Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Härryda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ing-Marie Samuelsson, Landvetter
  2. Mats Werner, Rävlanda
  3. Anna Palmér, Landvetter
  4. Jan Linde, Mölnlycke
  5. Siw Hallbert, Mölnlycke
  6. Thomas Gustavsson, Rävlanda
  7. Petra Wåhlstedt, Landvetter
  8. Lennart Andersson, Mölnlycke
  9. Gunilla Wathne, Landvetter
  10. Ulf-Göran Willén, Mölnlycke
  11. Ingegerd Helén, Mölnlycke
  12. Björn Magnusson, Mölnlycke
  13. Wiwiann Niklasson, Härryda
  14. Bo Axelsson, Mölnlycke
  15. Ulla-Karin Johansson, Landvetter
  16. Robert Nilsson, Landvetter
  17. Lena Fredriksson, Mölnlycke
  18. Oskar Sköld, Mölnlycke
  19. Bajwa Varinder, Mölnlycke
  20. Patrik Linde, Mölnlycke
  21. Britt Dovmyr, Landvetter
  22. Dennis Björk, Landvetter
  23. Annelie Gunnarsson, Mölnlycke
  24. Ismail Adra, Landvetter
  25. Birgitta Eriksson, Mölnlycke
  26. Birgitta Berndtsson, Hällingsjö
  27. Andreas Johansson, Landvetter
  28. Ann-Britt Hellström, Mölnlycke
  29. Lennart Palm, Mölnlycke
  30. Britt-Marie Nordin, Hällingsjö
  31. Inger Linde, Mölnlycke
  32. Lena Fogelqvist, Mölnlycke
  33. Cecilia Svenning, Landvetter
  34. Ing Britt Magnusson, Mölnlycke
  35. Karl-Göran Zeybrandt, Landvetter
  36. Anders Fredriksson, Mölnlycke
  37. Ingrid Duwe, Landvetter
Härryda
0002-00993

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Holger Karlsson, Byggnadsarbetare,Rävlanda
  2. Jan Johansson, Teletekniker,Härryda
  3. Maria Kornevik Jakobsson, Riksdagsledamot,Mölnlycke
  4. Lilian Samuelsson, Lantbrukare Entreprenör,Landvetter
  5. Jörgen Andersson, Produktkoordinator,Mölnlycke
  6. Gun Wågsjö, Lärare,Mölnlycke
  7. Ulrika Sjöberg, Förskollärare,Landvetter
  8. Mikael Karlsson, Skogsmästarstuderande,Rävlanda
  9. Ronny Sjöberg, Teletekniker,Härryda
  10. Elin Jakobsson, Studerande,Mölnlycke
  11. Agnetha Johansson, Barnskötare,Mölnlycke
  12. Ingun Rönnborn, Förskollärare,Pixbo
  13. Lennart Wessberg, Lantbrukare,Rävlanda
  14. Ulf Bergström, Lärare,Hindås
  15. Ingvar Bragd, Pensionär,Mölnlycke
  16. May Andreasson, Pensionär,Landvetter
  17. Hans Jacobsson, Projektledare,Mölnlycke
  18. Arne Holgersson, Ingenjör,Hindås
  19. Anders Hell, Ingenjör Hindås
Härryda kommun
0004-01163

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Hildén, planeringsledare, Landvetter
  2. Solveig E. Lundqvist, utredare, Mölnlycke
  3. Lars-Erik Kileby, civilingenjör, Pixbo
  4. Anders Halldén, verksamhetschef, Pixbo
  5. Lennart J. Lundqvist, forskare, Mölnlycke
  6. Pär Lundqvist, ekonom, Landvetter
  7. Leif Persson, ingenjör, Hindås
  8. Anita Anger, distriktschef, Landvetter
  9. Claes Anger, ekonomikonsult, Landvetter
  10. Valentina Vokshi, socialpedagog, Mölnlycke
  11. Erik Lagerström, managementkonsult, Pixbo
  12. Barbro Lundberg, undersköterska, Hindås
  13. Jörgen Bierich, lärare, Landvetter
  14. Lars-Olof Berntsson, civilingenjör, Mölnlycke
  15. Karolina Lindén, student, Mölnlycke
  16. Birgitta Alvelin, bagare, Landvetter
  17. Gunilla Oeftiger, executive assistant, Mölnlycke
  18. Marcus Tonell, civilingenjör, Mölnlycke
  19. Inger Hildén, talpedagog, Landvetter
  20. Thomas Lindgren, HR-konsult, Landvetter
  21. Hans Hofflander, civilingenjör, Mölnlycke
Härryda västra och Härryda östra
0003-00302

Kommunpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Carlson, Mölnlycke
  2. Nils Bengtsson, Mölnlycke
  3. Anita Jeppsson, Mölnlycke
  4. Karl Kardos, Pixbo
  5. Eija Tolonen, Mölnlycke
  6. Tauno Karjalainen, Mölnlycke
  7. Åke Mentzer, Mölnlycke
  8. Mona Christensen-Back, Mölnlycke
  9. Bengt Englund, Mölnlycke
  10. Annette Säljö-Moberg, Mölnlycke
  11. Joakim Bergström, Mölnlycke
  12. Gun-Britt Carlson, Mölnlycke
  13. Brita Dermark, Landvetter
  14. Steinar Walsö-Kanstad, Landvetter
  15. Peter Brych, Rävlanda
  16. Frithjof Valestrand, Landvetter
  17. Bernt Forsberg, Mölnlycke
Härryda västra valkrets
0546-02001
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Brita Dermark, Landvetter
  2. Steinar Walsö-Kanstad, Härryda
  3. Peter Brych, Rävlanda
  4. Frithjof Valestrand, Landvetter
  5. Lisa Lindmark, Hindås
  6. Christian Dahlqvist, Landvetter
  7. Annika Heine, Härryda
  8. Inga-Lill Björklund, Landvetter
  9. Thord Karlsson, Rävlanda
  10. Christina Petersson, Härryda
  11. Anna-Lena Brych, Rävlanda
  12. Nils Bengtsson, Mölnlycke
  13. Anita Jeppsson, Mölnlycke
  14. Karl Kardos, Pixbo
  15. Eija Tolonen, Mölnlycke
  16. Gunnar Carlson, Mölnlycke
  17. Lennart Björklund, Landvetter
Härryda östra valkrets
0546-02011

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Eriksson, företagare, Hindås
  2. Jan Bromander, konsult, Mölnlycke
  3. Leif-Ove Bohlin, skolbussförare, Mölnlycke
  4. Rolf Jigfelt, eltekniker, Landvetter
  5. Anna-Carin Bromander, konsthantverkare, Mölnlycke
  6. Emil Eriksson, studerande, Hindås
  7. Eva Moreno Johansson, undersköterska, Landvetter
  8. Daniel Wågsjö, student, Mölnlycke
  9. Susanne Olinder, administratör, Landvetter
  10. Sebastian Bromander, banktjänsteman, Mölnlycke
  11. Eva Hvarfvén, pensionär, Mölnlycke
  12. Bo Lindberg, patentkonsult, Mölnlycke
  13. Magnus Fagerström, rektor, Landvetter
  14. Birgitta Jigfelt, barnsköterska, Landvetter
  15. Peter Wågsjö, musikdirektör, Mölnlycke
  16. Udo Tolly, sjökapten, Landvetter
  17. Brigitte Ericson, lärare, Mölnlycke
  18. Leif Allvin, byggnadsingenjör, Mölnlycke
  19. Hans Ekerås, ingenjör, Landvetter
  20. Leif Johansson, busschaufför, Mölnlycke
  21. Thomas Ericson, forskare, Mölnlycke
Härryda
0068-03692

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Olsson, 62 år, Hindås
  2. Mattias Iversen, 36 år, Mölnlycke
  3. Lina Eiserman Ålund, 59 år, Pixbo
  4. Marcus Berggren, 34 år, Mölnlycke
  5. Solveig Svensson, 46 år, Rävlanda
  6. Daniel Johansson, 38 år, Härryda
  7. Annette Olsson, 43 år, Hindås
  8. Christian Schmitt, 42 år, Mölnlycke
  9. Lars Modin, 58 år, Hindås
  10. Anders Wall, 73 år, Benareby
Härryda kommun
0055-02209

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anette Eiserman-Wikström, 59 år, Ekonom/ingenjör, Pixbo
  2. Per Vorberg, 43 år, IT-ansvarig,Landvetter
  3. Kersti Lagergren, 58 år, Exportsäljare, Mölnlycke
  4. Eva-Lotta Liljenzin, 45 år, Leg sjuksköterska, Hällingsjö
  5. Grim Pedersen, 52 år, Ingenjör, Hindås
  6. Ellen Juntti, 52 år, Kriminalinspektör, Landvetter
  7. Hans Larsson, 69 år, Ingenjör, Mölnlycke
  8. Bengt Johansson, 62 år, Logistikansvarig, Hindås
  9. Karin Wickman, 71 år, F d speciallärare, Mölnlycke
  10. Rodolfo Campos, 37 år, Säljare, Härryda
  11. Owe Willingskär, 68 år, Driftingenjör, Hindås
  12. Weine Samuelsson, 62 år, Ekonom, Mölnlycke
  13. Mattias Johansson, 35 år, Civilingenjör, Landvetter
  14. Jörgen Johansson, 36 år, Maskinist, Hindås
  15. Ulrika Kratz, 43 år, Banktjänsteman, Mölnlycke
  16. Bertil G Garnemark, 73 år, Konsult, Mölnlycke
  17. Jesper Alfvenstierna, 33 år, Civilekonom, Hindås
  18. Anders Norlin, 71 år, Företagare, Hindås
  19. Daniel Siitam, 35 år, Egen företagare, Hällingsjö
  20. Lillemor Thimour, 73 år, F d banktjänsteman, Hindås
  21. Ann-Christin Granlund, 66 år, F d koordinator, Hindås
  22. Irma Baniené, 36 år, Säljare, Hindås
  23. Jan Andersson, 44 år, Säljare, Landvetter
  24. Ingemar Lindblom, 66 år, Civilingenjör/civilekonom, Hindås
  25. Allan Andersson, 73 år, Ekonom, Mölnlycke
  26. Lennart Liljegren, 53 år, Säljansvarig, Mölnlycke
  27. Mikael Johannison, 50 år, Marknadschef, Landvetter
  28. Roger Nordman, 39 år, Teknologie doktor, Mölnlycke
  29. Pehter Hill, 46 år, Säljare, Mölnlycke
  30. Reino Wikström, 74 år, Egen företagare, Pixbo
  31. Sven Johanson, 74 år, Egen företagare, Rävlanda
  32. Gunnar Häggström, 74 år, Senior, Mölnlycke
Härryda
0001-00787

Sportpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sportpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Inge Forsberg, 45 år, Egen företagare, Mölnlycke
  2. Kalevi Pessi, 52 år, Docent, Mölnlycke
  3. Lennart Winqvist, 58 år, Egen företagare, Landvetter
  4. Stefan Bryngelsson, 44 år, Egen företagare, Mölnlycke
  5. Magnus Fridebo, 45 år, Försäljningschef, Mölnlycke
  6. Johanna Rafstedt, 19 år, Studerande, Mölnlycke
  7. Magnus Augustsson, 36 år, Egen företagare, Landvetter
  8. Emil Julkunen, 20 år, Studerande, Mölnlycke
  9. Frida Gabrielsson, 26 år, Säljare, Mölnlycke
  10. Charlotte Änilane, 18 år, Studerande, Mölnlycke
  11. Johan Österman, 40 år, Egen företagare, Mölnlycke
Härryda kommun
0998-03170

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Willy Christiansson, 64, pensionär
Härryda
0110-02097

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Sandberg, Distriktssköterska
  2. Lars-Ove Nilsson, Montör
  3. Inga Edwertz, Aukt.socionom
  4. Martin Karlsson, Arbetssökande
  5. Rickard Joelsson, Metallarbetare
  6. Bengt Andersson, Byggnadsarbetare
  7. Karin Hansson, Socialsekreterare
Härryda
0005-01046

http://www.val.se