Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Falkenberg - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gerry Norberg, oppositionsråd, Slätten
  2. Sara Grimpe, folkbildare, Innerstaden
  3. Dahn Persson, arbetsförmedlare, Tröingeberg
  4. Britt-Marie Jonsson, undersköterska, Västra Gärdet
  5. Lennart Torstensson, herr, Fagered
  6. Lena Dygården, undersköterska, Fajans
  7. Bengt Hackberg, elevassistent, Vinbergs kyrkby
  8. Majvor Wallin, keramiker, Älvsered
  9. Bernt Zander, personlig assistent, Hertings Gård
  10. Veronika Norberg, kurs- o säljansvarig, Slätten
  11. Per-Gunnar Andersson, byggnadstekniker, Västra Gärdet
  12. Monika Bréti, gymnasielärare, Tröingeberg
  13. Jan Dickens, konsult, Fajans
  14. Marcelle Farjallah, boendesekreterare, Arvidstorp
  15. Björn Jönsson, lagerarbetare, Ullared
  16. Yvonne Nilsson, undersköterska, Arvidstorp
  17. Thomas Fagenheim, studie- o yrkesvägledare, Hjortsberg
  18. Christina Johansson, vårdare, Skogstorp
  19. Runar Kaattari, pensionär, Slöinge
  20. Anna-Lena Andersson, affärsbiträde, Ullared
  21. Fredrik Johansson, montör, Skogstorp
  22. Ellinor Thorsson, coach, Vessigebro
  23. Lars-Gunnar Strandling, personalchef, Arvidstorp
  24. Lisa Granlöf, kokerska, Västra Gärdet
  25. Calle Fredin, arbetsförmedlingschef, Innerstaden
  26. Else-Marie Johansson, butiksbiträde, Ullared
  27. Irhan Kasic“, gymnasielärare, Slätten
  28. Connie Kristensson, undersköterska, Innerstaden
  29. Olof Torlycke, maskinoperatör, Östra Gärdet
  30. Izabella Nanneson, butiksbiträde, Heberg
  31. Jerry Karlsson, Vessigebro
  32. Yen Gunnarsson, livsmedelsarbetare, Kristineslätt
  33. Nils-Arne Karlsson, produktionssamordnare, Västra Gärdet
  34. Anna Bresche, lärare, Vessigebro
  35. Björn Bengtsson, yrkeslärare, Skrea strand
  36. Annika Svensson, maskinoperatör, Östra Gärdet
  37. Jan-Erik Christensen, kock, Västra Gärdet
  38. Anita Abrahamsson, förskollärare, Slätten
  39. Johan Bertilsson, industriarbetare, Kristineslätt
  40. Lena Stenberg, fd arbetsförmedlare, Slätten
  41. Mikael Månsson, handelsanställd, Älvsered
  42. Blerta Mehmedi, sociologstuderande, Arvidstorp
  43. Mikael Johansson, förtroendevald, Askome
  44. Maria Jörmalm Andersson, vårdare, Ringsegård
  45. Arne Johansson, Heberg
  46. Maria Lennartsson, skötare, Vinberg
  47. Andreas Lundberg, so(/sv)-lärare, Skogstorp
  48. Åsa Norberg, undersköterska, Långås
  49. Karl Gustaf Carlzon, kyrkvaktmästare, Skogstorp
  50. Kerstin Zander, folkbildare, Hertings Gård
  51. Stig Bengtsson, murare, Tröingeberg
Falkenbergs västra o östra valkrets
0002-01677

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mari-Louise Wernersson, 45 år, Kommunråd, Tröingeberg
  2. Ingemar Johansson, 60 år, Polisinspektör, Okome
  3. Kerstin Angel, 46 år, Ekonomiassistent, Eftra
  4. Stig Agnåker, 67 år, Kreditchef, Skrea
  5. Lena Carlbom, 45 år, Handledare, Falkenberg
  6. Anders Richardsson, 53 år, Lantbrukare, Årstad
  7. Per Johansson, 26 år, Industriarbetare, Falkenberg
  8. Monica Hansson, 64 år, Sjuksköterska, Årstad
  9. Mats-Uno Svensson, 46 år, Ytbehandlare, Fagered
  10. Ingmar Bengtsson, 60 år, Lantbrukare, Vessigebro
  11. Gustav Skyggeson, 60 år, Lantbrukare, Vinberg
  12. Tore Holmefalk, 51 år, Lantbrukare, Glommen
  13. Helena Lindqvist, 37 år, Förskollärare, Okome
  14. Herdis Pixsjö, 52 år, Lantbrukare, Stafsinge
  15. Hans Johansson, 30 år, Bonde, Källsjö
  16. Roger Christiansson, 24 år, Lantarbetare, Årstad
  17. Alma Mirvic, 42 år, Kemitekniker, Falkenberg
  18. Bo Dannegren, 49 år, Lantbrukare, Krogsered
  19. Folke Kambler Jacobsen, 56 år, Mäklare, Falkenberg
  20. Barbro Göteson, 48 år, Verksamhetschef, Vessigebro
  21. Per-G. Peggen Andersson, 53 år, Entreprenör, Falkenberg
  22. Eva Christiansson, 48 år, Demensundersköterska, Årstad
  23. Pontus Eriksson, 20 år, Ombudsman, Falkenberg
  24. Maria Larsson, 39 år, Lärarkandidat, Köinge
  25. Shlomo Gavie, 56 år, Lantbrukare/Företagare, Årstad
  26. Robert Isaksson, 35 år, Bilskadetekniker, Vinberg
  27. Kjell Andersson, 37 år, Fritidspedagog, Okome
  28. Abshiro Barre, 42 år, Studerande, Skogstorp
  29. Tommy Gustafsson, 41 år, Inköpare, Falkenberg
  30. Agneta Åkerberg, 52 år, Agronom, Boberg
  31. Dan Petersson, 51 år, Lantmästare, Vinberg
  32. Daniel Jensen, 21 år, Ungdomsledare, Ullared
  33. Saw Kian Ooi, 39 år, Studerande, Glommen
  34. Niklas Selander, 31 år, Ingenjör, Ugglarp
  35. Ingvar Andersson, 63 år, Lantbrukare, Okome
  36. Linn Strandberg, 19 år, Studerande, Skogstorp
  37. Per-Olof Johansson, 58 år, Lantmästare, Årstad
Falkenbergs kommun
0004-02227

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Fagerström, lärare, Falkenberg
  2. Elisabet Karlsson, Vårdlärare, Falkenberg
  3. Anders Malmström, Ingenjör, Falkenberg
  4. Lotta Hildebrand, Lärare, Skogstorp
  5. Owe Hjortmarker, Ekonom, Skogstorp
  6. Ulla Schakonat, Falkenberg
  7. Tony Ghantous, Frisör, Falkenberg
  8. Henry Engström, Falkenberg
  9. Bernt Sibelius, Levnadskonstnär, Falkenberg
  10. Stellan Magnusson, Rektor, Långås
  11. Jan Ertsborn, Riksdagsledamot, Falkenberg
Falkenbergs kommun
0003-03176

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Bernhardt, 31 år Skolskjutsplanerare
  2. Georgia Ferris, 28 år Inredningsdesigner
  3. Susan Pettersson, 61 år Konstnär
  4. Carina Ejdestig, 47 år Förskollärare
  5. Christian Antoni, 41år Fil kand
  6. Eva Melander, 52 år Förskollärare
  7. Sofia Larzon, 46 år Barnskötare
  8. Gunnar Petersson, 72 år Montör
  9. Kenneth Pettersson, 59 år Snickare
  10. Kerstin Svensson, 75 år Läkarsekreterare
  11. Jan Janson, 75 år Teol. doktor
  12. Elisabet Dahlberg, 43 år Förskollärare
  13. Gösta Hjälmeby, 72 år Pensionär
  14. Ingmar Sige, 73 år Yrkeslärare
  15. Charbel Haikal, 28 år Distriktschef
  16. Ester Lindstedt Staaf, 67 år Leg läkare
  17. Harry Staaf, 71 år Ingenjör
Falkenberg västra, östra valkrets
0068-02611

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Berglund, Köinge, miljö
  2. Leif Tellin, Ljungby, socialpolitik
  3. Susanne Råbius, Vessigebro, kultur, miljö
  4. Jan Berge, Morup, infrastruktur, energi
  5. Ann-Beathe Bengtsson, Morup, samhällsekonomi
  6. Håkan Jeppsson, Skogstorp, skola, miljö
  7. Ethel Carlsson, Falkenberg, äldreomsorg
  8. Vagn Abel, Sörby, Vessigebro
  9. Tommy Axelsson, Glommen, hälsa
  10. Emanuel Wien, Falkenberg, ungdomsfrågor
Falkenbergs kommun
0055-01792

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Claės-L Ljung, naturguide, Fegen
  2. Rie Boulund, kulturvetare, Falkenberg
  3. Michael Svensson, traktör, Falkenberg
  4. Christer Norrman, lärare, Ullared
  5. Thomas Erixon, produktionschef, Falkenberg
  6. GunMarie Stenström, socionom, Slöinge
  7. Anders Treschow, civilekonom, Falkenberg
  8. Herman Fältström, kommendör, Falkenberg
  9. Angela Malmgren, inredare, Falkenberg
  10. Anders Hellström, lantmästare, Falkenberg
  11. Carina Werner, vårdutvecklare, Falkenberg
  12. Gunni Heland, pol mag, Falkenberg
  13. Charlotta Jonson, fil kand, Falkenberg
  14. Börje Tönsgård, lantmästare, Eftra
  15. Carl-Henrik Sige, regionchef, Hjortsberg
  16. Anito Ljung, egen företagare, Fegen
  17. Göran Janko, marknadschef, Falkenberg
  18. Bengt Åke Salsgård, företagare, Falkenberg
  19. Filippa Littorin-Björklund, studerande, Slöinge
  20. Gerd Stenström, sjuksköterska, Slöinge
  21. Åke Janson, representant, Falkenberg
  22. Eva Agbrant, f d lärare, Falkenberg
  23. Mats Lundsgård, lantmästare, Vessigebro
  24. Ingemar Stridh, civilekonom, Falkenberg
  25. Knut-Arne Kareld, överstelöjtnant, Ätran
  26. Ann-Charlotte Rosendahl, marknadsförare, Falkenberg
  27. Erik Jideståhl, lantarbetare, Slöinge
  28. Marianne Gustavsson, pensionär, Falkenberg
  29. Rune Niserius, marknadskoordinator, Falkenberg
  30. Lars Svensson, banktjänsteman, Falkenberg
  31. Susan Mack, företagare, Långås
  32. Håkan Nylander, polisinspektör, Falkenberg
  33. Gert Persson, administratör, Falkenberg
  34. Berit von Wowern, pensionär, Falkenberg
  35. Bert Pragert, fil kand, Falkenberg
Falkenbergs kommun
0001-03679

Samhällslistan Aktiv Politik

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Samhällslistan Aktiv Politik

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Leif Eskelid, utredare
  2. Anita Rasmusson, företagare
  3. Kjell Johansson, lantbrukare
  4. Terese Störby, enhetschef
  5. Michael Lindberg, försäljare
  6. Nils-Johan Gynther, soc sekr
  7. Iris Segrén, mentalskötare
  8. Bengt Störby, tekniker
  9. Tex Olausson, hypnostekniker
  10. Lars Andersson, ingenjör
  11. Joachim Paul, f.d. truckförare
  12. Christer Karlmark, vaktmästare
  13. Monika Fällgren, kontorist
Falkenbergs kommun
0035-03880

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Borssén, Fastighetsmäklare
  2. Ove Olsson, Ekonom
  3. Anita Stuhre, Försäljare
  4. Paul Hansen, Frisör
  5. Inger Hansson, Sjuksköterska
  6. Kenneth Ljunghav, Lab. Ingenjör
  7. Gunny Nyman, Byråsekreterare
  8. Runa Jacobson, Kontorist
  9. Rolf Jacobson, Fastighetsskötare
  10. Allan Hansson, Byggmästare
Falkenbergs kommun
0107-00355

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sara-Lena Bjälkö, egen företagare
  2. Stefan Johansson, plåtslagare
  3. Stefan Olausson, linsågare
  4. Sten Thid, pensionär
Falkenbergs kommun
0110-03484

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Hallberg, Östra Gärdet
  2. Eva Kronwall, Västra Gärdet
  3. Lennart Johnsson, Tröingeberg
  4. Kristina Hallberg, Östra Gärdet
  5. Jesper Berglund, Västra Gärdet
  6. Per Sjövall, Centrum
  7. Eva Hudin, Hjortsberg
  8. Tomas Jansson, Slätten
  9. Thomas Bjarneborg, Arvidstorp
  10. Magdalena Eklund, Falkagård
  11. Göran Richardsson, Vinberg
Falkenbergs kommun
0005-00518

http://www.val.se