46 år, produktionstekniker
  10. Greta Meller, 64 år, adjunkt
  11. Ingemar Sandahl, 65 år, f d säljare
  12. Lars Stålheim, 53 år, civilingenjör
  13. Fredrik Selander, 26 år, civilekonom
  14. Adam Algotsson, 24 år, studerande
  15. Jan Trönsdal, 63 år, företagare
  16. Christian Schultz, 20 år, studerande
  17. Mikael Carlsson, 37 år, privatrådgivare
  18. Michaela Blom, 22 år, studerande
  19. Olli Högström, 66 år, säkerhetskonsult
  20. Henning Pipkorn, 55 år, ingenjör
  21. Tom Ekwall, 68 år, tekniker
  22. Hadar Kronberg, 58 år, lärare
  23. Linnea Berghäll, 20 år, studerande
  24. Björn Hesse, 45 år, snickare
  25. Monica Neuman, 45 år, marknadschef
  26. Anders Ekelund, 61 år, geofysiker
  27. Arne Johansson, 59 år, ingenjör
  28. Sven-Bertil Gärtner, 34 år, egenföretagare
  29. Marianne Sjögren, 73 år, pensionär
  30. Maj-Lis Mårtensson, 73 år, pensionär
  31. Ola Björsander, 39 år, jur kand
  32. Sandra Perisic, 35 år, projektledare
  33. Tuula Olsén, 62 år, biståndsbedömare
Partille
0001-00500

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt-Olof Schmidt, Sävedalen
  2. Gerth Ekström, Partille
  3. Bo Gullmar, Partille
  4. Anneli Ekström, Öjersjö
  5. Sonja Karlsson, Sävedalen
  6. Solgun Andreasson, Sävedalen
Partille kommun
0107-01884

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Fredrik Eriksson, 34, projektledare
Partille
0110-02124
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Fredrik Eriksson, 34 år Projektledare
  2. Pieter Svensson, 44 år banktjänsteman
Partille
0110-03943

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lasse Selander, Bussförare
  2. Birgitta Engvall, Screentryckare
  3. Hamza Demir, Omudsman
  4. Margareta Jansén, Sjuksköterska
  5. Jonas Edin, Miljö-och hälsoskyddschef
  6. Margarita Mancilla, Undersköterska
  7. Lennart Björk, Entreprenör
  8. Lena Jagers Bladini, Planeringsledare
  9. Magnus Garå, Lärare
  10. Åsa Svensson, Socionom
  11. Ingemar Bengtsson, Fastighetsskötare
  12. Erika Petersson, Socionom
  13. Sven-Åke Karlsson, Habiliteringsassistent
  14. Viveka Lundqvist, Ekonomisekreterare
  15. Vincent Johansson, Studerande
  16. Ingrid Höjer, Universitetslektor
  17. Leif Larsson, Pensionär
  18. Anna Lena Berntsson, Socionom
  19. Stig Andersson, Pensionär
  20. Evy Öhrström, Docent
Partille
0005-01083

http://www.val.se